اضطراب عروسی هنگام ازدواجReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 25Rating: 5.0اضطراب عروسی هنگام ازدواجاضطراب عروسی می‌تواند در صورت بروز اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) افزایش یابد. روانشناسان اختلال اضطراب اجتماعی را این ‌گونه تعریف می‌کنند: ترس شدید و مداوم از موقعیت‌های اجتماعی که احتمال خجالت‌ زدگی در آن‌ها مطرح است.

اضطراب عروسی

اضطراب عروسی می‌تواند در صورت بروز اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) افزایش یابد. روانشناسان اختلال اضطراب اجتماعی را این ‌گونه تعریف می‌کنند: ترس شدید و مداوم از موقعیت‌های اجتماعی که احتمال خجالت‌ زدگی در آن‌ها مطرح است. این اختلال از رایج‌ترین اختلال‌های روان ‌شناختی است و در زنان بیشتر از مردان شایع است. مبتلایان به این اختلال می‌توانند در یک موقعیت یا همه موقعیت‌های اجتماعی احساس اضطراب و پریشانی کنند. اگر احساس پریشانی فقط در یک موقعیت خاص (مثلا فقط در کلاس درس) وجود داشت، فرد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی موقعیتی است.


مقاله مرتبط: تست آنلاین هیجان پیش از ازدواج

مقاله مرتبط: تست آنلاین باور به ازدواج


چه شما مبتلا به این بیماری هستید، یا درمان شده باشید، یا از علائم بیماری رنج ببرید اما هرگز به دنبال کمک نبوده‌اید، ایده برنامه ‌ریزی و مشارکت در یک مراسم عروسی می‌تواند طاقت ‌فرسا باشد و در شما اضطراب عروسی را ایجاد می‌کند. بسیاری از افراد مبتلا به SAD هرگز عروسی بزرگی نخواهند داشت، ترجیح می‌دهند همه چیز را ساکت و خصوصی نگه دارند و یا حتی ممکن است تصمیم بگیرند با نامزد خود فرار کنند.


مقاله مرتبط: عادات بدی که اختلال اضطراب اجتماعی را تشدید می‌کند

مقاله مرتبط: اضطراب اجتماعی و اختلالات جنسی


علائم اختلال اضطراب اجتماعی

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی احساس می‌کنند که چیزی “اشتباه” است یا “سر جایش نیست”، اما ممکن است احساس‌شان را به عنوان نشانه‌ از مریضی ندانند. علائم اختلال اضطراب اجتماعی می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

 • اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی
 • اجتناب از حضور در موقعیت‌های اجتماعی
 • علائم جسمی (فیزیکی) اضطراب از قبیل: دستپاچگی، تپش قلب، عرق کردن، لرزیدن، سرخ شدن صورت، گرفتگی عضلات، ناراحتی معده و اسهال.

افراد ممکن است به گونه‌های متفاوتی این عارضه را تجربه کنند؛ اما شرایطی وجود دارد که افراد در آنها بیشتر دچار ترس و استرس می‌شوند. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • صحبت کردن و معاشرت با غریبه‌ها
 • صحبت کردن در جمعی از افراد
 • ملاقات افراد جدید
 • برقراری تماس چشمی
 • ورود به اتاق‌ها
 • استفاده از سرویس بهداشتی عمومی
 • رفتن به مهمانی ها و دورهمی ها
 • غذا خوردن در جمع
 • رفتن به مدرسه یا سر کار
 • در زمان شروع مکالمه

مقابله با اضطراب اجتماعی و اضطراب عروسی

برنامه‌ریزی برای عروسی

خوشبختانه، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش اضطراب عروسی انجام دهید.

اضطراب عروسی

کوچک فکر کنید

بجای یک مراسم رسمی و بزرگ، یک مهمانی کوچک بگیرید. مراسم عروسی باید منعکس کننده آنچه شما می‌خواهید باشد نه آنچه که دیگران انتظار دارند. مراسم عروسی بزرگ اضطراب عروسی بیشتری در شما ایجاد می‌کند.

کمک بگیرید

از کسی که اعتماد دارید برای برنامه ریزی مراسم عروسی کمک بگیرید. اگر بودجه شما اجازه می‌دهد، حتی می‌توانید یک برنامه ریز عروسی را استخدام کنید. برنامه ریزان عروسی راحت‌تر می‌توانند مذاکرات مربوط به مراسم را انجام دهند.


مقاله مرتبط: تست آنلاین میزان تفاهم قبل از ازدواج


روش‌های خود را انتخاب کنید

مشورت کنید و ببینید که آیا نمی‌توانید بخش زیادی از برنامه‌ریزی و آماده سازی را به روشی ساده تر انجام دهید. به جای مراجعه به یک فروشگاه بزرگ عروس، ببینید آیا یک خیاط محلی یا دوست قادر به تهیه لباس است. بجای اینکه به عکاسان، گلفروشی‌ها و تالارهای مختلف سر بزنید و قیمت بگیرید، براساس توصیه‌‌های دوستان یا اعضای خانواده و یا از طریق آنلاین، انتخاب کنید.

اجازه ندهید منفی نگری بر شما تاثیر بگذارد

در هنگام برنامه ریزی برای عروسی، سوء تفاهمات و مخالفت‌هایی همیشه وجود دارد. در هر عروسی، ممکن است کسی با چیزی که شما برنامه ریزی کرده‌اید موافق نباشد.

در نهایت، اگر از SAD رنج می‌برید و قصد عروسی دارید – به خودتان تبریک بگویید! این بدان معناست که شما بر مشکل پیدا کردن فردی که بتوانید باقی عمر خود را با او سر کنید، فائق آمده‌اید. از روز خود لذت ببرید و به موفقیت خود افتخار کنید.

عروسی خود را کمتر استرس زا کنید

به یاد داشته باشید چه اضطراب اجتماعی داشته باشید چه نداشته باشید، عروسی برای همه اضطراب و استرس ایجاد می‌کند. اگر مضطرب و آشفته هستید به خود سخت نگیرید. مراقبت از اضطراب اجتماعی خود را در اولویت قرار دهید تا قدرت و استقامت برای مقابله با فراز و نشیب‌های عروسی را داشته باشید.

اگر درمان نشده‌اید درباره دارو درمانی و روان درمانی بیشتر اطلاعات کسب کنید. ممکن است برخی کارها بتواند در مدیریت این مشکل به شما کمک کند اما هیچ جایگزینی برای درمان حرفه‌ ای اضطراب اجتماعی وجود ندارد. حتما به یک روان درمانگر مراجعه کرده و مشکل خود را با او درمیان بگذارید.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر