آیا به همسر خیانت کارم شانس دوباره بدهم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 11Rating: 5.0آیا به همسر خیانت کارم شانس دوباره بدهم؟یکی از سخت‌ترین تصمیماتی که در زندگی ممکن است مجبور به گرفتن آن شوید این است که آیا به همسر خیانت‌ کار تان شانس دوباره بدهید یا نه. این تصمیم زمانی دشوارتر می‌شود که همسرتان به شما دروغ گفته باشد، شما را بازی داده باشد، شما را احمق فرض کرده و یا سعی کرده خیانت خود را پنهان کند؛ اما اگر همسرتان همیشه قابل اعتماد بوده، از بی وفایی‌اش پشیمان باشد و قول وفاداری دهد و باور دارید که یکدیگر را دوست دارید در این شرایط چه باید کنید؟

همسر خیانت کار

یکی از سخت‌ترین تصمیماتی که در زندگی ممکن است مجبور به گرفتن آن شوید این است که آیا به همسر خیانت کار تان شانس دوباره بدهید یا نه. این تصمیم زمانی دشوارتر می‌شود که همسرتان به شما دروغ گفته باشد، شما را بازی داده باشد، شما را احمق فرض کرده و یا سعی کرده خیانت خود را پنهان کند؛ اما اگر همسرتان همیشه قابل اعتماد بوده، از بی وفایی‌اش پشیمان باشد و قول وفاداری دهد و باور دارید که یکدیگر را دوست دارید در این شرایط چه باید کنید؟

هر کسی خط قرمزی در زندگی‌اش دارد و برای برخی این خط قرمز شکستن عهد است. فقط خودتان می‌دانید که خط قرمز شما چیست.


مقاله مرتبط: حقایقی درباره خیانت آنلاین


پنج دلیلی که نباید به فرد خیانت‌ کار شانس دوباره بدهید:

 • به شریک سابق خود خیانت کرده است.
 • خیانت همه جانبه و طولانی مدت بوده است.
 • فرد خیانت‌کار هیچ پشیمانی را نشان نمی‌دهد یا عذرخواهی نمی‌کند.
 • خیانت در اوایل رابطه رخ داده است.
 • خیانت الگویی از رفتار است.

سؤالاتی که باید قبل از دادن شانس دوباره به فردی که خیانت کرده است، از خود بپرسید.

 • آیا این اولین باری است که همسرتان به شما خیانت کرده‌ است؟
 • آیا همسرتان دردی که باعث آن شده است را درک می‌کند؟
 • آیا همسر شما خیانت را به عنوان یک مشکل می‌شناسد؟
 • آیا همسر شما مسئولیت عدم وفاداری را پذیرفته ‌است؟
 • صرف ‌نظر از دلایل خیانت، آیا همسر شما قبول خواهد کرد که تغییراتی در رفتار وی لازم است؟
 • آیا همسر شما معذرت ‌خواهی کرده‌ است؟
 • آیا باور دارید که همسر شما پشیمان است و واقعاً از بی ‌وفایی پشیمان شده است؟
 • آیا همسر شما در مشاوره زناشویی و فردی شرکت خواهد کرد؟
 • آیا تمام روابط او با فردی که با او در ارتباط بوده است قطع شده است؟
 • اگر فردی که با او ارتباط داشته کسی است که همسر شما با او کار می‌کند، آیا شما در مورد این که چگونه همسر شما می‌تواند رابطه را تنها بر روی کار بگذارد، صحبت کرده‌اید؟
 • آیا فکر می‌کنید که شما و همسرتان می‌توانید یک ازدواج موفق، شاد و طولانی ‌مدت داشته باشید؟
 • آیا فکر می‌کنید می‌توانید دوباره به همسر خود اعتماد کنید؟
 • فکر می‌کنید ازدواج شما ارزش نجات دادن را دارد؟ اگر بله چرا؟
 • آیا فکر می‌کنید که بی ‌وفایی همسرتان تا ابد ذهن و قلب شما را گرفتار خواهد کرد؟
 • آیا می‌توانید همسرتان را ببخشید؟
 • آیا هر دو تمایل دارید که روی ازدواج خود کار کنید و یاد بگیرید چطور مسائل اساسی خود را به نحوی سازنده حل کنید؟

شانس دوباره به همسر خیانت کار

اگر تصمیم دارید که به همسر خیانت کار خود فرصت دوباره بدهید، مطمئن شوید همسرتان می‌داند که این یک فرصت فقط یک بار است. فقط یک بار. بارها و بارها نمی‌بخشید. این را واضح بگویید که دیگر شانسی وجود نخواهد داشت. تأکید بر این نکته مهم است که بخشش و تمایل شما برای دادن فرصت دوباره، چشم‌پوشی از خیانت وی نیست.


مقاله مرتبط: خیانت زناشویی


 

برای افرادی که به آن‌ها شانس دوباره داده می‌شود

اگر شما یکی از افراد خوشبختی هستید که همسرتان مایل است در نظر داشته باشد که به شما فرصتی دوباره دهد، باید توضیح دهید که چرا خیانت کرده‌اید و عذرخواهی کنید، صادق باشید و روی قول خود بمانید. قبول کنید که سؤالاتی در مورد تعهد شما به وجود خواهد آمد و اینکه اگر باز چشمتان به کسی افتاد که فکر کردید بهتر است آیا باز هم خواهید رفت.

 

 

فردی که در رابطه قبلی خود خیانت کرده، باز هم خیانت می‌کند؟

اگر با کسی در رابطه هستید که می‌دانید در رابطه قبلی خود خیانت کرده بوده، نباید تصور کنید که به شما هم خیانت خواهد کرد.

دکتر کوپر می‌گوید، «خیلی از کسانی که خیانت می‌کنند، بعد از خیانت احساس شرم و پشیمانی شدیدی پیدا می‌کنند تا حدی که از خودشان متنفر می‌شوند.» دکتر کوپر توصیه می‌کند که این فرد خیانت‌کار باید حتماً مشکل خود را با یک متخصص مطرح کند. متخصص به او کمک خواهد کرد و راه‌های جلوگیری از تکرار این رفتار را در رابطه کنونی‌اش به او نشان خواهد داد.

دکتر اورباخ اعتقاد دارد که آدم‌ها می‌توانند تغییر کنند. او می‌گوید، «من فکر می‌کنم که بهترین پیش‌بینی کننده رفتارهای آینده‌ یک فرد رفتارهای گذشته‌ او هستند ولی این به آن معنا نیست کسی که یک بار خیانت کرده است باز هم خیانت خواهد کرد.»

آدم‌ها می‌توانند الگوهای رفتاری جدیدی یاد بگیرند، می‌توانند یاد بگیرند با طرفشان حرف بزنند و ارتباط برقرار کنند، نیازها و انتظارات خود را از رابطه مطرح کنند و پیش روند. او اضافه می‌کند، «اگر یک بار از خط قرمز عبور کنید به این معنی نیست که باز هم این کار را خواهید کرد.» اگر این خیانت سال‌های قبل اتفاق افتاده است و الان دلیلی ندارید که بگویید همسرتان باز هم به شما خیانت می‌کند، باید این‌طور فکر کنید که همسرتان بالغ شده و از اشتباهش درس گرفته است و برای جبران گذشته تلاش می‌کند.


مقاله مرتبط: دلایل و پیشگیری از خیانت زنان شوهردار


چه کار کنیم که خیانت اتفاق نیفتد؟

دکتر نیدل اعتقاد دارد که تلاش برای محکم کردن رابطه و برطرف کردن دلیل خیانت همسرتان ممکن است کار سختی باشد. او توصیه می‌کند که چند وقت ‌یک بار در این رابطه با همسرتان صحبت کنید و از نیازها و انتظاراتتان برای هم بگویید. هر روز باید حواستان به رابطه‌تان باشد و ارتباط و گفتگو را به اولویت برای خودتان تبدیل کنید. این یعنی برای با هم بودن و برنامه‌های دونفره برنامه‌ریزی کنید و از زمانی که کنار هم هستید برای حرف زدن، گوش دادن به همدیگر و افزایش صمیمیت بهره ببرید.

حفظ صمیمیت فیزیکی و احساسی شاید به نظر ساده برسد ولی ممکن است به ‌خاطر سنگینی کار و مسئولیت‌ها کمرنگ شود و به ‌مرور رابطه‌ جنسی بینتان اشتیاق اولیه را از دست بدهد. باید سعی کنید حداقل ماهی یک‌بار کاری هیجان ‌انگیز و جدید انجام دهید تا شعله‌ رابطه همیشه روشن بماند؛ و در آخر دکتر نیدل به این موضوع اشاره می‌کند که ما معمولاً به سلامت روانی خودمان توجهی نداریم، از این رو مراقبت از سلامت روانی خودمان بسیار ضروری است. به احساسات و امیال خودتان توجه کنید. اگر پر از خشم و بی ‌اعتمادی هستید یا غریزه‌تان می‌گوید هنوز اوضاع رابطه‌تان مرتب نشده، شاید بد نباشد که رابطه‌تان را از نو ارزیابی کنید و ببینید آیا ارزش ادامه دادن دارد یا نه. مراجعه به روانشناس می‌تواند برایتان مفید باشد.

متخصصین روانشناس خانواده مرکز مشاوره اکسیر در زمینه خیانت در کنار شما عزیزان هستند.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر