خشم و پرخاشگری نوجوانان

عبور از دوران نوجوانی سخت است، و افراد در این دوره رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می‌ دهند. تغییرات فیزیکی و عاطفی با سرعت زیاد رخ می‌ دهد و نیاز به پذیرش در زندگی نوجوان اهمیت دارد. هورمون ها غالب هستند، احساسات افزایش می‌ یابند، و نوجوان باید یاد بگیرد چطور با تغییرات جدید مقابله کند. آن‌ ها همچنین یاد می‌گیرند که با دیگران کنار بیایند و خودآگاهی خود را کشف می‌ کنند.

یادگیری سازگاری با این تغییرات می‌تواند موجب خشم و گاهی حتی پرخاشگری در برخی از نوجوانان شود. درک علل عصبانیت و پرخاشگری در نوجوانان می‌ تواند به والدین، معلمان و حتی خود نوجوان کمک کند تا این نشانه‌ ها را کاهش دهند.

یکی از علل پرخاشگری نوجوانان تغییرات جسمی و روانی آن‌ ها است. تغییرات در سطح هورمون دخترها و پسرها و تغییرات فیزیکی، باعث ایجاد عصبانیت و سردرگمی نوجوانان می‌ شود. تغییرات در پوست، مو و بدن که برای تبدیل شدن به بزرگسالی است، گاهی برای نوجوانان دشوار است و این تغییرات ممکن است به آن‌ ها حس عدم اطمینان بدهد. برای نوجوانان گروه دوستی اهمیت زیادی دارد و فشار همسالان چالشی است که بسیاری از نوجوانان با آن روبرو هستند. احساس عدم پذیرش و خواسته شدن در یک گروه می‌ تواند بسیار مضر باشد و نوجوانان ممکن است این احساسات را به عنوان خشم یا پرخاش از خود نشان دهند. تکالیف زیاد و فوق برنامه نیز حوزه هایی هستند که در آن‌ ها نوجوان احساس درماندگی می‌کند و باعث نا امیدی و خشم نوجوان می‌شود…

فاکتورهای افزایش دهنده پرخاشگری نوجوانان

براساس نتایج انجمن روان‌ پزشکی کودک و نوجوان آمریکا، عوامل افزایش دهنده پرخاشگری در نوجوان شامل: قربانی سوءاستفاده جنسی یا جسمی بودن، قرار گرفتن در معرض خشونت در خانه یا جامعه، عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض خشونت رسانه ها، ترکیبی از عوامل استرس زای اجتماعی-اقتصادی خانواده (فقر، محرومیت شدید، فروپاشی زناشویی، تک والدی، بیکاری، از دست دادن حمایت فامیل) یا آسیب مغزی ناشی از آسیب به سر و … می‌ شوند.

علائم پرخاشگری نوجوانان

جای تعجب ندارد که ممکن است نوجوانان ما بیش از حد استرس داشته باشند. نوجوانان دارای مهارت‌ های مقابله‌ ای ضعیف هستند و عصبانی شدن تنها راهی است که آن‌ ها می‌ دانند که چطور از احساس ناراحتی، آسیب و یا ترس اجتناب کنند. نوجوان زمانی که احساس طرد شدن می‌ کند، برون‌ ریزی می‌کند و گاهی احساس خشم می‌ تواند به پرخاشگری تبدیل شود.

پرخاشگری نوجوانان

دختران نوجوان از طریق زبانی خشم خود را نشان می‌ دهند، در صورتی که پسران نوجوان تمایل دارند که از طریق فیزیکی ابراز خشم کنند. سرکشی برای نوجوان امری عادی است و نوجوان آسیب پذیر ممکن است شروع به نقض قوانین بکند. آن‌ ها با خواسته‌ های معلم و والدینشان مخالفت می‌ کنند و درگیر رفتارهایی می‌ شوند که می‌ دانند اشتباه است. این رفتارها می‌تواند شامل مواردی مانند دزدکی از خانه خارج شدن، نوشیدن الکل، کشیدن سیگار و در برخی موارد تجربه مواد مخدر باشد.

    – شناسایی نوجوان پرخاشگر

والدین باید نشانه‌ های یک نوجوان خشمگین و پرخاشگر را بشناسند. برای نوجوانان دعوا با والدین، دوستان و خواهران و برادران آن‌ ها عادی است، اما علائم و نشانه‌های خاص نشان‌ دهنده یک مشکل بزرگ‌ تر هستند. اگر نوجوانشان منزوی به نظر می‌ رسد، زمان زیادی را در اتاق خود سپری می‌کند، یا نمی‌خواهد که در فعالیت‌های همیشگی‌اش شرکت کند، والدین ممکن است نگران شوند. کاهش نمرات، کمبود اشتها، بی ‌خوابی و یا خواب بسیار زیاد نشانه این است که نوجوان دچار مشکل شده‌ است. اینکه او غالباً گریه می‌کند و یا دنبال دلیلی برای بحث کردن است، نشانه‌های رایج یک نوجوان خشمگین است. وقتی نوجوان بسیار عصبانی و یا خارج از کنترل است، پرخاشگری می‌ تواند کنترل را در دست بگیرد. تماس فیزیکی، مانند ضربه زدن یا لگد زدن به سمت والدین، خواهر یا برادر، نشانه روشنی است که نوجوان به کمک نیاز دارد.


مقاله مرتبط : نکاتی برای مدیریت خشم نوجوانان


پیشگیری یا راه حل

کار کردن با نوجوانان خشمگین و یا پرخاشگر مهم است. تلاش برای مشخص کردن چیزی که باعث عصبانیت آن‌ ها می‌شود و یا اینکه چرا آن‌ ها ناراحت هستند، به کم کردن برخی از این چالش‌ ها کمک می‌کند. گرفتن کمک از مشاور مدرسه و یا درمانگران مراکز معتبر می‌تواند مفید باشد. آگاهی والدین و معلمان نیز مهم است. شناخت علل و عوامل خطری و همچنین توجه به رفتار نوجوان که تشخیص دهیم کدام نوجوان نیاز به راهنمایی دارد، بسیار ضروری است.

تحریک پذیری و منفجر شدن از خشم در نوجوان گاهی نشان دهنده علائم افسردگی است. اگر رفتار نوجوان شما غیرمنطقی به نظر می‌ رسد بهتر است که نظر یک متخصص را جویا شوید. در نهایت، در دسترس بودن، گوش دادن و ارائه پشتیبانی همه اجزای مهمی برای کمک به نوجوانان و مراقبت از آن‌ ها است. بهتر است هر چه سریع‌ تر برای پیدا کردن کمک به نوجوان پرخاشگرتان اقدام کنید. درمانگران حرفه‌ ای در این مسیر با شما همراه خواهند بود…

 

منبع : livestrong

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر