چگونه کودکمان را تربیت نماییم؟

روانشناس-کودک-min.jpg
[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

روانشناس کودک

برای بیشتر خانواده‌ها مراجعه به روانشناس کودک ترسناک به نظر می‌رسد. آنها اغلب از این موضوع می‌ترسند که مراجعه به روانشناس همه چیز را بدتر کند و یا اینکه فرزندانشان را قانع کند که مشکل روانی دارند و یا اصرار کنند که تا همیشه فرزندشان روان‌درمانی شود. علاوه بر این آن‌ها نگرانند که مورد ندامت روانشناش قرار گیرند و این حس را دارند که ممکن است بردن فرزندشان نزد روانشناس کودک به معنی شکست آن‌ها در فرزندپروری است.

قطعا بردن فرزندتان نزد روانشناس کودک به معنای شکست شما در فرزندپروری نیست، قطعا کمک‌های درست و سازنده به فرزندانتان بهترین هدیه‌ زندگی‌شان از جانب شما خواهد بود که از این طریق رنج آن‌ها کمتر شده، ارتباطات‌شان بهبود می‌یابد و فرزندان‌تان برای مقابله با مشکلات‌شان تجهیز می‌شوند.

روانشناس کودک هیچ گاه برای فرزند شما پدر یا مادر نیست بلکه این نقش فقط و فقط برای شماست. یک روانشناس کودک همواره ترکیبی از مربی، راهنمای شادی، مادربزرگ و یا پدربزرگ افسانه‌ای است، که علاوه بر این‌ها دانش عمیقی نیز از رشد و پرورش کودک، روابط شخصی و تحقیقات بالینی دارد.

بسیاری از افراد دست از تلاش برای یافتن روانشناس کودک مناسب برمی‌دارند برای اینکه فکر می‌کنند مشکل شان آنقدرها هم بد نیست. اگر واقعا مشکل تان آنقدر بد نیست نباید صحبت کردن با کودک و یا آرام کردن کودک ساعت‌ها وقت شما را بگیرد. روانشناس به شما در تربیت فرزندان‌تان کمک خواهد کرد و اینجاست که شما حس توانمندی بیشتری خواهید کرد.

اگر به دنبال مشاور و روانشناس خوب برای کودک خود هستید، مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با کادری مجرب و حرفه‌ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مقاله مرتبط: مشکلات رایج در تربیت کودک

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چه زمانی به روانشناس کودک مراجعه کنم؟

 • می خواهید فرزندتان را با کمترین درصد اشتباهات پرورش دهید و پیچ و خم‌های رفتار و هیجان‌هایش را بشناسید؟
 • فرزند شما در موقع درس خواندن تمرکز لازم را ندارد؟
 • کودک شما به شکل غیرقابل کنترلی پرخاشگر شده است؟
 • فرزندتان جنب و جوش یا تخریب گری زیادی دارد؟ کودک تان دچار ترس‌های غیر منطقی است یا مضطرب است؟
  و…

روانشناس کودک و سبک تربیتی

سبک های فرزندپروری

 • دستوری

در این سبک ، پدر و مادرها بی دلیل محدودیت‌های زیادی ر برای فرزندان می‌گذارند و بچه‌ها آزادی چندانی ندارند.

 • تسلیمی

در این سبک عکس سبک دستوری است بچه‌ها آزادی فراوان و بی حد و حصر دارند.

 • انتخابی

در این سبک، ما شاهد پدر و مادری هستیم که به کودکان آموزش می‌دهند در حد وسط تعادل هم آزادی و هم محدودیت را یاد بگیرند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مقاله مرتبط: سبک والدگری شما چیست؟

مقاله مرتبط: سبک های فرزندپروری از دیدگاه یونگ

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سبک دستوری

سبک دستوری که به آن سبک استبدادی هم می‌گویند، با پدر و مادری سختگیر رو به رو هستیم که مدام در حال وضع قانون هستند و توقع دارند فرزندشان بی چون و چرا تمامی قوانین را بپذیرند و از گفته‌های آنان پروری کنند. که نکته  قابل توجه آن است که این گونه پدر و مادرها برای سر به را نگه داشتن فرزندشان شروع به دادن پاداش و تنبیه می‌کنند. حال این وسط کودکان چه چیزی یاد می‌گیرند؟ این که بابت خوب بودن‌شان باید مزد بگیرند.

