ترامادول و اعتیاد به مواد مخدرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 1Rating: 5.0ترامادول و اعتیاد به مواد مخدرترامادول یک داروی ضد درد است، که با نام های مختلفی از جمله، بایومادول در داروخانه ها عرضه می شود. از ترامادول برای تسکین درد های متوسط تا شدید استفاده می شود. با اینکه تاکنون مکانیسم اثر ترامادول دقیقا مشخص نشده است، ولی این دارو مانند مورفین عمل می کند.

ترامادول یک داروی ضد درد است، که با نام های مختلفی از جمله، بایومادول در داروخانه ها عرضه می شود. از ترامادول برای تسکین درد های متوسط تا شدید استفاده می شود. با اینکه تاکنون مکانیسم اثر ترامادول دقیقا مشخص نشده است، ولی این دارو مانند مورفین عمل می کند.

انواع این دارو در بازار دارویی کشور

ترامادول مانند مورفین در مغز به گیرنده های اپیوئیدی متصل شده و باعث ایجاد تسکین می گردد. این دارو به صورت آمپول، قرص یا کپسول های 50 و 100 میلی گرمی در بازار دارویی کشور وجود دارد و در داروخانه ها عرضه می شود…

بالاترین دوز روزانه آن، 400 میلی گرم است. خوردنش با غذا یا بدون غذا، تاثیری در میزان جذب آن ندارد.

ترامادول

تداخلات دارویی

داروهایی مانند کاربامازپین و کینیدین، مانع از خنثی شدن ترامادول در بدن شده، غلظت آن را در خون بالا می برند! استفاده همزمان ترامادول با داروهای مهار کننده مونوآمینواکسیداز و مهارکننده انتخابی گیرنده های سروتونین، مانند فلوکستین، منجر به عوارض جانبی شدیدی از جمله تشنج می شود.

این دارو در صورتی که با الکل، داروهای بیهوشی، مواد مخدر، داروهای آرام بخش یا خواب آور استفاده شود، خطر ایست تنفسی را به شدت افزایش می دهد.

سالم بودن آن، برای زنان حامله یا در مرحله شیردهی هنوز ثابت نشده است.

عوارض جانبی

عوارض جانبی آن عبارتند از:

 • تهوع
 • یبوست
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • خارش
 • اسهال
 • خشکی دهان
 • بثورات جلدی
 • اختلالات بینایی
 • سرگیجه واقعی
 • تشنج

ارتباط ترامادول با اعتیاد و سوء مصرف مواد

این دارو از بدو ورودش به بازار دارویی کشور، مورد توجه بیماران معتاد به مواد مخدر قرار گرفت. و آوازه آن تا جایی پیش رفته است که متاسفانه گروه ها و خواننده های رپی وجود دارند که نام ترامادول را برای خود انتخاب کرده اند!

تجربه نویسنده در زمینه مدیریت سایت های مشاوره درمان اعتیاد، نشان می دهد که نام ترامادول بعد از کراک، دومین نامی است که کاربران اینترنت با جستجوی آن، به چنین سایت هایی راه پیدا می کنند، و سئوالی که همیشه چنین کاربرانی مطرح می کنند این است که:

 • آیا ترامادول باعث اعتیاد به مواد مخدر می شود؟
 • آیا ترامادول داروی مناسبی برای ترک اعتیاد است؟
 • آیا ترامادول باعث ایجاد تشنج می شود؟

در پاسخ به این سئوالات، باید بگوییم که با توجه به اینکه مکانیسم کنترل درد در ترامادول، مشابه مورفین است، مصرف مداوم آن، منجر به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به مواد مخدر می شود؛ و مصرف طولانی مدت ترامادول، منجر به اعتیاد به آن شده و درمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری چون تریاک، کراک و هروئین دارد!

علایم ترک ترامادول

باز هم تجربه نویسنده نشان می دهد که بیمارانی که در مراکز بستری، جهت ترک ترامادول بستری می شوند، علایم خماری یا ترک غیر قابل تحمل تری نسبت به سایر بیماران وابسته به مواد مخدر از خود نشان می دهند!

از جمله علایم ترک ترامادول عبارتند از:

 • عصبانیت
 • تعریق
 • بی خوابی
 • تهوع
 • اسهال
 • لرزش اندام ها و توهم

معتادان به مواد مخدر، در مواردی که امکان تهیه یا استفاده از مواد مخدر را ندارند، از این دارو جهت جایگزین کردن مواد مخدر استفاده می کنند. عده ای نیز به غلط، آن را برای ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می دهند!

جایگزین مواد مخدر برای معتادان

در حقیقت تعداد کسانی که به واسطه مصرف ترامادول، وارد وادی اعتیاد شده اند، کمتر از کسانی است که این دارو را جهت جایگزینی مواد مورد استفاده قرار می دهند. این ها معمولا کسانی هستند که به خاطر درد، ترامادول را طولانی مدت مصرف کرده اند و از عواقب اعتیاد به آن غافل مانده اند!

پس اگر شخصی به کلینیک مراجعه کند و بگوید که اعتیادش را با ترامادول شروع کرده و در ابتدا از آن، برای نئشه بازی و سرخوشی استفاده کرده است، کمی غیر معمول به نظر می رسد! همچنان که گفته شد، افراد وابسته به ترامادول، بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدری هستند که جهت جلوگیری از علایم ناخوشایند ترک یا خماری، از این دارو به عنوان جایگزین استفاده می کنند.

استفاده از ترامادول برای ترک اعتیاد؟!

بر اساس مقالات معتبر پزشکی، ترامادول در دوز 200 تا 400 میلی گرم می تواند علایم ترک مواد مخدر را از بین ببرد و تجویز آن به مقدار کمتر از این دوز، فرقی با تجویز دارونما در کنترل علایم ترک ندارد!

شخصی که از این دارو جهت ترک اعتیاد استفاده می کند، وقتی دوز دارو را به کمتر از 200 میلی گرم برساند، علایم ترک مواد مخدر را از خود نشان خواهد داد و دوباره به مصرف ترامادول یا مواد مخدر رو می آورد؛ حال چنین شخصی چگونه می تواند دوز دارو را به فرضا 2.5 میلی گرم در روز کاهش دهد؟!

در حالی که این قضیه در مورد داروهای مناسب ترک اعتیاد، مانند متادون صدق نمی کند…

پس می توان نتیجه گرفت ترامادول، داروی مناسبی برای ترک اعتیاد نیست! به علاوه اکثر قریب به اتفاق بیماران وابسته به مواد مخدر، در کنار مصرف مواد مخدر از داروهای اعصاب، آرام بخش و خواب آور نیز استفاده می کنند و همچنان که در قسمت تداخلات دارویی عنوان شد، با مصرف همزمان ترامادول با این داروها، خود را در خطر تشنج و ایست تنفسی قرار می دهند!

تشنج شایع ترین عارضه است

تشنج شایع ترین عارضه ای است که بیماران از ترس ایجاد آن، جهت درمان وابستگی به ترامادول، به مراکز درمان سوء مصرف مواد مراجعه می کنند! علاوه بر تداخل دارویی منجر به تشنج، ترامادول با کاهش آستانه تشنج، باعث ایجاد تشنج در کسانی می شود که به علت تشنج در حال درمان هستند یا اینکه درمان شده اند!

پس به خاطر داشته باشیم که ترامادول باید بر اساس نسخه و توصیه پزشک مورد استفاده قرار بگیرد و مصرف خودسرانه آن، عواقب غیر قابل جبرانی به دنبال خواهد داشت.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر