روانشناس نوجوانان در زمینه‌های مختلفی به نوجوانان کمک می‌کند. از نوسانات خلقی گرفته تا مسائل مربوط به مدرسه، همه نوجوانان دچار مشکل هستند؛ اما گاهی پریشانی نوجوان ممکن است به حدی برسد که نیاز به کمک حرفه‌ای و مراجعه به روانشناس نوجوانان داشته باشد. روان درمانی حتماً نباید در شرایط بحرانی یا مشکلات جدی سلامت روان انجام شود، ملاقات با روانشناس نوجوانان می‌تواند از تبدیل مسائل جزئی به مسائل بزرگ‌تر جلوگیری کند. اگر فکر می‌کنید صحبت با روانشناس نوجوانان می‌تواند برای نوجوان شما مفید باشد، در مراجعه به یک روانشناس تردید نکنید.
گاهی اوقات، چند جلسه کوتاه درمان می‌تواند تفاوت بزرگی در سلامت کلی نوجوان شما ایجاد کند. نوجوانان می‌توانند از ملاقات با درمانگر برای صحبت در مورد موضوعات مختلف، از موضوعات در زمینه روابط گرفته تا سؤالاتی در مورد هویت جنسی، بهره‌مند شوند. در اینجا دلایلی مراجعه به روانشناس نوجوانان و همچنین راه های شناخت یک روانشناس نوجوان خوب آورده شده است.

روانشناس نوجوانان

دلایل مراجعه نوجوان به روانشناس نوجوانان

دلایل مختلفی برای شرکت در جلسات روانشناسی نوجوان وجود دارند. برخی از این دلایل مربوط به اختلالات خلقی هستند و برخی دیگر به شرایط نامناسب نوجوان بر می گردند.

همان طور که گفتیم، حتما نباید مشکلی جدی پیش بیاید تا شما برای مراجعه به روانشناس نوجوان اقدام کنید. در هر شرایطی چنین مشاوری می تواند به بهبود وضعیت نوجوان شما کمک کند. برخی از مهم ترین دلایل مراجعه به روانشناس نوجوان عبارتند از:


مقاله مرتبط: دکتر روانشناس خوب در تهران


 

افسردگی

اختلالات خلقی اغلب در طول سال‌های نوجوانی آغاز می‌شوند و ممکن است تبدیل به افسردگی شود. اگر افسردگی نوجوانان درمان نشود؛ می‌تواند به بزرگ‌سالی منتقل شود. اگر نوجوان شما تحریک پذیر، غمگین و منزوی به نظر می‌رسد، با یک روانشناس نوجوان صحبت کنید. تشخیص دقیق و مداخله زودهنگام اجزای کلیدی درمان مؤثر هستند. شما باید بدانید که شناخت علائم افسردگی نوجوانان می تو.اند به شما در تشخیص هر چه زودتر مشکل و در نتیجه اقدام به موقع برای جلوگیری از افزایش شدت مشکل کمک کند.

 
 

اختلالات اضطرابی و استرس

در حالی که برای نوجوانان عادی است که گاهی نگران باشند، برخی از نوجوانان اضطراب شدیدی را تجربه می ‌کنند. اینکه نوجوان شما برای صحبت کردن در مقابل افراد کلاس مشکل دارد یا به طور مداوم نگران اتفاقات بد است، با یکدیگر متفاوت هستند. درمان اضطراب نوجوانان می‌تواند به آن ها کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه علائم خود را مدیریت کنند.

امروزه نوجوانان بسیار زیاد دچار استرس می ‌شوند. استرس نوجوانان می‌ تواند عوارض جدی داشته باشد. روان درمانی می ‌تواند به نوجوان در یادگیری مهارت مدیریت استرس کمک کند و چیزی است که در طول زندگی به آن‌ ها کمک خواهد کرد.

 
 

مشکلات رفتاری

تعلیق از مدرسه، نقض قانون رفت ‌و آمد، رفتار پرخاشگرانه می‌تواند نشانه مشکلات جدی‌تر باشد. درمانگر و یا روانشناس نوجوانان می‌تواند به کشف مشکلات بالقوه سلامت روان، کمبود مهارت‌ها و یا مشکلات اجتماعی که ممکن است رفتار نوجوان شما را هدایت کند، کمک کند.

 
 

مسائل مربوط به سوء مصرف مواد

متأسفانه، سوء مصرف مواد در نوجوانان می تواند به مشکلات جدی تبدیل شود. یک مشاور سوء مصرف مواد می‌تواند میزان مصرف ماده نوجوان شما را ارزیابی کرده و به تعیین مناسب ‌ترین دوره درمانی کمک کند. درمان انفرادی، درمان گروهی، دفع سم زدایی، یا درمان خانگی می ‌تواند بسته به شدت مشکلات اعتیاد در نوجوان انتخاب شود.

 
 

مدرسه و مشکلات اجتماعی

قلدری، افت تحصیلی، گرایش به گروه ‌ها و مشکلات مربوط به معلمین تنها چند مشکل مربوط به مسائل اجتماعی است که بسیاری از نوجوانان تجربه می ‌کنند. نوجوانان اغلب نمی‌دانند کجا به دنبال کمک باشند. روان‌ درمانی می ‌تواند نوجوان را حمایت کرده و مهارت‌ هایی را به او بدهد که بتواند در مدرسه موفق باشد.

 
 

مشکلات قانونی

دزدی، مصرف مشروبات الکی و دعوا تنها برخی از انواع بزهکاری در نوجوانان است که می تواند آن ها را درگیر قانون می ‌کند. یک روانشناس نوجوان می ‌تواند به او کمک کند تا یاد بگیرد که چگونه انتخاب‌ های سالم ‌تری داشته باشد تا از این امر جلوگیری شود.

 
 

عزت نفس پایین

اغلب نوجوانان با مشکل عزت نفس پایین رو به رو هستند اما برای برخی از آن‌ ها این موضوعات جدی ‌تر است. وقتی به این مشکل رسیدگی نشود، نوجوانان در معرض خطر بیشتری از قبیل سوء مصرف مواد و عدم موفقیت تحصیلی قرار می ‌گیرد.

 
 

رویدادهای آسیب زا

تجربه رویدادهای آسیب ‌زا مانند تجاوز جنسی، اتفاقات ناگوار در زندگی و غیره می‌تواند تأثیر مادام العمر بر نوجوانی داشته باشند. روانشناس نوجوانان با آموزش تکنیک‌ها و راهکارهایی به نوجوان آموزش می‌دهد که تاب آوری خود را بالا ببرد. در این زمینه مداخله زودهنگام در درمان و کمک به نوجوان بسیار موثر است.

 
 

سوگ

نوجوانان کمی متفاوت از بزرگسالان با اندوه برخورد می ‌کنند و از دست دادن یک فرد محبوب می ‌تواند به خصوص در دوران نوجوانی دشوار باشد. درمان فردی، خانواده درمانی یا گروه درمانی می ‌تواند در این زمینه به نوجوانان کمک کند.

معمولاً نوجوانان در صحبت کردن با دیگران مردد هستند. نوجوان خود را تشویق کنید که چند جلسه روان درمانی را امتحان کند و تصمیم بگیرد که ادامه بدهد یا خیر. اگر نوجوان شما به طور کامل از رفتن به مشاوره و یا روانشناس نوجوانان خودداری می ‌کند می ‌توانید از مزایای مشاوره آنلاین نوجوان بهره بگیرید.

عوامل موثر در انتخاب یک روانشناس نوجوان

یک روانشناس ماهر می تواند به نوجوان دارای مشکل کمک و از آن ها حمایت کند. در همه شهرها علی الخصوص شهر تهران، روانشناسان مختلفی هستند که با نوجوانان کار می کنند؛ بنابراین باید بدانید روانشناس مناسب نوجوان شما کیست.

هنگامی که شما می خواهید یک روانشناس نوجوان انتخاب کنید، باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • روانشناسی را انتخاب کنید که دارای تخصص و تجربه در برخورد با نوجوانان است. مشکلات این گروه سنی و نحوه درست برخورد با آن ها منحصر به فرد است.
 • رویکرد درمانی روانشناس را در نظر بگیرید. روش های مختلفی برای رفع مشکلات نوجوانان وجود دارد، پس با این روش ها آشنا شوید و انتخاب خود را بر اساس مسائلی که نوجوان شما در حال مبارزه با آن ها است و زمینه ای که برای شما مناسب تر است، بگذارید.
 • در صورت امکان، به روانشناسی مراجعه کنید، که توسط شخصی که دانش و آگاهی کافی دارد معرفی شده باشد.
 • در مورد ویژگی های خاص روانشناس نوجوان خود فکر کنید. آیا اولویتی برای انتخاب روانشناس نوجوان مرد یا زن وجود دارد؟ آیا سن روانشناس می تواند برای نوجوان شما مهم باشد؟ آیا با فرد جوان و پر انرژی بهتر ارتباط برقرار می کند یا با فردی که با تجربه تر است؟

سوالاتی که می توانید از یک روانشناس نوجوان بپرسید:

سؤال های زیر اطلاعات مهمی ارائه می دهد و به شما در درک بهتر این که چگونه روانشناس با نوجوانتان کار خواهد کرد تا به تغییرات مثبت برسد، کمک می کند.

 • چه مجوزی دارید؟
 • چه مدت است که کار می کنید؟
 • آیا شما عضو سازمان حرفه ای هستید؟
 • توضیح دهید که چگونه با نوجوان من کار خواهید کرد.
 • آیا دیگر اعضای خانواده در روند درمان درگیر خواهند شد؟
 • در زمینه مشکلی که نوجوان من دارد، چه تجربه ای دارید؟
 • آیا می توانید روش درمانی را که استفاده می کنید، توضیح دهید؟
 • چگونه اهداف را برای درمان تعیین می کنید و پیشرفت را اندازه گیری می کنید؟
انتخاب روانشناس نوجوان

مهم ترین عامل در انتخاب یک روانشناس نوجوان

تجربه و اعتبار مهم است، اما معمولا مهم ترین عامل بر روی انتخاب مشاور نوجوان، شخصیت روانشناس و رابطه صمیمانه و راحتی است که بین نوجوان و روانشناس ایجاد می شود.

این رابطه در نهایت مهم ترین عاملی است که روانشناس را قادر می سازد تا بتواند به نوجوان دارای مشکل کمک کند. در انتخاب یک روانشناس، از خودتان بپرسید که آیا این شخص احتمالا قادر به برقراری ارتباط با نوجوان شما است یا خیر.

منبع: https://www.verywellmind.com/top-reasons-teens-go-to-therapy-2609138

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب