روانشناسی ازدواج موفق

امروزه به دلیل سخت شدن و حساس شدن انتخاب همسر روانشناسی ازدواج موفق طرفدار زیادی پیدا کرده است. ازدواج و تشکیل خانواده یکی از عوامل مؤثر در بهداشت روان و شیوه‌ زندگی افراد محسوب می‌شود که نقش آن در کاهش نابسامانی‌های فردی و اجتماعی مشخص گردیده است.

به منظور برنامه‌ریزی اصولی و بالابردن سطح آگاهی جوانان از معیارهای صحیح ازدواج، اطلاع از نظرات آنان ضروری است، در این راستا مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر با متخصصان مجرب در زمینه روانشناسی ازدواج موفق آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

مشاوره پیش از ازدواج، کنترل و پیشگیری از طلاق، مسائل جنسی و زناشویی و درمان اختلالات بالینی مانند افسردگی،اضطراب، وسواس، آموزش مهارت های زندگی از مهم ترین فعالیت های این مرکز است. اکسیر تمام خدمات خود را به صورت حضوری و غیرحضوری (تلفنی یا تصویری) به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

جلسات مشاوره و روانشناسی ازدواج موفق

مشاوره یا روانشناسی ازدواج موفق در واقع جلسه و یا جلساتی است که مشاور با انجام تست‌ ها و یا پرسیدن سؤالاتی به شناختی از زوج‌ ها دست می‌ یابد، پس از آن، آگاهی‌ به دست آورده خود را به آنها می‌ دهد.

در واقع مشاور به زوج‌ ها نمی‌ گوید چه کنند بلکه درک و دریافت‌ های خود را بر اساس تخصص، دانش و آگاهی خود به زوج‌ ها انتقال می‌ دهد. مشاوره قبل از ازدواج، نوعی شناخت دقیق‌تر را با بهره‌گیری از روش‌های روانشناسی میسر می‌کند که ممکن است خود فرد نتواند در مدت کوتاه آشنایی پیش از ازدواج به آن دست یابد یا به دلیل نداشتن دانش کافی در شناخت نسبت به خود و دیگری دچار اشتباه شود.

جهت انجام تست های مختلف خودشناسی و ازدواج اینجا کلیک کنید.

آمادگی پیش از ازدواج از نظر روانشناسی ازدواج موفق

از نظر روانشناسی ازدواج موفق، آمادگی برای ازدواج، طی سالیان طولانی و از طریق یادگیری های گوناگون دوران زندگی، والدین، خانواده، مذهب، مدرسه و… حاصل می شود.

بسیاری از افراد، معنا و اهمیت آمادگی ازدواج را کاملا نمی دانند. بیشتر افراد آمادگی برای ازدواج را به معنی مشاوره پیش از ازدواج تعبیر می کنند؛ درحالی که آمادگی برای ازدواج، فرایندی تربیتی، مشاوره ای و درمانی است.

روانشناسی ازدواج موفق به این نکته اشاره می کند که باید در نظر داشت که آمادگی پیش از ازدواج به معنی مشاوره پیش از ازدواج نیست. آمادگی برای ازدواج طی زندگی ایجاد می شود و به همین دلیل، گاهی فرد یا زوجین به درمان نیاز دارند.

بسیاری از آسیب های روانی که در روابط اتفاق می افتد، رشد شخصی و حس خرسندی فرد را نابود می سازد. ازدواج خوب با غفلت کردن شکل نمی گیرد. هیچ فردی ذاتا خوشبخت نیست، حتی اگر تمام اطلاعات مربوط به ازدواج سالم را داشته باشد. عوامل زیادی بر زندگی ما تاثیر می گذارند، مانند هوش، شخصیت، تربیت والدین و ….. مهم هستند.

هرچند این موارد برای رضایت از ازدواج، پیش نیازهای مهمی هستند، اما به معنای این نیست که شما فرد منضبطی بوده، فکری مستقل داشته یا پخته شده اید.

از نظر متخصصین روانشناسی ازدواج موفق، آموزش پیش از ازدواج بر هر کسی واجب است. چون ازدواج یک دانشگاه است که برخی قادر به فارغ التحصیلی واقعی از آن نیستند.

اطلاعات ضروری برای ازدواج را باید از افرادی که این راه را طی کرده اند و یا آنانی که پیچیدگی زندگی، رشد اجتماعی و مسائل مربوط به روابط را مطالعه می کنند دریافت کرد.

مرکز مشاوره قبل از ازدواج

همسران پر خطر از دید روانشناسی ازدواج موفق

همسران شکاک

این افراد خطرناک مدام احساس می‌کند که فردی می‌خواهد به او صدمه بزند، از او استفاده کند و یا فریبش دهد. همیشه به این فکر می‌کند که آیا همسرش به او وفادار است؟ همیشه احساس می‌کند که مورد حمله واقع شده است و به سرعت با خشم و پرخاشگری با دیگران برخورد می‌کند.

همسران منزوی

این افراد به ظاهر آرام، کنار آمدن با تنهایی را از همان دوران اولیه کودکی آموخته اند و بیشتر اوقات در داخل خانه و به دور از تعامل با بچه‌های هم سن و سالشان زندگی کرده‌اند و به همین دلیل در بزرگسالی هم به روابط نزدیک با دیگران علاقه ندارند و از آن هیچ لذتی نمی‌برند و به غیر از اعضای خانواده هیچ‌کس به آن‌ها نزدیک و صمیمی نیست.

همسران عجیب و غریب

از نظر متخصصین روانشناسی ازدواج موفق، این دسته از افراد در ابتدای آشنایی فردی جالب و منحصر به فرد به نظر می‌آیند، اما با گذشت زمان متوجه می‌شوید که با فردی کاملا عجیب و غیرعادی رابطه عاطفی برقرار کرده‌اید. حوادث و اتفاقات برای او معنای خاصی پیدا می‌کند. غالبا ظاهر عجیب و غریبی دارد. دوستان صمیمی و معدودی دارد و در موقعیت‌های اجتماعی به شدت احساس ناراحتی می کنند، چون دیگران با رفتار عجیب و غریب آنها رفتار مناسبی نمی‌کنند.

همسران‎ ضد اجتماعی

فرد ضد اجتماعی، فردی خودخواه و فاقد توانایی همدلی با دیگران است و معمولا به نیازهای دیگران از جمله همسر و فرزندان خود بی اعتنا است. این افراد سوءاستفاده گر، دروغ گو و فریب کار هستند که برای رسیدن به خواسته خود هر کاری انجام می دهند. این افراد معمولا سابقه بازداشت و مشکلات قانونی دارند چون از درک عواقب کارهایی که انجام می دهند ناتوان هستند.

همسران طوفانی (مرزی)

اگر فرد مورد علاقه شما دارای رفتارهای انفجاری و غیر قابل پیش بینی است، اگر رابطه شما با او بارها دستخوش آشوب و آشفتگی و قطع و وصل بسیار می‌گردد و شما همواره به این فکر می‌کنید که چگونه بحران‌های هیجانی محبوب خود را مهار کنید، باید گفت شما با یک فرد طوفانی یا به اصطلاح شخصیت مرزی ارتباط دارید.


مقاله مرتبط: تست آنلاین اختلال شخصیت مرزی


همسران نمایشی

باید اعتراف کرد که یک شخصیت نمایشی به دلیل ویژگی‌های سرگرم کننده‌ای که دارد برای همه جذاب است. کیفیت اوائل آشنایی با یک فرد نمایشی هر چه که باشد، در نهایت توجه‌طلبی بی پایان، هیجانات شدید، ناگهانی و قابل پیش‌بینی نبودن او شما را به ستوه خواهد آورد و در زندگی با او همیشه احساس تنهایی خواهید کرد.

اینستاگرام اکسیر

همسران خودشیفته

یک فرد خودشیفته واقعی آنقدر ذهنش به خودش مشغول است که به سختی می تواند جایی را در دنیای خودش به فرد دیگری از جمله شما اختصاص دهد. در ارتباط با یک فرد خودشیفته به طور مداوم باید احساس خود بزرگ‌بینی او را تحسین و تمجید کنید. معمولا فاقد حس همدلی با دیگران هستند و به احساسات و نیازهای دیگران توجهی ندارند.


مقاله مرتبط: نشانه های ارتباط با شخص خودشیفته

مقاله مرتبط: افراد خودشیفته از چه می ترسند؟


همسران هراسان

اگرچه افراد اختلال شخصیت اجتنابی یا همان هراسان افراد بدجنس و خطرناکی نیستند، اما زندگی با آنها بسیار خسته کننده است. از آنجایی که یک فرد اجتنابی، کمرو، کم حرف و دارای احساس بی ارزشی و عدم کفایت و هراسان از طرد شدن توسط دیگران است، قبل از کسب احساس اعتماد و اطمینان لازم از تایید شدن توسط شما، از ورود به یک رابطه صمیمانه با شما اجتناب می کنند.

اگر به دنبال مجرب ترین متخصصین روانشناسی ازدواج موفق می گردید به مرکز روانشناسی اکسیر مراجعه نمایید.

همسران وابسته

از نظر روانشناسی ازدواج موفق چنین فردی به شریک زندگی خود بسیار وابسته می شود و تقاضاهای فراوانی در جهت حمایت و مراقبت از خویش خواهد داشت. رابطه عاطفی با فرد وابسته پس از مدتی از حالت معمول خارج شده و به حالت والد-فرزندی در خواهد آمد و درنهایت رابطه ای که روزی خوشایند به نظر می رسید، حالت خسته کننده و توان فرسایی به خود خواهد گرفت.


مقاله مرتبط: مرکز مشاوره ازدواج در تهرانپارس

مقاله مرتبط: مرکز مشاوره در نارمک

مقاله مرتبط: مشاوره ازدواج جوانان و خوشبختی


همسران وسواسی

ذهن این افراد چنان مشغول جزئیات، قوانین و مقررات می‌شود که اجازه هرگونه تفریحی را بر خود می بندد. آن چنان کمال گرا هستند که به گونه ای افراطی خود را وقف کار می کنند و فرصتی برای استراحت و بودن با خانواده پیدا نمی کنند. بسیار با وجدان هستند و در زمینه عمل به موازین اخلاقی انعطاف ناپذیر هستند.

تست آنلاین وسواس

افراد نامناسب برای ازدواج با یکدیگر از دید روانشناسی ازدواج موفق

افرادی که از یکدیگر دور هستند

برخی از ازدواج ها در شرایطی رخ می دهد که یکی از همسران در کشوری دیگر یا در شهری دیگر است که امکان ملاقات و آشنایی از نزدیک برای آنها محدود است. به خصوص در سال های اخیر ازدواج با ایرانیان مقیم خارج کشور باعث شده است که این نوع ازدواج رواج بیشتری بیابد.

دور بودن از یکدیگر شرایطی را فراهم می کند که نیاز به توجه دارد. وقتی که افراد از یکدیگر دور هستند شناخت آنها از یکدیگر یک شناخت از دور است. وقتی به آینه از نزدیک نگاه می کنیم چهر ه خود را به طور شفاف می بینیم، با همه جزییات و ریزه کاری ها، اما وقتی از آینه دور بایستیم و به چهره خود نگاه کنیم، جزییات چهره خود را نمی توانیم ببینیم، بلکه تنها کلیت آن را می بینیم. در روابط راه دور امکان شناخت جز ییات فرد وجود ندارد، تنها می توانیم کلیت فرد را بشناسیم.

از نظر روانشناسی ازدواج موفق آشنایی و شناخت که یک جزء مهم ازدواج است، در روابط راه دور با اشکال روبرو می شود. در روابط راه دور موارد زیر را می توان مشاهده کرد:

 • هدف عاشق و معشوق در یک رابطه طبیعی این است که با یکدیگر مهربان تر و صمیمی تر شوند، اما هدف عاشق و معشوق در روابط راه دور این است که دوباره یکدیگر را ببینند.
 • فرصت شناخت واقعی از افراد سلب می شود.
 • از برخورد با مسایل و مشکلات اجتناب می شود. وقتی نامزدهایی که رابطه آنها از راه دور است یکدیگر را می بینند، اولاً از آنجا که فرصت محدودی دارند سعی می کنند که همه چیز را به خوبی برگزار کنند و از این که در این مدت کوتاه به مسایل و مشکلات بپردازند معمولاً اجتناب می کنند.
 • تلقی آنها از تفاهم با یکدیگر معمولاً بسیار غیرواقع بینانه است. وقتی فقط چند روز بیشتر فرصت ندارند که یکدیگر را ببینند تمام وقتشان را باهم می گذرانند، به سینما، رستوران و میهمانی می روند. هیجان زیادی که در این روزها وجود دارد، باعث می شود که فکر کنند بعداً نیز در زندگی مشترک، همین شرایط تکرار خواهد شد. معمولاً این افراد وقتی برای زندگی مشترک به یک شهر یا یک کشور می روند، متوجه می شوند که شرایط واقعی چه قدر متفاوت از تجربه های اولیه آنها بوده است. به جز دور بودن در زمان آشنایی برخی از افراد دارای شرایطی هستند که پس از ازدواج برای زمان قابل توجهی از همسر خود دور هستند، افرادی که در کشتی کار می کنند یا به مأموریت های شغلی طولانی مدت می روند طبیعتاً مدت زمان قابل توجهی از همسر خود دور هستند. این گونه ازدواج ها با مسائل قابل توجهی روبرو می شود که نیاز به ویژگی های شخصیتی خاصی دارد. به هر حال در جمعیت عمومی این گونه ازدواج ها توصیه نمی شود.

تست احساس مثبت به همسر

دختر دادن و دختر گرفتن از یک خانواده

 • در برخی از فرهنگ های ایران زمین به دختر دادن و دختر گرفتن از یک خانواده اصطلاحاً بده بستان می گویند. از نظر روانشناسی ازدواج موفق این گونه ازدواج ها شرایط پیچیده ای را باعث می شود. دختر دادن و گرفتن از یک خانواده به این معنی است که اعضای درجه یک یا درجه دوی یک خانواده با اعضای درجه یک یا درجه دوی خانواده ای دیگر ازدواج کنند. این ازدواج سه حالت را دربردارد.
 • در حالت اول اعضای درجه یک (خواهر و برادر یا دو خواهر یا دو برادر ) از یک خانواده با اعضای درجه یک (خواهر و برادر یا دو برادر یا دو خواهر ) از خانواده ای دیگر ازدواج می کنند.
 • در حالت دوم اعضای درجه یک (خواهر و برادر یا دو خواهر یا دو برادر ) از یک خانواده با اعضای درجه دوم (دایی، خاله، عمو، عمه و فرزندان آنها و فرزندان خواهر و برادر) از خانواد های دیگر ازدواج می کنند.
 • در حالت سوم اعضای درجه دوم از یک خانواده با اعضای درجه دوم از خانواده ای دیگر ازدواج می کنند.

در این گونه ازدواج ها شاهد دو زوج هستیم که به طور ضربدری با هم خویشاوند هستند و این خویشاوندی گاهی درجه یک و گاهی درجه دو است. بنابراین در این گونه ازدواج ها مسائل همسران آغشته به مسائل مربوط به خویشاوندان درجه اول یا درجه دوم می شود و تمام پیچیدگی این گونه ازدواج ها از همین تداخل نشأت می گیرد.

تداخل خویشاوندی با زوجیت، مسائل بسیار عدیده و پیچیده ای را به وجود می آورد.

پیچیدگی مطلب زمانی به حداکثر می رسد که شاهد حالت اول از حالت های سه گانه باشیم. در حالت اول از آنجا که دو زوج هستند که به طور ضربدری خواهر /برادر یا خواهر /خواهر و یا برادر/برادر هستند، بالاترین پیچیدگی ممکن بروز پیدا می کند.

در فرهنگ عامیانه ی مردم مرکز ایران این اعتقاد وجود دارد که اگر دو خواهر از یک خانواده با دو برادر از خانواده ای دیگر ازدواج کنند یکی از زوج ها سیاه بخت می شود. هر چند ما (متخصین روانشناسی ازدواج موفق) چنین مطلبی را باور نداریم اما معتقدیم که این باور عامیانه اشاره به سختی ها و پیچیدگی های این گونه ازدواج ها دارد.

مرکز روانشناسی اکسیر به افرادی که تحت پوشش بیمه یانک های طرف قرارداد اکسیر هستند خدمات رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

به مثال زیر توجه کنید:

علی و مریم خواهر و برادر هستند. علی با شبنم ازدواج کرد. دو سال بعد محمد بر ادر شبنم به خواستگاری مریم آمد و با او ازدواج کرد. رابطه علی و شبنم با هم در دو سال اول ازدواجشان خوب بود و مشکل عمده ای نداشتند. اما از زمانی که محمد و مریم با هم ازدواج کردند رابطه ی آنها متأثر از این رابطه شد. هرگاه محمد و مریم رابطه ی خوبی با هم داشتند علی و شبنم هم رابطه ی خوبی داشتند و هرگاه محمد و مریم، مشکل پیدا می کردند، علی و شبنم به بحث در مورد ایرادات خواهر و برادر دیگری می پرداختند. علی اکثراً مشکلات را ناشی از محمد و شبنم تقصیر را بیشتر از مریم می دانست. یک سال پیش مریم درخواست مهریه کرد و مسائل و مشکلات بین او و محمد افزایش قابل توجهی پیدا کرد. از آن زمان به بعد مشکلات علی و شبنم نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

در صورتی که خود را به جای علی و شبنم قرار دهید، متوجه می شوید که آنها از یک طرف تحت فشار عاطفی مسائل و مشکلات خواهر یا برادر خود هستند و از طرف دیگر باید با همسری ارتباط برقرار کنند که او نیز تحت فشار عاطفی از جانب خواهر یا برادر خود است و در عین حال این مسائل و مشکلات به نحوی ناشی از خواهر یا برادر خود آنهاست. و در صورتی که خود را به جای محمد و مریم قرار دهید، متوجه می شوید که آزادی عمل آنها چه قدر محدود است چرا که در عین حال که باید مشکل خودشان را حل کنند باید مراقب خواهر یا برادر خود و رابطه ی او با همسرش نیز باشند.

در فرهنگ شرقی ما که روابط خویشاوندی و صله ی ارحام اهمیت فوق العاده ای دارد، تداخل روابط زوجیت با روابط خویشاوندی و مد اخله ی خویشاوندان پیچیدگی فوق العاده ای را بر ارتباط همسران تحمیل می کند. بنابراین توصیه می شود که به این گونه ازدواج ها با دقت بسیار بیشتری نگریسته شود و حتی الامکان از این گونه ازدواج ها پرهیز شود.

تفاوت های اجتماعی، قومی و تحصیلی با یکدیگر

یکی از شرایط تحقق رابطه ی سالم از نظر روانشناسی ازدواج موفق، نقاط مشترکی است که دو نفر باهم دارند:

علایق مشترک، عقاید و باورهای مشترک و سوابق و سلایق مشترک. تمامی اینها در تفاهم و راحتی زندگی مشترک و کم بودن تنش سهم بسزایی دارند. این بدین معنی نیست که شما و همسرتان می باید لزوماً در مورد همه چیز توافق نظر داشته باشید، اما تفاوت های زیاد و خارج از معمول می تواند تنش زیادی ایجاد کند و رابطه ای که از تفاهم و هماهنگی لازم برخوردار نباشد، عملاً مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت. تفاوت اجتماعی بیشتر بیانگر تفاوت طبقه اجتماعی و وضعیت اقتصادی است.

در ایران اقوام و قومیت های زیادی زندگی می کنند. برخی از این قومیت ها با دیگر قومیت ها شباهت بیشتری دارند و با برخی دیگر بسیار تفاوت دارند. هرچه شباهت های دو قوم بیشتر باشد، در ازدواج مشکلات کمتری ایجاد می شود. اما هرچه تفاوت ها بیشتر باشد شاهد مشکلات بیشتری خواهیم بود.

فعالیت:
شما از چه قومیتی هستید؟
کدام یک از اقوام ایرانی با شما شباهت بیشتری دارند؟
کدام یک از اقوام ایرانی با شما تفاوت بیشتری دارند؟
مشکلات احتمالی ناشی از تفاوت های اجتماعی، قومی و تحصیلی موارد زیر است.

 • ممکن است دریابید که نقاط مشترک کافی ندارید. برخی از همسران از تفاوت ها به سود خود استفاده می کنند. از یکدیگر می آموزند و خود را باهم هماهنگ می کنند. اما چنانچه این تفاوت ها زیاد باشد، تنها سبب درگیری و احساس بیگانگی خواهد شد.
 • ممکن است دریابید که ارزش های کاملاً متفاوتی دارید. ارزش های ما براساس طرز تربیت، فرهنگ قومی، سطح تحصیلات و تجارب زندگی ما شکل گرفته است. چنانچه این گونه سوابق ما به طرز فاحشی با سوابق همسر آینده ی ما متفاوت باشد، احتمالاً مشاهده خواهیم کرد که از ارزش های کاملاً متفاوتی برخوردار هستیم.

سه فاکتور مهم برای ازدواج موفق را خانم دکتر صالحیان در ویدیوی زیر برای شما توضیح می دهند.

تفاوت دینی (مذهبی) با یکدیگر

متخصصین روانشناسی ازدواج موفق معتقدند که تفاوت دینی (مذهبی) می تواند یکی از مسأله سازترین تفاوت ها باشد. تفاوت دینی در آغاز آشنایی تأثیر چندانی بر رابطه ندارد، چرا که لزومی ندارد که از دیدگاه های مذهبی یکسانی برخوردار باشیم تا از بیرون رفتن با کسی لذت ببریم. اما متأسفانه وقتی رابطه جدی تر می شود و احساسات افراد نسبت به یکدیگر قدرت می گیرد، مشکلات هم بیشتر می شود.

از آنجا که دین و مذهب باورهای بنیادین ما را شکل می دهند، تفاوت در این باورهای بنیادین می تواند برای همسران بسیار مسأله ساز شود. این افراد معمولاً در سنت ها و ایام تعطیل تفاوت مذهبی بین خود را به خوبی مشاهده می کنند و از همه مهم تر وقتی صحبت از بزرگ کردن بچه ها باشد، کافی است از آنها بپرسیم که دوست دارند بچه هایشان چه دین یا مذهبی داشته باشند.

تفاوت سنی زیاد با یکدیگر

تفاوت سنی زیاد بین زن و شوهر می تواند برای هر دو نفر مشکلات جدی ایجاد کند. البته معمولاً در اوایل ازدواج این مشکلات چندان زیاد به نظر نمی رسد، اما پس از گذشت چند سال به طور جدی خود را نشان خواهند داد.

تفاوت سنی در سنین پایین تر مشکلات بیشتری را ایجاد می کند، تا در سنین بالاتر. مثلاً تفاوت سنی یک مرد ۳۵ ساله با یک دختر ۲۰ ساله مشکلات بیشتری را سبب می شود، تا تفاوت سنی بین یک مرد ۵۵ ساله با یک خانم ۴۰ ساله. تفاوت سنی، زوج اول را بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد؛ چرا که پختگی و سطح تجربیات آنها در مقایسه با زوج دوم از شباهت کمتری برخوردار است. یک زن چهل ساله تجربیات مشترک بیشتری با یک مرد پنجاه و پنج ساله دارد، تا یک دختر ۲۰ ساله در مقایسه با یک مرد ۳۵ ساله.

موضوع تفاوت سنی زیاد بین زن و شوهر عواقب بسیاری دارد که لازم است حتماً به آن توجه شود. برخی از مشکلات احتمالی تفاوت سنی زیاد در زیر آورده شده است.

اگر از همسر خود بزرگتر باشید

 • این امکان وجود دارد که حوصله ی او را نداشته باشید. این امکان وجود دارد که برخی اوقات تحمل خامی ها، بی تجربگی ها و کندی او را درباره ی مسایل زندگی نداشته باشید. در واقع ممکن است از این که شاهد باشید که او هنوز با مسایلی دست به گریبان است، که شما مدتها پیش آنها را پشت سر گذاشته اید، خسته شوید.
 • ممکن است برای همسر خود نقش « والد » را بازی کنید. وقتی که تجربه ی بیشتری دارید، تقریباً غیرممکن است که بتوانید از پند و اندرز دادن و نصحیت کردن همسرتان چشم بپوشید. چرا که شما به خاطر سن بیشتر خود، می دانید که بهترین راه انجام کارهایی که او با آنها دست و پنجه نرم می کند، کدام است. همین باعث می شود که با همسر خود مانند « کودک » برخورد کنید. و در دام ارتباط « والد کودک » بیافتید. این ارتباط باعث خشم و انزجار او نسبت به شما و عصبانیت شما نسبت به او خواهد شد و تأثیر مخربی بر رابطه خواهد گذارد. در ضمن در رابطه ی والد کودک، جاذبه ی جنسی بین همسران به سرعت نابود خواهد شد.
 • در رابطه قدرت بیشتری پیدا می کنید و وسوسه می شوید که همسر خود را کنترل کنید. به دلیل بالاتر بودن سن و تجربه های بیشتر و احتمالاً موفقیتهای مالی بیشتر، ممکن است همسر خود را کنترل کنید تا دست به کارهای نپخته و حساب نشده نزند.
 • ممکن است بخواهید خود را جوانتر از سن واقعی خود نشان دهید. افراد در هر سنی نیازهای خاصی دارند، اما وقتی فردی با همسری بسیار جوانتر از خودش ازدواج می کند، ممکن است از این که به نیازهای سنی خودش پاسخ دهد، دست بردارد و برای رضایت خاطر همسرش سعی کند که رفتارهای سنین پایین تر را انجام دهد.

اگر از همسر خود جوانتر باشید

 • این امکان وجود دارد که به او به عنوان یک الگو و آموزگار نگاه کنید و در مقابل او احساس ضعف و حقارت کنید. وقتی همسرتان به مراتب از شما بزرگتر باشد، طبیعی است که موفق تر، با تجربه تر و از لحاظ اقتصادی با ثبات تر باشد. این موضوع می تواند فرد را به طور ناخود آگاه تحت تأثیر قرار دهد، به طوری که احساس کند همسرش از او بهتر است.
 • ممکن است برای همسر خود نقش «کودک» را بازی کنید. وقتی که تجربه ی کمتری دارید و مشاهده می کنید که همسرتان با تجربه تر است، ممکن است به طور ناخود آگاه در مقابل او نقش «کودک» را بازی کنید، به نصیحتهای او گوش دهید و از او بخواهید یک که به شما بگوید چه بکنید و چه نکنید.
 • ممکن است بخواهید خود را مسن تر از سن واقعی خود نشان دهید. برای اینکه تفاهم بین خود و همسرتان را بیشتر کنید، ممکن است رفتارهای مطابق با سن خود را کنار بگذارید و مطابق میل او رفتارهای سنین بالاتر را از خود بروز دهید.

مرکز روانشناسی اکسیر با دارا بودن مجرب ترین متخصصین روانشناسی ازدواج موفق در خدمت شما عزیزان است.

رزرو وقت آنلاین از متخصصین روانشناسی ازدواج اکسیر 

Loading...

مشاوره رایگان آنلاین