گفتار درمانی کودکان

گفتار-درمانی-کودکان.jpg
گفتار درمانی کودکانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 30Rating: ۵.۰گفتار درمانی کودکانگفتار درمانی کودکان می‌تواند رشد زبانی، ارتباط و مهارت‌های زبانی کاربردی کودک شما را بهبود ببخشد. اگر کودک شما از ناتوانی‌های گفتاری همچون مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می‌برد، مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر به عنوان بزرگترین مرکز گفتار درمانی کودکان در غرب و شرق تهران در اختیار شما عزیزان هستند. این مرکز با داشتن متخصصان مجرب در زمینه گفتار درمانی کودکان آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

معرفی مرکز گفتار درمانی کودکان اکسیر

گفتار درمانی کودکان می‌تواند رشد زبانی، ارتباط و مهارت‌های زبانی کاربردی کودک شما را بهبود ببخشد. اگر کودک شما از ناتوانی‌های گفتاری همچون مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می‌برد، مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر به عنوان بزرگترین مرکز گفتار درمانی کودکان در غرب و شرق تهران در اختیار شما عزیزان هستند. این مرکز با داشتن متخصصان مجرب در زمینه گفتار درمانی کودکان آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی روشی درمانی است که گفتار کودک و توانایی او را در درک و استفاده از زبان، حتی در ارتباط غیر کلامی، بهبود می‌بخشد. متخصصان گفتار یا آسیب شناسان گفتار و زبان، افراد متخصصی هستند که این خدمات را ارائه می‌دهند.

گفتار درمانی از دو بخش تشکیل می‌شود: اول تمرین دادن دهان برای تولید اصوات و درنهایت شکل دادن کلمات و جمله‌ها (با توجه به بیان، روانی کلام و تنظیم بلندی صدا) و دوم درک و بیان گفتار (با توجه به استفاده از زبان به شکل‌های نوشتاری، تصویری، بدنی، علائم و استفاده از زبان از طریق سیستم‌های ارتباطی مختلف مانند رسانه‌های اجتماعی، کامپیوتر‌ و تبلت). به‌علاوه، متخصصان این حوزه نقش گسترده‌ای در درمان مشکلات بلع ایفا می‌کنند که جزءِ مشکلات تغذیه نیز به حساب می‌آید.

ویژگی کودکانی که به گفتار درمانی کودکان نیاز دارند

کودک یک ساله گفتار را به صورت تک کلمه شروع می‌کند. وقتی سنش به یک سال و نیم می‌رسد، تعداد کلمات افزایش می‌یابد و در ۲ سالگی می‌تواند جمله‌های ۲ کلمه‌ای بگوید. به‌تدریج دامنه کلمات و جمله‌ها و گفتار پیوسته کودک کامل‌تر می‌شود.

هر کودکی رشد زبان را مثل سایر توانایی‌های رشدی- حرکتی در سن مشخصی پشت سر می‌گذارد در هر مرحله نشانه‌هایی از رشد زبان بروز می‌کند. این نشانه‌ها مشخص می‌کند کودک تأخیر گفتاری دارد یا نه. مثلاً اگر در ۲ سالگی هنوز کودکی قادر به بیان تک کلمه نیست، باید والدین به گفتار درمانی کودکان مراجعه کنند.

هم‌زمان با رشد زبان، صداهای تولیدشده در گفتار هم دقیق‌تر و مفهومی‌تر می‌شوند. «م»، «ب» و «د» جزو صداهایی هستند که زودتر ظاهر می‌شوند و صداهایی مثل «ک» و «گ» و «س» و «ز» دیرتر ظاهر می‌شوند و آخرین صدا، «ر» هست. رشد این صداها نیز باید موردتوجه قرار گیرد.

برخی کودکان، صداها را به‌وضوح بیان نمی‌کنند و گفتار نامفهومی دارند. متأسفانه زمانی والدین به این موضوع دقت می‌کنند که فرزندشان وارد پیش‌دبستانی شده و اولیای مدرسه متوجه مشکل گفتاری کودک می‌شوند. این تأخیر و بی‌توجهی در تحصیل کودک مشکل‌آفرین خواهد شد.

گفتار درمانگر کودکان کیست؟

علم ارزیابی تشخیص و درمان هر نوع اختلال مربوط به گفتن و درک گفته‌های دیگران را گفتار درمانی می‌گویند؛ براین اساس گفتار درمانگر یا همان آسیب‌شناس گفتار، متخصصی است که در زمینه ارتباطات انسانی و اختلالات آن مطالعه و کار می‌کند و اختلالات گفتار، زبان و بلع را در کلیه سنین ارزیابی، مطالعه و آسیب مربوطه را درمان می‌کند که البته طول و نحوه درمان متفاوت است.

هرگونه ایراد در نحوه گفتار و یا درک گفتار دیگران موجب اختلال در برقراری ارتباط و روابط اجتماعی شخص می‌گردد که درنهایت ممکن است به ایجاد صدمات روحی و روانی منجر شود. پس در بیان ساده، اگر متوجه شدید که نحوه بیان کلمات و صحبت کردن فرزند شما، توجه شنونده را به خود جلب یا محتوای کلام او دچار نابسامانی است، فرزندتان مشکوک به‌نوعی از اختلالات گفتاری می‌باشد و باید به مرکز گفتار درمانی کودکان مراجعه کنید.


مقاله مرتبط: گفتار درمانگر خوب در تهران


چه زمانی به گفتاردرمانی نیاز است

ممکن است که برخی از کودکان، تلفظی عالی داشته باشند یا حتی زودتر از دیگر هم‌سالان خود قادر به خواندن شده باشند، ولی بااین‌وجود برای بهبود زبان کاربردی خود نیاز به گفتار درمانی داشته باشند؛ زبان کاربردی یعنی فرآیند استفاده درست از زبان گفتاری و زبان بدن برای مصارف روزمره مانند درخواست کردن، مکالمه داشتن و دوست‌یابی در موقعیت‌های اجتماعی می‌باشد.

از دیگر دلایلی که کودک را نیازمند گفتار درمانی کودکان می‌کند می‌توان به مشکلات پزشکی مانند آسیب مغزی یا عفونت که ممکن است روی توانایی آن‌ها برای برقراری ارتباط اثرگذار باشد، اشاره کرد. یکی دیگر از دلایل گفتار درمانی، وجود ناتوانی‌های قابل‌تشخیص مانند سندروم داون است. گفتار درمانی معمولاً در سنین کم شروع می‌شود و می‌تواند تا زمانی که کودک به مدرسه می‌رود و ارتباط نوشتاری را می‌آموزد نیز ادامه پیدا کند.

حتی در بزرگ‌سالانی که مشکلاتی در گفتار و زبان دارند، امکان معالجه وجود دارد اما درمان به‌مراتب سخت‌تر است؛ چون عادت‌های غلط گفتاری به حدی در زبان نفوذ کرده که فرد قادر به ترک آن‌ها نیست.


مقاله مرتبط: چه کسانی به گفتاردرمانی نیاز دارند؟ 

مقاله مرتبط: مرکز گفتار درمانی در غرب تهران


آیا بیماری‌های خاصی وجود دارد که به‌واسطه ابتلا به آن‌ها کودک دچار تأخیر گفتاری شود؟

در برخی شرایط خاص مثلاً در کودکانی که نارس متولد می‌شوند، تأخیر گفتار و زبان قابل پیش‌بینی است و تمهیداتی وجود دارد که گفتار درمانی از طریق لمس درمانی و تقویت مهارت‌های مربوط به تغذیه به ایجاد مهارت‌های دهانی ـ حرکتی از همان سنین پایین کمک کند.

نشانگان‌های ژنتیکی خاصی هم مثل نشانگان داون یا نشانگان‌هایی که باعث عقب‌ماندگی‌های ذهنی و تأخیرهای روانی-حرکتی یا شناختی می‌شود، وجود دارد که کودک با آن متولد می‌شود و مشکلات گفتاری در این کودکان قابل پیش‌بینی است؛ اما در برخی موارد تأخیر و آسیب‌های کلامی بدون علت است و کودک در سایر حیطه‌های شناختی و هوشی بدون مشکل است. حتی شنوایی سالمی دارد اما در ادای کلمات و جمله‌ها به مشکل برمی‌خورد. در این شرایط مراجعه به گفتار درمانی کودکان و توجه به برخی تمهیدات به رشد زبان کمک می‌کند.

آیا می‌توان گفت تأخیر کلامی در هر شرایطی نگران‌کننده است؟

تأخیر در رشد زبان اگر در حد چند ماه باشد، نگران‌کننده نیست یعنی اگر کودکی تمام مهارت‌‌های حرکتی-شناختی را داشته و شنوایی‌اش ایرادی نداشته باشد، ارتباط چشمی خوبی برقرار ‌کند و مفاهیم را با رفتارش برساند و ارتباط اجتماعی خوبی داشته باشد، تأخیر چندماهه کلامی نگران‌کننده نیست؛ اما این کودکان هم باید تا قبل از ۳ سالگی به لحاظ گفتاری راه بیفتند.

بااین‌حال مشاوره با گفتار درمانگر برای تشخیص موارد نگران‌کننده توصیه می‌شود. مثلاً به‌خصوص برای لکنت زبان به مشاوره نیاز است.

معرفی روش های گفتار درمانی کودکان

تمرینات در گفتار درمانی

فوت کردن و مکیدن

این اعمال برای حرکات لب‌ها و کام مفید هستند. کودک از فوت کردن برای درست کردن حباب لذت می‌برد. همچنین می‌تواند از نی برای نوشیدن استفاده کند.

بعضی کودکان دوست دارند شمع را خاموش کنند. می‌توانید با یک پر سبک یا یک توپ پینگ پنگ بازی کنید. آن را ازیک‌طرف میز به‌طرف دیگر فوت کنید و در همین حال صدای/ف/ را تولید کنید. (ف-ف-ف-ف-ف-ف) بعد نوبت اوست که آن را به شما برگرداند. می‌توانید از یک نی برای فوت کردن آن استفاده کنید و آن را به بازی فوتبال تبدیل کنید.

از روش‌های مختلفی می‌توانید برای تولید صدا استفاده کنید. مثلاً با یکدیگر صدای حیوانات را همراه با حرکات آن‌ها تقلید کنید، هنگام باز کردن در نوشابه باهم صدای انفجاری آن را تولید کنید، یا می‌توانید با یک قوطی کبریت یک قطار بسازید. دور اتاق آن را حرکت دهید و صدای قطار درآورید (هو هو چه چه)، بچه را تشویق کنید وقتی خودش قطار را حرکت می‌دهد همان صدا را در به وجود بیاورد.

تقلید صداها

در اینجا بازی‌هایی مطرح‌شده که بخصوص برای تقلید صداها مفید است.

یک خوراکی که فرزندتان خیلی دوست دارد را انتخاب کنید (مثل ژله، بستنی یا هر چیز دیگری که به جویدن زیادی احتیاج نداشته باشد).بعد این کار را باید انجام بدهید:

۱. شما و فرزندتان در دو طرف روبروی یکدیگر بنشینید. برای اینکه مفهوم کارها را درک کند، وقتی به‌صورت شما نگاه کرد یک قسمت کوچکی از خوراکی را به او بدهید.

۲. یکی از الگوهای صدایی فرزندتان را تقلید کنید، این صدایی باشد که قبلاً کودک می‌دانسته و بیان می‌کرده فرضاً (ما-ما) یا (با-با) یا (دا-دا) و فقط در صورتی به کودک پاداش دهید که هم به شما نگاه کند و هم آن صدا را تولید کند. در شروع کار لازم نیست که صدا را عیناً مثل شما تولید کند. هر صدایی که تولید کرد از او قبول کنید و پاداش را بدهید. اگر گریه کرد یا رفتار غلطی داشت به او پاداش ندهید، فقط آن را نادیده بگیرید.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


گفتار درمانی کودکانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 30Rating: ۵.۰گفتار درمانی کودکانگفتار درمانی کودکان می‌تواند رشد زبانی، ارتباط و مهارت‌های زبانی کاربردی کودک شما را بهبود ببخشد. اگر کودک شما از ناتوانی‌های گفتاری همچون مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می‌برد، مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر به عنوان بزرگترین مرکز گفتار درمانی کودکان در غرب و شرق تهران در اختیار شما عزیزان هستند. این مرکز با داشتن متخصصان مجرب در زمینه گفتار درمانی کودکان آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button