دروغ سفید چیست ؟

دروغ سفید دروغی است که برای آسیب به دیگران گفته نمی شود، مثل:

  • در جاده با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت رانندگی می کند اما در جمع دوستان میگوید که کمتر از ۱۲۰ کیلومتر در ساعت نمی رود.
  • روزی یک صفحه کتاب میخواند اما در حضور دیگران میگوید اگر کمتر از ده صفحه در روز بخوانم نمی خوابم.

و بسیاری دروغ های دیگر به همین شکل…

 

تست آنلاین اضطراب

 

چند روز اخیر که کتاب های پاول اکمن را بیشتر و دقیق تر می خواندم، جمله ای نظرم را جلب کرد:

«من دروغ های سیاه را بخشودنی می دانم… اما دروغ سفید نابخشودنی است. این دروغ انسان ها را به پرتگاه نابودی می برد.»

دروغ سفید و اجبار بر پوشش نقاب

بیشتر و بیشتر خواندم و دیدم راست میگوید. ما با دروغ سفید دیگران را فریب نمی دهیم، بلکه «خود» را «فریب» می دهیم. به اندازه ای که تصویر بیرونی ما با واقعیت درونی ما تفاوت دارد، دچار تعارض و اضطراب و تنش میشویم. به همان اندازه وادار میشویم در مواجهه با دیگران نقاب بر چهره بزنیم و به همان اندازه از تحقق برنامه های توسعه توانایی های فردی خویش، جا می مانیم….

دروغ سفید

اگر من روزی یک صفحه کتاب میخوانم و خود را متعهد کنم که در حضور دیگران نیز همین حرف را بزنم، زودتر به افزایش میزان کتاب خوانی خود تشویق میشوم. اگر روزها ساعت ۱۱ از خواب بیدار می شوم و این را به دیگران نیز بگویم، انرژی من برای بیدار شدن در ساعت ۹ افزایش می یابد و به دیگران هم میتوانم با افتخار بگویم: «اخیراً هر روز ۲ ساعت زودتر بیدار میشوم». اما کسی که ساعت ۱۱ بیدار می شود و به همه میگوید ساعت ۷ بیدار است، حتی وفتی دو ساعت از خواب خود کم میکند (و ۹ صبح بیدار می شود) دو گزینه برای دروغ گویی سفید پیش رو دارد:

 

اینستاگرام اکسیر

   – گزینه اول: همچنان به همه بگوید ساعت ۷ بیدار میشود. (پس هیچ جایزه ی بیرونی برای این تلاش دریافت نمیکند و بی انگیزه می شود)

   – گزینه دوم: از این به بعد به همه بگوید که من ساعت ۵ از خواب بیدار می شوم (و به این صورت در باتلاق دروغ سفید بیش از قبل فرو میرود و عزت نفسش نیز خدشه دار می گردد)

بیایید با هم قرار بگذاریم هیچوقت دروغ سفید نگوییم…

 

دریافت وقت مشاوره آنلاین

Loading...

 

مشاوره رایگان آنلاین