ممکن است کودکان برای اجتناب از تنبیه به قوانین سفت و سخت تن دهند که یا پدر و مادر خود را خشنود کنند و یا عامل ترس باعث اجتناب و پذیرش قانون شود. اما چه بر سر کودکان می‌آید؟ آنان در آینده مستقل بودن و تصمیم گرفتن را یاد نخواهند گرفت.

حال به آن بپردازیم که کودکی که تنبیه می‌شود چه بر سرش می‌آید وقتی پدر و مادرها کودک خود را به خاطر بد بودن تنبیه می‌کنند بچه از والدین خود کینه به دل می‌گیرد و گاهی در کودکی سرکش می‌شوند و عده‌ای هم در بزرگسالی و این تنبیه‌ها که می‌تواند در قالب فریاد زدن و یا تنبیه بدنی باشد احساس درماندگی را در فرد ایجاد می‌کنند اما این درماندگی و کنترل‌گری پدر و مادر، فرزندتان را به فکر استقلال از دست رفته می‌اندازد و او هم شروع به کنترل و اعمال زورگویی بر روی کودکان و نوجوانان دیگر می‌کند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مقاله مرتبط: اثرات تنبیه بدنی

مقاله مرتبط: تحسین کردن کودک

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اگر شما هم جزء والدینی هستید که بهترین راه به نتیجه رسیدن را فریاد کشیدن و کتک زدن می‌دانید موارد زیر را بخوانید.

 • کودک باید به پدر و مادر خود اعتماد کند نه این که از آن‌ها بترسد زیرا خانواده حکم امنیت را دارد که نباید این احساس امنیت را از آن‌ها بگیرید.
 • برای داشتن فرزندی مسئولیت پذیر و دارای اعتماد به نفس باید به او حق انتخاب دهیم و به انتخاب‌هایش احترام بگذاریم.
 • راه حل برای مشکلات و مسائل پیش آمده فریاد زدن و بروز خشم نیست پس باید این ها را در رفتار شما ببینند تا یاد بگیرند.

سبک تسلیمی

به آن سبک سهل گیرانه نیز می‌گویند. اصولا حد و حدود برای چیزی ندارند و اگر هم داشته باشند به راحتی آنان را عوض می‌کنند در این سبک به علت اینکه بیشتر اوقات تسلیم خواسته‌های فرزندان می‌شوند شاهد فرزندانی لوس هستیم.

آزادی بی چون و چرا برای کودکان مشکل ساز می‌شود زیرا در جامعه با چهارچوب‌های سفت و سختی روبه رو می‌شوند که آنگاه دچار اضطراب میشوند. کودکان سبک تسلیمی به راحتی با دیگران کنار نمی‌آیند و دست به هر کاری که دوست دارند می‌زنند به اصطلاح افسار گسیخته می‌شوند و چون حد و مرزی را یاد نگرفته‌اند بی شک به حقوق و احساسات دیگران هم احترام نمی‌گذارند و فرد مسئولیت‌پذیری نخواهند شد.

اگر شما هم جزء والدینی هستید که الگوی رفتاری سهل گیرانه دارید موارد زیر را بخوانید.

 • کودکان به محدودیت نیاز دارند و این محدودیت‌های معقول به انتخاب‌گری آنان کمک بسزایی خواهد کرد.
 • باید به آن‌ها آموزش دهیم دیگران هم مهم هستند.
 • برای داشتن فرزندی مسئولیت‌پذیر باید او را به سمت پذیرش سوق دهیم. پذیرش مسئولیت‌هایش که ممکن است منجر به پیروزی و یا شکست شود.
 • کمال گرایی و خواسته‌های افراطی را با محدود نکردن در کودک تقویت می‌کنید که در آینده شکست را بپذیرد و برای او درد و رنج فراوان خواهد داشت.

سبک انتخابی

در این سبک پدر و مادر بین آزادی، حقوق و محدودیت و مسئولیت تعادل برقرار می‌کنند.
ما دو حربه را برای داشتن کودکی مسئولیت پذیر داریم.
۱. محدود کردن کودکان
۲. حق انتخاب دادن اما در چهارچوب محدودیت‌های معقول نه افراطی.
در این سبک باید کودک را برای گرفتن برخی تصمیمات به تنهایی تشویق کنند و در برخی مسائل خانوادگی نظر کودک خود را بپرسند که با این کار احترام و ارزش قائل شدن به حقوق دیگران را یاد می‌گیرند. پس فرزندان خود را بر تصمیم‌گیری‌ها شریک کنید و همکاری کردن را به آنان آموزش دهید.
مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button