گفتار درمانی کودکان

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۶ دقیقه

معزفی مرکز گفتار درمانی کودکان اکسیر

اگر کودک شما از ناتوانی‌های گفتاری همچون مشکلاتی در تلفظ کلمات رنج می‌برد، گفتار درمانی می‌تواند رشد زبانی، ارتباط و مهارت‌های زبانی کاربردی کودک شما را بهبود ببخشد. مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر یکی از بزرگ ترین مراکز گفتار درمانی در غرب و شرق تهران است. این مرکز با داشتن متخصصان مجرب در این زمینه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی روشی درمانی است که گفتار کودک و توانایی او را در درک و استفاده از زبان، حتی در ارتباط غیر کلامی، بهبود می بخشد. متخصصان گفتار یا آسیب شناسان گفتار و زبان، افراد متخصصی هستند که این خدمات را ارائه می دهند. گفتار درمانی از دو بخش تشکیل می شود: اول تمرین دادن دهان برای تولید اصوات و در نهایت شکل دادن کلمات و جمله ها (با توجه به بیان، روانی کلام و تنظیم بلندی صدا) و دوم درک و بیان گفتار (با توجه به استفاده از زبان به شکل های نوشتاری، تصویری، بدنی، علائم و استفاده از زبان از طریق سیستم های ارتباطی مختلف مانند رسانه های اجتماعی، کامپیوتر‌، و تبلت). به علاوه، متخصصان این حوزه نقش گسترده ای در درمان مشکلات بلع ایفا می کنند که جزءِ مشکلات تغذیه نیز به حساب می آید.
کودک یک ساله گفتار را به صورت تک کلمه شروع می کند. وقتی سنش به یک سال و نیم می رسد، تعداد کلمات افزایش می یابد و در ۲ سالگی می تواند جمله های ۲ کلمه ای بگوید. به تدریج دامنه کلمات و جمله ها و گفتار پیوسته کودک کامل تر می شود. هر کودکی رشد زبان را مثل سایر توانایی های رشدی- حرکتی در سن مشخصی پشت سر می گذارد در هر مرحله نشانه هایی از رشد زبان بروز می کند. این نشانه ها مشخص می کند کودک تاخیر گفتاری دارد یا نه. مثلا اگر در ۲ سالگی هنوز کودکی قادر به بیان تک‌‌کلمه نیست، باید والدین به گفتار درمانگر مراجعه کنند.
همزمان با رشد زبان، صداهای تولید شده در گفتار هم دقیق تر و مفهومی تر می شوند. «م»، «ب» و «د» جزو صداهایی هستند که زودتر ظاهر می شوند و صداهایی مثل «ک» و «گ» و «س» و «ز» دیرتر ظاهر می شوند و آخرین صدا، «ر» هست. رشد این صداها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. برخی کودکان، صداها را به وضوح بیان نمی کنند و گفتار نامفهومی دارند. متاسفانه زمانی والدین به این موضوع دقت می کنند که فرزندشان وارد پیش دبستانی شده و اولیای مدرسه متوجه مشکل گفتاری کودک می شوند. این تاخیر و بی توجهی در تحصیل کودک مشکل‌آفرین خواهد شد.

گفتار درمانگر کیست؟

علم ارزیابی تشخیص و درمان هر نوع اختلال مربوط به گفتن و درک گفته های دیگران را گفتار درمانی می گویند؛ براین اساس گفتار درمانگر یا همان آسیب شناس گفتار، متخصصی است که در زمینه ارتباطات انسانی و اختلالات آن مطالعه و کار می کند و  اختلالات گفتار، زبان و بلع را در کلیه سنین ارزیابی، مطالعه و آسیب مربوطه را درمان می کند که البته طول و نحوه درمان متفاوت است.
هرگونه ایراد در نحوه گفتار و یا درک گفتار دیگران موجب اختلال در برقراری ارتباط و روابط اجتماعی شخص می گردد که در نهایت ممکن است به ایجاد صدمات روحی و روانی منجر شود. پس در بیان ساده، اگر متوجه شدید که نحوه بیان کلمات و صحبت کردن فرزند شما، توجه شنونده را به خود جلب یا محتوای کلام او دچار نابسامانی است، فرزندتان مشکوک به نوعی از اختلالات گفتاری می باشد.


مقاله مرتبط: گفتار درمانگر خوب در تهران


چه زمانی به گفتار درمانی نیاز است

ممکن است که برخی از کودکان، تلفظی عالی داشته باشند یا حتی زودتر از دیگر هم سالان خود قادر به خواندن شده باشند، ولی با این وجود برای بهبود زبان کاربردی خود نیاز به گفتار درمانی داشته باشند؛ زبان کاربردی یعنی فرآیند استفاده درست از زبان گفتاری و زبان بدن برای مصارف روزمره مانند درخواست کردن، مکالمه داشتن و دوست یابی در موقعیت های اجتماعی می باشد. از دیگر دلایلی که کودک را نیازمند گفتار درمانی می کند می توان به مشکلات پزشکی مانند آسیب مغزی یا عفونت که ممکن است روی توانایی آنها برای برقراری ارتباط اثرگذار باشد، اشاره کرد. یکی دیگر از دلایل گفتار درمانی، وجود ناتوانی های قابل تشخیص مانند سندروم داون است. گفتار درمانی معمولا در سنین کم شروع می شود و می تواند تا زمانی که کودک به مدرسه می رود و ارتباط نوشتاری را می آموزد نیز ادامه پیدا کند.
حتی در بزرگسالانی که مشکلاتی در گفتار و زبان دارند، امکان معالجه وجود دارد اما درمان به مراتب سخت تر است؛ چون عادت های غلط گفتاری به حدی در زبان نفوذ کرده که فرد قادر به ترک آنها نیست.


مقاله مرتبط: چه کسانی به گفتاردرمانی نیاز دارند؟ 


آیا بیماری های خاصی وجود دارد که به واسطه ابتلا به آنها کودک دچار تاخیر گفتاری شود؟

در برخی شرایط خاص مثلا در کودکانی که نارس متولد می شوند، تاخیر گفتار و زبان قابل پیش‌بینی است و تمهیداتی وجود دارد که گفتار درمانی از طریق لمس درمانی و تقویت مهارت های مربوط به تغذیه به ایجاد مهارت های دهانی ـ حرکتی از همان سنین پایین کمک کند. نشانگان های ژنتیکی خاصی هم مثل نشانگان داون یا نشانگان هایی که باعث عقب‌ماندگی های ذهنی و تاخیرهای روانی-حرکتی یا شناختی می شود، وجود دارد که کودک با آن متولد می شود و مشکلات گفتاری در این کودکان قابل پیش‌بینی است. اما در برخی موارد تاخیر و آسیب های کلامی بدون علت است و کودک در سایر حیطه های شناختی و هوشی بدون مشکل است. حتی شنوایی سالمی دارد اما در ادای کلمات و جمله ها به مشکل بر می خورد. در این شرایط مراجعه به گفتار درمانگر و توجه به برخی تمهیدات به رشد زبان کمک می کند.

آیا می توان گفت تاخیر کلامی در هر شرایطی نگران کننده است؟

تاخیر در رشد زبان اگر در حد چند ماه باشد، نگران کننده نیست یعنی اگر کودکی تمام مهارت‌‌های حرکتی-شناختی را داشته و شنوایی‌اش ایرادی نداشته باشد، ارتباط چشمی خوبی برقرار ‌کند و مفاهیم را با رفتارش برساند و ارتباط اجتماعی خوبی داشته باشد، تاخیر چند ماهه کلامی نگران کننده نیست. اما این کودکان هم باید تا قبل از ۳ سالگی به لحاظ گفتاری راه بیفتند. با این حال مشاوره با گفتار درمانگر برای تشخیص موارد نگران کننده توصیه می شود. مثلا به خصوص برای لکنت زبان به مشاوره نیاز است.

تمرینات در گفتار درمانی

فوت کردن و مکیدن

این اعمال برای حرکات لبها و کام مفید هستند. کودک از فوت کردن برای درست کردن حباب لذت می برد. همچنین می تواند از نی برای نوشیدن استفاده کند. بعضی کودکان دوست دارند شمع را خاموش کنند. می توانید با یک پر سبک یا یک توپ پینگ پنگ بازی کنید. آن را از یک طرف میز به طرف دیگر فوت کنید و در همین حال صدای/ف/ را تولید کنید.(ف-ف-ف-ف-ف-ف) بعد نوبت اوست که آن را به شما برگرداند. می توانید از یک نی برای فوت کردن آن استفاده کنید و آنرا به بازی فوتبال تبدیل کنید.
از روش های مختلفی می توانید برای تولید صدا استفاده کنید. مثلا” با یکدیگر صدای حیوانات را همراه با حرکات آنها تقلید کنید، هنگام باز کردن در نوشابه با هم صدای انفجاری آن را تولید کنید، یا می توانید با یک قوطی کبریت یک قطار بسازید. دور اتاق آن را حرکت دهید و صدای قطار در آورید (هو هو چه چه)، بچه را تشویق کنید وقتی خودش قطار را حرکت می دهد همان صدا را در به وجود بیاورد.

فوت کردن در گفتاردرمانی

تقلید صداها

در اینجا بازی هایی مطرح شده که بخصوص برای تقلید صداها مفید است.

یک خوراکی که فرزندتان خیلی دوست دارد را انتخاب کنید (مثل ژله، بستنی یا هر چیز دیگری که به جویدن زیادی احتیاج نداشته باشد).

بعد اینکار را باید انجام بدهید:
۱. شما و فرزندتان در دو طرف روبروی یکدیگر بنشینید. برای اینکه مفهوم کارها را درک کند، وقتی به صورت شما نگاه کرد یک قسمت کوچکی از خوراکی را به او بدهید.
۲. یکی از الگوهای صدایی فرزندتان را تقلید کنید، این صدایی باشد که قبلا کودک می دانسته و بیان می کرده فرضا (ما-ما) یا (با-با) یا (دا-دا) و فقط در صورتی به کودک پاداش دهید که هم به شما نگاه کند و هم آن صدا را تولید کند. در شروع کار لازم نیست که صدا را عیناً مثل شما تولید کند. هر صدایی که تولید کرد از او قبول کنید و پاداش را بدهید. اگر گریه کرد یا رفتار غلطی داشت به او پاداش ندهید، فقط آن را نادیده بگیرید.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۶ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button