آیا با یک فرد الکلی قرار می گذارم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 9Rating: 5.0آیا با یک فرد الکلی قرار می گذارم؟ممکن است کسی را بشناسید و یا کسی را ملاقات کنید که در مراحل اولیه اعتیاد به الکل باشد. چیزی به شما می ‌گوید که ممکن است وی فرد الکلی باشد، اما هیچ چیزی وجود ندارد که بتوانید روی آن انگشت بگذارید زیرا او علائم خیلی کمی را نشان می دهد.

فرد الکلی

ممکن است کسی را بشناسید و یا کسی را ملاقات کنید که در مراحل اولیه اعتیاد به الکل باشد. چیزی به شما می ‌گوید که ممکن است وی فرد الکلی باشد، اما هیچ چیزی وجود ندارد که بتوانید روی آن انگشت بگذارید زیرا او علائم خیلی کمی را نشان می دهد. مراحل اولیه اعتیاد به الکل علائم واضحی ندارد اما برخی علائم آشکارساز وجود دارد.


مقاله مرتبط: تست آنلاین الکلی بودن


خب پس چطور بفهمیم کسی که دوستش داریم الکلی است یا نه؟ در ادامه علائم آشکارساز آورده شده است.

علائم فرد الکلی

کل زندگی اجتماعی او حول محور الکل می چرخد

فقط در مهمانی ها یا مکان هایی شرکت می کند که الکل در دسترس باشد. با کسانی که اهل مشروبات الکلی هستند دوست می شود و از افرادی که اهل آن نیستند دوری می کند.

برای کاهش استرس الکل مصرف می کند

وقتی که خوشحال و یا وقتی عصبانی است می ‌نوشد. او هنگامی که جشن می‌ گیرد، می ‌نوشد و وقتی افسرده می‌ شود مشروب می‌ خورد. او از الکل برای کنار آمدن و مقابله با فراز و نشیب های زندگی استفاده می کند. او برای کنار آمدن با احساساتش به الکل تکیه می کند. برای او الکل بیشتر از سایر افراد اهمیت دارد.

مست و از خود بی خود نمی شود

او می تواند مقدار زیادی مشروب بنوشد ولی هیچ نشانه ای از مستی نداشته باشد. بدن او به الکل مقاوم شده است به این معنی که برای دستیابی به همان میزان لذت و رضایت قبلی، مقدار بسیار بیشتری الکل باید وارد جریان خونش شود.

شخصیت او هنگام نوشیدن تغییر می کند

اگرچه ممکن است بعد از نوشیدن الکل، مست به نظر نرسد، اما مود و شخصیتش ممکن است تغییر کند. و ممکن است پس از چند نوشیدنی از یک فرد مهربان و شیرین به فردی بی رحم و بددهن تبدیل شود. و یا از فردی خجالتی و ساکت به فردی پرخاشگر و پر سر و صدا تبدیل شود. یا در حالت مستی بیش از حد احساساتی شود در صورتی که احساساتش را بندرت بروز می دهد.


مقاله مرتبط: تاثیرات والدین الکلی بر کودکان


تحریک پذیر شدن پس از نوشیدن

در هنگامی که مشروب می خورد خوب است اما اگر زمانی به الکل دسترسی نداشته باشد عصبی و تحریک پذیر می شود. ممکن است به راحتی عصبی و پرخاشگر شود. هنگامی که هوشیار است، غیرقابل پیش بینی و ارتباط برقرار کردن با او دشوار می شود.

ویژگی های رفتاری فرد الکلی

بدون برنامه قبلی مشروب می خورد

ممکن است بگوید امروز قصد نوشیدن ندارد، اما به محض این که نزدیک افرادی می شود که مشغول نوشیدن هستند، نظرش تغییر می ‌کند. یا ممکن است خیلی بیشتر از چیزی که گفته است بنوشد. یا شرایطی را ایجاد می کند (مانند بحث و دعوا) تا بهانه ای برای نوشیدنش باشد.

نوشیدن الکل باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی اش شده است

ممکن است بدلیل نوشیدن الکل کارش را از دست بدهد یا مشکلات قانونی برایش به وجود آورد. ممکن است زمانی که نوشیدن الکل برایش مشکلاتی به وجود آورده و او را خجالت زده کرده، قسم بخورد که دیگر مشروب نخواهد خورد، اما علی رغم ادامه پیدا کردن مشکلات، او همچنان به مصرف اکل ادامه می دهد.

او همیشه راهی برای به دست آوردن الکل پیدا می کند

او ممکن است پول کافی برای بیرون بردن شما نداشته باشد، اما همیشه برای خرید الکل به اندازه کافی دارد. حتی ممکن است چیزهایی که لازم دارد را نخرد. او خرج های دیگر را کنار می گذارد تا مطمئن شود پول کافی برای خرید الکل دارد. اگر پولی برای خرید الکل نداشته باشد به خانه دوستش می رود تا از مشروب آن ها استفاده کند.

سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل

کسانی که سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل را دارند، در مقایسه با جمعیت عمومی، خطر الکی شدن آن ها بسیار بیشتر می شود. با خانواده اش آشنا شوید. اگر او دارای بستگان خونی، پدر و مادر، خواهر و برادر، خاله یا عمو است که مشکلات مصرف الکل دارند، و او کم ‌کم علائم ابتلا به سوء مصرف الکل را نشان می دهد، می ‌تواند نشانه این باشد که او “خودش” یک الکلی خواهد شد.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر