مشاوره کودک و روانشناسی کودکمشاوره کودک و روانشناسی کودک بر ذهن و رفتار از زمان تولد تا نوجوانی تمرکز دارد.

مرکز مشاوره کودک اکسیر به عنوان بهترین مرکز مشاوره کودک دارای مجرب‌ترین متخصصین روانشناسی و مشاوره کودک در تهران است که در کنار شما والدین عزیز شانه‌به‌شانه برای رشد و زندگی بهتر فرزند شما تلاش خواهد کرد. روانشناسی کودک تنها به چگونگی رشد کودکان از لحاظ فیزیکی نمی‌پردازد بلکه به توسعه روانی، عاطفی و اجتماعی آن‌ها نیز توجه زیادی دارد.


اگر به تازگی یک فرشته کوچک به زندگی شما اضافه‌شده است توجه شما را به دیدن فیلم کوتاه ۲ دقیقه‌ای زیر جلب می‌کنیم


مشاوره کودک به درمان اختلات کمک میکند

ارتباط روانشناسی کودک و آینده وی:

زمانی که کلمه رشد را می‌شنوید چه چیزی در ذهن شما خطور می‌کند؟ احتمالاً در مورد عوامل فیزیکی و بزرگ شدن جسمی کودکتان و مسائلی مانند ژنتیک و ویژگی‌های شخصی فکر می‌کنید؛ اما صرف‌نظر از این موارد بخش مهمی از رشد، بخش ذهنی آن است. تمام والدین خواستار فرزندی موفق و عاری از ناهنجاری‌ها هستند. اگر شما هم خواستار چنین هدفی هستید همین حالا برای فرزند خود اقدام کنید چه‌بسا فردا دیر باشد.

معرفی اختلالات در دوران کودکی از زبان مرکز مشاوره کودک اکسیر

مشاوره کودک وسواس برای رفع اختلال

اختلال وسواس فکری- عملی


مشاوره کودک بیش فعال و رفع آن

نقص توجه-بیش فعالیاختلال خلقی (افسردگی)اختلالات اضطرابی


مشاوره کودک اتیسم و رفع آن

اختلال درخودماندگی (اتیسم)مشاوره کودک گفتاری و صحبت کردن

اختلالات گفتاری
اختلال رفتاری
اختلال یادگیری
 اختلال اضطرابی

والدین یا معلم‌های کودکان ممکن است رفتارهایی مانند پنهان شدن کودک در گوشه‌ای، فرار از مدرسه یا نرفتن به مدرسه، ترس از موارد مختلف مانند تاریکی، ترس از تنها خوابیدن و ترس از حیوانات، پرهیز از صحبت کردن یا انجام کارهایی نظیر آن را شاهد باشند. کودکانی با چنین رفتارهایی به اختلال خلقی و اضطرابی دچار هستند که ممکن است باعث ترس و نگراني شديد و تغيير رفتار، خواب، تغذيه و خلق‌وخوی فرزند شود.


اختلال خلقی (افسردگی کودکان)

از علائم و نشانه‌های افسردگی در کودکان می‌توان به کج‌خلقی و زودرنجی، خشم یا مضطرب بودن، احساس ناراحتی مکرر، ناامیدی، ترک دوستان، خانواده و از همه مهم‌تر ترک فعالیت‌های لذت بخشی که قبلاً برای انجام آن‌ها وقت صرف می‌کردند، اشاره کرد. اگر شما والدین در زمان درست قادر به تشخیص افسردگی کودک خود نباشید عواقب نه‌چندان مناسبی آینده کودک شما را تهدید خواهد کرد. مشاوره کودک اکسیر برای تشخیص با استفاده از به‌روزترین متدها و رفع این اختلالات در کنار شماست.


اختلال نقص توجه- بیش فعالی

اختلال  نقص توجه یا ADD یک اختلال عصبی شناختی  است که شامل طیف وسیعی از مشکلات رفتاری مانند اختلال مشارکت در آموزش و آموختن، عدم تمرکز بر آموزش در مدرسه، عدم تمرکز بر تکالیف درسی، عدم توانایی پیروی از یک دستورالعمل، ناتوانی در تکمیل کار و تعامل اجتماعی می‌شود.

بیش فعالی یا ADHD یک بیماری مزمن است که در صورت نادیده گرفته شدن به‌صورت مداوم از کودکی به بزرگ‌سالی انتقال میابد. بیش فعالی در دوران کودکی یک فرد آغاز می‌شود. بنا به تحقیقات انجام‌شده توسط تیم helpguid 2 کودک از هر ۳ کودکی که به این بیماری دچار می‌شوند همچنان در بزرگ‌سالی به این عارضه مبتلا هستند. برای رفع این مشکل مراجعه به مشاوره کودک متخصص امری واجب است. از بارزترین نشانه‌های این بیماری می‌توان به عدم توانایی انتظار برای رسیدن نوبت چیزی به کودک، قطع کردن حرف بزرگ‌سالان، آشفتگی احساسی، بی‌قراری، بازی با صدای بلند و عدم به اتمام رساندن کارها اشاره کرد.


اختلال وسواس فکری عملی

اختلال وسواس فکری در کودکان باعث ایجاد نگرانی‌ها و شک و تردید مداوم در ذهن می‌شود و کودک برای کاهش آن‌ها و اضطراب، یکسری رفتارها را به‌صورت مکرر انجام می‌دهد که به آن اختلال وسواس عملی (OCD) می‌گویند. اختلال OCD کودکان را به‌شدت آشفته می‌کند و در عملکرد روزانه اختلال ایجاد می‌کند. ازجمله علائم وسواس فکری- عملی در کودکان می‌توان به شستشوی مکرر، چک کردن مکرر، ضربه زدن یا راه رفتن بر اساس الگوی خاص، شمارش مکرر، نگرانی مداوم درباره خانواده و … اشاره کرد. ازآنجاکه کودکان تمایل دارند علائم خود را پنهان کنند بسیاری از والدین و معلمان از رفتارهای کودکان سردرگم می‌شوند و نمی‌توانند اختلال را تشخیص دهند. همچنین کودکان OCD ممکن است با سایر مشکلات روانی مانند ADHD، اختلالات اضطرابی، افسردگی و … روبرو شوند. متخصصین مشاوره کودک اکسیر با استفاده از روش‌های علمی به درستی این اختلال را در کودک شما تشخیص می‌دهند و شما والدین را در بهبود و درمان آن کمک می‌کنند.


اختلال درخودماندگی (اتیسم)

اتیسم یا اختلال طیف اتیسم (ASD)، به طیف وسیعی از شرایطی اطلاق می‌شود که چالش با مهارت‌های اجتماعی، رفتارهای تکراری، ارتباطات گفتاری و غیرکلامی مشخص می‌شود. با توجه به مراکز کنترل بیماری، اتیسم امروزه حدود ۱ مورد از ۵۹ کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از نشانه‌های اتیسم می‌توان به عدم ایجاد ارتباط چشمی، تکرار حرکاتی مانند دست زدن‌های بی‌مورد، مشکل داشتن با عوامل و ارتباطات اجتماعی، متوجه نشدن عواطف و حالات در خود یا دیگران، تمرکز و علاقه شدید به یک چیز یا یک موضوع خاص و واکنش‌های پیش‌بینی‌نشده به صدا، طعم یا رفتارهای گوناگون و … اشاره کرد. اگر کودک شما چنین تابع رفتاری را دارد می‌توانید به مشاوره کودک اکسیر اعتماد کنید. راه‌حل این موضوع در ادامه بیان می‌شود.


اختلال یادگیری

اختلال یادگیری (LD) در کودکان به انواع مختلفی از مشکلات یادگیری اشاره دارد. کودکان LD در هوش و انگیزه دچار مشکل نیستند بلکه نحوه دریافت و پردازش اطلاعات آن‌ها متفاوت است. شایع‌ترین اختلال یادگیری در کودکان اختلال در ریاضی، خواندن، نوشتن و استدلال است. اختلال یادگیری در سنین مختلفی وجود دارد که هر کدام با علائم متفاوتی بروز می‌کنند. در سن پیش‌دبستانی با علائم مشکل در پیدا کردن کلمه مناسب، مشکل در یادگیری اعداد، رنگ‌ها و …دشواری کنترل مداد، قیچی در دست و … در سن ۹-۵ سالگی با علائم مشکل یادگیری مفاهیم پایه ریاضی، آهستگی در یادگیری مهارت جدید، قادر به ترکیب صداها برای ایجاد کلمات نیستند؛ در سن ۱۳-۱۰ سالگی با علائم دشواری در درک مهارت ریاضی، دستخط ضعیف و دوست‌نداشتن خواندن و نوشتن و … بروز پیدا می‌کند. تشخیص اختلال یادگیری در کودکان امری آسان نیست و ازآنجایی‌که این اختلال اگر به هنگام تشخیص و درمان نشود بر روی کیفیت زندگی فرزندتان و آینده وی اثر نامطلوبی خواهد گذاشت بنابراین برای تشخیص درست اختلال یادگیری در کودک خود و درمان زودهنگام آن به متخصصین مشاوره کودک اکسیر مراجعه نمایید.


اختلال رفتاری (پرخاشگری و نافرمانی)

اختلال رفتاری (پرخاشگری، خشم و نافرمانی) در هر کودک به شکل متفاوتی ظاهر می‌شود. از دید مشاوره کودک اکسیر این علائم ممکن است به‌صورت ضربه و لگدزدن به اجسام و سطوح، گاز گرفتن، فریاد زدن و خشم بیش‌ازحد برای ورود به محدوده کودک یا تغییر وسایل کودک، حمله‌های کلامی، تلاش برای کنترل دیگران از طریق تهدید یا خشونت و مواردی این‌چنین باشد. در صورت کنترل و درمان نشدن اختلال رفتاری در کودکان این اختلال باعث ایجاد اختلالات حادتر مانند اختلالات سلوک (بزه‌کاری) می‌شود.


اختلالات گفتاری

بسیاری از کودکان ممکن است در ارقرار کردن ارتباط در زندگی خود دچار مشکلات و سختی شوند.کودکی که ار اختلال گفتاری رنج میبرد با تلفظ شمرده ،رزونانس صدا (پیچیدن صدا در گوش) و لکنت به مشکل برخورد میکنند.که در حقیقت مشکل در تولید فیزیکی صدا است.مشاوره کودک ما در ادامه این مطلب راهکار بهبود و از بین بردن این اختلال را برای شما شرح خواهد داد.

متخصصین مشاوره کودک ما با بهترین متد این موضوع را تشخیص و آن را حل می‌کنند و یکی از بهترین روش‌های درمان اختلالات در دوران کودکی، بازی‌درمانی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

بازی‌درمانی چیست؟

بازی‌درمانی رویکرد روان‌شناختی است که برای کمک به کودکان ۳ تا ۱۲ ساله به‌منظور کشف زندگی خود استفاده می‌شود.روانشناسان کودک معتقدند که کودک در هر موقعیتی به بازی نیاز دارد.بازی فواید زیادی برای کودک دارد. بازی درمانی به کودکان کمک می‌کند تا آزادانه افکار و احساسات خود را از طریق بازی بیان کنند. بازی‌درمانی به‌صورت فردی و گروهی در اتاق‌های نشیمن راحت با قوانین محدود اعمال‌شده برای کودک توسط مشاور کودک انجام می‌شود.


چه زمانی از بازی‌درمانی استفاده کنیم؟

بازی‌درمانی به کودکان کمک می‌کند تا با کمبودهای اجتماعی یا عاطفی آشنا شوند تا بتوانند به‌راحتی ارتباط برقرار کنند، رفتار خود را تغییر دهند، مهارت‌های حل مسئله را فراگیرند و با دیگران ارتباط مؤثر برقرار کنند. برای کاهش اثرات شرایطی مانند بیماری جدی یا بستری شدن، خشونت خانگی، سوءاستفاده، آسیب، یک بحران خانوادگی یا تغییرات در محیط یا محل زندگی که به کودکان استرس زیادی وارد می‌کند می‌توان از بازی‌درمانی استفاده کرد. این روش درمانی می‌تواند به کودکان مبتلا به مشکلات تحصیلی و اجتماعی، ناتوانایی‌های یادگیری، اختلالات رفتاری، اضطراب،مشکلات تکلم، مشکلات حرکتی،مشکلات ارتباطی با خانواده افسردگی، غم و اندوه یا خشم و همچنین افرادی با اختلالات نقص توجه یا کسانی که در طیف اتیسم هستند، کمک کند.


آموزش والدین از شروع تا اتمام بازی‌درمانی

آموزش والدین در حین بازی درمانی توسط متخصصین مشاور کودک اکسیر انجام می شود. از آنجایی که تعدادی از مشکلات رفتاری در کودکان به دلیل روش نامناسب فرزند پروری در کودک ایجاد می‌شود؛ آموزش والدین به درمان اختلالات کودکان کمک شایانی می کند. در جلسات بازی درمانی علاوه بر تمرکز بر کاهش اختلال کودکان، به والدین نحوه برخورد با کودک خود  و تکرار بازی های انجام شده در جلسات درمان در خانه توسط والدین یا اعضای خانواده را آموزش می دهند. آموزش والدین باعث بالارفتن سرعت بهبود اختلال در کودک و تداوم این بهبود در کودکان می شوند.در واقع والدین و مشاوره کودک نقش مهمي در بازی‌درمانی براي درمان اختلال كودكان ايفا می‌کنند.

پس از انجام دادن مصاحبه پذيرش اوليه درمانگر با والد، درواقع گرفتن اطلاعات لازم در مورد كودك و اغلب يك مصاحبه جداگانه با كودك و مشاهده رفتار کودک، درمانگر قادر به تشخيص و اظهارنظر پيش از شروع درمان خواهد بود.

اين برآورد و تشخيص، درمانگر را قادر به اتخاذ بهترين روش درمان برای كودك می‌کند. در اتاق بازي، كودك را تشويق به بازي با اسباب‌بازی‌های خاصي كه موجب بروز خودش – خود اظهاري – می‌کنند كه درنهایت منجر به تسهيل يادگيري رفتارهاي مثبت در كودك می‌شود.

هنر، هنرهاي دستي، موسيقي، رقص، قصه‌گویی و ساير ابزارها نيز ممكن است در برنامه بازی‌درمانی گنجانده شوند.

بازی‌درمانی با توجه به نوع و شدت اختلال در کودکان معمولاً در جلسات هفتگي و به مدت ٢٠ جلسه ٣٠ تا ٤٥ دقیقه‌ای انجام می‌شود.


توان‌بخشی شناختی

توان‌بخش شناختی به معنی افزایش کارکردهای شناختی مغز مانند توجه، حافظه، سرعت واکنش، تصمیم‌گیری، بازداری پاسخ و … است. در بخش مشاوره و روانشناسی کودک از دو روش زیر استفاده می‌شود.

بازی‌های شناختی

درمان‌های تکنولوژیک شامل نوروفیدبک و tdcs (تحریک الکتریکی مغز)


نوروفیدبک: گاهی علت اصلی اختلالات مختلف، برهم خوردن عملکرد مغز است. هدف از جلسات تمرینی نوروفیدبک آموزش مغز به سمت عملکرد بهتر است و پس از تعدادی جلسات نوروفیدبک تصور می‌شود که مغز این عملکرد بهبودیافته را می‌پذیرید و نشانه‌های اختلال به‌طور کامل کاهش می‌یابد یا برطرف می‌شود. چندین سال است که تحقیقات در مورد استفاده از نوروفیدبک در تمام طیف اختلالات روان‌پزشکی انجام‌شده است که به نتایج شگفت‌آوری دست‌یافته‌اند. نوروفیدبک یک روش درمانی مناسب در کنار روش‌های درمانی دیگر است. نوروفیدبک برای درمان اختلالاتی نظیر اضطراب، کمبود توجه، شب‌ادراری، راه رفتن در خواب، اختلال طیف اتیسم، افسردگی، اختلال یادگیری و… در کودکان به کار گرفته می‌شود.

مشاوره کودک توانبخشی

تمرین‌های شناختی: بر اساس نظر متخصصین و نتایج ارزیابی و آزمون‌های شناختی تمرین‌هایی جهت افزایش توانمندی در حیطه‌های شناختی مورد نیازمند ارتقا به فرد داده می‌شود که باعث تقویت توانایی مغز و عملکرد فرد در حوزه‌های شناختی می‌شود.

تحریک الکتریکی مغز: تحریک الکتریکی مغز یا tdcs شکلی از الکتروتراپی است که جریان خفیف الکتریکی توسط الکترودهایی که به پوست سر وصل شده‌اند بر اساس پروتکل درمانی مشخص وارد می‌شود. تحریک الکتریکی مغز مانند نوروفیدبک برای اختلالاتی نظیر وسواس، میگرن، ADHD، افسردگی و … در کودکان استفاده می‌شود.گفتاردرمانی

ممکن است معلم فرزند شما نسبت به مهارت گفتاری کودک شما اظهار نگرانی کرده باشد و یا شاید مواقعی که با کودک خود صحبت می‌کنید متوجه لکنت گاه و بی گاهی فرزند خود شده باشید. آیا فرزند شما مشکل دارد؟ و اگر چنین است چه باید کرد؟

عاقلانه است که به‌سرعت مداخله کنید و تأثیر این مشکل را بر زندگی فرزند خود به حداقل برسانید. ارزیابی توسط متخصص گفتاردرمانی در بخش مشاوره و روانشناسی کودک اکسیر می‌تواند به شما کمک کند تا از وجود اختلال گفتاری در فرزند خود مطمئن شوید. اختلال گفتاری به مشکل تولید صداها توسط کودک اشاره دارد مانند لکنت زبان و یا اختلال در ایجاد صداها یا بیان نادرست آن‌ها به صورتی که شنونده نمی‌تواند درک درستی از صحبت‌های کودک داشته باشد. اختلال زبان به مشکل در درک درست مطالب دیگران و یا قرار دادن مناسب کلمات برای برقراری ارتباط گفته می‌شود مانند مشکلات درک یا پردازش زبان، مشکل در حافظه، توجه، ادراک و حل مسئله و اختلالات تغذیه‌ای است.مشاوره کودک آنلاین اکسیر

مرکز مشاوره کودک اکسیر در نظر دارد برای روانشناسی کودک و پاسخ به سوالات احتمالی والدین محترم ، بخش پاسخ گویی مشاوره کودک آنلاین در دت کتر از ۵ ساعت پاسخ سوال شمارا خواهد داد.برای دسترسی به بخش مشاوره کودک آنلاین اکسیر اینجا را کلیک کنید

برای دین فیلم های روانشناسی کودک یا مشاوره کودک اینجا را کلیک نیدساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button