گفتار درمانگر خوب در تهران

speeche-therapy-10.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

گفتار درمانگر خوب در تهران

آسیب شناس گفتار زبان (SLPs) که غالباً گفتار درمانگر گفته می‌شود، متخصصی است که در زمینه ارتباطات انسانی، رشد و اختلال‌های آن تحصیل کرده است. متخصص گفتار درمانی حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد و پروانه است و صلاحیت وی برای درمان بیماران تایید شده است. متخصص گفتاردرمانی گفتار، زبان، مهارت‌های بلع، دهانی، غذا خوردن و ارتباطی شناختی را ارزیابی می‌کند، انواع مشکلات ارتباطی (اختلال‌های بیانی دریافتی، تلفظی، روانی کلام و صوتی) را تشخیص می‌دهد و درمان مناسب را توصیه می کند.

اگر به دنبال گفتار درمانگر خوب هستید، مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر، با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

درمان

گفتار درمانی، یک روش مداخله زبان است که بر بهبود گفتار کودک، توانایی وی در تشخیص گفتار و غلبه بر مشکلات مانند بیان ضعیف، اختلال (تکرار صدا، کلمه یا عبارت) و اختلالات واجی و صدا، تمرکز دارد. این، کمک می کند که کودک بتواند از طریق زبان کلامی و غیر کلامی بیان بهتری داشته باشد؛ این تمرکز بر روی تفسیر و روایی برای شکل دادن به صداها، کلمات و واج ها قرار دارد. متخصص گفتار درمانی کودکان به صورت خصوصی، در گروه های کوچک یا در کلاس درس با کودک تمرین می کند تا اختلالات خاص به تدریج برطرف شود. راهبردهای مختلف گفتار درمانی کودکان عبارت است از:
فعالیت های مداخله زبانی: متخصص گفتار درمانی از طریق بازی کردن، حرف زدن، با استفاده از عکس، کتاب، اشیاء یا داستان با کودک ارتباط برقرار می کند تا به این ترتیب فرایند رشد زبان تحریک شود. همچنین متخصص دستور زبان و کلمات را اصلاح می کند و با تکرار کردن مهارت های زبانی بیمار را تقویت می کند.
اصلاح تلفظ و تولید آواها: متخصص تولید آواهای مختلف یا تلفظ صحیح را به کودک یاد می دهد و با هم تمرین هایی را برای اصلاح آواها یا هجاها در واژگان و جملات مختلف انجام می دهند. این تمرین ها غالباً حالت بازی دارد و سطح بازی متناسب با سن کودک و نیازهای خاص وی تعیین می شود. همچنین متخصص گفتار درمانی شیوه تولید بعضی آواها و طریقه حرکت دادن زبان برای تولید صداهای خاص، مانند “ر” را به کودک نشان می دهد.
درمان اختلالات بلع یا حرکتی دهانی و غذا خوردن: متخصص گفتار درمانی تمرین های دهانی مختلفی، مانند ماساژ صورت و حرکات زبان، لب و فک، را برای تقویت عضلات دهان به کودک آموزش می دهد تا به این ترتیب مشکلات بلع، نوشیدن مایعات و غذا خوردن برطرف شود. همچنین متخصص، والدین را در زمینه دما و بافت غذایی کودک راهنمایی می کند تا با رعایت این توصیه ها سطح هوشیاری دهان هنگام غذا خوردن و بلع افزایش یابد.

ضعف عضلات دهان

چه زمانی درمان ضرورت دارد؟

کودکانی که دچار مشکلات زیر هستند، باید برای گفتار درمانی اقدام کنند:

 • نقص های شنوایی
 • تاخیر شناختی (ذهنی، تفکر) و دیگر مشکلات رشدی
 • ضعف عضلات دهان
 • گرفتگی مزمن صدا
 • نقص های مادرزادی مانند لب شکری یا شکاف لب و کام
 • اوتیسم
 • مشکلات برنامه ریزی حرکتی
 • اختلال‌ تلفظ
 • اختلال روانی گفتار
 • مشکلات تنفسی
 • اختلال های بلع و غذا خوردن
 • ضربه مغزی

هرچه درمان سریع تر شروع شود، بهتر است. کودکانی که درمان را در سن پایین، قبل از پنج سالگی شروع کرده اند، نتیجه بهتری گرفته اند. البته منظورمان این نیست که درمان کودکان بزرگ تر موفقیت آمیز نیست، اما چون کودکان بزرگتر غالباً الگوهایی را یاد گرفته اند که نیاز به تغییر دارد، پیشرفت آنها آهسته تر است.


