روش‌های ساده مثبت اندیشیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 24Rating: 5.0روش‌های ساده مثبت اندیشیمثبت اندیشی چیست؟ آیا می‌توانید یاد بگیرید که چگونه مثبت فکر کنید؟ احتمالاً در مورد فواید مثبت اندیشی چیزهایی شنیده‌اید. تحقیقات نشان می‌دهد که مثبت اندیشان، سبک‌های مقابله‌ای بهتر با استرس، سیستم ایمنی قوی‌تر و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در آن‌ها کم‌تر است.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی چیست؟ آیا می‌توانید یاد بگیرید که چگونه مثبت فکر کنید؟ احتمالاً در مورد فواید مثبت اندیشی چیزهایی شنیده‌اید. تحقیقات نشان می‌دهد که مثبت اندیشان، سبک‌های مقابله‌ای بهتر با استرس، سیستم ایمنی قوی‌تر و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در آن‌ها کم‌تر است. با اینکه مثبت اندیشی نوش داروی سلامتی نیست اما مثبت بودن به جای افکار منفی، می‌تواند به نفع کل سلامت روان شما باشد.

روش‌هایی برای مثبت اندیشی

اجتناب از خود گویی‌های منفی

خودگویی، چیزهایی است که در ذهنتان به خودتان می‌گویید. اگر خودگویی‌های شما بر افکار منفی تمرکز دارند، عزت‌ نفس شما می‌تواند آسیب ببیند؛ بنابراین چه کاری می‌توانید برای مبارزه با این الگوهای خودگویی‌های منفی انجام دهید؟

یک راه برای شکستن این الگو این است که توجه کنید چه زمانی این افکار را دارید و سپس به طور فعال برای تغییر آن‌ها تلاش کنید. زمانی که افکار انتقادی در مورد خودتان دارید، لحظه‌ای مکث و ارزیابی کنید. توجه به گفتگوهای درونی‌تان شروع خوبی برای مثبت اندیش تر شدن است. اگر متوجه شدید که تمایل دارید با خودتان گفتگوی منفی داشته باشید، می‌توانید به دنبال راه‌هایی بگردید که الگوهای فکری‌تان را تغییر دهید و تفسیرهای خود را از رفتارهایتان را اصلاح کنید.

متخصصان مدیریت استرس، به افراد توصیه می‌کنند که از توجه به الگوهای تفکر خود آغاز کنند و سپس بر تغییر این موارد به موارد مثبت‌تری تمرکز کنند. وقتی درگیر فکری منفی می‌شوید، در ذهنتان به خود بگویید “بس کن” این کار می‌تواند به شکستن این الگو کمک کند.


مقاله مرتبط: تفکر مثبت و رویارویی با مشکلات


شوخ طبعی

سخت است که بخواهید مثبت اندیش باشید اما شوخ طبعی و سرخوشی کمی در زندگی‌تان وجود داشته باشد. حتی وقتی با چالش‌هایی روبرو هستید، مهم است که پذیرای خنده و شوخی باشید. گاهی اوقات، به‌سادگی تشخیص شوخی و طنز بالقوه در یک شرایط می‌تواند استرس شما را کاهش داده و چشم انداز شما را روشن‌تر کند. جستجوی منابع شوخی و طنز از قبیل نگاه کردن به طنزهای تلویزیونی و یا خواندن جوک‌ها به صورت آنلاین می‌تواند به شما در مثبت اندیشی کمک کند.

شیوه مثبت اندیشی

راهکارهای مثبت اندیشی

پرورش خوش بینی

یادگیری مثبت اندیشی مانند تقویت عضلات است. هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، قوی‌تر می‌شود. محققان معتقدند که سبک توضیحی شما، یا چگونگی توضیح وقایع، با اینکه شما خوش بین هستید یا بدبین هستید مرتبط است. خوشبین‌ها تمایل دارند سبک توضیحی مثبت داشته باشند.

اگر چیزهای خوبی را به مهارت و تلاش خود نسبت می‌دهید، احتمالاً خوش بین هستید. از طرف دیگر افراد بدبین معمولاً سبک اسنادی منفی دارند. اگر اتفاقات خوب را به نیروهای خارجی نسبت می‌دهید و این اتفاقات را مربوط به خودتان نمی‌دانید، احتمالاً تفکر بدبینانه‌تری دارید. همین اصول برای نحوه توضیح رویدادهای منفی صادق است. خوش‌بین‌ها تمایل دارند که حوادث بد و ناگوار را به عنوان حوادثی مجزا ببینند که خارج از کنترل آن‌ها هستند در حالی که بدبینان چنین چیزهایی را بسیار شایع و رایج می‌دانند و اغلب خودشان را سرزنش می‌کنند.


مقاله مرتبط: عاداتی برای پرورش ذهنیت مثبت


به تمرین ادامه دهید

هیچ کلید خاموش و روشنی برای تفکر مثبت وجود ندارد. حتی اگر ذاتاً شما فردی خوش بین باشید، مثبت اندیشی هنگام مواجهه با شرایط چالش برانگیز می‌تواند مشکل باشد؛ مانند هر هدفی، کلید رسیدن به آن این است که در دراز مدت به آن بپردازید و آن را رها نکنید. حتی اگر خود را در افکار منفی می‌بینید، می‌توانید به دنبال راه‌هایی برای به حداقل رساندن گفتگوی‌های منفی و پرورش چشم انداز خوش بین بینانه‌تر باشید.

در نهایت از کمک گرفتن از دوستان و خانواده نترسید. زمانی که شروع به درگیر شدن در تفکر منفی می‌کنید، با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تماس بگیرید که بر روی تشویق و بازخورد مثبت می‌توانید روی او حساب کنید. روی چیزها و کارهایی که از آن لذت می‌برید انرژی بگذارید و با افرادی خوش بین‌تر در تماس باشید.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر