قوانین دعوای زن و شوهرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 19Rating: 5.0قوانین دعوای زن و شوهردر این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که در هنگام دعوای زن و شوهر و بحث چه کارهایی را بهتر است انجام ندهیم تا همه چیز بهتر پیش برود.

دعوای زن و شوهر

در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که در هنگام دعوای زن و شوهر و بحث چه کارهایی را بهتر است انجام ندهیم تا همه چیز بهتر پیش برود.

چه کارهایی را نباید هنگام دعوای زن و شوهر انجام دهیم؟

اجتناب از صحبت بطور کلی

برخی افراد به جای اینکه با شریک زندگی‌شان در آرامش صحبت کنند و رفتار محترمانه‌ای داشته باشند، تا زمانی که به مرز انفجار نرسیده باشند چیزی نمی‌گویند، و آن را با روش آزاردهنده و پرخاشگرانه بیان می‌کنند. شاید نظر برسد اجتناب از بحث و گفتگو در کل کمتر استرس‌زا است اما معمولاً با افزایش تنش‌ها، نارضایتی و بحث شدیدتر شده و باعث ایجاد فشار بیشتر برای هر دو طرف می‌شود. صحبت کردن و حل تعارضات سالم‌ترین راه برای حل و فصل مشکلات است.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

حالت دفاعی داشتن

به جای پرداختن به شکایات شریک زندگی با یک نگاه عینی و تمایل به درک دیدگاه شخص دیگر، افراد دفاعی با قاطعیت هر مشکلی را انکار می‌کنند. به نظر می‌رسد که نفی مسئولیت در کوتاه مدت استرس را کاهش می‌دهد، اما مشکلات بلند مدت ایجاد می‌کند زمانی که دو طرف احساس می‌کنند که شنیده نمی‌شوند، و در نتیجه تعارضات حل نشده بزرگ‌تر شده و ادامه پیدا می‌کند.

تعمیم بیش از حد

برخی افراد زمانی که اتفاقی می‌افتد که دوست ندارند، منفجر شده و آن را تعمیم می‌دهند. در دعوای زن و شوهر جملات‌تان را با “تو همیشه” یا “تو هرگز” شروع نکنید. مثلا نگویید “تو همیشه دیر میای” یا “تو هیچ وقت کارهایی که بهت میگم را انجام نمیدی” مکث کنید و ببینید که آیا واقعا این‌ها صحیح هستند. همچنین، درگیری‌های گذشته را مطرح نکنید تا بحث از موضوع خارج شده و منفی‌تر شود.

دعوای زن و شوهر

درست بودن

بسیار مخرب است فکر کنید که آن طور که شما به قضایا نگاه می‌کنید درست است و آن طور که دیگران نگاه می‌کنند اشتباه است. از شریک زندگی‌تان نخواهید که نگاه‌شان را با شما یکی کند. و اگر طرف مقابل تان نگاه متفاوتی دارد آن را به خود نگیرید. به دنبال سازش یا موافقت با عدم توافق باشید و به یاد داشته باشید که همیشه “درست” یا “غلط” وجود ندارد و هر دو دیدگاه می‌توانند درست باشند.


مقاله مرتبط: مامان! بابا! دعوا نکنید


ذهن خوانی

برخی افراد در دعوای زن و شوهر بجای اینکه درباره افکار و احساسات شریک زندگی‌شان سوال کنند، فکر می‌کنند می‌دانند که او به چه چیزی فکر می‌کند و چه احساسی دارد، فقط مبتنی بر تفسیرهای نادرست از اعمال – و همیشه فرض می‌کنند که این منفی است! مثلا اگر همسری به دلیل خستگی تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشد همسرش برداشت می‌کند که او را دوست ندارد. این موضوع باعث سوء برداشت و دشمنی می‌شود. مهم است که به یاد داشته باشید که هر کدام از ما دیدگاه منحصر به فرد خاص خود را داریم و سعی کنید ذهن خوانی نداشته باشید. تلاش کنید به طرف مقابل‌تان خوب گوش دهید.

مشاوره تلفنی زناشویی

گوش دادن را فراموش کنید

برخی افراد حرف طرف مقابل را قطع می‌کنند، چشمانشان را می‌چرخانند و به جای گوش دادن و تلاش برای فهمیدن شریک زندگی‌شان، آنچه را که می‌خواهند بگویند تکرار می‌کنند. اهمیت گوش دادن و همدردی با شخص دیگر را دست کم نگیرید!


مقاله مرتبط: همسرم به حرفهایم گوش نمی‌دهد


بازی سرزنش

برخی از افراد با انتقاد و سرزنش شخص دیگر برای این وضعیت، با تعارض برخورد می‌کنند. آنها اعتراف به هرگونه ضعف از طرف خود را تضعیف اعتبار و باور خود می‌دانند، و به هر قیمتی از آن اجتناب می‌کنند، و طرف مقابل را به خاطر تقصیرات‌شان خجالت زده می‌کنند. درعوض، سعی کنید تعارض را فرصتی برای تجزیه و تحلیل اوضاع بطور عینی بدانید، نیازهای هر دو طرف را ارزیابی کنید و راه حلی ارائه دهید که به هر دوی شما کمک کند.

اینستاگرام اکسیر

تلاش برای برنده شدن

دکتر فیل می‌گوید: “اگر افراد روی پیروزی تمرکز کنند رابطه از بین می‌رود”. نکته مهم بحث در روابط باید درک متقابل و رسیدن به توافق یا قطعنامه‌ای باشد که نیازهای هر کسی را برآورده کند. اگر روی این تمرکز کنید که طرف مقابل چقدر اشتباه کرده است، احساسات را کم‌تر در نظر بگیریم، و روی نظرتان پافشاری کنید، در مسیر اشتباهی قرار گرفته اید.

دیوارکشی

زمانی که یکی از دو طرف می‌خواهد که در مورد مسائل  مشکل ساز در رابطه صحبت کند ممکن است، طرف مقابل دیوارکشی کند، یا از حرف زدن و شنیدن امتناع کند. این کار بی احترامی را نشان می‌دهد و در موارد خاص نشان دهنده تحقیر است، که حتی باعث می‌شود تا تعارضات رشد کند. دیوارکشی هیچ چیز را حل نمی‌کند بلکه به ارتباط آسیب می‌رساند و احساسات بد ایجاد می‌کند. بهتر است صحبت و گوش کردن با رفتار محترمانه باشد.

یک مهارت ساده برای پیشگیری از دعوای زن و شوهر

در پیشگیری از رفتارهای خشونت آمیز کلامی و جسمی، ایجاد وقفه ماهرانه، ضروری است. این فن مفیدترین راهکار برای متوقف ساختن خشونت و جلوگیری از کتک کاری است. نکته کلیدی در زمینه نحوه استفاده از فن وقفه این است که باید قبل از این که کنترل خود را از دست بدهید و دعوا به نقطه ای برسد که هر دو فقط به حمله متقابل روی آورید، از آن استفاده کنید.

پترسون در سال ۱۹۸۲ مراحل تشدید عصبانیت را مورد بررسی قرار داد. او دریافت زوج هایی دچار خشونت می شوند که می خواهند بر همسرشان تاثیر بگذارند و او را کنترل کنند. الگوهای واکنش و واکنش متقابل با سرعت باور نکردنی رد و بدل می شوند. موقعی که یک رشته رفتار ناکار آمد حمله و حمله متقابل شروع می شود، وقفه موثرترین راه شکست این روند و جلوگیری از صدمه عاطفی است. برای استفاده از این فن باید:

  1. تشخیص دهید که ادامه ی بحث به خشونت ختم خواهد شد.
  2. خود را متعهد سازید قبل از این که دعوا شدت یابد، آن را متوقف سازید.

مدت زمان لازم برای کسب مهارت

می توان طی یک بحث یک ساعته قرار داد وقفه ایجاد نمود. برای این که مطمئن شوید که می توانید از این فن استفاده نمایید، باید چندین بار قبل از این که عصبانی شوید، آن را تمرین کنید. موقعی موفق شدید در یک حالت واقعی از وقفه استفاده کنید، می توان گفت که در کسب این مهارت خوب پیش رفته اید.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

تعیین علامتی برای وقفه

باید با موافقت همدیگر علامتی مشخص کنید که وقتی احساس کردید وقفه لازم است، از آن استفاده کنید. با کلام ساده مانند ”وقفه” یا استفاده از علامت T که در والیبال و سایر ورزش ها به نشانه وقفه است.

موافت با علامت وفقه

برای وضعیت هایی که در ارتباط خود با همسرتان بیشتر عصبانی می شوید، علامت هایی را با توافق همدیگر تعیین کنید. هر گونه علامتی که نشانه تشدید عصبانیت در شماست مانند بلند شدن صدا، حمله و استفاده زیاد از جمله های “تو….تو همیشه ….تو هرگز و…”

پیروی از قواعد وقفه

رعایت هفت قاعده زیر بسیار ضروریست:

  • هیچ کلمه اضافی بعد از اعلام وقفه نگویید.
  • بلافاصله محل بحث را ترک کنید. حدود یک ساعت طول می کشد. اگر بیشتر شود احساس طرد شدگی می دهد و کمتر از آن هم هنوز به حدکافی خونسرد نشده اید.
  • وقتی زمان وقفه تمام شد برگردید.
  • هنگامی که در دوره وقفه هستید، دارو یا الکل مصرف نکنید.
  • در طول وقفه، بحث های انجام شده را در ذهن خود مرور نکنید.
  • بهترین کار موقع وقفه، انجام چند حرکت ورزشی است.
  • وقتی برگشتید ابتدا از فرد مقابل بپرسید که آیا آماده گفتگو در مورد تعارض مورد نظر هست.

ملاحظات خاص

موقعی که می خواهید از ارتباط با همسرتان امتناع کنید، از فن وقفه استفاده نکنید. صرفا چون نمی خواهید در مورد موضوع خاصی صحبت نکنید از این فن استفاده نکنید.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مشاوره رایگان آنلاین