فرد الکلی

ممکن است کسی را بشناسید و یا کسی را ملاقات کنید که در مراحل اولیه اعتیاد به الکل باشد. چیزی به شما می ‌گوید که ممکن است وی فرد الکلی باشد، اما هیچ چیزی وجود ندارد که بتوانید روی آن انگشت بگذارید زیرا او علائم خیلی کمی را نشان می دهد. مراحل اولیه اعتیاد به الکل علائم واضحی ندارد اما برخی علائم آشکارساز وجود دارد.


مقاله مرتبط: تست آنلاین الکلی بودن


خب پس چطور بفهمیم کسی که دوستش داریم الکلی است یا نه؟ در ادامه علائم آشکارساز آورده شده است.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

علائم فرد الکلی

کل زندگی اجتماعی او حول محور الکل می چرخد

فقط در مهمانی ها یا مکان هایی شرکت می کند که الکل در دسترس باشد. با کسانی که اهل مشروبات الکلی هستند دوست می شود و از افرادی که اهل آن نیستند دوری می کند.

برای کاهش استرس الکل مصرف می کند

وقتی که خوشحال و یا وقتی عصبانی است می ‌نوشد. او هنگامی که جشن می‌ گیرد، می ‌نوشد و وقتی افسرده می‌ شود مشروب می‌ خورد. او از الکل برای کنار آمدن و مقابله با فراز و نشیب های زندگی استفاده می کند. او برای کنار آمدن با احساساتش به الکل تکیه می کند. برای او الکل بیشتر از سایر افراد اهمیت دارد.

روانشناسی شخصیت

مست و از خود بی خود نمی شود

او می تواند مقدار زیادی مشروب بنوشد ولی هیچ نشانه ای از مستی نداشته باشد. بدن او به الکل مقاوم شده است به این معنی که برای دستیابی به همان میزان لذت و رضایت قبلی، مقدار بسیار بیشتری الکل باید وارد جریان خونش شود.

شخصیت او هنگام نوشیدن تغییر می کند

اگرچه ممکن است بعد از نوشیدن الکل، مست به نظر نرسد، اما مود و شخصیتش ممکن است تغییر کند. و ممکن است پس از چند نوشیدنی از یک فرد مهربان و شیرین به فردی بی رحم و بددهن تبدیل شود. و یا از فردی خجالتی و ساکت به فردی پرخاشگر و پر سر و صدا تبدیل شود. یا در حالت مستی بیش از حد احساساتی شود در صورتی که احساساتش را بندرت بروز می دهد.


مقاله مرتبط: تاثیرات والدین الکلی بر کودکان


تحریک پذیر شدن پس از نوشیدن

در هنگامی که مشروب می خورد خوب است اما اگر زمانی به الکل دسترسی نداشته باشد عصبی و تحریک پذیر می شود. ممکن است به راحتی عصبی و پرخاشگر شود. هنگامی که هوشیار است، غیرقابل پیش بینی و ارتباط برقرار کردن با او دشوار می شود.

ویژگی های رفتاری فرد الکلی

بدون برنامه قبلی مشروب می خورد

ممکن است بگوید امروز قصد نوشیدن ندارد، اما به محض این که نزدیک افرادی می شود که مشغول نوشیدن هستند، نظرش تغییر می ‌کند. یا ممکن است خیلی بیشتر از چیزی که گفته است بنوشد. یا شرایطی را ایجاد می کند (مانند بحث و دعوا) تا بهانه ای برای نوشیدنش باشد.

نوشیدن الکل باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی اش شده است

ممکن است بدلیل نوشیدن الکل کارش را از دست بدهد یا مشکلات قانونی برایش به وجود آورد. ممکن است زمانی که نوشیدن الکل برایش مشکلاتی به وجود آورده و او را خجالت زده کرده، قسم بخورد که دیگر مشروب نخواهد خورد، اما علی رغم ادامه پیدا کردن مشکلات، او همچنان به مصرف اکل ادامه می دهد.

او همیشه راهی برای به دست آوردن الکل پیدا می کند

او ممکن است پول کافی برای بیرون بردن شما نداشته باشد، اما همیشه برای خرید الکل به اندازه کافی دارد. حتی ممکن است چیزهایی که لازم دارد را نخرد. او خرج های دیگر را کنار می گذارد تا مطمئن شود پول کافی برای خرید الکل دارد. اگر پولی برای خرید الکل نداشته باشد به خانه دوستش می رود تا از مشروب آن ها استفاده کند.

سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل

کسانی که سابقه خانوادگی اعتیاد به الکل را دارند، در مقایسه با جمعیت عمومی، خطر الکی شدن آن ها بسیار بیشتر می شود. با خانواده اش آشنا شوید. اگر او دارای بستگان خونی، پدر و مادر، خواهر و برادر، خاله یا عمو است که مشکلات مصرف الکل دارند، و او کم ‌کم علائم ابتلا به سوء مصرف الکل را نشان می دهد، می ‌تواند نشانه این باشد که او “خودش” یک الکلی خواهد شد.

اثرات مصرف الکل در طولانی مدت

بسته به تعدادی از عوامل، از جمله توده بدن شما، مواد غذایی که در حال حاضر در معده شما وجود دارند و تحمل کلی شما، علائم کوتاه مدت الکل می تواند در ساعات اول نوشیدن خود را نشان دهد. بله، برخی از این اثرات لذت و شادی هستند. ما شروع به احساس خوشحالی و بالا بودن می کنیم. باعث می شود از لحاظ اجتماعی جسورتر و شجاع تر شویم. اثرات کوتاه مدت الکل عبارتند از:

 • لکنت زبان
 • خواب آلودگی
 • استفراغ
 • اسهال
 • ناراحتی معده
 • سردرد
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات بینایی و شنوایی
 • اختلال در قضاوت
 • کاهش درک و هماهنگی بدن
 • بی هوشی
 • کم خونی (از دست دادن سلول های قرمز خون)
 • اغماء
 • خاموشی (لغزش حافظه)

اینستاگرام اکسیر

الکل با اثرگذاری بر عملکرد پیام رسان های شیمیایی مغز، باعث بروز اختلال در عملکرد عادی آن می شود. از جمله مهم ترین تاثیرات الکل در ساختار شیمیایی مغز، بر هم زدن تعادل بین پیام رسان های “مهار کننده” و “تحریک کننده” می باشد.

استفاده کوتاه مدت از الکل باعث افزایش میزان پیام رسان های مهار کننده شده و تعداد پیام رسان های تحریک کننده را کاهش می دهد؛ بنابراین سرعت عملکرد بدن کاهش یافته و فرد رفتارهایی مانند آرام صحبت کردن، و یا تلو تلو خوردن موقع راه رفتن را از خود بروز می دهد که در اصطلاح به آن مست شدن گفته می شود. به طور همزمان، الکل میزان لذت در بدن را نیز افزایش داده و به فرد احساس رضایت می دهد.

در صورتی که مصرف الکل ادامه دار بوده و به یک عادت بلند مدت تبدیل شود، مغز وادار می شود تا تعادل بین این پیام رسان ها را مجددا برقرار کند و لذا با کاهش دادن میزان پیام رسان های مهار کننده، پیام رسان های تحریک کننده را افزایش می دهد که این کار باعث بروز حالتی می شود که از آن با عنوان “مقاوم شدن بدن” یا “تلورانس” یاد می شود. مقاوم شدن بدن به این معنی است که برای دستیابی به همان میزان لذت و رضایت قبلی، مقدار بسیار بیشتری الکل باید وارد جریان خون شود. در صورتی که نوشیدن الکل به طور مداوم تکرار شود، این مقاوم شدن بدن، باعث پیدایش و توسعه یافتن بیماری اعتیاد به الکل یا “الکلیسم” می شود. در ادامه اثرات طولانی مدت الکل آورده شده است.

مشکلات خواب

به نظر می رسد کمی بر خلاف انتظار معمول باشد! مگر نه اینکه الکل باعث خواب آلودگی می شود. با توجه به بنیاد ملی خواب، ۲۰ درصد از آمریکایی ها از الکل برای کمک به خوابیدن استفاده می کنند. خوب همه ما در اشتباه هستیم، مصرف الکل قبل از خواب می تواند ریتم طبیعی خواب را برهم بریزد. ممکن است که به خواب رفتن شما کمک کند، اما تعدادی از اثرات فیزیولوژیکی الکل مانند کمبود آب بدن، باعث می شود ما از خواب بیدار شویم قبل از این که فرصتی واقعی برای استراحت داشته باشیم. الکل همچنین خواب REM را متوقف می کند، خواب REM بخش مهمی از چرخه خواب است که کمک می کند تا تمرکز و انرژی خود بازگردانید. به همین دلیل است که پس از مصرف الکل در شب، صبح روز بعد با خستگی بیش از حد از خواب بیدار می شوید.

بهم ریختگی حافظه

الکل می تواند فرآیندهای مغز شما را کند کرده و به ذخیره حافظه شما آسیب برساند. شما ممکن است به صورت کوتاه مدت این مورد را تجربه کرده باشید که بعد از یک شب نوشیدن از خواب بیدار شدید و متوجه شدید بخش های زیادی از شب قبل را به خاطر نمی آورید؟ الکل می تواند ضبط اطلاعات در بانک حافظه مغز برای یادآوری آن، متوقف کند. اما نوشیدن بیش از حد الکل یا نوشیدن طولانی مدت آن، می تواند حافظه شما را برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار دهد. با یاد آوردن وظایفی که باید انجام دهید یا صبحانه ای که خورده اید می تواند واقعاً به یک چالش تبدیل شود.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

خلق و خوی شما را خراب می کند

اضطراب و خشم

الکل دو فازی است که هسته آن افسردگی است. به طوری که نوشیدن آن برای بار اول یا دوم یا بعد از یک روز سخت کاری ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش و سستی کنید، اما این احساس می تواند به سرعت به اضطراب و پریشانی تبدیل شود. برخی ممکن است احساس خشم یا زودرنجی کنند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

افسردگی

نوشیدن منظم می تواند خطر ابتلا به افسردگی یا علائم افسردگی را افزایش دهد. نوشیدن به طور مرتب سطوح سروتونین در مغز شما را کاهش می دهد، باعث ابتلا به اختلال افسردگی عمده و حتی رفتارهای خودکشی می شود. در مطالعه ای بر روی افرادی که برای اقدام به خودکشی بستری شده بودند نشان داد که افراد مبتلا به الکل ۷۵ درصد بیشتر از افراد دیگر تلاش می کنند تا خودکشی کنند. مطالعه دیگری که در اسکاتلند صورت گرفت، ۲۷ درصد مردان و ۱۹ درصد از زنان الکل را دلیل اصلی آسیب رساندن به خود می دانستند. بسیار مهم است که با الکل خود را درمان نکنید … تسکین کوتاه مدت آن در دراز مدت باقی نمی ماند و تاصیر دراز مدتی ندارد، که می تواند حال شما را بدتر نیز کند.

الکل و میل جنسی

الکل تأثیر زیادی روی فعالیت های جنسی دارد، از جمله:

 • میل جنسی را افزایش م دهد ولی موجب کاهش توان انجام فعالیت های جنسی می شود.
 • موجب کوچک شدن بیضه ها و بزرگ شدن پستان ها در مردها می شود به ویژه اگر با بیماری های کبدی همراه باشد.
 • موجب ایجاد نارسایی در رفتارهای جنسی زنان می شود.
 • دگرگونی هایی را در نطفه به وجود می آورد در نتیجه باعث تولد کودکان ناقص الخلقه می شود.

الکل و بینایی

مصرف الکل بر بینایی تاثیر می گذارد. سلول های چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف می شود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار می گردد.

الکل و جذب ویتامین ها

الکل نمی تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید لذا با تداوم مصرف الکل سلول ها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوان ها، دندان ها و برای تولید چندین هورمون ضروری می باشد. لذا مصرف الکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء می گذارد.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مشاوره رایگان آنلاین