استمنا یا اونانیسم یا ماستوربیشن یا خود ارضایی یا به اصطلاح عوام جلق عبارت است از سکس با خود تا سر حد ارضاء شدن که بیشتر توام با خیال بافی صورت می گیرد. خود ارضایی در قبل از ازدواج یک امر طبیعی و به دلیل کمبود رابطه جنسی می باشد و در نزد هر دو جنس شایع است.

نوجوان و جوان مدتی بعد از بلوغ کم کم تحت فشار جسمی قرار خواهد گرفت و حتی در صورت عدم اقدام به این مورد در هنگام خواب تخلیه و ارگاسم صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است زمان اولین خود ارضایی در افراد مختلف گوناگون است و حتی خود ارضایی در کودک ۲ ساله نیز گزارش شده است. انسان تنها موجودی نیست که خود ارضایی می کند، و در میمون ها نیز این مورد مشاهده شده است.


مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بررسی خود ارضایی از نظر علمی

۱- افراط در هر چیز نتیجه ای جز ضرر ندارد. بزرگ ترین اشکال خود ارضایی این است که شما صرفاً از نظر جنسی ارضا می شوید و سایر حواس شما مثل لامسه و غیره همچنان تشنه هستند. به همین دلیل خود ارضایی شما را مانند یک رابطه واقعی ارضا نمی کند و حالت آرامش روحی بعد از رابطه واقعی را به شما القا نمی کند. پس افراط در آن می تواند باعث بهم ریختگی توازن روحی و روانی شما گردد.

۲- در زمان حالت جنسی شما برای انزال کالری زیادی می سوزانید. پس سعی کنید که حتماً بعد از آن مواد مقوی و همچنین غذای گرم بخورید.

۳- قبل از خواب سعی کنید برای عدم تحریک جنسی خود را با آب سرد بشویید.

۴- هیچگاه در حالت ایستاده مبادرت به انجام این کار نکنید.

۵- مواد شوینده از قبیل شامپو و صابون باعث خشکی پوست و سائیدگی شده و همچنین ایجاد سوزش می نمایند. از این ها استفاده نکنید.

۶- خود را تحریک به انجام این کار نکنید و سعی کنید تا زمانی که غدد شما ترشح طبیعی نکرده و امکان برون ریزی طبیعی به وجود نیامده دست به این کار نزنید.

۷- غذاهای سرد در کم کردن التهاب شما موثرند.

۸- بعد از انزال سعی کنید حتماً ادرار کنید.

حالات روحی افراد بعد از خود ارضایی

فرد پس از خود ارضایی خود را آدم ضعیف النفسی می یابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس میکند. پس از خود ارضایی بارها به خود قول می دهد که دیگر این کار را نکند ولی مجدداً تکرار می گردد! این امر باعث می شود که فرد فکر کند اراده نداشته و خود را ضعیف احساس کند. بعضی افراد بعد از خود ارضایی بستگی به نوع تربیت و اخلاقیات خود دچار عذاب وجدان نیز می گردند.

خود ارضایی در بعد از ازدواج

خود ارضایی در بعد از ازدواج به دلیل عدم رفتار جنسی مناسب زوجین صورت می گیرد و می بایست فرد را با ایجاد رویه درست زناشویی به روال عادی بازگرداند. البته در زمان بارداری و در هفته های آخر بارداری نیز معمولا خود ارضایی در مردان دیده می شود.

آیا خود ارضایی مزایایی هم دارد؟

حداقل سودی که خود ارضایی دارد این است که مانع برقراری یک رابطه پر خطر جنسی از طرف شما می گردد…

۱- می‌تواند به وضعیت پایداری در سکس ، کمک کند. چیز ناجوری در تجربه نیست و‌ به راحتی افراد می‌توانند حس کنند به‌ چه‌ چیزی احتیاج‌ دارند.

۲- باعث می‌شود که آن‌ ها بتوانند کشف کنند که چه چیزهایی می‌تواند تحریکشان کند. کدام‌ یک از حالت‌ ها آن‌ ها رو به اوج می‌ رساند و‌ باعث ارگاسم بهتری برایشان می‌شود. همچنین می‌توانند حس‌کنند که چه مقدار پایداری در وضعیت‌های مختلف دارند.

۳- آن‌ ها می‌ توانند که در طول خود ارضایی خودشان‌ را بشناسند و‌ از نوع سکسی که لذت می‌برند اطلاع پیدا‌کنند. بدون مرز بودن این‌ مورد آن‌ ها‌ را آزاد می‌گذارد تا بتوانند شیوه و‌ نوع جنسیت و‌ ارضای جنسی خود‌ را بشناسند، و‌ پس از شناخت آن نیز دیگر در سکس سردر‌گم نخواهند‌ بود که برای رسیدن به لحظات ارگاسم روحی باید به‌ دنبال چه بگردند.

۴- آن‌ ها می‌توانند به‌ راحتی در مورد خودشان قضاوت‌ کنند که‌ چه‌ چیزی از سکس می‌ خواهند و از همه‌ مهم‌تر این‌ که تا چه حد در سکس میانه رو یا تندرو و‌ یا کندرو هستند. به‌ راحتی با شناخت این مساله می‌توانند درک‌ کنند که آیا شریک جنسی آن‌ ها توان پاسخگویی به آن‌ ها‌ را دارد یا خیر.

۵- به‌ راحتی می‌توانند میزان و‌ شدت ارگاسم خود‌ را چه از نظر روحی و‌ چه از نظر جسمی‌ کنترل کنند. در واقع این چیزی‌ است که یک شریک جنسی ایده‌آل می‌تواند به فرد تقدیم کند. ولی برای افراد بدون پارتنر ، خود ارضایی اجازه می‌دهد که بدون محدودیت به تمامی‌ کارهای اخلاقی و‌حتی غیراخلاقی که فرد از داشتن آن‌ ها می‌تواند بدون پاسخ‌ گو بودن لذت‌ببرد، در نهایت آسودگی خاطر نصیب خود کند.

۶- به‌ راحتی می‌تواند شناخت حاصل کند که میزان و‌ برنامه جنسی وی به‌ چه‌صورت‌ است و‌ در لحظه به چه مقدار فشار و‌ تخلیه فیزیک روانی احتیاج دارد. در نتیجه در آینده می‌تواند برنامه‌ ریزی‌کند که از میزان متعادل آیا به شریک خود فشار می‌آورد یا خیر. خود‌ را در وضعیت خارج از خط تعادل با شریک قرار می‌دهد یا خیر.

۷- لازم نیست که به‌ خاطر آن به کسی جوابی پس بدهند، و اگر تربیت‌ های بی‌ مورد و‌تحت فشار گذشته آن‌ ها‌ را بی‌ دلیل دچار عذاب‌ وجدان نکند، به‌راحتی آن‌ ها‌ را آزاد می‌ گذارد تا بتوانند از حریم شخصی خود لذت ببرند.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۷۷۸۸۲۸۱۷ 

۷۶۷۱۰۶۹۳

۸- بهترین وسیله برای آموزش و‌ در مسیر قراردادن تخیلات جنسی، می‌تواند تلقی گردد تا زمانی‌که آن‌ ها هیچ‌گونه مزاحمت و یا ممانعتی از سوی پارتنر و شریک خود حس نمی‌ کنند. به‌ راحتی و بدون مرز می‌توانند روی چیزی که خواهان آن هستند و به‌ شدت تحریکشان می‌کند، خارج از همه‌ی مرزهای اخلاقی تمرکز کنند و ارتباط برقرارکنند. از طرف دیگر چیزهایی که در طول تخیلات خود ارضایی می‌آموزند‌ را به‌ راحتی می‌توانند به شرایط واقعی منتقل کنند و به‌ سادگی حرکات و‌ رفتارهای جدیدی بسازند. چرا که همواره خارج کردن سکس از حالت روزمره به‌سادگی ممکن نیست.

۹- اگر هرگونه فشار و یا مشکل، یا هرگونه مساله غیر ارادی‌ را در طول‌ این زمان مشاهده کنند، می‌توانند برای پیشگیری از آن اقدام کنند. اگرچه فضای بسته‌ ی اخلاقی به آن‌ ها اجازه‌ ی بیان را، فعلاً نخواهد داد اما در هر صورت به‌ راحتی مانند هشداری برای آن‌ ها عمل می‌کند. حتی به‌ سادگی اگر در تخیلات و ارضای شخصی روحی خود، متوجه حرکات نامربوطی گردند می‌ توانند پیشگیرانه اقدام نمایند.

۱۰- با تمرکز و‌ حساسیتی که در طول زمان خود ارضایی نشان‌ می‌ دهند، می‌توانند به‌ راحتی مورد زود ارضایی خود‌ را مرتفع نمایند. اگرچه‌‌ به‌ راحتی می‌تواند برعکس این مورد هم صادق گردد که‌ در قسمت معایب توضیح داده شده.

۱۱- به‌راحتی در می‌یابند که ارگاسم چیست. از بالای ۹۰ درصد زنانی که مشکل عدم ارگاسم دارند، کسانی هستند که درطول زمان مجردی از خود ارضایی متنفر بوده و یا آن‌ را انجام نمی‌ دادند. زنانی که این کار‌ را نکرده‌ اند اصلاً ارگاسم‌ را نمی‌ شناسند و به‌ راحتی آن‌ را بر گردن همسر خود انداخته‌ اند. آن‌ ها اصلاً فانتزی سکسی ندارند و به‌ راحتی به‌ خاطر این مساله، بیش از۵۰ درصد از لذتی‌ را که می‌ توانند کسب‌ کنند، از دست می دهند. میزان ابتلا به مشکلات عصبی و‌ یا پوستی و‌ تهاجمی در زنان نسبت مستقیم با خود ارضایی آنان دارد. سکس در آن‌ ها بعداز ازدواج به‌ راحتی به امری ساده و‌ بی‌ مصرف در‌ می‌آید و‌ این به‌سرعت شروع به خوردن پایه‌های آرامش خانواده آن‌ ها می‌ کند.

۱۲- در میان زنان، طراوت و‌ تازگی عضو جنسی ، تاثیر اساسی در سلامت آن‌ ها خواهد داشت. خصوصاً درمیان زنان مطلقه و‌ کسانی که همسر ندارند این مساله به‌ شدت حیاتی است. این اتفاق توسط خود ارضایی برای آنان به‌سادگی بازسازی می‌گردد و‌ از دردناک شدن و‌ از حالت خارج شدن جهاز جنسی آن‌ ها جلوگیری می‌کند.

۱۳- میزان شدت سلامت و‌ روشنایی پوست، جوش‌های پوستی، سرعت در یائسگی، درگیری‌های عصبی، خشکی واژن، زایمان راحت‌تر، راضی بودن از زندگی روزمره، میزان خودخوری، و‌ سایر موارد این‌ چنین، به خود ارضایی مربوط می‌گردد و‌ می‌تواند در رفع آن بسیار سودمند باشد.

۱۴- در شناخت بهتر فتیش (fetish) به‌افراد کمک می‌کند و‌ تقریباً نقش حیاتی‌ را بازی می‌نماید.

۱۵- به‌راحتی می‌توانند زمان سکس‌ را در اختیار بگیرند و‌ میزان، شدت، وضعیت، حالت ارگاسم خود‌ را طراحی نمایند تا به‌ سادگی بهترین آن‌ را دریافته و‌ در روابط مشترک برای شکل دهی به آن اقدام نمایند.

۱۶- به‌ راحتی می‌توانند نگرانی و‌ مشکلاتی‌ را که در طول یک رابطه جسمی‌ برای آنان احتمال دارد، به‌ وجود بیاید‌ را بازسازی نمایند.

۱۷- به‌ راحتی تشخیص می‌ دهند که چه فردی با چه خصوصیاتی از نظر فتیش (fetish) در زندگی آنان نقش بنیادین دارد. معنای زنانگی و‌مردانگی، برده و‌ آقا، مازوخیست و‌سادیسم، هم‌جنس‌گرایی و‌بسیاری از واکنش‌ها و‌ رفتارهای پنهان را، بروز می‌دهد و‌ معنای واقعی آنان‌ را برای خود در می‌یابد.

۱۸- در ادامه‌ی مورد قبل، باید ذکر کرد که در طول زمان انجام این مساله، فرد شریکی‌ را برای خود تصور می‌کند که این فرد برای وی شخصیت خاصی‌ را دارا است، و‌ به‌ راحتی می‌تواند بیاموزد که در برابر افراد مختلف چگونه شخصیتی‌ را دارد و‌ چه رفتاری‌ را در برابر آنان از نظر آقایی و‌ بردگی دارا می‌ باشد؛ تا بتواند دریابد که چه میزان و‌ تحت تاثیر چه نوع و تیپ شخصیتی و‌ به چه صورت قرار می‌گیرد.

۱۹- به‌  راحتی در می‌ یابند که ارضا بدون گرم شدن و‌ تخلیه فوری چگونه می‌تواند آن‌ ها‌  را دچار ناراحتی نماید. نتیجه این می‌شود که خود‌ را ملزم به برنامه ریزی برای زندگی جنسی خود می‌ نمایند، که این یکی از مهم‌ ترین حرکات فردی می‌ باشد.

۲۰- به‌خاطر این‌ که افراد خود ارضایی را راحت، در دسترس، بدون جواب‌گویی می‌ یابند، به‌ راحتی می‌ توانند میزان درخواست جنسی خود‌ را بالا برند. بالابردن میزان درخواست جنسی، درصورت پاسخگویی برای بدن ممانعتی ایجاد نمی‌کند.

در این ویدئو به انواع خودارضایی و آسیب ای آن اشاره شده است.

 

۲۱- تنها مکان و‌ محلی که می‌توانند به‌ طور کلی خجالت و‌ عدم آسودگی خود‌ را در مقابل جنس مخالف نابود سازند، آن‌ هم بدون تمرین حضوری دیگران، همین خود ارضایی می‌ باشد.

۲۲- بدون نگرانی از بیماری‌ ها یا مرزهای موجود در روابط جنسی، می‌توانند به‌ راحتی توسط خود ارضایی، خود‌را به مرز تخلیه برسانند.

۲۳- زمانی که به‌خاطر شرایط یا دوره‌های زندگی، تحت فشار قرار‌ می‌گیرند که تنها بمانند و‌ این مساله با خواسته و‌ نیاز آن‌ ها مغایرت دارد، از طریق این راه برای خود می‌توانند سوپاپ اطمینانی فراهم‌سازند. در زمانی که شرایط ، لذت‌ را از فرد می‌گیرد این امکان وجود دارد که فرد لذت‌ را برای خود بسازد.

۲۴- در زمانی که افراد تحت فشارهای جنسی قرار‌ دارند و راهی برای پاسخگویی ندارند، به‌سادگی به‌سوی دنیای پورن کشیده می‌شوند. عدم‌پاسخگویی در این وضعیت آن‌ ها‌ را تشنه‌ تر خواهد‌کرد. به‌راحتی می‌توانند دچار موارد احساسی خود نابودی، فرو ریزی شخصیتی، توهم، خودمریضی یا دیوانه‌ بینی، دوگانگی شخصیتی و‌بحران‌های دیگر شوند. خود ارضایی این موارد‌ را نمی‌تواند حل کند؛ اما می‌تواند به‌راحتی مانند ترمزی باشد که برای لحظاتی به افراد فرصتی برای نفس‌کشیدن بدهد. البته متاسفانه به‌دلیل همواره محکوم قلمداد کردن این عمل ، اکنون ارتکاب به این عمل توام با احساس ترس، ‌گناه و‌ بیماری همراه می‌گردد.
۲۵- خود ارضایی می‌تواند یک تمرین برای مبارزه با مشکلات خود‌ متهم‌ بینی و‌ خجالت تلقی گردد. در حقیقت به‌این صورت که افراد توسط ارتکاب به این عمل جلوی فشار می‌ایستند و‌ می‌گویند که این‌کار‌ را انجام می‌دهم، چرا که ناچار هستم. به همین سادگی کم کم در می‌یابند که مسئولیت همه‌ی چیزها با آنان نیست و‌ اتفاقات زیادی خواهد افتاد. دیگر خود‌ را نگران برخورد دیگران یا قضاوت آن‌ ها نمی‌ یابند؛ چرا که حس می‌کنند چیزی ندارند که از دست بدهند. به‌سادگی قیام می‌کنند و‌ اعلام نظر.

۲۶- افراد با استفاده از خود ارضایی می‌توانند برای خود اعتماد‌ به‌ نفس در مقابل شخصیت‌ های گوناگون، بسازند. درحقیقت، رفتاری‌ را که می‌خواهند انجام بدهند اما توان اجرای آن‌ را ندارند را، در حریم شخصی به‌سادگی اعمال می‌ کنند و‌ این باعث می‌شود تا در ساخت و‌ شکل‌گیری شخصیت و‌ اعتماد به نفس فردی تسریع صورت بگیرد.

۲۷- خود ارضایی راهی برای خود‌شناسی و شناخت بدن خود تلقی می‌گردد. این‌که کشف کنند و‌ بشناسند چه چیزی‌ را دوست دارند و‌ چه‌ چیزی آن‌ ها‌ را می‌رنجاند. در حقیقت برای دیگر ارضایی، ابتدا شناخت کامل خود لازم است و‌ بدون آن ممکن نیست.

۲۸- خود ارضایی برای افراد آرامشی‌ برای استراحت فراهم می‌کند و‌ به‌ سادگی خواب آرام و‌ عمیقی‌ را برایشان فراهم می‌سازد. این آرامش صد البته بعد از سکس نیز احساس می‌گردد اما به هر جهت به‌دلیل عدم‌ وجود رابطه این مورد می‌تواند نتیجه‌ای یکسان داشته باشد.

۲۹- در خود ارضایی دیگر ترسی از بیماری‌های مقاربتی و‌ یا احتمالات حاملگی وجود ندارد.

۳۰- رابطه جنسی و‌هم‌چنین خود ارضایی بدن‌ را برای تلاشی دیگر، در جهت جذب ویتامین‌ها و‌پروتئین قرار میدهد و‌ تمام بدن‌ را برای فعالیت دوباره آماده می‌کند. عروق بدن‌ را باز می‌کند و‌ این مساله باعث دفع بعضی از مشکلات مانند ویروس‌ها می‌گردد. این هر دو، مانند ورزشی سبک برای بدن و‌ تنظیم هورمون‌های بدن عمل می‌کنند. هردو برای کنترل وزن و‌ سوختن چربی‌های آزاد نشده بسیار مفید عمل می‌کنند.

۳۱- افراد با استفاده از قابلیت‌های جسمی‌ خود، برای به‌ دست آوردن وضعیت ثابت جنسی و‌ ادراک جنسی قدم بر‌می‌دارند و‌ نیازی به تحت کنترل قرار‌گرفتن و‌ یا سوق داده شدن از جانب کسی ندارند. زنانی که بدون خود ارضایی و‌ همچنین رابطه جنسی ازدواج نموده‌ اند، بیشتر از بقیه‌ی زن‌ها دچار سردی جنسی و‌ سکس‌ زدگی هستند. بیشتر از افراد دیگر حساس و‌ زودرنج هستند و‌ زندگی با آنان مشکلات فراوانی‌ را برای شریک به‌ همراه آورده‌ است. بسیاری از خواسته‌ها و‌ فتیش (fetish) شریک به‌دلیل این‌ که مال زن نیست، از جانب زن هم قابل پذیرش و‌ اجرا نیست. به‌ سادگی با این مساله، افراد دچار عدم‌ هم‌خوانی جنسی و‌ همچنین عدم ارضا می‌گردند. مشاهده شده که این زنان، بیشتر از سایرین دچار اختلافات و‌ درگیری‌های خانوادگی هستند. این افراد بیشتر خود‌ را شکست خورده و مظلوم می‌یابند.

۳۲- زن‌ها از طریق خود ارضایی به‌راحتی می‌توانند تا حد قابل درکی از شدت، عدم تطبیق، نا‌منظم بودن و‌ فشار دوران عادت‌ماهانه‌ ی خود بکاهند. تا حد قابل درکی می‌توانند وضعیت مناسبی‌ را برای خود ایجاد کنند و‌ از تنش مربوطه بکاهند.

۳۳- در صورت دچار بودن به شرایط خاص و‌ یا بیماری‌های مختلف که امکان ایجاد کورس‌ های مشترک جنسی وجود ندارد، خود ارضایی به‌ راحتی افراد‌ را به وضعیت سلامتی جنسی باز می‌گرداند و‌ فشار‌ را از بین می‌برد. از طرف دیگر این عمل به‌ راحتی همچون ابزاری در اختیار زنانی است که به‌دلایلی در وضعیت ایجاد رابطه جنسی قرار ندارند و‌ از سوی همسر برای ایجاد آن تحت فشارند. یا حتی یکی از افراد خواهان روابط جنسی بیشتری‌ است که اجرای آن برای رکن دیگر ممکن نیست. آن‌ ها به‌ راحتی می‌توانند با اقدام به انجام این مساله برای وی هم شب اروتیکی‌ را فراهم سازند، هم پاسخگوی کاملی بوده باشند و‌ هم در رژیم جنسی خود تغییری ایجاد نکرده باشند. در شرایط بارداری نیز به همین صورت خود ارضایی اروتیک‌سازی خوبی تلقی می‌گردد. بارداری و‌حاملگی ممانعتی برای سکس ایجاد نمی‌کند (البته به صورت کنترل شده). چرا که جنین کاملاً در بدن مادر محافظت می‌گردد؛ اما بسیاری از والدین می‌ترسند و‌ از ایجاد رابطه جلوگیری می‌کنند. از طرف دیگر زنان به‌دلیل فرم بدنی زیاد تمایل به لخت شدن ندارند و‌ این‌ها مشکلاتی‌ را در روابط جنسی ایجاد می‌کند. روابط اروتیک در خود ارضایی به همان شیوه‌ای که ذکر گردید می‌تواند به‌ سادگی پاسخگوی تمامی‌ این‌ها گردد.

اینستاگرام اکسیر

۳۴- به‌دلیل این‌که بعضی از افراد یا از رفتارهای فتیش (fetish) جنسی همسرشان با خبر نیستند و‌ یا اصلاً آن‌ ها‌ را نمی‌شناسند، یا حتی حاضر به انجام آن نیستند، به‌ راحتی شرایطی‌ را برای شریک ایجاد می‌کنند که می‌توان آن‌را « سکس‌زدگی» نامید. چون روابط جنسی پاسخگوی روانی و‌ تخلیه کننده‌ی رفتارهای منفی آنان نیست. باید ذکر کرد که همه‌ی انسان ها از سوی جهان اطراف، زندگی، مشکلات و‌ خیلی چیزهای دیگر تحت‌ فشار و‌ذخیره کردن بارهای منفی هستند. این بارهای منفی باید تخلیه گردد و‌ تخلیه آن‌ ها توسط سکس و‌ فتیش در سکس امکان پذیر می‌گردد. برای همین افراد شدیداً خواهان حرکاتی هستند که حتی بعضی از آن‌ ها هم می‌تواند عجیب تلقی گردد. دلایل رفتاری سکس‌ های خشن، توام با شکنجه، مازوخیست، سادیسم و‌ غیره نیز همین مساله است. به‌ راحتی می‌توانید مدیر شرکت را مشاهده کنید که آن‌ قدر درگیری‌های فکری دارد که در حال انفجار است. او اکنون در وضعیت ناهنجار روحی به‌ سر می‌برد. انسان زمانی‌ را لازم دارد که بنشیند و‌ از نظر روحی استفراغ کند. متاسفانه اخلاقیات این امکان‌ را نمی‌دهند و‌ در نتیجه این آقا باید بنشیند و‌ باز خود‌ را لجام بزند و‌ کنترل کند! دلیل این‌ که می‌بینید افراد بزرگ و‌ صاحب اندیشه، چقدر کارها انجام داده اند که بسیاری از آنان شرم‌ آور، غیر‌انسانی و‌ یا عجیب است، نیز همین است. فرد به‌ راحتی احتیاج به رفتاری دارد تا به حالت تعادل برگردد و‌ این، با محبت قطعاً حل نمی‌گردد. “برای داشتن رفتاری متعادل و‌سنجیده و‌ پسندیده در زندگی حتماً باید در لحظاتی شدیداً خارج از کنترل و‌ناسنجیده و‌ تهوع آور رفتار کنید”. (fight club – secretary ). به هرجهت این مورد افراد‌ را به خود ارضایی بعد از ازدواج می‌کشاند که تنها دلیلش عملکرد بسیار غلط شریک‌ جنسی است. خود ارضایی راه پاسخگویی برای افراد است. که البته در دراز مدت باید آن را راه بدی تلقی کرد.

۳۵- خود ارضایی بسیار کمتر از یک رابطه کامل جنسی انرژی و‌ زمان و‌ هزینه صرف می‌کند. فضا و‌ احتیاجات اجرای آن بسیار در دسترس و‌ قابل فراهم‌ سازی است و‌ امتیاز بیشتری‌ را در این مورد می‌گیرد، وقتی که آن‌ را با رابطه جنسی از این لحاظ مقایسه می‌کنیم.

۳۶- در حالت معمولی خیلی سریع‌ تر از رابطه جنسی فرد‌ را از حالت فشار جنسی بر می‌گرداند. البته اگر ریتم آن به هم خورده باشد مانند آب شور بدتر فرد‌ را تشنه می‌سازد و‌ برعکس عمل می‌کند. در نتیجه به‌ سادگی فرد چندین بار مبادرت به انجام آن می‌نماید.

معایب خود ارضائی چیست؟

    – مسائل روانی

اگرچه این مسئله بصورت عیب فیزیکی برای این مورد گنجانده نشده است، اما به هر حال خود ارضایی تحت تاثیر مسائل فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و فردی دچار نابسامانی هایی در این زمینه گردیده. به طور کلی کودک از ابتدا شدیداٌ تحت تاثیر فشار مستقیم والدین خود قرار می‌‌‌‌گیرد. چه در زمانی که به طور ساده و از روی حس کنجکاوی خود، برای شناسایی اندام های بدن خود به آن ها دست می زند و چه در زمانی که بزرگتر شده و در ضمیر شخصی خود به دنبال حل معمای آفرینش و جنسیت است، و چه در وقتی که بالغ شده و تحت تحریکات جنسی به سر می برد. والدین به هیچ عنوان به این مسائل بصورت ساده نگاه نمی کنند و عادت دارند بی مورد همه چیز را در کثیف ترین وضعیت موجود آن در نظر بگیرند! به هر جهت کودک در خارج از خانه همه چیز را می آموزد و هرگز خود را معطل فیلتر خانواده نمی کند. البته نباید حریم رفتاری خانوادگی شکسته گردد و همه چیز بصورت عریان در آن به تصویر کشیده گردد. بلکه باید حریم فردی هر شخص محترم شناخته شود و بی مورد وارد آن نشد. از طرف دیگر نگرانی والدین صرفاٌ بخاطر نا آگاهی از میزان و چگونگی عملی است که انجام می گردد. اعتیاد به هر چیزی می تواند اثرات مخرب داشته باشد. اما در حقیقت مسئله شناسایی اعتیاد داشتن به چیزی آن هم توسط والدین باز هم در حریم فردی افراد طبقه بندی می گردد و نباید وارد آن گردید.

    – مسائل جسمی

سوال این است که آیا پرخوری برای بدن بیشتر از خود ارضایی ضرر ندارد؟ انواع اقسام داروهای شیمیایی که ورزشکاران و بدنسازان عزیز مصرف می کنند کمتر از خود ارضایی ضرر دارد؟ آیا سرسری گرفتن درمان سرماخوردگی ساده ای که می تواند عفونی گردد و قلب را نابود کند از خود ارضایی کمتر صدمه میزند؟ آیا کلاٌ فقط خود ارضایی است که اینچنین وحشتناک و نابخشودنی مورد شماتت قرار می گیرد؟

آیا بخاطر تحریم های آگاهی های جنسی ما کمی در موارد مربوط به سکس بی رحمانه و عجولانه قضاوت نمی کنیم؟ مسئله اینجاست که هر چیزی که خارج از مسیر طبیعی آن رفتار شود می تواند به شما آسیب برساند. حتماٌ بارها و بارها انگشت خود را بخاطر تیغ صورت تراشی زخمی کرده اید. حال راه بیفتیم کتاب بنویسیم که تیغ چیز بدی است! بدن آقایان به صورت طبیعی بعد از دوران بلوغ شروع به ساختن اسپرم می کند. این اسپرم باید بصورتی از بدن خارج گردد و در بدن باقی نماند. چون اسپرم مناسب برای تولید بچه به اصطلاح باید ناقص نباشد. این مخزن اسپرم در مردان به طور مرتب باید جایگزین گردد تا در لحظه مقتضی بهترین فرآورده را از خود خارج نماید. اسپرم بعد از اینکه به اصطلاح تاریخ مصرفش باطل گردید به رنگ زرد و یا تا حدی قهوه‌ای در می آید. غلیظ تر می شود و اکنون زمان خارج شدن آن فرا رسیده. به طور اتوماتیک بدن زمان این کار را حدس زده و در طول شب و در هنگام خواب آن را خالی می کند. این عمل تقریبا در تمامی مردان اتفاق می افتد و به میزان تستسترون تولیدی بدن، فعالیت، تغذیه، تحریکات و … دارد. چرا در خواب؟ جواب قطعی نیست ولی بهترین جواب موجود این است که در این حالت انرژی کمتری هدر می رود.

در دختران اسپرمی تولید نمی شود اما در اثر تحریکاتی که ممکن است به هر دلیلی بشوند ، خون به طور مداوم به جهاز جنسی آن ها هجوم می آورد و در نتیجه بدن آن ها مدام تحت آماده شدن برای رابطه جنسی قرار می گیرد و ترشحات مربوطه انجام میشود. این میزان تحریک به بالاتر بودن سن، آمادگی بدن برای ازدواج و سکس، تحریکات بلوغی ارتباط مستقیم دارد. به هر جهت برای خروج این مواد ترشح شده و بدون استفاده مانده دختران از عروق و عادات ماهیانه کمک می گیرند که آقایان چنین امکانی ندارند. برای همین دختران نیاز به تخلیه در خواب ندارند. اگرچه این اتفاق به ندرت و با فواصل طولانی گاهی به دلایل اختلالاتی که در موارد یاد شده گفته شد نیز، برای آن ها اتفاق می افتد و آن  ها هم قابلیت تخلیه در خواب را دارند.

در هر صورت در هر دو جنس یاد شده میزان ترشحات و تحریکات گاهی به حدی مازاد میرسد و چنان می کند که دیگر فرد به در و دیوار به دید سکسی نگاه کند! در این شرایط نتیجه کاملاٌ مشخص است…


مقاله مرتبط : ارگاسم در خواب و نکاتی درباره آن

مقاله مرتبط: خودارضایی نوجوانان


چرا کودکان خود را تحریم اطلاعاتی کرده ایم؟

کودک در حین بزرگ شدن شدیداٌ تحت تاثیر تحریم آگاهی های جنسی قرار می گیرد و در نتیجه هر اطلاعاتی را که پیدا می کند جذب می کند و بسته به اقتضای سن خود و همچنین شکل خانواده و علایق و مسائل اعتقادی آن ها را باور ، جمع بندی و یا مردود و غیر عملی می پندارد. بسته به میزان قدرت و بزرگی منبعی که آن ها را در می یابد تاثیر حرف ها در وی تشدید و یا تضعیف می گردد.

اطلاعات صحیح به هیچ وجه به وی نمی رسد و حتی اظهار توجه و یا سوال مستقیم آن ها نیز به چشم قره یا جواب های کوتاه که والدین به خاطر پنهان کردن ساده ترین و کلی ترین اصل زیست شناسی از فرزند انجام می دهند، ختم می گردد. کودک ناچاراٌ زیر فیلتر اطلاعاتی چیزهایی را دنبال می کند و می خواند. چیزهایی که مسلماٌ تحت این شرایط می تواند بسیار غیر واقعی تر از حقیقت باشد.

از سوی دیگر چون این اعمال غیر معمول همواره به شدت مورد شماتت قرار گرفته، کلاٌ این قبیل کارها شکل قابل ارائه ای ندارند. حال با نفوذ تربیت های اخلاقی و چیزهای دیگر هیولایی از مشکل برای فرد ترسیم می گردد که حذف آن از مغز غیر ممکن است. آیا حاضرید در یک دشت، در شب، در زیر باران و رعد و برق خود ارضایی کنید؟ افراد ترجیحاٌ بخاطر اینکه فکر می کنند، این یک کار کثیف و غیر اخلاقی است، احتمالی از مجازات و اصابت یک صاعقه آسمانی را نیز در ذهن خود بررسی می کنند!! در حالی که همه گزینه ها اصلاٌ هیچ ربطی به هم ندارند که بخواهند دلایل هم تلقی گردند! افراد همواره هر چیزی که صورت مشخصی ندارد را با درستی و نادرستی مقایسه می کنند و طبیعتاٌ این مسئله با خوب و بد و عذاب و پاداش نیز جوش می خورد و نتیجه معلوم است!

احساس گناه، این که من با دیگران فرق دارم، حس اینکه فرد از خودش بدش بیاید، این که خود را ضعیف احساس کند و همه جور حس نامربوط دیگری به وی هجوم خواهد آورد و روحیه نرم آدمیزاد را همچون سیلابی از نابسامانی ها مورد تاخت و تاز قرار می دهد. پس به اعتقاد من اثرات مخرب روانی که اکنون افراد ممکن است در خود ارضایی بیایند تنها و تنها به تصاویری که فرد در ذهنش از هستی خود کشیده بر میگردد و کلاٌ موردی فیزیکی نیست. این اشکالات در حقیقت درست است که منطبق بر خود ارضایی می باشد اما قائم به آن نیست و دلیل نمی شود که خود ارضایی را دلیل تشکیل آن بدانیم. اما چه می توان کرد که فعلاٌ فرد تحت تاثیر این افکار دچار چنین تخیلاتی می گردد. به هر جهت گریزی از آن بخاطر نحوه رشد انسان نیست اما حداقل می توان فعلاٌ در اولین قدم چنین احساس های بی مورد و مخربی را از خود دور کرد.

اعتیاد به خود ارضایی

حال اگر خود ارضایی در فرد خارج از کنترل گردد و مثل بعضی افراد مدام مشغول انجام این عمل باشید، مسلماٌ این سیکل محاسبه شده توسط بدن به هم خواهد خورد. آسیب هایی که به شما میزند بخاطر عدم دریافت کالری و از سوی دیگر سوزاندن کالری ذخیره شده بدن، می تواند شدید باشد. لاغری و حتی چاقی مزمن برای شما به ارمغان بیاورد. یا کلاٌ هر اختلالی را در بدن شما تولید کند. به اندام های تناسلی ضربه وارد کند. آن ها را تحلیل ببخشد.

خروج منی در آقایان و عدم ادرار و در نتیجه باقی ماندن بخشی در لوله خروجی آلت باعث عفونت در دراز مدت گردد. تخلیه عروقی بدن و شدت گرمایی بالای آن در صورتی که شستشو را رعایت نکنید می تواند باعث ناراحتی های پوستی گردد. مسئله زود انزالی را برای شما به ارمغان بیاورد. به پروستات شما ضربه بزند. دچار ضعف بدنی گردید. (ضعف بدنی به دلیل کالری سوخته شده) و کالری لازم به سلول های ضعیف و حساس از قبیل آن هایی که در چشم وجود دارند نمی رسد و به آن ها آسیب برساند. به سادگی دچار دردهای کمر گردید. فاصله بین مهره ها را از ماده لازمه و نرم کننده خالی کند.

از طرف دیگر سکس امری روانی و لازم برای شرکت تمام اعضای بدن است؛ در خود ارضایی به طور مثال بخش لامسه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. در نتیجه نمی تواند به هیچ عنوان جایگزین سکس گردد. زمانی که تمام اعضای بدن شما (مثل زمان سکس) مورد تخلیه قرار نگیرد، شما آن ها را تشنه کردید و به آن پاسخ ندادید! مانند آب شور به فرد تشنه. در نتیجه تخلیه شده اید اما نه کامل!

در مواقع بحرانی از تحریک، تخلیه به این صورت همان طور که در بخش قبلی مقاله عنوان شد، دارای مزایایی است اما وقتی خارج از حالت معمول که فرد از روی بیکاری یا یک تحریک قابل کنترل و یا هر مورد دیگری، بی جهت بدن خود را فعال می کند، باعث می گردد که اقدام به انجام به این عمل را بالا ببرد و در روز به چندین دفعه برساند. در نتیجه آسیب ها کاملاٌ تشدید شده و مشخص است.

خود ارضایی خوب است یا بد؟

خود ارضایی مثل هر چیز دیگری دارای فایده و ضرر است. اینکه ما ضررها را بزرگ کنیم کار عاقلانه ای نکردیم. بلکه در واقع کار درست استفاده و حرکت در مسیر متعادل هر چیزی است. پر واضح است که اگر از چیزی درست استفاده نکنید قادر است به شما ضربه وارد سازد. پس می توان عنوان کرد که خود ارضایی مانند همه چیزهای دیگر در دنیا هم فایده دارد و هم ضرر. استفاده نامربوط از این امکان و ایجاد شرایط خارج از وضعیت معمول آن، می تواند مثل سایر چیزها به هر فردی لطمه وارد سازد.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۷۷۸۸۲۸۱۷ 

۷۶۷۱۰۶۹۳

پیامدهای خود ارضایی که بصورت اعتیاد و بیش از حد باشد

    ۱- مرحله مشکل ساز (Problematic)

در افرادی که مدتی است گرفتار خود ارضایی بیمارگونه و به شکل اعتیاد شده اند (روزانه بیش از ۱تا ۲بار)، زودرس ترین عوارض ناشی ‏از خود ارضایی بسیار زیاد عبارت است از:

 • خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)
 • عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)
 • ضعف حافظه (Poor memory)
 • استرس و اضطراب (Stress/Anxiety

    ۲- مرحله گرفتاری شدید (Severe)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و فرد حتی در روز ۳ تا ۴ بار استمناء می کند و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:

 • خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)
 • نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)
 • حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)
 • کمردرد (Lower back pain)
 • نازک شدن موها (Thinning hair)
 • ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)
 • خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)
 • ریزش شدید موها (Severe hair loss)
 • تارشدن دید چشم‏ ها (Blurred vision)
 • وز وز گوش (Buzzing in the ears)
 • انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)
 • درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)
 • دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in
 • بی‏خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem)

    ۳- مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله دوم است و فرد حتی در روز ۵ بار استمناء می کند و در نتیجه عوارض بسیار شدیدتری ظاهر شده است:

در دانش پزشکی، روند پیدایش علائم یک بیماری و چگونگی بروز عوارض و نشانه‏ های کلینیکی، در شناخت هر چه بیشتر یک بیماری بسیار مهم است و می ‏تواند پزشک را در تشخیص و درمان بهتر بیماری و مریض را در پیشگیری کمک کند. به این دلیل مناسب است درباره نحوه پیدایش برخی از عوارض خود ارضایی که به آن اشاره شد، بیشتر توضیح داده شود تا با روند پیدایش این عوارض، یا به اصطلاح پاتوفیزیولوژی (Pathophysiology) آن آشنا شوید…

      – خستگی و کوفتگی

انقباض شدید و یک مرتبه تمام عضلات بدن در جریان انزال (ارگاسم یا اوج لذت جنسی)، باعث مصرف سریع مواد غذایی ذخیره شده در عضلات و به طور عمده کاهش گلیکوژن (ماده اصلی لازم برای تولید انرژی عضلانی) می‏شود. خستگی عضلانی تقریبا با سرعت تهی شدن عضلات از گلیکوژن رابطه مستقیم دارد و هرچه این سرعت بیشتر باشد، خستگی بیشتر است. در خود ارضایی بسیار زیاد و بیمار گونه، به علت انقباض ‏های مکرر عضلات بدن، ذخایر گلیکوژن عضلات به سرعت تمام می ‏شود و خستگی و کوفتگی همیشه از عوارض بدیهی آن است.

      – ریزش مو

خود ارضایی شدید و بیمارگونه به تدریج با تغییرات هورمونی و شیمیایی که در بدن ایجاد می‏کند، باعث افزایش هورمون جنسی مردانه؛ یعنی، تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون (DHT=Dihydrotestosterone) می‏شود که از عواقب بالا بودن ماده DHT در خون، ریزش موها و تاسی و بزرگ شدن پروستات و عوارض ناشی از آن در پیری است.
خود ارضایی مکرر و بیمار گونه و اعتیادی باعث تحریک بیش از حد سیستم عصبی پاراسمپاتیک و افزایش تخلیه اَسِتیل کولین (Acetyle Choline) از انتهای این رشته ها در مغز می‏گردد که این خود باعث پاره‏ای از عوارض جسمانی و روانی، چون حواس‏ پرتی (Absentmilndedness)، کمی حافظه (Memory)، عدم تمرکز حواس، سیاهی رفتن چشم و در نهایت تاری دید می‏شود. تمام این علامت‏ ها ناشی از تغییر تعادل میزان مواد شیمیایی موجود در مغز است که بین سلول‏ های عصبی رد و بدل می‏شود و انتقال پیام‏ های مختلف را بر عهده دارد.
برخی نیز بر این عقیده‏ اند که علت بروز اختلالات مغزی (مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و کاهش حافظه) ناشی از ظرفیت عظیمی از انرژی بدن است که در انزال های مکرر در یک روز، تخلیه شده و هدر می‏رود؛ زیرا مایع منی حاوی مقدار بسیار زیادی DNA (هسته ۴۰۰-۳۰۰، اسپرمی که در هر انزال خارج می‏شود)، RNA آنزیم ‏ها، پروتئین‏ ها، مواد قندی، لسیتین (Lecithin)، کلسیم، فسفر، نمک‏ های بیولوژیک، تستوسترون و… است. این ذخایر عظیم انرژی، که باید در بدن برای رشد و تقویت بخش ‏های مختلف مورد استفاده قرار گیرد، بیهوده و به طور مکرر از بدن خارج می‏ شود و هر کدام عوارضی را به دنبال می‏ آورند.
برای مثال از آنجا که سلول ‏های خونی و پلاکت‏ ها در مغز استخوان‏ ها تولید می‏شود و به تکامل نهایی می‏رسد و برای تولید آن ها نیز انرژی بسیار زیادی مورد نیاز است؛ در افراد گرفتار خود ارضایی، تکامل مغز استخوان و در نتیجه تولید سلول‏ های خونی با مشکل مواجه شده و منشأ کم خونی، ضعف و خستگی در این افراد است. نیز دفع فسفر و لیستین بیش از حد از طریق انزال‏ های مکرر، باعث کاهش ذخایر این مواد می‏شود که مواد حیاتی برای سلامتی سلول‏ های عصبی هستند و در نتیجه اختلال عملکرد سیستم عصبی، مانند حواس پرتی، عدم تمرکز حواس و… بروز خواهد کرد.

      – آسیب ‏های روحی و روانی‏

ضعف حافظه و حواس‏ پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه‏ گیری، افسردگی، بی‏ نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان  بروندادهای روانی و روحی خود ارضایی بیمارگونه و به شکل اعتیادی است.

      – آسیب‏ های اجتماعی‏

ناسازگاری خانوادگی، بی ‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر (استمناء بعد از ازدواج )، احساس طرد شدن، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک‏


مقاله مرتبط: خودارضایی یا (MASTURBATION) چیست؟ راه پیشگیری و درمان آن چیست؟


راه‏ های درمان‏ برای اعتیاد به خود ارضایی بیمار گونه

۱- نخستین گام برای درمان خود ارضایی بیمار گونه، اعتقاد و ایمان به درمان‏ پذیری آن و دوری از یأس و نا امیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورها است. البته ترک اعتیاد و عادتِ نامطلوب، در زمانِ کوتاه بدون راهنمای کارآزموده و دلسوز، امکان ندارد. از همه این ها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می‏کند. درمان و چاره جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی که او نخواهد، می‏توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.

بنابراین بیمار اگر بخواهد، می‏تواند بر بیماری اش غلبه کند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایی و ثمردهی برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنی و پرورش یافتنی است و راه پرورش و تقویت آن این است که برخلاف میل خود، اندک اندک به مقابله با این اعتیاد برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد.

۲ -تلاش برای تقویت اراده از گام‏ های مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی‏دهد. برای تقویت اراده، راه ‏های زیادی پیشنهاد شده که از جمله آن ها تلقین به خود است‏.
ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می‏گوید:

“افراد مبتلا به این استمناء بیمار گونه و اعتیادی، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.”

پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است»

۳- سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.

۴- از پوشیدن لباس‏ های تنگ و چسبان اجتناب گردد.

۵- از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ ها و تصاویر تحریک کننده و یا پورن خودداری شود.

۶- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏ های تحریک ‏کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.

۷- از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‏ مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب، اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.

۸- قبل از خواب مثانه تخلیه شود.

۹- از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب‏ ها و قبل از خوابیدن).

۱۰- از دست ‏ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی کرد.

۱۱- هرگز نباید به رو خوابید.

۱۲- به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.

۱۳- برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و … پر کند.

۱۴-سعی کنید کمتر در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران باشید.

۱۵- هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کاری سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در برنامه های جمعی بسیار مفید است.

رزرو وقت مشاوره

Loading...

 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب