نشانه های خودشیفتگی پنهان در افراد

خودشیفتگی-پنهان.jpg
نشانه های خودشیفتگی پنهان در افرادReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 30Rating: ۵.۰نشانه های خودشیفتگی پنهان در افرادخودشیفتگی پنهان از جمله اختلالات شخصیت است. اختلال شخصیتی، یک الگوی پایدار از تجربیات درونی و رفتاری است که از فرهنگ هنجار فرد، منحرف شده ‌است.
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

نشانه‌های خودشیفتگی پنهان

خودشیفتگی پنهان از جمله اختلالات شخصیت است. اختلال شخصیتی، یک الگوی پایدار از تجربیات درونی و رفتاری است که از فرهنگ هنجار فرد، منحرف شده ‌است. این الگو در دو یا چند مورد از حوزه‌های زیر دیده می‌شود: شناخت؛ تأثیر؛ عملکرد بین فردی یا کنترل انگیزه. الگوی پایدار در سراسر طیف گسترده‌ای از موقعیت‌های شخصی و اجتماعی، انعطاف‌ناپذیر و فراگیر است و به طور معمول به پریشانی قابل‌ توجه یا اختلال در حوزه‌های اجتماعی و کار یا دیگر حوزه‌های عملکرد منجر می‌شود. این الگو پایدار و طولانی مدت است و شروع آن را می‌توان در اوایل بزرگ‌سالی و نوجوانی پیدا کرد.

خودشیفتگی پنهان چیست؟

برخی از نظریه‌پردازان معتقدند خودشیفتگی پیچیده‌تر از آن است که با این دامنه صفات محدود، تعریف شود. هر چند تاکنون انواع دسته‌بندی‌ها برای خودشیفتگی مطرح شده است، دو نوع خودشیفتگی «آشکار یا بزرگ مآب» و «پنهان یا آسیب پذیر» بیشترین پذیرش را در میان متخصصان داشته‌اند.

خودشیفتگی آشکار

در زمینه روانشناسی می‌توان رفتار را آشکار یا پنهان توصیف کرد. رفتارهای آشکار رفتارهایی هستند که به راحتی توسط دیگران مشاهده می‌شوند، مانند رفتارهای خودشیفته سنتی که در ابتدا توضیح داده شد. رفتارهای پنهانی، با این حال، رفتارهایی ظریف‌تر و کم‌تر آشکار برای دیگران است. خودشیفته پنهان فردی است که مشتاق تحسین و اهمیت است و همچنین فاقد همدلی نسبت به دیگران است، اما می‌تواند به روشی متفاوت‌تر از خودشیفته آشکار عمل کند. هنگام در نظر گرفتن رفتار خودشیفتگان، ممکن است تصور کنید که چگونه کسی می‌تواند خودشیفته باشد و در رفتار آن را مهار کند. خودشیفته مخفی ممکن است ظاهراً شکسته نفسی کند اما هدف نهایی یکسان است.

نظریات تخصصی در خصوص خودشیفتگی آشکار می‌گویند: به رغم تفاوت‌های بارز در ظاهر هر دو نوع از افراد خودشیفته، هر دو دسته آن‌ها در احساس شکننده‌ای که نسبت به خود دارند، مشترک‌اند. به گفته متخصصان هر چند هر دو نوع افراد خودشیفته با حفظ عزت نفس درگیر هستند اما با این موضوع به شیوه‌های متفاوتی برخورد می‌کنند. خودشیفته‌های آشکار، عزت نفس خود را با تلاش برای تحت تأثیر قرار دادن دیگران حفظ می‌کنند، در حالی که به طور همزمان واکنش‌های نامطلوب را کنار می‌گذارند؛ اما خودشیفته‌های پنهان تلاش دارند از موقعیت‌های تهدیدآمیز اجتناب کنند.

خودشیفتگی پنهان

در واقع شخصیت خودشیفته پنهان مشخصه افرادی است که به طور آشکار، خجالتی، کمرو و میانه رو هستند. با این حال اما در زیر این تصویر آشکار، هسته شخصیتی آن‌ها مشابه خودشیفته‌های آشکار است. خودشیفته‌های پنهان نیز به انتظارات و توقعات بزرگ مآبانه پناه می‌برند. به علاوه آن‌ها خیال‌پردازی‌هایی در زمینه قدرت، شهرت و ثروت نامتناهی دارند. بر خلاف خودشیفته‌های آشکار که با موفقیت جنبه‌های نپذیرفتنی خودشان را سرکوب می‌کنند، جلوه پنهان خودشیفتگی، از تجربه آگاهانه احساس بی کفایتی و بزرگ منشی در درون آن‌ها ناشی می‌شود. درحالی‌که بزرگ مآبی در تجربه خودشیفتگی آشکار کاملاً رایج است، احساس غالب در خودشیفتگی پنهان، احساس بی‌کفایتی است. خودشیفته‌های پنهان معمولاً احساس بزرگ مآبی خود را فریب آمیز و خیال‌پردازی‌های بزرگ مآبانه شان را غیر قابل تحقق می‌پندارند و فعالیت‌های خودشیفته وار خود را در خیال انجام می‌دهند.


مقاله مرتبط: کودکی افراد خودشیفته چگونه بوده است؟

مقاله مرتبط: ریشه شخصیت خودشیفته كه به ندرت درباره آن صحبت شده است!


علائم خودشیفتگی پنهان

نشانه‌های خودشیفتگی

  • احساس خودبزرگ بینی
  • مشغولیت ذهنی با خودشیفتگی
  • اعتقاد به استثنایی بودن
  • احتیاج به تحسین افراطی
  • احساس محق بودن
  • رفتار استثمارگرانه
  • همدل نبودن
  • حسودی
  • پرافادگی

مقاله مرتبط: نشانه های ارتباط با شخص خودشیفته

مقاله مرتبط: افراد خودشیفته از چه می ترسند؟


علائم خودشیفته‌های پنهان

سرزنش و شرمندگی

شرم دادن به دیگران یک تاکتیک شگفت‌انگیز خودشیفتگان است تا احساس برتری خود را در رابطه با دیگران حفظ کنند. خودشیفتگی آشکار ممکن است این رفتار را آشکارتر انجام دهد مانند بی ادب بودن، انتقاد از شما و طعنه‌آمیز زدن.

خودشیفتگان پنهان ممکن است شیوه ملایم‌تری داشته باشند تا توضیح دهند که چرا چیزی تقصیر شماست و آن‌ها مقصر نیستند. آن‌ها حتی ممکن است وانمود کنند که قربانی رفتار شما هستند تا خود را در موقعیتی قرار دهند که بتوانند از شما اطمینان و تمجید بگیرند. در پایان این تعاملات، هدف از خودشیفتگی این است که شخص دیگر را کوچک جلوه دهد.

 حقارت ساختگی

حقارت ساختگی در واقع نوعی از غرور و خودشیفتگی است. برخی از خودشیفته‌ها سعی بر این دارند که در هر موقعیتی نقش قربانی را بازی کنند و بیچاره داستان باشند تا از این طریق بتوانند توجه اطرافیان را به خود جلب کنند. هدف غایی آن‌ها این است که به شما بفهمانند که خیلی مهم هستند و برای این کار از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند.

ایجاد سردرگمی

برخی از خودشیفتگان پنهان گاه می‌توانند از ایجاد سردرگمی برای افرادی که با آن‌ها تعامل دارند، لذت ببرد. آن‌ها سرزنش و تحقیر نمی‌کنند بلکه به‌جای آن کاری می‌کنند که فرد ادراکات خود را زیر سؤال برده و دچار تردید شود. خودشیفته‌های پنهان از این روش‌ها برای بالا بردن خود استفاده می‌کنند.

 نداشتن حس همدردی

اگر برایتان مشکلی پیش بیاید و نیاز به همدردی داشته باشید، خودشیفته‌ها پذیرای شما نخواهند بود. آن‌ها در هر گفت‌وگویی به دنبال این هستند که مسائل خودشان را دنبال کنند. در واقع دغدغه‌های شما برای آن‌ها در باطن اهمیتی ندارد. برای همین هم ممکن است که به ظاهر بگویند چه بد؛ اما بیشتر از این نمی‌توانند شما را در ناراحتی همراهی کنند چرا که در اصل بد بودن شرایط احساسی شما را اصلاً درک نکرده‌اند.

انتقادپذیر نبودن

خودشیفته‌ها در مقابل انتقاد بسیار شکننده بسیار حساس هستند. واکنش آن‌ها به انتقاد معمولاً همراه با عصبانیت و درگیری است. آن‌ها معمولاً این توانایی را ندارند که پاسخی معقول و متناسب به محرک‌ها بدهند. در این شرایط حتی اگر بتوانند واکنش‌های کلامی خود را کنترل کنند، زبان بدنشان به وضوح نشانگر حجم عصبی بودن آن‌هاست (گرچه هرگز زیر بار آن نمی‌روند). اگر موضوعی به نظر خودشیفته‌ها ایرادی داشته باشد، از بیخ و بن تیشه به ریشه آن می‌زنند و توانایی دیدن وجوه مثبت و چهره خاکستری و واقعی پدیده‌ها را ندارند.

با همه این‌ها باید توجه داشت که گاهی ممکن است فردی خجالتی یا درون‌گرا باشد و علائمی مشابه این علائم را بروز دهد. گرچه در ارتباط بودن با انسان‌های خودشیفته می‌تواند بسیار مخرب و آزاردهنده باشد، اما باید حواسمان باشد که قبل از اینکه دنبال زدن برچسب خودشیفته به اطرافیان باشیم این علائم را در خودمان چک کنیم؛ و باور کنیم که اختلالات شخصیت، خاص بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌ها نیست. سالم بودن گاهی آموختنی است.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


نشانه های خودشیفتگی پنهان در افرادReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 30Rating: ۵.۰نشانه های خودشیفتگی پنهان در افرادخودشیفتگی پنهان از جمله اختلالات شخصیت است. اختلال شخصیتی، یک الگوی پایدار از تجربیات درونی و رفتاری است که از فرهنگ هنجار فرد، منحرف شده ‌است.
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button