بیشتر اطرافیان در این مواقع می‌گویند: «‌آرامش خودتان را حفظ کنید و نگران نباشید؛ بارداری بالاخره رخ خواهد داد.» اگرچه این توصیه شاید ناخوشایند باشد، اما حقیقتی علمی در آن وجود دارد.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

تاثیر استرس بر بارداری

شواهد جدید، نشان می‌ دهد که استرس بر باروری اثر می‌ گذارد. یک بررسی اخیر نشان داد که زنان با میزان بالای آلفا ــ آمیلاز، آنزیمی که با استرس ارتباط دارد، سخت‌ تر باردار می‌ شوند.

نمونه‌ های بزاق گرفته‌ شده از ۲۷۴ زن در طول ۶ چرخه قاعدگی (یا تا زمانی که باردار شده بودند)، نشان داد افرادی که بالاترین میزان این آنزیم را در اولین دوره قاعدگی داشتند، نسبت به زنانی که کمترین میزان این آنزیم را داشتند، با احتمال ۱۲ درصد کمتر باردار شده بودند.

نکته جالب‌ تر این بود که زنانی که در این بررسی شرکت داشتند، ‌سابقه قبلی ناباروری نداشتند. همه این زنان یا در حال طراحی برای باردار شدن بودند یا از ۳ ماه قبل، برای باردار شدن تلاش می‌ کردند.

پژوهشگران هنوز نفهمیده‌ اند استرس دقیقا چه نقشی در باروری ایفا می‌ کند، ‌زیرا زنان تحت شرایط استرس شدید نیز می‌ توانند باردار شوند.

آلیس دومار، رییس مرکز سلامت روان/بدن در بوستون، در این باره می‌ گوید:‌

«به گمان من، برخی زنان از لحاظ اثر استرس بر تولید مثل حساسیت بیشتری دارند. اگر شما تحت استرس قرار گیرید و نتوانید به سرعت باردار شوید، ‌خود این مساله باعث استرس بیشتر شما می‌ شود.»

به گفته او، در یک بررسی در تایوان، در۴۰ درصد زنانی که برای درمان ناباروری مراجعه کرده بودند، ‌تشخیص افسردگی و اضطراب داده شده بود. خود درمان ناباروری ممکن است استرس‌ زا باشد، ‌به اضافه اینکه عدم یقین بیشتری را در زن، از لحاظ بارداری ایجاد کند. اگر استرس بتواند بر احتمال لقاح اثر بگذارد، ‌کنترل آن ممکن است این احتمال را افزایش دهد.

هورمون کورتیزول

پژوهشگران سعی کرده‌ اند این مساله را ثابت کنند. در تحقیقی که در بخش زن و زایمان دانشکده پزشکی دانشگاه اموری در آمریکا انجام شد، زنانی که برای بیش از ۶ ماه تخمک‌گذاری نکرده بودند، ‌موردبررسی قرار گرفتند و مشخص شد که میزان بالایی از هورمون کورتیزول، یک هورمون استرس، در خون آن ها وجود دارد.

در شرایط استرس‌ زا، ‌کورتیزول، مانند آدرنالین، شدت سوخت‌ و ساز را افزایش می‌ دهد و فشارخون را در حد بالایی نگه می‌‌ دارد، باعث اضافه وزن می‌ شود و به مشکلات بهداشتی دیگری نیز می‌ انجامد.

تنش های روانی و بارداری

هفت توصیه‌ کاربردی

این توصیه‌ های عملی، می‌ تواند به شما کمک کند تا ‌هنگامی که می‌ خواهید باردار شوید، ‌از استرس خود بکاهید:

  – شوهرتان را وارد فهرست کنید

پژوهش‌ ها نشان می‌ دهند که زنان با استرس ناشی از ناباروری، به نحوی متفاوت با مردان مواجه می‌ شوند. برای مثال زنان با احتمال بیشتری به دنبال حمایت اجتماعی می‌ روند؛ اما مردان به حل مساله گرایش دارند. این گرایش‌ های متفاوت، ممکن است به اختلاف بینجامد.

به‌ گفته روان‌ شناسان، اشتغال ذهنی مداوم با بچه‌ دار شدن، ممکن است حتی رضایت جنسی را هم تحت‌ تاثیر قرار دهد. روان‌ شناسان توصیه می‌ کنند، زوج‌ ها مانند روزهای اول آشناییشان عمل کنند. در طول هفته زمانی برای تفریح، مثلا رفتن به سینما بگذارند. همچنین یک حد زمانی، مثلا حدود ۲۰ دقیقه برای بحث‌‌ در مورد بارداری تعیین کنند.

  – دوباره علت مشکلتان را بررسی کنید

فکر کردن به اینکه «همه به جز من، به سادگی باردار می‌ شوند» تنها ناراحتی ما را باعث می‌ شود. باید با این طرز تفکر منفی، با بیان جملات مثبت غلبه کنید. به‌ عنوان نمونه «اگر باردار ‌شدن اینقدر ساده بود، این همه کلینیک باروری وجود نداشت.» تفکرات بدبینانه‌ تان را شناسایی کنید و تمرین کنید تا پاسخی را به شرایطتان بدهید که واقع‌ گرایانه‌ تر باشد.

  – سعی کنید یادداشت روزانه بنویسید

روزانه احساساتتان را به کاغذ منتقل کنید. این راهی برای رهایی از نگرانی‌ هایی است که از در میان گذاشتن مستقیم آن ها با دیگری، پرهیز دارید. بعد ممکن است تصمیم بگیرید که یادداشت‌ ها را دور بریزید یا به کسی نشان دهید تا آن ها را بخواند.

اینستاگرام اکسیر

  – فعال بمانید

ادامه دادن فعالیت‌ هایی که باعث لذت شما می‌ شود، ‌اهمیت زیادی دارد؛ در غیر این صورت ممکن است باردارشدن، به تنها کانون توجه‌ تان بدل شود. به میهمانی دوستان و نزدیکانتان بروید،‌ عکس‌ های دسته‌ جمعی بگیرید و خلاصه خودتان را غرق کارهایی که دوست دارید کنید. انجام دادن کارهای لذت‌ بخش، میزان سروتونین، ماده شیمیایی بالابرنده خلق در مغز، را می‌ افزاید. این کار، پاداش اضافی هم برای شما به دنبال دارد.

  – برای حفظ آرامش تلاش کنید

یک راه ساده برای آرام شدن این است که زمانی مثلا یک یا ۲ بار در روز را، به فرو بردن بدنتان به حالت عمیق آرامش عضلانی اختصاص دهید. برای ۵ دقیقه یا بیشتر چشم‌هایتان را ببندید و خودتان را در جایی دوردست تصور کنید. به اصطلاح یک سفر ذهنی کوچک انجام دهید.

به خودتان اجازه دهید که همه حس‌ های‌ محیط اطرافتان را تجربه کنید. بدن شما طوری پاسخ خواهد داد که گویی واقعا در آنجا هستید. منافع این «واکنش آرامش‌ بخشی» شامل سرعت پایین‌ تر ضربان قلب و فشار خون پایین‌ تر خواهد بود. اگر نوع خاصی از این تکنیک را ترجیح می‌ دهید، محدودیتی در گزینه‌ ها وجود ندارد. مراقبه، یوگا و آرامش‌ بخشی پیشرونده عضلانی تنها چند مورد از این تکنیک‌ها هستند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

  – ورزش کنید

پیاده‌ روی، شناکردن، یوگا یا سایر ورزش‌ های متعادل، ممکن است از استرس شما کم کند، و مزایای اضافی هم دارد. زنان دارای اضافه وزنی که از طریق فعالیت جسمی وزنشان را کم می‌ کنند، ‌به باروری خودشان هم کمک می‌ کنند.

برای مثال چربی بیش از حد بدن، باعث تولید استروژن اضافی در بدن می‌ شود که تخمک‌ گذاری را مختل می‌ کند. ورزش‌ هایی که انرژی زیادی مصرف می‌ کنند‌، مانند دویدن یا جاگینگ (دویدن آرام) موادی به نام آندورفین‌ ها (افیون‌ های درون‌ زا) را در بدن تولید می‌ کنند که باعث احساس خوشی و راحتی در فرد می‌شود.

البته باید توجه داشته باشید که ورزش بیش از حد، در زنانی که از قبل تحت استرس هستند، می‌ تواند اوضاع را بدتر کند، چرا که ورزش زیاد، باعث آزاد شدن کورتیزول می‌ شود.

  – از مشاوره‌ های فردی و گروه‌ های حمایتی استفاده کنید

زنی که در تلاش برای باردار شدن است، نیاز به کسی دارد که با او همدلی کند. مشاوره ممکن است راهی برای تخلیه سردرگمی، ناراحتی و ناامیدی شما باشد. همین پیوستن به گروه‌ های حمایتی و صحبت کردن با زنانی که مشکلات مشابهی دارند‌، نیز می‌ تواند به شما کمک کند.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سیگار کشیدن در دوران بارداری و تیک های عصبی

در مطالعه ای که در سپتامبر ۲۰۱۶ انجام شده، ارتباطی قوی بین سیگار کشیدن مادر در دوران بارداری و سندرم تورت و سایر اختلال تیک پیدا شده است.

سیگار کشیدن در دوران بارداری با برخی اختلالات رفتاری مانند اختلالات تیک و بیش فعالی در ارتباط است. با این حال علت این ارتباط هنوز مشخص نشده است. مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشند به احتمال بیشتری فرزندانی با مشکلات رفتاری خواهند داشت. سیگار کشیدن مادر احتمال نارس به دنیا آمدن کودک را افزایش می دهد و شاید این موضوع باعث بسیاری از مشکلات رفتاری در کودکان شود. همچنین مصرف سیگار در مادران با وضعیت پایین اقتصادی و فرهنگی همراه است که این نیز به نوبه خود می تواند اثر گذار باشد.

یک مطالعه طولی با همکاری دانشمندان آمریکایی و دانمارکی ارتباط بین سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری و دو اختلال تیک و وسواس را سنجیده است.

محققین پس از کنترل عوامل دیگر دریافتند که سیگار کشیدن مادر باعث افزایش خطر ابتلا به اختلالات تیک می شود. البته این یافته در مادرانی که سیگار کشیدن آنها سنگین بود (۱۰ نخ یا بیشتر در روز) آشکار بوده است. درصد ابتلا به اختلال تیک در این تحقیق قابل ملاحظه بوده است. این احتمال ۶۶ درصد بوده است.

در رابطه با اختلال وسواس نتایج مشابه ولی ضد و نقیض و غیر قابل اعتماد بدست آمد.

در این تحقیق محققین اثرات سوء مصرف سیگار را بر اختلالات رفتاری تایید و تاثیر آن بر روی اختلال تیک کشف کردند. تحقیقات آینده می تواند بر چگونگی تاثیر آن بر رشد مغز متمرکز شود.

همچنین بسیار حیاتی است که با این همه تحقیق مبنی بر اثرات منفی سیگار کشیدن بر روی جنین، برنامه ای برای پیشگیری از این معضل طراحی نشود.

مشاوره رایگان آنلاین