مقاله مرتبط: چه کسانی به گفتاردرمانی نیاز دارند؟

مقاله مرتبط: کودکان مبتلا به لکنت زبان


روش های مختلف گفتار درمانی

متخصصین گفتار درمانی کودکان از روش های مختلفی برای درمان اختلالات گفتار یا زبان استفاده می کنند، روش درمان به نوع مشکل بستگی دارد. برای مثال متخصص گفتار درمانی برای رفع مشکلات تلفظی، تمرین هایی را داخل دهان انجام می دهد و با استفاده از چوب بستنی، انگشت، سوت، نی و اشیاء دیگر به کودک کمک می کند تا کنترل عضلات دهان، زبان و گلو را به دست بیاورد. چنانچه مشکلات زبانی سراسری تر باشد، رویکرد بازی محور برای برانگیختن ارتباط به کار برده می شود. چنانچه اختلال بر هماهنگی دهان برای تولید زبان اثر گذاشته باشد و اصطلاحاً عارضه دیس پراکسی (کنش پریشی) وجود داشته باشد، رویکردی مبتنی بر تکرار به کار گرفته می شود و از کودک خواسته می شود که بعضی آواها را با توجه به مدل نشان داده شده تکرار کند.

برای درمان کودکان دچار ناتوانایی های شدید از دستگاه های ارتباطی خاصی مانند رایانه مجهز به ترکیب کننده صدا یا تخته مخصوصی استفاده می شود که علائمی مربوط به اشیاء و فعالیت های متداول روی آن کشیده شده و کودک می تواند با اشاره کردن به آنها منظور خود را برساند. این راهبرد به تکنولوژی کمکی موسوم است.

هدف از تمام این روش ها کمک به تولید گفتار است. از این روش ها می توان در انواع سیستم های درمانی استفاده کرد. انگیزه نقش مهمی در پیشرفت گفتار درمانی کودکان دارد. متخصص گفتار درمانی کودکان از بازی، فلش کارت، اسباب بازی، عروسک های انگشتی و هر نوع عامل مشوق دیگر برای جذاب و مفرح شدن جلسات درمان و ترغیب کودک به سخت تر کار کردن استفاده می کند. از آنجایی که اختلالات گفتاری هر بیمار یک مورد منحصر به فرد است، متخصص طرح درمان را متناسب با نیازهای خاص هر بیمار تهیه می کند. برای مثال اگر کودک نمی تواند کلماتی را که با “ب” شروع می شود، تلفظ کند، متخصص فهرستی از کلمات با حرف “ب” آغازی را برای تمرین روزانه در اختیار کودک قرار می دهد و به تدریج لغات سخت تری را انتخاب می کند. همچنین متخصص به کودک یاد می دهد که سرش را هنگام گفتگو بالا نگه دارد، تماس چشمی برقرار کند و اگر سوءتفاهمی پیش آمد، حرفش‌ را تکرار کند تا به این ترتیب مهارت های اجتماعی اش تقویت شود. درمان اکثر کودکان دچار اختلالات شدید ارتباطی باید خصوصی و یک به یک باشد. همچنین بسیاری از کودکان باید در خانه نیز تمرین کنند و متخصص از خانواده کودک می خواهد که درمان را پس از اتمام جلسات در منزل ادامه دهند. مداخله های گفتاری غالباً نیاز به مشارکت اعضاء خانواده و دوستان دارد و نزدیکان کودک باید مرتب با کودک تمرین کنند. این درمان غیرمستقیم افرادی را که هر روز با کودک در ارتباط‌ هستند، تشویق می کند تا فرصت هایی را برای استفاده از مهارت های جدید در گفتگو خلق کنند. برخی کودکان در مدرسه تحت درمان گروهی قرار می گیرند، البته گاهی برنامه درمان توسط متخصص گفتار درمانی تهیه و توسط معلم یا تحت نظارت وی انجام می شود.


مقاله مرتبط: گفتار درمانی کودکان

مقاله مرتبط: تاثیر زبان اشاره در توانبخشی اختلالات زبان


 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button