می ترسید لحظه ای بدون تلفن همراهتان سر کنید؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 19Rating: 5.0می ترسید لحظه ای بدون تلفن همراهتان سر کنید؟آیا از اینکه در جایی باشید که گوشی تان آنتن نداشته باشد یا به اینترنت وصل نشود احساس ترس و وحشت کرده اید؟ اگر این طور است، شما برخی از علائم نوموفوبیا را دارید. این ترس و استرس افراطی و غیرمنطقی که با نبود تلفن همراه در فرد ایجاد می ‌شود، «نوموفوبیا» نام دارد

نوموفوبیا یا ترس از جدایی از گوشی همراه

تا حالا شده وقتی نتواسته اید گوشی موبایل خود را پیدا کنید احساس وحشتزدگی و اضطراب کرده باشید؟ آیا از اینکه در جایی باشید که گوشی تان آنتن نداشته باشد یا به اینترنت وصل نشود احساس ترس و وحشت کرده اید؟ اگر این طور است، شما برخی از علائم نوموفوبیا را دارید. این ترس و استرس افراطی و غیرمنطقی که با نبود تلفن همراه در فرد ایجاد می ‌شود، «نوموفوبیا» نام دارد که مخفف «no mobile-phone phobia» است. اگرچه این نوع بیماری کاملا جدید محسوب می ‌شود، اما بسیار شایع است و میلیون‌ ها نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار می ‌دهد.

اصطلاح نوموفوبیا (Nomophobia)، سال ۲۰۱۰  به ‌دست محققان مؤسسه تحقیقاتی «YouGov» در انگلستان ابداع شد. محققان در حین پژوهشی نامرتبط متوجه شدند که بسیاری از داوطلبان پس از جدایی از اسمارت ‌فون، دچار اضطراب می‌ شوند. این مطالعه چنین نتیجه‌ گیری کرد که ۵۳ درصد از کاربران گوشی هوشمند در انگلستان، زمانی که به دلایلی مانند تخلیه باتری یا قطع شدن شبکه نمی ‌توانند از گوشی هوشمند خود استفاده کنند، مضطرب می ‌شوند. به عقیده پژوهشگران، این سطح از استرس ناشی از قطع ارتباط با دیگران است و مشابه همان احساسی است که فرد از رفتن به دندانپزشکی یا در روز عروسی خود احساس می‌ کند.


مقاله مرتبط: ترس از خون یا هموفوبیا در کودکان

مقاله مرتبط: ترس از آینه ها یا فوبیای آینه

مقاله مرتبط: ترس از رانندگی در افراد

مقاله مرتبط: ترس از رابطه جنسی


علائم نوموفوبیا

فوبیا ترس غیر منطقی از چیزی یا موقعیتی است. نوموفوبیا ترس از نبود تلفن همراه یا از دسترس خارج شدن آن است. علائم نوموفوبیا عبارتند از:

 • ناتوانی در خاموش کردن تلفن همراه
 • تلفن خود را برای پیام ها، ایمیل ها یا تماس های از دست رفته دائماً چک می کنید.
 • شارژ کردن باتری موبایل حتی اگر تلفن شما تقریباً شارژ کامل داشته باشد.
 • هر جا که بروید موبایل خود را همراه خود می برید، حتی در حمام.
 • مرتبا چک می کنید تا مطمئن شوید که گوشی همراهتان است.
 • ترس از نبود WiFi و ناتوانی به وصل شدن به اینترنت
 • نگران این هستید که اتفاق بدی بیفتد و نتوانید با کسی تماس بگیرید.
 • نادیده گرفتن فعالیت ها و برنامه هایی که دارید، برای اینکه زمان بیشتری را با گوشی موبایل تان سپری کنید.

علاوه بر علائم عاطفی و شناختی، ممکن است افراد علائم جسمی را نیز تجربه کنند. ممکن است فرد سریع ‌تر نفس بکشد، ضربان قلبش افزایش یابد، ممکن است بیشتر عرق کرده، و ممکن است بلرزد. آن ‌ها همچنین ممکن است احساس ضعف یا سرگیجه کنند. در موارد شدیدتر، این علائم ترس می ‌تواند به یک حمله عصبی تبدیل شود.

نوموفوبیا در افراد

ابعاد کلیدی نوموفوبیا

در مطالعه ای که در سال 2015 انجام گرفت، برخی از ابعاد کلیدی نوموفوبیا شناسایی شد.

 • ترس از اینکه قادر به برقراری ارتباط نباشند.
 • احساس کلی قطع ارتباط
 • ترس از اینکه نتوانند به اطلاعات دست پیدا کنند

مبتلایان به این فوبیا، تلفن های خود را مرتباً چک می کنند، تلفن های خود را با خود همه جا می برند (از جمله دستشویی و حمام)، روزانه ساعت های زیادی را با استفاده از تلفن های خود می گذرانند و هنگام جدا شدن از تلفن های خود، احساس درماندگی را تجربه می کنند. مطالعات نشان داده است که استفاده مکرر یا اجباری از تلفن همراه به افزایش استرس، اضطراب و افسردگی مرتبط است. همچنین باعث کاهش نمرات، افزایش اضطراب و کاهش رضایت از زندگی می شود.

راهکارهایی برای مقابله با نوموفوبیا

اگر فکر می کنید که به نوموفوبیا مبتلا هستید و یا مستعد ابتلا به آن هستید کارهایی می توانید انجام دهید که از ابتلا به آن جلوگیری کند.

 • مرزبندی کردن. برای استفاده از گوشی همراه تان قوانینی تعیین کنید. مثلا اجتناب از استفاده از تلفن همراه تان در برخی از اوقات روز مثل هنگام خوردن غذا یا هنگام خواب.
 • ایجاد تعادل. استفاده از تلفن همراه برای اجتناب از ارتباط رو در رو با افراد دیگر می‌ تواند بسیار ساده باشد. هر روز بر تعامل شخصی با دیگران تمرکز کنید.
 • استراحت کوتاه. از بین بردن این عادت می تواند مشکل باشد، اگر با قدم های کوچک شروع کنید تغییر راحت تر اتفاق می افتد. با انجام کارهای کوچک مانند گذاشتن تلفن در اتاق دیگر در هنگام خوردن غذا یا هنگامی که مشغول فعالیت دیگری هستید، شروع کنید.
 • جور دیگری خود را سرگرم کنید. اگر متوجه شدید که از گوشی همراه تان زمانی که بیکار و بی حوصله هستید استفاده می کنید، سعی کنید بدنبال فعالیت هایی باشید که حواس تان را از گوشی موبایل تان پرت کند. مثلا کتاب بخوانید پیاده روی کنید، ورزش کنید.

نوموفوبیا یک مشکل رو به رشد همراه با دیگر ترس ‌ها و اعتیادهای رفتاری است که با استفاده از تکنولوژی در ارتباط است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد متکی به تلفن ‌های همراه خود برای کار، مدرسه، اخبار، سرگرمی و ارتباطات اجتماعی هستند، خیلی سخت است که بتوان بر آن غلبه کرد. قطع استفاده از تلفن همراه واقع بینانه نیست، اما یادگیری چگونگی تعیین محدودیت هایی برای اینکه اجازه ندهید تلفن همراه تان زندگی شما را کنترل کند می تواند کمک کننده باشد.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر