قوانین دعوای زن و شوهرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 19Rating: 5.0قوانین دعوای زن و شوهردر این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که در هنگام دعوای زن و شوهر و بحث چه کارهایی را بهتر است انجام ندهیم تا همه چیز بهتر پیش برود.

دعوای زن و شهر

در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که در هنگام دعوای زن و شوهر و بحث چه کارهایی را بهتر است انجام ندهیم تا همه چیز بهتر پیش برود.

چه کارهایی را نباید هنگام دعوای زن و شوهر انجام دهیم؟

اجتناب از صحبت بطور کلی

برخی افراد به جای اینکه با شریک زندگی‌شان در آرامش صحبت کنند و رفتار محترمانه‌ای داشته باشند، تا زمانی که به مرز انفجار نرسیده باشند چیزی نمی‌گویند، و آن را با روش آزاردهنده و پرخاشگرانه بیان می‌کنند. شاید نظر برسد اجتناب از بحث و گفتگو در کل کمتر استرس‌زا است اما معمولاً با افزایش تنش‌ها، نارضایتی و بحث شدیدتر شده و باعث ایجاد فشار بیشتر برای هر دو طرف می‌شود. صحبت کردن و حل تعارضات سالم‌ترین راه برای حل و فصل مشکلات است.


مقاله مرتبط: یک مهارت ساده برای پیشگیری از دعوا


حالت دفاعی داشتن

به جای پرداختن به شکایات شریک زندگی با یک نگاه عینی و تمایل به درک دیدگاه شخص دیگر، افراد دفاعی با قاطعیت هر مشکلی را انکار می‌کنند. به نظر می‌رسد که نفی مسئولیت در کوتاه مدت استرس را کاهش می‌دهد، اما مشکلات بلند مدت ایجاد می‌کند زمانی که دو طرف احساس می‌کنند که شنیده نمی‌شوند، و در نتیجه تعارضات حل نشده بزرگ‌تر شده و ادامه پیدا می‌کند.

تعمیم بیش از حد

برخی افراد زمانی که اتفاقی می‌افتد که دوست ندارند، منفجر شده و آن را تعمیم می‌دهند. در دعوای زن و شوهر جملات‌تان را با “تو همیشه” یا “تو هرگز” شروع نکنید. مثلا نگویید “تو همیشه دیر میای” یا “تو هیچ وقت کارهایی که بهت میگم را انجام نمیدی” مکث کنید و ببینید که آیا واقعا این‌ها صحیح هستند. همچنین، درگیری‌های گذشته را مطرح نکنید تا بحث از موضوع خارج شده و منفی‌تر شود.

دعوای زن و شوهر

درست بودن

بسیار مخرب است فکر کنید که آن طور که شما به قضایا نگاه می‌کنید درست است و آن طور که دیگران نگاه می‌کنند اشتباه است. از شریک زندگی‌تان نخواهید که نگاه‌شان را با شما یکی کند. و اگر طرف مقابل تان نگاه متفاوتی دارد آن را به خود نگیرید. به دنبال سازش یا موافقت با عدم توافق باشید و به یاد داشته باشید که همیشه “درست” یا “غلط” وجود ندارد و هر دو دیدگاه می‌توانند درست باشند.


مقاله مرتبط: مامان! بابا! دعوا نکنید


ذهن خوانی

برخی افراد در دعوای زن و شوهر بجای اینکه درباره افکار و احساسات شریک زندگی‌شان سوال کنند، فکر می‌کنند می‌دانند که او به چه چیزی فکر می‌کند و چه احساسی دارد، فقط مبتنی بر تفسیرهای نادرست از اعمال – و همیشه فرض می‌کنند که این منفی است! مثلا اگر همسری به دلیل خستگی تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشد همسرش برداشت می‌کند که او را دوست ندارد. این موضوع باعث سوء برداشت و دشمنی می‌شود. مهم است که به یاد داشته باشید که هر کدام از ما دیدگاه منحصر به فرد خاص خود را داریم و سعی کنید ذهن خوانی نداشته باشید. تلاش کنید به طرف مقابل‌تان خوب گوش دهید.

گوش دادن را فراموش کنید

برخی افراد حرف طرف مقابل را قطع می‌کنند، چشمانشان را می‌چرخانند و به جای گوش دادن و تلاش برای فهمیدن شریک زندگی‌شان، آنچه را که می‌خواهند بگویند تکرار می‌کنند. اهمیت گوش دادن و همدردی با شخص دیگر را دست کم نگیرید!


مقاله مرتبط: همسرم به حرفهایم گوش نمی‌دهد


بازی سرزنش

برخی از افراد با انتقاد و سرزنش شخص دیگر برای این وضعیت، با تعارض برخورد می‌کنند. آنها اعتراف به هرگونه ضعف از طرف خود را تضعیف اعتبار و باور خود می‌دانند، و به هر قیمتی از آن اجتناب می‌کنند، و طرف مقابل را به خاطر تقصیرات‌شان خجالت زده می‌کنند. درعوض، سعی کنید تعارض را فرصتی برای تجزیه و تحلیل اوضاع بطور عینی بدانید، نیازهای هر دو طرف را ارزیابی کنید و راه حلی ارائه دهید که به هر دوی شما کمک کند.

تلاش برای برنده شدن

دکتر فیل می‌گوید: “اگر افراد روی پیروزی تمرکز کنند رابطه از بین می‌رود”. نکته مهم بحث در روابط باید درک متقابل و رسیدن به توافق یا قطعنامه‌ای باشد که نیازهای هر کسی را برآورده کند. اگر روی این تمرکز کنید که طرف مقابل چقدر اشتباه کرده است، احساسات را کم‌تر در نظر بگیریم، و روی نظرتان پافشاری کنید، در مسیر اشتباهی قرار گرفته اید.

دیوارکشی

زمانی که یکی از دو طرف می‌خواهد که در مورد مسائل  مشکل ساز در رابطه صحبت کند ممکن است، طرف مقابل دیوارکشی کند، یا از حرف زدن و شنیدن امتناع کند. این کار بی احترامی را نشان می‌دهد و در موارد خاص نشان دهنده تحقیر است، که حتی باعث می‌شود تا تعارضات رشد کند. دیوارکشی هیچ چیز را حل نمی‌کند بلکه به ارتباط آسیب می‌رساند و احساسات بد ایجاد می‌کند. بهتر است صحبت و گوش کردن با رفتار محترمانه باشد.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر