مرکز مشاوره شمال تهران

mh.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

امروزه بشر در دوره پیچیده ای زندگی می کند، یکی از مشخصات این دوره، تخصصی شدن مسائل و وابستگی افراد به یکدیگر جهت استفاده از تخصص شان، برای تداوم یک زندگی متعادل است. لذت بردن از زندگی شخصی و رشد و تعالی شخصیت، شکوفا نمودن استعدادها و ارضای نیازها، اعم از نیازهای اولیه جسمانی، نیاز به امنیت و آرامش، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن، نیاز به احترام و شکوفایی در دنیای امروز فرایند ساده ای نیست؛ انسان در تمام این مراحل، به داشتن مشاور و مشاوره کردن نیازمند است. مشکلات روحی و روانی، اقتصادی، مشکلات تحصیلی، موضوع مسکن، ازدواج و اشتغال جوانان از جمله این مشکلات به شمار می رود. در جامعه کنونی که انسان ها با انواع استرس های شغلی و اضطراب های متعددی، مواجه هستند، باید بیاموزند که چگونه با این عوامل سازگار شده و با شناخت بیشتر، رفتارهای خود را مطابق با الگوها و هنجارهای اجتماعی تطبیق دهند تا بتوانند با دیگران روابط اجتماعی مطلوبی برقرار سازند.

امروزه نیز به دلیل پیچیدگی جوامع بشری،‌ افراد به نحوی با مشکلات روانی خود و یا کسانی که در ارتباط با آنان هستند، رو به رو می شوند. کودکان و نوجوانان از اخلاق و برخورد والدین در رنج هستند، والدین از ناسازگاری، طغیانگری، پرخاشگری و رفتارهای نابهنجار کودکان و نوجوانان خود ناراحت و در غم و اندوه به سر می برند. در مدارس، دانش آموزان زیادی وجود دارند که کم و بیش دارای مشکلات روانی می باشند، در خانواده ها، بسیاری از همسران به دلیل مشکلات روانی خود، همسر و یا هر دو، زندگی آرام و لذت بخشی ندارند و زمینه ناراحتی های فرزندان را نیز فراهم می سازد؛ بنابراین، هر شخصی در ابعاد گوناگون زندگانی فردی، به راهنمایی و مشاوره نیازمند است. مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر با کادری مجرب و حرفه ای، خدمات روان درمانی و مشاوره را به شما عزیزان ارائه می دهد.

مرکز مشاوره شمال تهران

سلامت روان – مرکز مشاوره شمال تهران

سلامت روان بر طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت روانی سطحی از بهزیستی است که افراد می توانند استعدادهای شان را محقق کنند، با استرس­ های زندگی مقابله کنند، به شکل موثری کار کنند و روابط معنی ­دار برقرار کنند. بسیاری تصور می­ کنند صرفا نبود بیماری روانی به معنی سلامت روانی است اما متخصصان این امر معتقدند سلامت یا اختلال روانی یک طیف بی­ انتهاست که در یک سمت آن اختلالات روانی و در سمت دیگر آن سلامت روانی قرار گرفته ­است. سلامت روان ابعاد روان­شناختی، فیزیکی و اجتماعی دارد و بر نحوه ­ای که استرس هایمان را کنترل می­ کنیم موثر است. هم­ چنین، در هر مرحله زندگی، از کودکی تا سالمندی، اهمیت دارد و به عبارتی دیگر سلامت روان، نقش مهمی در تضمین پویایی و کارآمدی هر جامعه ایفا می‌کند.


مقاله مرتبط: تست آنلاین سلامت روان

مقاله مرتبط: سلامت روانشناختی


عوامل ایجاد کننده مشکل در سلامت روانی

 • عوامل بیولوژیکی مانند ژنتیک یا شیمی مغز: بسیاری از اختلالات روانی از طریق ژنتیک منتقل می­ شوند و یا به دلیل شرایط زیست شناختی مغز به وجود می­ آیند.
 •  تجربه­ های زندگی: مانند ضربه­ های روانی یا مورد سواستفاده جسمی، روانی یا جنسی قرار گرفتن. تجربیات آسیب زا، به خصوص در سنین کم، می­ تواند موجب به وجود آمدن مشکلات روانی شود و یا کسانی را که از لحاظ ژنتیکی آمادگی ابتلا به اختلالات روانی دارند دچار مشکل کنند.
 •  سابقه خانوادگی مشکلات مربوط به سلامت روان: وجود خویشاوند نزدیک با سابقه مشکلات روانی، احتمال دچار شدن به مسایل سلامت روان را بیشتر می­ کند.

اهميت سلامت روان

سلامتى جسم و روان از اين نظر حائز اهميت است که رفتار انسان را تحت‌تأثير قرار می دهد. امروزه ثابت شده است که بسيارى از عوامل روانى و تغييرات محيط زندگى که با فشار روانى همراه هستند عوامل به‌وجود آورنده بيمارى جسمانى و يا تشديد کننده تظاهرات اين بيماری ها می باشند.

با به خطر افتادن سلامتى جسمانى واکنش هاى روانى نيز در افراد به وجود می آيد. مثلاً بيماری هاى مزمن جسمانی، بيمارى قلبی، بيماری هایى دراز مدت و محدود کننده اى را براى فرد ايجاد می کند، تبعات منفى رفتارى را به دنبال دارد. همچنين مشکلات روانى مى‌‌تواند تبعاتى به‌صورت بيمارى شبه جسمانى (Somato-Form)، (مانند کسى که از شدت فشارهاى روانى قدرت تکلم خود را از دست می دهد) و يا دچار بيماری هاى روان تنى (Psycho-Somatic)، (مانند زخم معده و فشار خون عصبی) داشته باشد. بنابراين سلامت جسم و روان از لحاظ بروز رفتارهاى عادى و طبيعی، رفتارهاى منطبق با ملاک‌هاى اجتماعى بسيار حائز اهميت است.

بهداشت روانی مثبت اجازه می دهد تا مردم به این موارد دست یابند:

 • تحقق بخشیدن به پتانسیل کامل خود
 •  مقابله با استرس های زندگی
 •  کار مفید
 •  کمک های معنی دار به جوامع خود

راه هایی برای حفظ بهداشت روانی مثبت

راه هایی برای حفظ بهداشت روانی مثبت

 •  گرفتن کمک های حرفه ای اگر شما به آن نیاز دارید
 •  ارتباط با دیگران
 • مثبت بودن
 •  از لحاظ جسمی فعال بودن
 •  کمک به دیگران
 •  خواب کافی
 • مهارت های در حال توسعه مقابل
 • هدف داشتن در زندگی
 • پذیرش خود
 • داشتن سرگرمی

مقاله مرتبط: ابعاد سلامت روان

مقاله مرتبط: خواب و سلامت روان

مقاله مرتبط: حمایت اجتماعی و سلامت روان

مقاله مرتبط: روش هایی برای بهبود سلامت روان


تاثیر هوش هیجانی بر سلامت روان

امروزه پژوهش های علمی، دستیابی به موفقیت را منوط به میزان هوش افراد نمی دانند، بلکه افراد با هوش هیجانی مناسب می توانند به وسیله تعاملات بیشتر با دیگران در زندگی موفق باشند؛ به عبارتی بین هوش هیجانی با سلامت روان رابطه مثبت معناداری وجود دارد. این افراد در هر گروه و شغلی با موفقیت های فراوان مواجه می شوند.در همین راستا مطالعات بسیاری نشان می­دهد هوش هيجاني-اجتماعي پيش­ بيني­ کننده عملکرد اجتماعي، عملکرد تحصيلي و عملکرد فرد در محيط کار مي ­باشد. همچنين بر سلامت جسماني، رواني و خودشکوفايي فرد تاثير مي­ گذارد.

اشخاص با هوش هیجانی پائین، قدرت سازش­ یافتگی کمتری با وقایع تنیدگی ­زای زندگی داشته و بیشتر دچار ناامیدی و افسردگی می شوند؛ در مقابل افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، پاسخ های سازش یافته ­تر به وقایع منفی زندگی نشان می ­دهند. افزون بر این، افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، به زندگی خود نظم و ثبات می­ دهند و وقایع منفی کمتری را در زندگی تجربه می­ کنند.

پژوهش هایی درباره بازداری فكر (یعنی سعی در فكر نكردن به بعضی مسائل، هیجانات و…) و تاثیر آن بر سلامت روان انجام شده است كه نتایج آنها نشان می دهد بازداری، موجب افزایش فكر كردن درباره مسائل بازداری شده می شود. یك احساس یا هیجان بازداری شده بیشتر تحریك كننده است. از این دیدگاه بازداری افكار مهیـج می تواند باعث ادامه یافتن واكنش های هیجانی ناخواسته شود. بازداری هیجانی (چه خود آگاه و نا خودآگاه) در سلامت روانی موثر است.

عوارض اختلالات روانی

 • افت کارکرد اجتماعی، خانوادگی، فردی، شغلی و تحصیلی
 • هزینه های بالای درمان های روان شناختی، روانپزشکی و بستری
 • کاهش نیروهای مولد جامعه
 • دور ماندن بیمار از اجتماع و کار و از دست دادن فرصت ها و موفقیت های شغلی و تحصیلی
 • برچسب اجتماعی بیمار روانی
 • عوارض داروهای روانپزشکی برای بیمار
 • آسیب دیدن روابط خانوادگی و ایجاد شرایط نامطلوب برای خانواده بیمار جهت مراقبت و تحمل بیماری وی
 • مزمن شدن اختلالات و مقاوم شدن آنها در برابر روش های درمانی به دلیل مراجعه، تشخیص و درمان نابهنگام
 • طولانی بودن دوره درمان اختلالات روانپزشکی

یکی از مراکز مشاوره تهران، مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر می باشد که با استفاده از متخصصان مجرب و روانشناسان، در زمینه بررسی سلامت روان، حفظ و بهبود آن به شما همشهریان عزیز کمک شایانی می کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button