اختلال دون ژوانیسم، دون ژوان کیست؟

دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نیست. دون ژوان ها در هر برهه از زندگی شان با چند جنس مخالف رابطه جنسی یا احساسی دارند و کیفیت و کمیت این جنس مخالف ها هیچ وقت ثابت نیست؛ یعنی هیچ جنس مخالفی در زندگی شان نیست که بتواند حضور دائمی داشته باشد.

دون ژوان ها کسانی هستند که مبتلا به اعتیاد جنسی هستند و از مهم ترین اختلالات شخصیتی که منجر به دون ژوانیسم و هرزه گری جنسی در مردان می شود رگه های اختلال شخصیت نمایشی، خودشیفتگی و شخصیت ضد اجتماعی است. فرد دون ژوان بسیاری از ویژگی های افراد خودشیفته را دارد.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

مشاوره تلفنی زناشویی

دون ژوان  کیست؟

دون ژوان در دیکشنری APA (انجمن روانشناسی امریکا) این گونه تعریف شده است: دون ژوان مردی است که با بی رحمی زنان را اغوا می کند – که فقط مربوط به رابطه جنسی است – و بعد از رابطه جنسی علاقه اش را به آن ها از دست می دهد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که اصطلاح ساتیریازیس نیز به نوعی مترادف با دون ژوان به شمار می رود.

بیش فعالی جنسی در زنان، «نیمفومانی» (شهوت شدید زنانه) و در مردان، «ساتیریازیس» (شهوت و نعوظ شدید مردانه) نیز نامیده می‌ شود. لازم به ذکر است که اگرچه این اصطلاح برای مردان به کار می ‌رود ولی لزوما نمی ‌توان تمام نمونه ‌های آن را بین مردان پیدا کرد. چه بسا زنانی که این ویژگی را دارند و تعدادشان هم رو به ازدیاد است. بنابراین، این اصطلاح به افرادی که از لحاظ جنسی بسیار فعال بوده، اطلاق می گردد.

دون ژوان شخصیت افسانه ای اسپانیایی است که تظاهر به علاقه شدید جنسی در مورد قربانیان خود داشت. هرچند که افسانه این مرد، با این لقب از زبان فرانسوی وارد ادبیات مغرب زمین شد و رفته‌ رفته تبدیل به صفت شد. در فرهنگ‌ های لغت چاپ ‌شده در ایران نیز با معانی همچون: مرد زن‌ باره، فریبکار و بی ‌بند و بار آورده شده است.

این افراد تمایل بیش از اندازه ای برای دستکاری و به دست آوردن لذت جنسی از دیگران با استفاده از رابطه جنسی دارند. این افراد خودشیفته به احساسات یا رضایت دیگران اهمیت نداده و تنها آن ها را ابزاری تحریک آمیز برای تقویت نفس خود می بینند.

روانشناسی شخصیت


مطالب مرتبط : روانشناسی جنسی

مطالب مرتبط: نشانه های ارتباط با شخص خودشیفته

مطالب مرتبط: افراد خودشیفته از چه می ترسند؟


سندرم دون ژوانیسم

سندرم دون ژوانیسم اصطلاحی است غیر بالینی که به تمایل یک مرد برای داشتن روابط جنسی با زنان مختلف بدلیل همجنسگرایی نهفته یا احساس عدم امنیت در رابطه با مردانگی خود، اشاره دارد. کارل یونگ معتقد بود که دون ژوانیسم میل ناخودآگاه یک مرد برای جستجوی مادرش در هر زنی است که با او مواجه می شود. آن ها  می خواهند زن ها را به دست بیاورند، تصاحب کنند و بعد با رها کردن آن ها  خشم و میل به انتقام جویی خود را که از رابطه با مادر ناکام کننده سرچشمه گرفته ارضا نمایند. یونگ این ویژگی را خیلی منفی نمی دانست. یونگ معتقد بود که جنبه های مثبت دون ژوانیسم شامل پشتکار، اراده و شجاعت است. برخی روانشناسان دیگر اعتقاد دارند که این مشکل به خاطر اختلالات دلبستگی در دوران شیرخوارگی و کودکی به وجود می ‌آید. در صورتی که دلبستگی ایمن با مادر و یا فرد مراقب، در سال‌ های اولیه کودکی به خوبی شکل نمی ‌گیرد، احتمال بروز چنین اختلالی در بزرگسالی وجود دارد.

دوست داشتن دون ژوان

دون ژوان مردی است که نه قادر است دوست بدارد و نه دوست داشته شدن را باور می کند و یک حالت پارانویا و بدبینی نسبت به گرفتن پیغام های دوست داشته شدن از شریک عشقی خود دارد. در بسیاری از موارد نیاز به دوست داشته شدن را در خود انکار می کند و بیشتر ترجیح می دهد به جای دوست داشته شدن، مورد تحسین واقع شود تا “من” آزرده اش ترمیم پیدا کند.

دون ژوان احساس می کند اگر کسی دوستش داشته باشد و ابراز علاقه کند، می خواهد از او بهره برداری خاصی کند. در واقع به هیچ جنس مخالفی اعتماد نمی کند. این گونه مردان در واقع تنها با بدن طرف مقابل ارتباط برقرار می کنند نه با هستی درونی آن‌ها.

در واقع هدف این ها به دست آوردن است نه رابطه داشتن

در واقع تصویر ذهنی که از شخصیت دون ژوان داریم تقریبا حاکی از سیطره ی سایق های جنسی و شاید نقص در سوپرایگو است. می توان دون ژوان ها را مانند ستاره ی دنباله داری دانست که با سرعت زیادی به دنبال لذت و نزدیکی جنسی هستند، اما بایستی سریعا از معشوقه خود دل بکنند تا بتوانند در برابر عواطف افسرده (احساس پوچی) ناشی از پیوند خود با شی در امان بمانند.

جهت رزرو وقت از متخصص روانشناس برای شناسایی شخصیت دون ژوان با شماره های زیر تماس بگیرید.

۷۷۸۸۲۸۱۷ 

۷۶۷۱۰۶۹۳

با این حال آن ها  در یک روند شجاعانه از کسی می گذرند و به کسی دیگر می پیوندند؛ بدون آن که بدانند چرا! این شجاعت و شهامت با سرعت سرسام آوری به سمت تنهایی در حرکت است و آن ها در هر لحظه ممکن است ترک شوند و تنها بمانند. وحشتی که هرگز دوست ندارند تجربه اش کنند. در حقیقت دون ژوان تحمل تنهایی زندگی را ندارد و برای پر کردن این خلأ، به محض احساس تنهایی دست روی کس دیگری می گذارد. این چرایی دون ژوانی است.

دون ژوان ها زیبایی را دوست دارند و برای هر زیبای دیگری که از کنارشان رد شود احترام قائلند. پس دوست دارند هر موجود زیبایی که وجود دارد را مال خود کنند؛ برای مدتی فتح کنند؛ و از این که روزی چنین موجود زیبایی را داشته اند، لذت ببرند. آن ها  قوانین زندگی را می دانند. تنها نکته اساسی زندگی آن ها  این است که تنها هستند و این تنهایی را هم قانون تلقی می کنند.

دون ژوان می تواند در یک برهه زمانی با یک یا چند نفر زندگی عاشقانه داشته باشد. روی آن ها  غیرت و حسادت داشته باشد و حتی برای تک تک آن ها  شعر بگوید، نگران از دست دادن آن ها  شود و … و در برهه دیگر زمانی این افراد یا بخشی از این افراد در زندگی اش کم رنگ شود و افراد دیگری در لیستش اضافه شوند. دون ژوان خیلی راحت این کار را انجام می دهد راحت تر از خرید یک لباس یا انتخاب یک غذا از منوی یک رستوران.

تست احساس مثبت به همسر

ویژگی های یک فرد دون ژوان

زندگی یک دون ژوان بر پایه ریسک و خطر بنا شده است. آرزوهای عجیب و دور از دسترس دارد. خیلی از افراد دون ژوان حتی مادی هم نیستند. مثل خاک شدن در پرلاشز، کنار هدایت (داستانی از زویا پیرزاد)، زندگی در یک جزیره (رابینسون کروزوئه)، دیدن والت دیزنی، بیل گیتس یا یک مرد یا زن بزرگ، مسافرت به دور دنیا در ۷۹ روز! چاپ کردن یک کتاب در هر سال حتی با هزینه شخصی، یا پیدا کردن گنجی در اعماق آب (جک گنجشکه در دزدان دریایی کاراییب)، و… این آرزوها برای کسی که زندگی روتین و امنی دارد، آرزوهای احمقانه، بچه گانه و سخیفی به شمار می آیند. اما برای دون ژوان فلسفه زندگی است.

دون ژوان نمی تواند باور کند که روش زندگی اش درست نیست و شاید مجبور می شود که بین آرزو و جنس مخالف یکی را انتخاب کند. او آن قدر پافشاری می کند تا بالاخره روش زندگی اش را ثابت می کند. ولی آن وقت نه کسی از مخالف ها هست که این پیروزی عظیم را ببیند، و نه خودش می تواند درد بزرگ تنهایی را در درون خودش کتمان کند.

این غم انگیزترین نکته ای است که دون ژوان همیشه سعی دارد از آن فرار کند. اما کهولت سن و کم شدن جذابیت، او را به همین سمت پرتاب می کند. با این حال، کم تر پیدا شده مرد یا زنی که وجود چنین کسانی را تحمل کند. حتی برای یک سال! و گاهی هم مثل ابن سینا و سعدی خودشان طالب نیستند که کسی را در کنار خودشان برای همیشه داشته باشند تا زجر سفر، همراهشان را نابود کند. ویژگی های افراد دون ژوان بسیار شبیه اختلال شخصیت خودشیفته است. این ویژگی ها شامل:

 • خود ‌بزرگ ‌بینی افراطی و احساس شدید مهم بودن
 • خیال‌ بافی درباره موفقیت و قدرت
 • احساس درونی ناامنی، شرمندگی، آسیب ‌پذیری و تحقیر
 • همیشه به دنبال جلب توجه و پیروی بی ‌چون و چرای دیگران در برابر خواسته های خود بودن
 • افراد خودشیفته صفی طولانی از خرابی و ویرانی را پشت سر خود باقی می ‌گذارند
 • خود را بیش از اندازه محق تعریف و تمجید مداوم از طرف دیگران دانستن
 • نمی توانند و یا نمی خواهند که نیازها و احساسات دیگران را هم در نظر بگیرند
 • احتمال فریبکاری در افراد خودشیفته بیش از دیگران است
 • بر این باورند که خاص یا منحصر به فرد هستند
 • آن ها چیزهای زیبا و خوب را دوست دارند
 • باور به منحصر‌به‌ فرد بودن
 • نیاز شدید به تحسین و تمجید دیگران
 • اغراق در دستاوردها و استعدادها
 • برای اینکه خود را برتر از دیگران نشان دهند، با خشم و یا تحقیر نسبت به دیگران رفتار می کنند و سعی می کنند آن ها را کوچک جلوه دهند
 • حق ‌به‌ جانب بودن
 • سوء استفاده از از دیگران برای رسیدن به اهداف
 • خیال پردازی در مورد موفقیت، قدرت، هوش، زیبایی و یا همسر ایده‌ آل
 • نداشتن احساس همدلی و بی ‌اعتنایی به به احساسات دیگران
 • حسادت به دیگران
 • داشتن رفتار متکبرانه و نگاه از بالا به پایین

اینستاگرام اکسیر

روش زندگی دون ژوان

دون ژوان دنبال افرادی می گردد که به دست آوردنشان سخت باشد. خسته کننده باشد. یا مبارز خوبی باشند. نکته جالب اینجاست که دون ژوان همیشه پیروز است. و شاید بشود گفت تنها نکته غم انگیز اینجاست که دون ژوان همیشه پیروز است. او فقط می خواهد قدرت خودش را محک بزند. هیچ وقت شکستش را قبول نمی کند و همیشه تا مرز پیروزی می رود. دون ژوان یک مبارز قدرتمند است و برای آدم های ضعیف حتی وقت ندارد.

دون ژوان زندگی روتینی ندارد. و این زندگی برای هیچ کسی دوست داشتنی نیست. شاید یکی از دلایلی که هر دون ژوانی قصد ترک کردن می گیرد این است که روش زندگی اش زیر سؤال می رود. او همیشه می گردد تا یک موافق پیدا کند، اما نکته غم انگیز این جاست که این موافق هم پیدا نمی شود. شاید برای کسی که می خواهد با یک دون ژوان زندگی کند، تنها نکته ترسناک، عدم امنیت از فردای دون ژوان است.

دون ژوان نمی تواند باور کند که روش زندگی اش درست نیست. و شاید مجبور می شود که بین آرزو و جنس مخالف یکی را انتخاب کند. او آن قدر پافشاری می کند تا بالاخره روش زندگی اش را ثابت می کند. ولی آن وقت نه کسی از مخالف ها هست که این پیروزی عظیم را ببیند، و نه خودش می تواند درد بزرگ تنهایی را در درون خودش کتمان کند. این غم انگیزترین نکته ای است که دون ژوان همیشه سعی دارد از آن فرار کند. اما کهولت سن و کم شدن جذابیت ، او را به همین سمت پرتاب می کند. با این حال ، کمتر پیدا شده مرد یا زنی که وجود چنین کسانی را تحمل کند. حتی برای یک سال! و گاهی هم مثل ابن سینا و سعدی خودشان طالب نیستند که کسی را در کنار خودشان برای همیشه داشته باشند تا زجر سفر، همراهشان را نابود کند.


مقاله مرتبط : رابطه جنسی ۳ نفره


مردان دون ژوان جذب چه زنانی می شوند؟

دسته اول زنانی هستند که به دلیل شرایط شان بسیار مورد توجه می باشند شرایطی مانند زیبایی، ثروت، شهرت، مقام، و …. که در این حالت مرد خودشیفته، من ایده آل (ego ideal) خود را به او فرافکنی کرده و انگار این خود اوست که دارای چنین محسناتی است. درواقع زن اینجا ابزاری است برای تغذیه هرچه بیشتر خودشیفتگی مرد دون ژوان. البته در این حالت هم مردان خودشیفته مراقب هستند که زن از آن ها در هیچ یک از این ابعاد برجسته تر نباشد و اگر احساس کنند که بالاتر هست او را تخریب می کنند.

دسته دوم زنانی هستند با هویتی بسیار کمرنگ که تنها می توانند به صورت یک زائده و دنباله در کنار مرد خودشیفته برای مدتی باشند که او را دائما تحسین کنند و “من” او دائما تقویت شود. این گونه مردان بجای عشق در رابطه احساس تملک زیاد دارند. درواقع زن در کنار آن ها  مانند مبل و لوازم زندگی شان است. یکی از ویژگی های مهم رابطه با مردان خودشیفته این است که این مردان خصلت های بد خود را به همسر خود فرافکنی می کنند و او را تحقیر و سرزنش می نمایند. یعنی خودشان همه خوب (total good) و همسر، همه بد (total bad) می شود.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط  متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله  مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

به دنبال افراد با جذبه هستند!

شاید شنیدن این جمله از زبان زن ها برایتان آشنا باشد: «عاشق مردهایی ام که یه گوشه تنها توی کافه واسه خودشون می شینند و به هیچ کس کاری ندارند.» و این جمله برای مردها: «کاش فقط یه لحظه نگام کنه. لامصب دلش از سنگه. حاضرم همه دنیام رو به پاش بریزم اما یه لحظه نگام کنه.»

دون ژوان دنبال چنین افرادی می گردد. افرادی که به دست آوردنشان سخت باشد. خسته کننده باشد. یا مبارز خوبی باشند. نکته جالب اینجاست که دون ژوان همیشه پیروز است. و شاید بشود گفت تنها نکته غم انگیز اینجاست که دون ژوان همیشه پیروز است. او فقط می خواهد قدرت خودش را محک بزند. هیچ وقت شکستش را قبول نمی کند و همیشه تا مرز پیروزی می رود. دون ژوان یک مبارز قدرتمند است و برای آدم های ضعیف حتی وقت ندارد. جمله ای که شاید از زبان بعضی شان شنیده باشید: «برو با همقد خودت بازی کن!»

ویژگی دون ژوان

رفتن دون ژوان

مسئله از جایی شروع می شود که دون ژوان می خواهد ترک کند! دون ژوان بی خبر ترک می کند. اصلاً نمی فهمی چه وقتی رفته که بخواهی جلویش را بگیری. التماس ها شروع می شود. دون ژوان دوست دارد التماس بشنود. چون می فهمد که تنها نیست و این التماس ها همیشه هست! پس لذت می برد. جنس مخالف نمی داند که تنها چیزی که دون ژوان را می ترساند تنهایی است!

اگر جنس مخالف زرنگ باشد می تواند با تنها گذاشتن، دون ژوان را برای مدت بیشتری داشته باشد! یعنی از خودش قدرت نشان دهد و دون ژوان را دوباره به مبارزه بطلبد. او از مبارزه لذت می برد و تا وقتی مبارزه نباشد دون ژوان اهمیت وجودی ندارد. نکته تأسف برانگیز این جاست که جنس مخالف فقط زمانی می تواند بفهمد که تنها ترس دون ژوان تنهایی است که دیگر هیچ حسی به او ندارد. و حالا التماس های دون ژوان تأثیری ندارد؛ اگر التماسی بکند!

مشاوره خانواده اکسیر

ریشه های سندرم دون ژوانیسم

ریشه های سندرم دون ژوانیسم در یک خانواده ناکارآمد دیده می شود. به طور کلی، شروع اختلال دون ژوان به دوران نوجوانی بر می گردد. با این وجود، ریشه های اصلی این نوع اختلال را باید در دوران کودکی، به ویژه نحوه ارتباط و تعامل کودک با مادر خود جستجو نمود. خانواده ای که در آن پدر به مادر وفادار نیست و والدین قادر به ابراز صمیمیت نیستند. دون ژوان ها در واقع خودشیفته هایی هستند که به زنان نیاز دارند تا ایگوی شکننده خود را تقویت کنند. آن ها نمی ‌توانند احساساتی همچون دوست داشتن را درک کنند و از طرفی قادر به عشق ورزیدن نیستند.

درمان سندرم دون ژوانیسم

برای درمان سندرم دون ژوانیسم می توان از درمان های روانشناختی استفاده کرد. بر این اساس، برنامه ریزی جلسات روانکاوی و سکس تراپی، می تواند بستر مناسب برای بهبودی فرد را فراهم سازد. در روان درمانی و سکس تراپی فرد دون ژوان علاوه بر این که نسبت به ویژگی ‌‌ها و رفتارهای آسیب ‌زننده خود آگاهی می ‌یابد به کمک درمانگر تلاش می ‌کند تا آن ‌ها را اصلاح و یا با رفتارهای مناسب جایگزین کند.

اگر یک یا تعدادی از علائم این مشکل را در خود و یا اطرافیان تان مشاهده کردید، حتماً به یک  متخصص سلامت روان قابل اعتماد مراجعه کنید زیرا دریافت روش درمانی مناسب، می ‌تواند به شما کمک کند تا زندگی خود را به مراتب لذت بخش تر کنید.

با روان درمانی توسط افراد ماهر می توان این مشکل را برطرف کرد پس نگران نباشید، مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر با کادری از متخصصان مجرب و اساتید برگزیده آماده ارائه خدمات روان درمانی به شما عزیزان می باشد.

 

رزرو وقت برای مشاوره فردی

Loading...

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب