تئوری انتخاب

بر اساس تئوری انتخاب همسر تنها کسی که میتوانیم کنترلش کنیم خود ما هستیم. اگر رابطه نا موفقی داریم، باید بیندیشیم و ببینیم خود من چه میتوانم انجام دهم که باعث بهبودی رابطه ام شود و نه اینکه سعی کنم دیگری را تغییر دهم. تقریبا در تمامی موارد هنگامی که دست از کنترل بیرونی برمیداریم، همسرمان نیز تغییر میکند.

اما تئوری انتخاب چیزی ورای رهایی از کنترل بیرونی است. طبق تئوری انتخاب ، ما باید تا جایی که امکان دارد به همسرمان کمک کنیم تا نیازهایش را ارضا کند. برای دستیابی به این هدف لازم است هفت عادت مهرورزی و پیوند دهنده را جایگزین رفتارهایی که رابطه را تخریب می کنند کنیم.


مقاله مرتبط: نحوه زندگی با همسر ایرادگیر

مقاله مرتبط: قوانین دعوای زن و شوهر


رفتارهای پیوند دهنده

۱.گوش کردن

۲.حمایت کردن

۳.تشویق نمودن

۴.احترام گذاردن

۵.اعتماد کردن

۶.پذیرفتن فرد همانگونه که هست

۷.گفتگوی همیشگی بر سر اختلافات


مقاله مرتبط: همسرم به حرفهایم گوش نمی‌دهد


فواید تئوری انتخاب

قدرت تئوری انتخاب در این است که به ما کمک میکند با دیگران به ویژه نزدیکانمان، خوب کنار بیایم. طبق تجارب ما، این راه یگانه راه حفظ یک زندگی مشترک رضایتمند و پایدار است. وقتی میخواهیم بر اساس تئوری انتخاب رفتار کنیم، حتی زمانی که احتمال میدهیم کمترین اختلافی وجود دارد، باید پیش از هر اقدامی فکر کنیم. اولین فکرمان باید این باشد که تا جای ممکن از به کارگیری هفت رفتار مخرب اجتناب کنیم زیرا میدانیم که استفاده از این رفتارها ما را بیشتر از همه دور میکند و بر مشکلات ما می افزاید .

پس از آن برای رفع اختلاف هایمان یک یا چند رفتار مهرورزانه به کار بریم. این کار بسیار ساده به نظر میرسد، اما عملی کردن آن بسیار دشوار است مگر آنکه همواره به یاد داشته باشیم با اعمال هفت رفتار مخرب تا چه حد به زندگیمان صدمه وارد میکنیم. به محض آنکه لغتی از دهانمان بیرون می آید یا حالت چهره مان عوض میشود، دیگر نمیتوانیم آن را پس بگیرید. حتی اگه این رفتارها واقعا همسرتان را از شما نراند، به احتمال زیاد او تصمیم میگیرد بیش از پیش از شما فاصله بگیرد.

تنها راه حل مشکلات زناشویی گفتگو با زبانی پیوند دهنده یا زبان تئوری انتخاب است. موفقیت در ازدواج، با یادگیری شیوه گفتگو با هم، نسبت مستقیم دارد و موفقیت گفتگوهای زناشویی بدین بستگی دارد که طرفین در گفتگوهایشان پایه ای ترین اصل تئوری انتخاب را که میگوید”ما فقط میتوانیم رفتارهای خودمان را کنترل کنیم”،خوب درک کرده باشند. اکثر گفت و شنودها در دنیای واقعی عمیقا ریشه در کنترل بیرونی دارد. به عنوان مثال، من سعی میکنم شما را قانع کنم که اگر پیشنهاد مرا بپذیرید از ناراحتی هایتان به میزان زیادی کاسته خواهد شد. شما هم سعی میکنید دقیقا همین کاری را در “مقابل” من انجام دهید. لطفا دقت بفرمایید :”در مقابل من نه و نه برای من”.

از طرف دیگر ،در گفت و شنودی که بر اساس تئوری انتخاب باشد، هر یک از طرفین میتواند پیشنهاد کند که به نظر او چه کاری به حل مشکلشان کمک میکند. به چنین گفتگویی، گفتگوی برنده-برنده میگویند و دو طرف احساس برنده بودن دارند. در معاملات مسکن به مذاکره ای برنده – برنده میگویند که وقتی من میخواهم خانه ای را به صد میلیون بفروشم و شما میخواهید هشتاد میلیون برای آن بپردازید و در آخر با هم بر سر قیمت نود میلیون به توافق میرسیم. در اینجا حرف هیچ کدام از ما به کرسی ننشسته است، اما به نظر هر دوی ما، این مبلغ مورد توافق و منصفانه است. بر خلاف آنچه در دنیای واقعی رخ میدهد، در چنین گفتگویی هیچ یک از طرفین قصد ندارد بر دیگری فشار آورد تا خارج از انصاف سهم بیشتری را به خود اختصاص دهد.


مقاله مرتبط: راهکارهایی برای کنار آمدن با همسر معتاد به کار


به عنوان مثال در زندگی زناشویی، یک گفتگوی مبتنی بر تئوری انتخاب میتواند به این شکل باشد که زن از شوهرش انتظار دارد هر شب وقت شام به منزل بیاید. مرد نیز میگوید اگر این کار را هر شب انجام دهد، کارش را از دست می دهد. در صورتی که کنترل بیرونی در این زندگی اعمال شود، زن به نق زدن هایش ادامه میدهد و مرد سعی میکند حتی دیرتر به خانه بیاید و لج همسرش را در آورد بلکه او دست از نق زدن بردارد. در چنین شرایطی این زوج می توانند از تئوری انتخاب استفاده کنند.

بدین گونه که مرد پیشنهاد دهد هفته ای دو شب موقع شام به منزل بیاید و سه شب دیگر را هم سعی کند زودتر بیاید. زن هم پیشنهاد دهد که از این پس سعی میکند جانب انصاف را نگه دارد، شرایط شوهر را درک کند و دست از نق زدن بردارد. مرد به قدری از فروکش کردن این نق ها لذت میبرد که حتی سعی میکند بیشتر شبها هر جور شده خودش را برای شام به خانه برساند. این راه حل ممکن است ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد، اما همین مقدار به ظاهر ناچیز عشق و لذت بیشتری برای هر دو به ارمغان خواهد آورد و زن میتواند از این پس شب هایی که شوهرش در محل کار میماند، راحت تر بگذارند. همانطور که قبلا نیز ذکر شد، ایجاد و نگهداری رابطه برای خشنودی ما بسیار حیاتی است و به محض اینکه مشکلی ایجاد شد، باید با گفتگو و مذاکره آن را حل کرد.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب