اختلال مسخ شخصیت در افراد

ویژگی اساسی اختلال مسخ شخصیت ، دوره‌های مکرر و مداوم از مسخ شخصیت و واقعیت یا هردوست. دوره‌های مسخ شخصیت بوسیله احساس غیر واقعی بودن یا جدایی از خود و یا عدم آشنایی با کل خود یا جنبه‌هایی از خود می‌باشد. افراد ممکن است از تمام وجود خود جدا شوند. ( من هیچ کس نیستم) یا ممکن است احساس جدایی ذهنی از جنبه‌هایی از خود داشته باشند. (من می‌دانم که احساسات دارم، اما آن را احساس نمی‌کنم).

چندین علامت دیگر مانند تجارب ذهنی غیرعادی (مثل تغییرات ادراکی، عاطفی، کرختی، تحریف زمانی نیز وجود دارد. اختلال مسخ شخصیت تغییر مداوم وعود کننده در ادراک شخص از خود است، به حدی که احساس واقعیت نفس موقتا از بین می‌رود. این حالت تجربه احساس مکانیکی بودن در حالت رویا یا احساس  گسستگی از وجود خویش توصیف شده است.

مسخ شخصیت به این احساس اطلاق می شود که جسم یا خود شخص غریب و غیر واقعی است. و یک ناظر خارجی حرکات شما را مشاهده می‌کند. این پدیده شامل تغییرات ادراکی ذهن و بدن می‌باشد. در افراد سالم هم گاهی تحت استرس زیاد و یا هنگام استفاده از مواد روان‌گردان مخدر مثل LSD نیز رخ می‌دهد.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

مسخ واقعیت به غریب و غیر واقعی درک شدن اشیاء در محیط خارج اطلاق می شود. دوره‌های مسخ واقعیت با تحریف ذهنی بینایی مانند تاری تصاویر، تنگی میدان دید، دوبعدی بودن، سه بعدی اغراق‌آمیز، ویا تحریف اندازه اشیا همراه است.

خصوصیات اساسی مسخ شخصیت کیفیت غیرواقعی بودن و بیگانگی است که به تجربه هشیارانه وابسته است. فرایند های روانی درونی و حوادث برونی سیر عادی  خود را می پیمایند، اما متفاوت” احساس می شود” و به نظر می رسد که دیگر رابطه و اهمیتی برای شخص ندارد.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

قسمت هایی از بدن یا تمام ‎آن ممکن است غریب به نظر برسد همین طور اعمال روانی و رفتار همیشگی احساس این که نیمی از بدن غیر واقعی است یا وجود ندارد. اضطراب غالبا همراه مسخ شخصیت دیده می شود و بسیاری از بیماران از اختلال در درک زمان و مکان شکایت می کند و از یافته های شایع تغییر در اعضا بدن است مثلا ممکن است بیمار احساس کند که اندام ها ی او بزرگتر یا کوچکتر شده است. یک پدیده نادر و غریب احساس دوتا بودن است . شخص نقطه هوشیاری (من بودن) را خارج از تن خود احساس می کند.

تست شخصیت

ملاک‌های تشخیصی DSM5 اختلال مسخ شخصیت

الف) وجود تجربه مکرر و مداوم از مسخ شخصیت، مسخ واقعیت یا هردو.

۱) مسخ شخصیت: تجاربی از احساس غیر واقعی بودن و جدایی از خود، یا اینکه فرد به عنوان یک ناظر خارجی افکار، احساسات، هیجانات بدن یا فعالیت‌های خود را مشاهده می‌کند.

۲) مسخ واقعیت: تجارب غیرواقعی بودن و جدا شدن از محیط اطراف. مثلا افراد یا اشیا غیرواقعی به نظر می‌رسند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

ب) علایم باعث ناراحتی بالینی قابل توجه یا اختلال در عملکرد اجتماعی و شغلی می‌شود.

ج) اختلال ناشی از اثرات فیزیکی یک ماده یا شرایط پزشکی نیست.

د) این اختلال با اختلالات روانی دیگر مثل اسکیزوفرنی،، هراس، افسردگی اساسی، تنیدگی،توضیح داده نمی‌شود.

اختلال مسخ شخصیت

شیوع اختلال مسخ شخصیت

مسخ شخصیت به عنوان تجربه ای اتفاقی در زندگی هر کس پدیده ای شایع بوده و لزوما بیمار گونه نیست مطالعات بروز حاکی است که مسخ شخصیت گذرا ممکن است در ۷۰% جمعیت کلی بدون تفاوت محسوس بین مرد و زن مشاهده شود. برای کودکان در مراحل دست یابی به خود شناسی و در بالغین پس از سفر به سرزمین های غریب و تجربه احساس موقتی غیر واقعی بودن پدیده نادری نیست.

اینستاگرام اکسیر

اطلاعات در مورد همه گیر شناسی اختلال مسخ شخصیت در ابعاد بیمارگونه کم است در چند مطالعه جدید مسخ شخصیت در زن ها حداقل دو بار بیشتر از مردها مشاهده گردید و ندرتا در افراد بالای ۴۰ سال دیده شده است . به طور کلی نیمی از همه بزرگسالان حداقل قسمتی از طول عمر خود مسخ شخصیت و واقعیت را تجربه کرده‌اند. با این حال نشانه‌ها مطابق با معیارهای کامل این اختلال نیست. شیوع در آمریکا حدود ۲ درصد است. و نسبت جنسیتی آن در زن و مرد مساوی است.

مشاوره رایگان آنلاین