بيماری لویی بادی ، جنونی مشابه آلزایمرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 7Rating: 5.0بيماری لويی بادی ، جنونی مشابه آلزایمربيماری لويی بادی (Lewy body) وضعيتی است كه منجر به جنونی بسيار مشابه با بيماری آلزايمر مي شود. البته اين بيماری هم در ماهيت دقيق نشانه ها و هم در آسيب های كه پس از مرگ در مغز بيماران يافت شده، با آلزايمر متفاوت است.

لویی بادی

بيماری لویی بادی (Lewy body) وضعيتی است كه منجر به جنونی بسيار مشابه با بيماری آلزايمر مي شود. البته اين بيماری هم در ماهيت دقيق نشانه ها و هم در آسيب های كه پس از مرگ در مغز بيماران يافت شده، با آلزايمر متفاوت است. هرچند شيوه درمانی و علاجی برای بيماری لويی بادی وجود ندارد، اما بعضی از نشانه های آن توسط دارو قابل كنترل هستند.

به طور خلاصه، بيماري لویی بادی نوعی جنون است كه به دليل آسيبهای مغزی كه بنا به دلايلی ناشناخته رخ ميدهند، به وجود مي آيد. با معاينه دقيق ميتوان متوجه تفاوت نشانه هاي آن با آلزايمر شد. لويی بادی اخيرا به عنوان يك بيماری مستقل شناخته شده است.


مقاله مرتبط: شروع آلزایمر و تغییرات شناختی


اين بيماری به نام پزشكی شناخته مي شود كه براي اولين بار رسوب هاي موجود در مغز را در مقاله خود عنوان نمود اين رسوب ها درست مشابه ضايعاتی است كه در مغز بيماران مبتلا به اين جنون مشاهده شده است. لويی بادی ها، رسوبات گردی جای سلول های آسيب ديده مغزي هستند و احتمالا زماني ايجاد مي شوند كه سلول ها سعی مي كنند در مقابل حمله از خود دفاع كنند.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

تشخيص صحيح و دقيق نوع جنون از اهميت فراوانی برخوردار است زيرا داروهای جديد ميتوانند بر انواعي از جنون موثر بوده و بر انواع ديگر تاثيري نداشته باشند.

نشانه های بيماری لويی بادی كدامند؟

جنون مرتبط با بيماري لویی بادی بر موارد زير تاثير ميگذارد:

• حافظه
• تكلم
• قابليت تشخيص فاصله
• توانايي انجام دادن كارهاي ساده
• توانايي استدلال

افراد مبتلا به اين نوع جنون از توهم رنج مي برند، آنها افراد، اشيا و حيواناتي واهي را بر روي تخت، ميز و در اطراف خود مشاهده ميكنند.

احتمال اينكه اين اشخاص دچار زمين خوردگي متعدد شوند نيز بسيار زياد است زيرا آنها توانايي تشخيص فواصل و ارتفاعات را از دست داده و نميتوانند حركات خود را با واقعيت منطبق نمايند. ممكن است آنها دچار نشانه هايي مانند علايم پاركينسون شوند كه كند شدن حركت، خشكي عضلات و رعشه از آن جمله اند. در برخي موارد معدود ضربان قلب و فشارخون نيز تحت تاثير قرار ميگيرند.

تواناييهاي فرد مبتلا معمولا ساعت به ساعت و طي هفته ها و ماهها در نوسان است و همين مسئله موجب ميشود كه گاهي پرستاران و اطرافيان اين بيماران تصور كنند كه فرد بيمار خود را بيماري زده است.

لویی بادی

تشخيص بيماري چگونه انجام مي گيرد؟

روش اصلي تشخيص اين نوع جنون با تهيه سابقه دقيق الگوهاي رفتاري و نشانه ها صورت ميگيرد كه با حذف انواع ديگر جنون، به نتيجه ميرسد. اسكن مغزي ميتواند تباهي مغز را نمايان كند اما لويي باديها – گلوله هاي موجود درمغز- تنها پس از مرگ قابل كشف و بررسي هستند.

آيا درماني براي اين بيماري وجود دارد؟

هيچ درماني براي بيماري لویی بادی وجود ندارد و اين عارضه معمولا به مرگ منجر ميشود و روند توسعه آن نيز بسيار سريعتر از آلزايمر است. اگر بيمار نشانه هايي از بيماري پاركينسون نيز داشته باشد، به داروهاي جانشين دوپامين (dopamine) كه براي پاركينسون تجويز ميشوند- واكنش مثبت نشان ميدهد.

نكته مهم در اشخاص مبتلا به لویی بادی اين است كه از داروهاي آرامبخش ضدروان پريشي اجتناب نمايند زيرا اين داروها داراي عوارض جانبي شديد بوده و حتي منجر به مرگ ميشود. هرچند اين عارضه درمان پذير نيست، اما با توليد داروهاي جديد، اميد براي كنترل و كند كردن روند توسعه بيماري در نواحي حياتي وجود دارد.

مانند موارد ديگر روان پريشي، روشها و تدابيري براي بيماران مبتلا به لویی بادی نيز درنظر گرفته شده است تا اين افراد بتوانند در مراحل ابتدايي بيماري، زندگي روزانه خود را دنبال كنند. اين تدابير شامل برقرار نمودن برنامه منظم و خدشه ناپذير زندگي، به كارگيري هشدارهاي صوتي يا كتبي و حمايت روحي و ايجاد اطمينان خاطر در بيمار است. اشخاصي كه در مراحل اوليه بيماري دچار ناتواني در به كاربردن كلمات ميشوند ميتوانند با جلسات گفتار درماني اين مشكل را تا حد زيادي برطرف نمايند. اما با پيشرفت بيماري اين تدابير به تدريج كاربرد خود را از دست مي دهند.

اینستاگرام اکسیر

بيماران در شرايط حاد بايد در مراكز مخصوص بستري شده يا توسط پرستاران مجرب و متخصص نگهداري شوند.

۱۰ نشانه آلزایمر را به خاطر بسپارید

به هر فراموشی ای آلزایمر نمی گویند. نخستین دلیل آن سن فرد است. تا قبل از رسیدن به یک رده سنی خاص ابتلا به آلزایمر بسیار بعید است. بنابراین اگر مثلا ۳۰ سالتان است و بعضی مسائل را فراموش می کنید، دلیل آن مشغله فکری است. این ده نکته نشان می دهد که شخص به آلزایمر مبتلا شده است.

۱ ـ فراموشی

این نوع فراموشی به شکلی است که روندعادی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بویژه وقتی بیماری به مرحله جدی وارد شده باشد. برای مثال فرد حافظه کوتاه مدتش را کاملا از دست می دهد و آنچه در لحظه اتفاق می افتد به خاطر نمی آورد. بیمار اسامی و اشخاص جدید را به جا نمی آورد، اما سراغ افرادی را می گیرد یا افرادی را به یاد می آورد که شاید سال ها پیش از دنیا رفته اند.

۲ ـ چالش حل مسائل

انجام کارهای عادی و روزمره زندگی برای فرد به چالش مهمی تبدیل می شود. در افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند هم ممکن است مشکلاتی در حل مسائل پیش بیایدیا نکته ای را اشتباه کنند، اما در افراد مبتلا به آلزایمر انجام کارهای ساده چالش برانگیز می شود. برای مثال فرد نمی تواند ارقام حسابش را جمع بزند یا این که نمی تواند درک درستی از اعداد و ارقام نوشته شده در دفترچه بانکی اش داشته باشد.

۳ ـ ناتوانی در انجام کارها

فرد مبتلا به آلزایمر نمی تواند کارهای روزمره زندگی را به تنهایی انجام دهد. برای مثال فرد دیگر نمی تواند غذا بپزد یا اگر هنوز کارمند است، دیگر نمی تواند کارها را به خاطر بسپرد و بدون خطا آنها را انجام دهد. این شخص از رفتن به مکان هایی که قبلا بارها به آنجا رفته مانند محل کار، منزل اقوام و… ناتوان می شود. فرد بیمار از روشن کردن تلویزیون و انتخاب برنامه یا کانال مورد علاقه ناتوان است.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

۴ ـ فراموشی زمان و مکان

انگار که فرد در فضا و مکانی خیالی زندگی می کند. او درک درستی از موقعیت، زمان و مکان ندارد. این افراد ساعت، روز، ماه، فصل و… را گم می کنند. به همین دلیل هم مدام این زمان ها را سوال می کنند. البته ممکن است برای لحظاتی آن را به یاد بیاورند. بنابراین بهتر است برای کمک به آنها موقعیت مکانی و زمانی را به آنها بگویید.

۵ ـ عدم درک تصویر و ارتباط

ضعف بینایی و ناتوانی در دیدن و مطالعه، اختلال در تخمین مسافت، تشخیص رنگ و… از دیگر نشانه های ابتلا به آلزایمر است. گاهی این افراد با نگاه کردن در آینه نیز تصاویر دیگری تشخیص می دهند که دیگران آنها را نمی بینند. واکنش های خود این افراد نیز برای خودشان قابل تشخیص و شناسایی نیست. این اختلال در تشخیص می تواند ناشی از بیماری آب مروارید در این افراد باشد.

۶ ـ اختلال در تکلم و نوشتن

افراد مبتلا به آلزایمر نمی توانند در بحث مشارکت کنند و گاهی باوجود مشارکت در بحث نمی توانند گفت وگو را دنبال کنند و از ادامه صحبت باز می مانند. دلیل آن نیز ناتوانی در انتخاب درست و بجای کلمه هاست. درمواردی نیز به جای کلمه درست، کلمه دیگری به کار می برند. برای مثال اگر قرار است به وجود یا حضور چیزی یا شخصی اشاره کنند، اسم را اشتباه می گویند. در واقع اصلی ترین مشکل آنها ناتوانی در انتخاب درست کلمه و ساختن جمله است.

۷ ـ جاگذاری نادرست

افراد مبتلا به این بیماری نمی توانند اشیا را به مکان اصلی خود بازگردانند یا در مکان درست بگذارند. به همین دلیل هم نمی توانند مکان درست اشیا را به خاطر بسپارند و درصورت نیاز دوباره آن را از جایش بردارند. آنها در پیدا کردن یا بازگرداندن اشیایی که به طور روزمره از آنها استفاده می کنند (مانند کنترل تلویزیون یا لیوان آبی که می نوشند) ناتوان هستند.

۸ ـ قضاوت نادرست

نحوه قضاوت و تصمیم گیری این افراد دچار اختلال است. برای مثال از این که دیگران به آنها آسیب برسانند، بشدت نگران هستند. تصور می کنند حتی اشخاص نزدیک مشغول توطئه برای آنها هستند. از طرفی این افراد به ظاهرشان رسیدگی نمی کنند و حالت نامنظم و شلخته دارند.

۹ ـ گوشه گیری

یکی دیگر از نشانه های ابتلا به آلزایمر گوشه گیری و بی علاقگی برای حضور در جمع است. بی علاقگی به هر نوع فعالیت گروهی، حضور در جمع، انتخاب و انجام یک فعالیت سرگرم کننده، ورزش و… از دیگر نشانه های ابتلا به آلزایمر است. اغلب آنها با حضور درجمع دچار احساس کسالت و خستگی می شوند.

۱۰ ـ تغییرات حسی ـ رفتاری

ساختار رفتاری این افراد به دلیل ابتلا به بیماری دچار تغییر می شود. گیجی و سردرگمی، سوءظن، استرس و اضطراب، هراس و از دست دادن اشتیاق به امور از تغییرات شاخص افراد مبتلا به آلزایمر است.

مشاوره رایگان آنلاین