عاشق شدن

عاشق شدن یک فرایند شیمیایی است. وقتی فردی عاشق می شود، مجموعه ای از واکنش ها در بدن او رخ می دهد. به عقیده کارشناسان این تغییر و تحولات شیمیایی تضمین کننده بقای گونه انسان هاست. نشانه های عاشق شدن، که شبیه بروز کردن علایم بیماری هاست، به وضوح قابل شناسایی است؛ از عرق کردن دست ها گرفته تا از بین رفتن اشتها و حس سرخوشی و همچنین سرخ شدن گونه ها و تپش قلب.

عشق مراحل مختلف دارد. شروع شدن هر کدام از این مراحل با ترشح مجموعه ای از مواد شیمیایی همراه است که واکنش های فیزیکی خاصی را سبب می شود. یکی از این مراحل تمایل به برقراری رابطه جنسی است که می تواند به حس وابستگی، رابطه و ازدواج بیانجامد.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

شما احساس وابستگی شدیدی به کسی می کنید و ماه ها یا سال ها بعد، اتفاقاتی بین شما می افتد، احساس ها تغییر می کند و ناگهان عاشق آن فرد می شوید. محققان مجموعه ای از ترکیبات شیمیایی را شناسایی کرده اند که در هر کدام از این مراحل ترشح می شوند.


مقاله مرتبط: چگونه دختری را عاشق خود کنیم؟

مقاله مرتبط: چگونه پسری را عاشق خود کنیم؟


پژوهشگران دریافته اند که هنگام عاشق شدن، سه مرحله بدون ترتیب مشخصی اتفاق می افتد.

مراحل عاشق شدن

مرحله اول: حس جنسی

حس شهوت نتیجه ترشح هورمون های جنسی تستوسترون و استروژن است. تستوسترون ویژه مردان نیست. مشخص شده که این هورمون در نیروی جنسی زنان هم تاثیر عمده‌ای دارد.

مرحله دوم: جذب شدن

این مرحله وقتی است که آدم ها عاشق می شوند و دیگر به هیچ چیز دیگر فکر نمی کنند. آنها ممکن است حتی کم اشتها و کم خواب شوند و روزانه ساعت ها به عشق جدیدشان فکر کنند. در مرحله جذب شدن به فرد مقابل، گروهی از مواد شیمیایی از گروه پیام‌ رسان های عصبی (neuro-transmitters ) به نام مونو آمین نقش مهمی دارد. این مواد عبارتند از:

  • دوپامین: که با مصرف کوکایین و نیکوتین هم می تواند فعال شود.
  • نوراپی‌نفرین: که به نام آدرنالین هم شناخته می شود و افزایش آن در بدن می تواند سبب عرق کردن و تپش قلب شود.
  • سروتونین: یکی از مهمترین ترکیبات شیمیایی عشق است که می تواند ما را به طور موقت به حالت دیوانگی برساند.

مقاله مرتبط: قرار عاشقانه با فرد بسیار حساس

مقاله مرتبط: رابطه عاطفی و عاشقانه


مرحله سوم: حس وابستگی

اگر قرار باشد رابطه ای ادامه یابد، وابستگی، حسی است که بعد از جذب شدن به یک نفر ایجاد می شود و در صورتی که مرحله جذب شدن همچنان ادامه یابد، می تواند منجر به تولیدمثل شود.

در این مرحله دو هورمون توسط دستگاه عصبی ترشح می شود که در بروز حس وابستگی اجتماعی نقش دارد:

وازوپرسین: ماده شیمیایی ای که در مرحله تعهد طولانی مدت نقش دارد. آزمایش هایی که روی موش های آفریقایی انجام شده، نشان می دهد که کاهش وازوپرسین در مردان به سرعت سبب بدتر شدن رابطه بین شریک های زندگی و کاهش وفاداری می شود.

اکسی‌توسین: این ماده به هنگام زایمان از غده هیپوتالاموس ترشح می شود و به خروج شیر از پستان کمک می کند. از جمله کارکردهای دیگر این هورمون کمک به ایجاد پیوندی قوی بین مادر و فرزند است. این هورمون در لحظه اوج لذت جنسی در هر دو جنس ترشح می شود و اعتقاد بر این است که باعث محکم تر شدن رابطه بین بزرگسالان نیز می شود.

برای عاشق شدن هیچ وقت دیر نیست!

