نحوه زندگی با همسر ایرادگیرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 4Rating: 5.0نحوه زندگی با همسر ایرادگیرزندگی با همسر ایرادگیر سخت است. وقتی ازدواج می‌کنید بعد از مدتی متوجه عیب‌ها و عادات بد همسرتان می‌شوید که می‌تواند برای تان آزار دهنده باشد. این چیزی است که زوج ها با آن سر و کار دارند و می‌تواند منجر به ایرادگیری و انتقاد شود.

همسر ایرادگیر

زندگی با همسر ایرادگیر سخت است. وقتی ازدواج می‌کنید بعد از مدتی متوجه عیب‌ها و عادات بد همسرتان می‌شوید که می‌تواند برای تان آزار دهنده باشد. این چیزی است که زوج ها با آن سر و کار دارند و می‌تواند منجر به ایرادگیری و انتقاد شود. این ایرادگیری‌ها معمولا متوجه مسائل جزئی و بی اهمیت هستند، اگر به طور مداوم انجام شود، می‌تواند باعث از بین رفتن رابطه بین شما و همسرتان شود.


مقاله مرتبط: قوانین دعوای زن و شوهر


زندگی با همسر ایرادگیر

رابطه ای مانند ازدواج، دو نفر را گرد هم می آورد که به احتمال زیاد عادات و شخصیت‌های متفاوتی دارند. به راحتی می‌توانید از جنبه‌های شخصیت همسرتان که دوست ندارید خرده بگیرید. با این حال، این نوع انتقاد، هیچ کمکی به رابطه شما نمی‌کند. وقتی می‌گویید که همسرتان چه کاری را انجام داده یا چه کاری انجام نداده است یا چه اشتباهی مرتکب شده است، ممکن است همسرتان را تحقیر یا شرمنده کنید یا او را آزار دهید.

همچنین به او می‌گویید می‌خواهید او تغییر کند چون به اندازه کافی خوب نیست و اینکه به طور کامل به همسرتان احترام نمی‌گذارید. حتی اگر شما چنین قصدی نداشته باشید اما او می‌تواند چنین برداشتی داشته باشد. ممکن است در ابتدا فکر کنید موضوع مهمی نیست اما علامت خطری در ازدواج تان است. اگر به این رفتار ادامه دهید خشم و رنجشی را پرورش می‌دهید که می‌تواند دیواری بین شما و همسرتان ایجاد کند.


مقاله مرتبط: همسرم به حرفهایم گوش نمی‌دهد

مقاله مرتبط: چه کار کنیم وقتی همسرمان نمی خواهد تغییر کند؟


نکاتی برای همسر ایرادگیر

یاد بگیر با آن کنار بیایید

همه روابط طولانی مدت دارای مسائلی شامل خصوصیات شخصیتی یا خلق و خویی است و می‌تواند باعث تعارضات دائمی شود. این مشکلات غیرقابل حل، مواردی هستند که شما فقط باید یاد بگیرید که با آنها زندگی کنید و با آن ها کنار آیید. مطمئناً، افراد می‌توانند تغییراتی ایجاد کنند و ازدواج تطبیق و سازگاری با زندگی مشترک است. وقتی چیزهای کوچکی باعث مشکلات می‌شود، پس چطور می‌خواهید مسائل و مشکلات بزرگ‌تر را مدیریت کنید؟ انتقاد و سرزنش‌گری بیش از حد در مورد چیزهای کوچک می‌تواند منجر به مشکلات بزرگ تر و حتی طلاق شود.

همسر ایرادگیر

بجای ایرادگیری

به جای اینکه از همسرتان ایراد بگیرید، کارهای دیگری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. بسیاری از اینها به ظاهر کوچک هستند، اما تاثیر عالی می‌تواند بر روابط شما بگذارد. اگر یاد بگیرید بدون دعوا با هم رفتار کنید، هر دوی شما در دراز مدت خوشحال‌تر خواهید بود. قبل از هر چیز مهمترین کاری که می‌توانید انجام دهید خوب بودن است. زمانی که می‌خواهید از یک عیب همسرتان ایراد بگیرید، ذهن خود را به سمت مهربان بودن تغییر دهید و احترام بگذارید. تعریف کردن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

همچنین می‌توانید نهایت تلاش خود را بکنید که از همسرتان حمایت کنید. وقت بگذارید تا در مورد روز، احساسات، سرگرمی و یا هر چیز دیگری که می‌خواهید، در موردش صحبت کنید و به او گوش دهید. این روش دیگری است که شما می‌توانید با آن یکدیگر را بهتر بشناسید و یا سعی کنید دیدگاه همسرتان را در مورد این مساله درک کنید.

از خودتان بپرسید آیا توقع عالی بودن و ایده آل بودن را دارید. اگر اینطور است، هیچ ‌کس نمی‌‌تواند انتظارات شما را برآورده کند و شما همیشه ناامید خواهید شد. همچنین بپذیرید که همسرتان عاداتی دارد که برای شما خوشایند نیست. دعواهای خود را برای مسائل مهم‌تر بگذارید. هیچ کس به شما قول ازدواج بی نقص را نداده است. نحوه برخورد شما با مشکلات کوچک و بزرگ است که تفاوت ایجاد می‌کند. قبل از اینکه تصمیم به ایرادگیری بگیرید، روی احساسات درونی خود تمرکز کنید. شما واقعا به چه چیزی نیاز دارید؟ توجه؟ شنیده شدن، دیده شدن، یا در آغوش گرفته شدن؟ ایرادگیری تلاش ضعیفی برای رفع نیازهای مهم است؛  و اگر نهایتا نمی‌توانید جلوی ایرادگیری و انتقاد خود را بگیرید بپذیرید که این یک مشکل است و کمک بگیرید.

اگر همسر ایرادگیر دارید

اگر همسر ایرادگیر دارید با او صحبت کنید. درد و رنجی را که با این رفتار احساس می‌کنید را برایش توضیح دهید. افراد ویژگی‌های روانی متفاوتی دارند و نمی شود آن ها را با یک روش مورد بررسی قرار داد لذا برای درمان همسر منتقد خود بهترین گزینه این است که به یک روان شناس مراجعه کرده و کمک بگیرید. هرگز از افراد نزدیک کمک نگیرید آن ها هر دو شما را می شناسند و ممکن است در حال حاضر هم به شما اطلاعات غلطی بدهند و در آینده رازهای زندگی شما را برای دیگران بگویند و باعث به هم خوردن زندگی شما شوند.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر