بيماری لویی بادی ، جنونی مشابه آلزایمرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 7Rating: 5.0بيماری لويی بادی ، جنونی مشابه آلزایمربيماری لويی بادی (Lewy body) وضعيتی است كه منجر به جنونی بسيار مشابه با بيماری آلزايمر مي شود. البته اين بيماری هم در ماهيت دقيق نشانه ها و هم در آسيب های كه پس از مرگ در مغز بيماران يافت شده، با آلزايمر متفاوت است.

لویی بادی

بيماری لویی بادی (Lewy body) وضعيتی است كه منجر به جنونی بسيار مشابه با بيماری آلزايمر مي شود. البته اين بيماری هم در ماهيت دقيق نشانه ها و هم در آسيب های كه پس از مرگ در مغز بيماران يافت شده، با آلزايمر متفاوت است. هرچند شيوه درمانی و علاجی برای بيماری لويی بادی وجود ندارد، اما بعضی از نشانه های آن توسط دارو قابل كنترل هستند.

به طور خلاصه، بيماري لویی بادی نوعی جنون است كه به دليل آسيبهای مغزی كه بنا به دلايلی ناشناخته رخ ميدهند، به وجود مي آيد. با معاينه دقيق ميتوان متوجه تفاوت نشانه هاي آن با آلزايمر شد. لويی بادی اخيرا به عنوان يك بيماری مستقل شناخته شده است.


مقاله مرتبط: شروع آلزایمر و تغییرات شناختی

مقاله مرتبط: از دست دادن کروموزوم Y عاملی خطرناک برای آلزایمر


اين بيماری به نام پزشكی شناخته مي شود كه براي اولين بار رسوب هاي موجود در مغز را در مقاله خود عنوان نمود اين رسوب ها درست مشابه ضايعاتی است كه در مغز بيماران مبتلا به اين جنون مشاهده شده است. لويی بادی ها، رسوبات گردی جای سلول های آسيب ديده مغزي هستند و احتمالا زماني ايجاد مي شوند كه سلول ها سعی مي كنند در مقابل حمله از خود دفاع كنند.

تشخيص صحيح و دقيق نوع جنون از اهميت فراوانی برخوردار است زيرا داروهای جديد ميتوانند بر انواعي از جنون موثر بوده و بر انواع ديگر تاثيري نداشته باشند.

نشانه های بيماری لويی بادی كدامند؟

جنون مرتبط با بيماري لویی بادی بر موارد زير تاثير ميگذارد:

• حافظه
• تكلم
• قابليت تشخيص فاصله
• توانايي انجام دادن كارهاي ساده
• توانايي استدلال

افراد مبتلا به اين نوع جنون از توهم رنج مي برند، آنها افراد، اشيا و حيواناتي واهي را بر روي تخت، ميز و در اطراف خود مشاهده ميكنند.

احتمال اينكه اين اشخاص دچار زمين خوردگي متعدد شوند نيز بسيار زياد است زيرا آنها توانايي تشخيص فواصل و ارتفاعات را از دست داده و نميتوانند حركات خود را با واقعيت منطبق نمايند. ممكن است آنها دچار نشانه هايي مانند علايم پاركينسون شوند كه كند شدن حركت، خشكي عضلات و رعشه از آن جمله اند. در برخي موارد معدود ضربان قلب و فشارخون نيز تحت تاثير قرار ميگيرند.

تواناييهاي فرد مبتلا معمولا ساعت به ساعت و طي هفته ها و ماهها در نوسان است و همين مسئله موجب ميشود كه گاهي پرستاران و اطرافيان اين بيماران تصور كنند كه فرد بيمار خود را بيماري زده است.

لویی بادی

تشخيص بيماري چگونه انجام ميگيرد؟

روش اصلي تشخيص اين نوع جنون با تهيه سابقه دقيق الگوهاي رفتاري و نشانه ها صورت ميگيرد كه با حذف انواع ديگر جنون، به نتيجه ميرسد. اسكن مغزي ميتواند تباهي مغز را نمايان كند اما لويي باديها – گلوله هاي موجود درمغز- تنها پس از مرگ قابل كشف و بررسي هستند.

آيا درماني براي اين بيماري وجود دارد؟

هيچ درماني براي بيماري لویی بادی وجود ندارد و اين عارضه معمولا به مرگ منجر ميشود و روند توسعه آن نيز بسيار سريعتر از آلزايمر است. اگر بيمار نشانه هايي از بيماري پاركينسون نيز داشته باشد، به داروهاي جانشين دوپامين (dopamine) كه براي پاركينسون تجويز ميشوند- واكنش مثبت نشان ميدهد.

نكته مهم در اشخاص مبتلا به لویی بادی اين است كه از داروهاي آرامبخش ضدروان پريشي اجتناب نمايند زيرا اين داروها داراي عوارض جانبي شديد بوده و حتي منجر به مرگ ميشود. هرچند اين عارضه درمان پذير نيست، اما با توليد داروهاي جديد، اميد براي كنترل و كند كردن روند توسعه بيماري در نواحي حياتي وجود دارد.

مانند موارد ديگر روان پريشي، روشها و تدابيري براي بيماران مبتلا به لویی بادی نيز درنظر گرفته شده است تا اين افراد بتوانند در مراحل ابتدايي بيماري، زندگي روزانه خود را دنبال كنند. اين تدابير شامل برقرار نمودن برنامه منظم و خدشه ناپذير زندگي، به كارگيري هشدارهاي صوتي يا كتبي و حمايت روحي و ايجاد اطمينان خاطر در بيمار است. اشخاصي كه در مراحل اوليه بيماري دچار ناتواني در به كاربردن كلمات ميشوند ميتوانند با جلسات گفتار درماني اين مشكل را تا حد زيادي برطرف نمايند. اما با پيشرفت بيماري اين تدابير به تدريج كاربرد خود را از دست ميدهند.

بيماران در شرايط حاد بايد در مراكز مخصوص بستري شده يا توسط پرستاران مجرب و متخصص نگهداري شوند.