Oppositional-defiant.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

درمان نافرمانی کودکان

اختلال نافرمانی مقابله ای یکی از اختلال های دوران کودکی است که با رفتارهای منفی، مبارزه جویانه، متمردانه و اغلب خصمانه نسبت به والدین و سایر چهره های مقتدر شناخته می شود. این رفتارهای کودک فقط زمانی بر بروز اختلال نافرمانی صدق می کنند که دست کم شش ماه دوام داشته باشند.

اگر چهار مورد از رفتارهای زیر به مدت بیشتر از شش ماه و بصورت مداوم و همزمان در یک کودک مشاهده شود، آن کودک دچار اختلال نافرمانی است : از دست دادن کنترل رفتار، جر و بحث با بزرگسالان، مقابله یا امتناع فعالانه با درخواست ها یا قوانین بزرگسالان، رفتارهای عامدانه برای اذیت و آزار دیگران، سرزنش دیگران برای اشتباه های خود،حساسیت بیش از حد به رفتارهای دیگران، عصبی و زودرنج بودن، کینه توزی و کینه جویی در برابر اذیت دیگران.

در صورت بروز این اختلال رفتارهای منفی گرایانه و مبارزه جویانه صورت مداوم و از سر لجبازی بروز می کند و کودک تمایلی به مصالحه و مذاکره با بزرگسالان همسالان نشان نمی دهد. این سرپیچی های کودکانه می تواند شامل آزمایش و نزدیک شدن عمدی به محدودیت ها شود. کودک برای آزمایش محدودیت ها معمولاً سفارش ها را نادیده می گیرد، جر و بحث می کند و نمی تواند سرزنش را تحمل کند.

این رفتارهای پرخاشگرانه می تواند متوجه همسالان یا بزرگترها باشد و بصورت آزار عمدی دیگران یا پرخاشگری کلامی (بدون برخوردهای فیزیکی شدید که در اختلال سلوک دیده می شود) بروز داده می شود.

آشکارسازی این اختلال رفتاری همواره در خانه و محیط خانواده بروز پیدا می کنند و در مدرسه و جامعه دیده نمی شود. علائم اختلال نافرمانی بیشتر در برخورد با بزرگسالان و همسالانی که کودک بخوبی آنها را می شناسد، دیده می شوند و به همین خاطر مشاهدات بالینی خیلی به تشخیص این اختلال کمک نمی کند.

کودکان مبتلا به این اختلال معمولاً خودشان را نافرمان یا پرخاشگر نمی دانند و رفتارهایشان را به عنوان پاسخ به تقاضا یا شرایط غیرمعقول توجیه می کنند.

علائم مشخصه اختلال نافرمانی مقابله ای

۱- الگوی رفتاری منفی، خصمانه و مبارزه جویانه که دست کم شش ماه دوام داشته باشد و شامل چهار مورد (یا بیشتر) از موارد زیر باشد:

– از کوره در رفتن های مکرر
– جر و بحث هاب مداوم با بزرگسالان
– مخالفت فعالانه یا خودداری از پذیرش قوانین و درخواست های والدین
– آزار رساندن عمدی به اطرافیان
– سرزنش دیگران به خاطر اشتباه های خود
حساس و زودرنج بودن در برابر رفتار اطرافیان
– عصبانیت مداوم
– کینه توزی و کینه جویی

(دقت کنید که هر یک از علام بالا تنها زمانی به عنوان نشانه اختلال نافرمانی در نظر گرفته می شوند که مرتباً مشاهده شوند و حالت طبیعی نداشته باشند. برای سنجش رفتار کودکان تان با این علائم باید شرایط سنی و رشدی و ویژگی های فردی کودک را درنظر داشته باشید).

۲- تاثیر قابل توجه رفتارهای مقابله ای روی وضعیت آموزشی و اجتماعی کودک
۳- علائم نباید در حین یک اختلال یا حالت روحی دوره ای (نظیر افسردگی) مشاهده شده باشند
۴- علائم رفتاری کودک منطبق با علائم اختلال سلوک نباشد

درمان اختلال نافرمانی مقابله ای

برای درمان این اختلال رفتاری مثل سایر اختلال ها از یکی از سه روش زیر یا ترکیب آنها استفاده می شود:

روان درمانی
دارو درمانی
خودیاری
روان درمانی

تمرکز اصلی در درمان اختلال نافرمانی در کودکان روی رفتار است و درمان از طریق والدین اعمال می شود. آموزش والدین برای برخورد صحیح با فرزندان بصورت گروهی (برای کاهش هزینه و افزایش پشتیبانی اجتماعی) یا خانواده درمانی انجام می شود. در روش دوم روان درمانگر با والدین و کودک بطور همزمان کار می کند و به همین خاطر کارایی و اثربخشی آن بیشتر است.

در این دوره ها تکنیک های رفتاری خاصی به والدین آموزش داده می شود که احتمال حفظ کنترل رابطه را بیشتر می کنند و اجازه نمی دهد کنترل رابطه با فرزند از دست والدین خارج شود. پدر و مادر می توانند با استفاده از این تکنیک ها رفتار کودک را به تدریج شکل دهند و رفتار کودک را به سمت رفتارهای متناسب با سن و موقعیتش سوق دهند. این تکنیک ها معمولاً از طریق اجرای برنامه های نظارتی و مبتنی بر پاداش پیاده می شوند.

روش دیگر روان درمانی که می تواند به اندازه آموزش والدین موثر باشد، روش خانواده درمانی است. اما چون این روش کمی هزینه بر است و معمولاً روی رفتار و علائم کودک تمرکز می کند، برای همه خانواده ها مناسب نیست. معمولاً آموزش والدین بخاطر آسان و کم هزینه تر بودن اولویت اول خانواده هاست و قبل از خانواده درمانی امتحان می شود.

دارو درمانی اختلال نافرمانی مقابله ای

تحقیق های بسیار کمی درباره استفاده از دارو در درمان اختلال نافرمانی انجام شده است. به همین خاطر دارو درمانی به اندازه روان درمانی توصیه نمی شود و متخصصان معمولاً از این روش درمانی استفاده نمی کنند.

خودیاری

گروه های حمایتی که برای والدین تشکیل می شوند برای کمک به والدین تنها و والدینی که در برقراری ارتباط با فرزندشان مشکل دارند، بسیار مفید هستند. معمولاً به والدین کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی توصیه می شود در گروه های حمایتی شرکت کنند.

گاهی اوقات کلاس های آموزش والدین بیرون و مستقل از مراکز سلامت روانی برگزار می شود. این کلاس های آموزشی کارایی خوبی دارند و می توانند به درمان این اختلال در کودکان کمک کنند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button