انواع مختلف عشق و درک بهتر شریک زندگیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 30Rating: 5.0انواع مختلف عشق و درک بهتر شریک زندگیانواع مختلف عشق وجود دارد.یکی از کلید های روابط سالم شناخت انواع مختلف عشق است. هر کس عشق را به گونه ای متفاوت می دهد و دریافت می کند. علاوه بر آن، برخی از مردم بسیار بیشتر قادر به تجربه انواع خاصی از عشق نسبت به دیگران هستند.

انواع مختلف عشق

انواع مختلف عشق وجود دارد. عشق… آیا همیشه باعث می شود همه چیز گرم و رویایی باشد؟ یا گاهی اوقات باعث مشکلات ما در روابط می شود؟ اکثر افراد معتقد هستند که روابط سخت است اما در حقیقت آنها ذاتاْ سخت نیستند بلکه این افراد هستند که آن را سخت می کنند. در واقع انسان ها ذاتاْ خودخواه هستند. همه ما می خواهیم برنده شویم و دیگران درک کنند که ما چه می خواهیم و نتیجه آن دو نفری است که یکدیگر را درک نمی کنند و در رابطه رنج می کشند.

یکی از کلید های روابط سالم شناخت انواع مختلف عشق است. هر کس عشق را به گونه ای متفاوت می دهد و دریافت می کند. علاوه بر آن، برخی از مردم بسیار بیشتر قادر به تجربه انواع خاصی از عشق نسبت به دیگران هستند.

برای آشنایی با نوع عشق و سبک عشقی خود میتوانید اینجا کلیک کنید.

انواع مختلف عشق: هشت نوع عشق بر اساس یونان باستان

یونانیان باستان عشق را آموختند و آن را به هشت نوع مختلف طبقه بندی کردند. بنابراین، بیایید نگاهی به انواع مختلف عشق داشته باشیم تا بتوانیم روابط خود را بهتر درک کنیم.


مقاله مرتبط: نشانه های واضح عشق او به شما


آگاپه (عشق بدون قید و شرط)

این نوع از عشق، نوع دوستانه، فداکارانه و بی قید و شرط است. بعضی از مردم آگاپه را نوعی عشق روحانی می دانند. به عنوان مثال، مسیحیان معتقدند که عیسی مسیح این نوع عشق را به همه انسان ها عرضه کرده است. او از خودگذشته بود و خودش را قربانی کرد تا دیگران بتوانند از گناهان شان خلاص شوند.

اروس

اروس خدای عشق و باروری در یونان باستان است. بنابراین، معمولا با عشق عاشقانه، شهوانی و جسمانی همراه است. اروس در حقیقت جنبه جنسی و از انواع عشق آتشین مزاج و شهوانی انسان است. یونانیان از این نوع عشق می ترسیدند و آن را قدرتمند می دانستند. آنها تصور می کردند که به دلیل اینکه انسان ها انگیزه ای غریزی برای تولید مثل دارند، این عشق بسیار قدرتمند است و منجر به از دست دادن کنترل می شود. در دنیای مدرن، اروس با فشار های زندگی در آمیخته شده است –دقیقا همان چیزی که شوپنهاور پیش بینی می کند– اروس یک فرایند تلاش برای بقا و تولید مثل است. همچنین اروس با لوگوس (یا عقل کامل) در تضاد می باشد که نماد آن کوپید با چشمانی بسته است.

فیلیا

یونانیان این نوع عشق را به عنوان “عشق مهربان” تعریف می کنند. به بیان دیگر، این نوع عشق، عشقی است که نسبت به دوستان تان احساس می کنید. یونانی های باستان فکر می کردند که این نوع عشق از اروس (عشق جنسی) بهتر بوده؛ زیرا این عشق خود را در میان افرادی که خود را یکسان می دانستند، نشان می داد. در حالی که بسیاری از افراد واژه “عشق” را با داستان عاشقانه مرتبط می کنند، افلاطون همیشه معتقد بود که جذابیت جسمی برای عشق ضروری نیست.

به این نوع، اغلب به عنوان “عشق افلاطونی”، عشق بدون اعمال جنسی اشاره می شود. دوستان واقعی برای داشتن یک زندگی حقیقی تلاش می کنند؛ آن ها برای این هدف به دنبال درک و فهم یکدیگر، درک محدودیت های اعتقادی یکدیگر و نقطه ضعف های شان هستند تا خطاها و سردرگمی ها را کم تر کنند. دوستان تحت تاثیر یکدیگر هستند و به دنبال بینش و تفسیر یکدیگر می باشند تا بتوانند تغییر کنند و تغییر بدهند.

فیلوتویا

فیلوتویا از انواع عشق به خود است که می تواند سالم و یا نا سالم باشد؛ جنبه ناسالم فیلوتویا این است که می تواند باعث غرور شود.در جامعه مدرن امروز، افراد با خودشیفتگی، خودخواهی و درگیری با خود این نوع عشق را نشان می دهند. با این حال این نوع عشقی نیست که یونانیان باستان از آن صحبت می کردند. عشق به خود به هیچ وجه منفی یا ناسالم نیست. یونانیان باستان این را درک کرده بودند که اگر بخواهیم به دیگران عشق بورزیم باید اول بتوانیم خود را دوست بداریم. ما نمی توانیم به دیگران چیزی را که نداریم بدهیم. و اگر خودمان را دوست نداشته باشیم، چگونه می توانیم دیگران را دوست بداریم؟

استورگ (عشق آشنا)

استورگ را می توان به عنوان “عشق آشنا” تعریف کرد. گرچه این اصطلاح عجیب و غریب است، اجازه دهید توضیح دهم که واقعا چه معنایی دارد. این نوع عشق به نظر می رسد بسیار شبیه فیلیا، عشق محبت بین دوستان است. با این حال، این عشق بیشتر شبیه عشق والدین به فرزند است. درست مثل فیلیا، جاذبه جسمی و جنسی در کار نیست. اما یک پیوند قوی، خویشاوندی و آشنایی بین افراد وجود دارد.

انواع مختلف عشق در یونان

پراگما (عشق پایدار)

یونانیان باستان، پراگما را “عشق پایدار” تعریف می کنند. به عبارت دیگر، تقریبا مخالف اروس (عشق جنسی) است. به علت علاقه و شدت آن، اروس به سرعت از بین می رود. با این حال، پراگما عشقی است که در طول یک زمان طولانی بالغ و توسعه یافته است. زوج های متاهل قدیمی که سال های جوانی را با هم گذرانده اند و هنوز هم دست در دست هم دارند، نمونه خوبی از پراگما است. متأسفانه، این نوع عشق تا حدودی نادر است -به خصوص در جامعه امروز آنها صبر ندارند که در طول زمان عشق را ببینند- در این نوع از هر دو طرف در توافق و سازش هستند و هر کدام از آنها تلاش های برابر برای ایجاد شادی یکدیگر می کنند.

لودوس (عشق بازیگوش)

این عشق در واقع احساس شیفتگی در ابتدای رابطه است. همان احساسی است که در مراحل اولیه عاشق شدن نسبت به کسی داریم مانند: نوسانات قلب، معاشقه، احساس وجد و خوشی. مطالعات نشان می دهد که وقتی مردم این نوع عشق را تجربه می کنند، مغز آنها بسیار شبیه کسانی است که کوکائین مصرف می کنند. این امر موجب می شود شما احساس زنده بودن و هیجان در زندگی داشته باشید.

مانیا (عشق وسواس گونه)

مانیا لزوما شکل خوبی از عشق نیست زیرا وسواس گونه است. این نوع عشق می تواند فرد را به سمت جنون، حسادت یا حتی خشم سوق دهد. به این دلیل است که تعادل بین لودوس و اروس وجود ندارد. بسیاری از افرادی که این نوع عشق را تجربه می کنند از اعتماد به نفس پایین رنج می برند. ترس از دست دادن عشق باعث می شود که این افراد به کارهای جنون آمیزی دست بزنند. در صورت عدم کنترل، مانیا می تواند در بعضی موارد بسیار مخرب باشد.