چه همسرتان را از دست داده باشید یا طلاق گرفته باشید، شروع یک رابطه عاشقانه تازه در این سن به نظر یک چالش غیرممکن می‌رسد. اما دوست دارید راز و رمزهای یافتن عشق در سنین بالاتر را بدانید؟ دکتر جودیت سیلز روانشناس و دنی هیوز، نویسنده نکاتی برای برگشتن به بازار عشق و عاشقی مطرح می‌کنند.

دکتر جودیت سیلز

آدم‌ها بیشتر عمر می‌کنند و داشتن بیشتر از یک همسر در کل عمر مسئله غیرمتداولی نیست. اول اینکه باید تشخیص دهید که در دوران ازدواجتان چه چیز از شما پنهان بوده است: عشق‌بازی برای بالای ۴۰ ساله‌ها همه جا دیده می‌شود، شما نمی‌دیده‌اید. این روزها دیگر مجرد بودن به اندازه قبل ننگ به حساب نمی‌آید.

البته ملاقات با آدم‌های جدید سخت است. خیلی از ما برای ظاهر شدن جلوی یک غریبه و لبخند زدن دچار اضطراب می‌شویم. اما نباید نگران این باشید که دیگر مثل ۲۰ سالگی‌هایتان به نظر نمی‌رسید. همه چیز قدم به قدم. یک نگاه درونگرایانه خوب به خودتان بیندازید. مهم چاق بودن، پیر بودن یا خسته بودن نیست. باید رویکردتان را تغییر دهید. زندگی کشف‌های مجدد است. هیچکس نمی‌تواند زندگی شما را درست کند. هیچکس نمی‌تواند شادتان کند. باید خودتان اینکار را بکنید و بقیه هم آن را دنبال می‌کنند.

رمز کار این است که حس عشق را در خودتان زنده کنید. نمی‌توانید منتظر بمانید تا شاهزاده رویاهایتان برسد. نگران نباشید که او ارزشش را دارد یا نه. کمی وقت تلف کنید و شاد باشید. همین که با دیگران وارد ارتباط شوید باعث می‌شود دوباره روی غلطک قرارهای عاشقانه بیفتید. قرار گذاشتن یک زمین تمرین است برای اینکه کمک کند یختان بشکند و احساس راحتی بیشتری برای نشان دادن خودتان در اجتماع کنید. زندگی یعنی امتحان کردن چیزهای جدید!

اینستاگرام اکسیر

دو مسئله‌ای که مجردهای سن‌بالاتر با آن روبه‌رو هستند اینهاست: ترس از تنها بودن و ترس از اشتباه کردن. جستجوی عشق در سن‌های بالا مستلزم این است که با خودتان راحت باشید. اگر از تنها بودن می‌ترسید، ممکن است یک تعهد نابهنگام برای خودتان ایجاد کنید. از امتحان کردن لذت ببرید. سعی کنید با آدم‌های مختلف آشنا شوید. از آنطرف، ترس از اشتباه کردن ممکن است باعث شود قضاوت‌های ناگهانی داشته باشید. باید به انسان‌ها فرصت دهید. مطمئناً اگر از کسی انرژی منفی می‌گیرید نباید با او بمانید اما هیچوقت خیلی راحت به خاطر قد یک نفر او را رد نکنید. وقتی سنتان بالاتر می‌رود، باید بدانید که چه می‌خواهید اما مطمئن شوید آنچه می‌خواهید تحت تاثیر روابط قبلیتان نباشد. باید اجازه دهید آدم‌های جدید وارد زندگیتان شوند و آنها چیزهایی خواهند داشت که قبلی‌ها نداشتند.

دوست دارید بدانید وقتی وارد یک آشنایی می‌شوید چه چیزی را باید به خاطر داشته باشید؟ یک رزومه اجتماعی داشته باشید. با تمرین بهتر می‌شود اما باید از قبل به موضوعاتی فکر کنید که با آنها راحت هستید—مثلاً عشقتان به فوتبال، عشقتان به هنر، یا هر چیز دیگر. دوم اینکه دردتان را پنهان کنید. دلایلی برای احساس تلخی، ناراحتی و عصبانیت ممکن است داشته باشید. این احساسات را با دوستان مطرح کنید نه کسی که با او آشنا شده‌اید. مطمئناً با هم بیشتر آشنا می‌شوید و زمانش که برسد درمورد این موضوعات هم با هم حرف می‌زنید. اما هیچوقت موقعی که تازه می‌خواهید با هم آشنا شوید اینکار را نکنید. درمورد علایق هم بپرسید و سعی کنید چیزهای جدیدی درمورد طرف‌مقابل پیدا کنید. و آخر اینکه این یک گفتگو است نه بازجویی. نگران این نباشید که همه چیز را فوراً بفهمید. کمی رمز و راز هم جذاب است.

نباید خودتان را محدود به چیزهایی کنید که در جوانی مهم بودند (مثل قیافه، ثروت، سن، مذهب). الان وقت بیشتری برای خودتان دارید. ایجاد ارتباطات عاشقانه در جاهایی که علایقتان هست بسیار عالی است. می‌توانید قایق‌سواری یاد بگیرید یا به یک تور معماری هند بروید. کمتر نگران این هستید که بقیه چه فکری می‌کنند. اگر اوقات خوشی دارید، دنیای اجتماعیتان را گسترده‌تر کنید و سعی کنید شاد باشید، و عشق پیدایتان خواهد کرد.

دِنی هیوز، نویسنده

تصور می‌کنید وقتی بالای چهل سال می‌روید، وقت عشق و عاشقی به پایان رسیده است؟ اشتباه می‌کنید. یادتان می‌دهیم چطور دوباره به بازار عاشقی برگردید.

خودتان را اصلاح کنید. شاید به نظر تخیلی برسد اما پیش بروید و اجازه دهید که کسی درستتان کند. مدل موهایتان را عوض کنید و یک دست لباس نو بخرید. چند کیلو وزنتان را پایین بیاورید. وقتی حس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید، بهتر می‌توانید دیگران را جذب کنید. لازم نیست این تغییر خیلی بزرگ باشد. باید کاری کنید که احساس راحتی و اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا کنید. اگر ۲۵ ساله به نظر نرسید او خرده‌ای نمی‌گیرد. اعتماد‌به‌نفس است که به شما جذابیت می‌دهد.

یک موضوعی برای حرف زدن داشته باشید. در صف نان نظر یک نفر را جلب کرده و لبخند بزنید. در مکان‌های عمومی یا میهمانی‌ها موضوعی برای حرف زدن داشته باشید تا او را به حرف بکشانید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

دایره اجتماعیتان را گسترده‌تر کنید. این را شنیده‌اید که اگر می‌خواهید دل یک مرد را به دست آورید، شکم او را سیر کنید؟ در قرن ۲۱ هم هنوز این موضوع تغییر نکرده است. دنبال مردی هستید که دل داشته باشید؟ در سازمانی داوطلب شوید که برای افراد نیازمند مسکن تهیه می‌کند. در مراسم‌های اجتماعی شرکت کنید. تورهای مسافرتی یکی از بهترین راه‌ها برای آشنا شدن با افراد جدید است. افراد جالب با افراد جالب دیگری آشنا می‌شوند.

یک دوست صمیمی داشته باشید. افراد زیادی هستند که در اینترنت با افراد جدید آشنا می‌شوند. یک دوست پیدا کنید که در اینترنت با او دوستی کنید. او در پروفایل شما بنویسد و شما در پروفایل او. با هم قرار بگذارید که هر کدامتان باید هفته‌ای با یک نفر آشنا شوید و حتماً به این قرار پایبند باشید. اگر یک گروه دوست باشید که بسیار بهتر است. می‌توانید به گردش بروید، دوستانتان را دعوت کنید و به آنها بگویید که تنها چیزی که لازم است با خود بیاورند یک لیست است: سه چیز درمورد شخصیت شما که دوست دارند، دو چیزی که درمورد مردها اذیتتان می‌کند و یک نظر درمورد اینکه با چه تیپ مردی باید باشید. با این روش بینش بسیار خوبی درمورد خودتان پیدا می‌کنید.

مهمترین چیز این است که اوقات خوبی داشته باشید. در مراسم‌های مختلف شرکت کنید، مکان‌های جدیدی را امتحان کنید. هرچه با تعداد آدم‌های بیشتری آشنا شوید، زمینه انتخاب بهتر و بزرگ‌تری پیش رویتان خواهد بود.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

معنای عاشق شدن بصورت واقعی

بسیاری از ما عشق را در زندگی خود احساس کرده ایم. در حال حاضر پشتوانه علمی برای این جمله وجود دارد “عشق همه آنچه که نیاز دارید” است. یک مطالعه طولی ۷۵ ساله نشان می دهد عشق کلید یک زندگی تماماً شاد است.

با وجود اینکه عشق یک ویژگی جهانی ارزشمند است، با این حال تعریف این اصطلاح بسیار چالش برانگیز است. براساس تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه هاروارد دو چیز با زندگی شاد و خوشبختی همبستگی دارد اول عشق و دوم راه پیدا کردن و مقابله با زندگی بدون عشق است.

در حالیکه بسیاری از ما باور داریم که دوست داریم عاشق شویم اما با موانع زیادی در زندگی و روابطمان رو به رو هستیم. ما مقاومت زیادی در برابر عشق داریم به آسانی و با آسیب پذیری خود با دادن و گرفتن عشق در جنگیم.

برای همه ارزشمند است که عشق را اعمال یا مجموعه ای ازاعمال که باعث نزدیکی بیشتر به کسانی که برایمان ارزشمند است می شود، تعریف کنیم. در یک رابطه عاشقانه برخی ویژگی های ضروری عبارتند از:

  • بیان عواطف به صورت جسمی و روانی.
  • آرزوی خوشبختی و رضایت برای طرف مقابل.
  • عطوفت، مهربانی و حساسیت نسبت به نیازهای طرف مقابل
  • تمایل به فعالیت های مشترک
  • سطح مطلوب به اشتراک گذاری دارایی ها
  • تبادل صادقانه احساسات شخصی به صورت مداوم

عشق احساس دوست داشتن ورای خودخواهی و منافع شخصی است. بدین ترتیب،‌ پرورش عشق بر بهزیستی و اعتماد به نفس افراد اثر مثبت می گذارد. هنگامی که ما در رابطه ای قرار داریم که برای ما اهمیت زیادی دارد بهتر است این سوالات را از خود بپرسیم:

آیا هردویمان به روشی رفتار می کنیم که باعث رشدمان شود؟

آیا کارهایی انجام می دهیم که طرف مقابل احساس خوبی داشته باشد؟

آیا کارهایی که انجام می دهیم بدون در نظر داشتن منافع شخصی است؟

در اغلب موارد، ما فکر می کنیم که عشق جنبه منفعل زندگیست و مغایر با انتخاب های آگاهانه ماست. در حالیکه ما وقتی عاشق می شویم فرد مقابل را بخشی از وجود خود می بینیم و به عنوان یک فرد، خود و طرف مقابلتان را در نظر می گیرید.

اگر ما تنها برای رفع نیازهای خود وارد رابطه شده باشیم، رابطه به مرور زمان افت خواهد کرد. تمایز بین عشق واقعی با تشنه محبت بودن بسیار مهم است. همیشه شاهد پدر و مادری بوده ایم که فرزند خود را در آغوش می کشند ولی سوال اینجاست که آیا این آغوش برای ارائه آرامش و راحتی و اطمینان خاطر دادن به کودک است یا تسلی پدر و مادر و گرفتن چیزی از او؟ بهتر است که بررسی کنیم که رفتار ما با شریک زندگیمان بخاطر اوست یا خودمان! آیا برای این است که دردهای گذشته مان را بهبود دهد!

عشق هرگز نباید همراه با دستکاری طرف مقابل باشد. عشق به عنوان مالکیت طرف مقابل نیست بلکه در حقیقت ستایش فرد به عنوان یک فرد جداگانه است. وقتی بدین طریق فردی را ببینیم،‌ تماماً برای او و  شادی و خوشبختی که برای ما به ارمغان خواهد آورد، ارزش قائل می شویم. البته که موانع زیادی برای قرار گرفتن در چنین رابطه ای و همچنین رسیدن به فردی که دوستش داریم وجود دارد. دلیلی که باعث پایان یافتن روابط عاشقانه ما می شود، روشی است که در گذشته با ما رفتار شده است. مثلا اگر والدین ما رفتار طرد کننده با ما داشته باشند ما نیز تمایل داریم که در بزرگسالی در چنین روابطی قرار بگیریم. و این چنین بازآفرینی گذشته به روابط فعلی ما آسیب خواهد رساند. پس در روابط عاشقانه بهتر است که خود پنداره منفی یا صدای درونی خود را به چالش بکشیم. وقتی که ما اقداماتی بر خلاف تصویری که از خود داریم انجام می دهیم، باعث بالابردن احساس ارزشمندی خود می شویم و به کسانی که دوست داریم نزدیک تر خواهیم شد.

مشاوره رایگان آنلاین