باورهای غیر منطقی الیس و جایگزین منطقی

300.jpg

از خصوصیات اصلی انسان، توانایی فوق‎العاده‌ی او در فکر کردن است؛ به‌ خصوص توانایی او در تفکر درباره‌ی نحوه‌ی فکر کردن خود، شاید از بی‌نظیرترین و انسانی‌ترین ویژگی‌های اوست. از دیدگاه باورهای غیر منطقی الیس، همان‌طور که انسان با افکار و اندیشه‌های خیالی و غیرمنطقی، مایه‌ی اضطراب  و نگرانی خود را فراهم می‌کند، از طریق تفکر صحیح و منطقی نیز می‌تواند  خود را از شر ناراحتی‌های خویش، رها سازد.

باورهای غیر منطقی الیس

وقتی تفکر و رفتار آدمی عاقلانه باشد، موجودی کارآمد، شادمان، سرزنده و توانا  خواهد بود؛ پس می‌توان گفت هر انسانی با اندیشه و افکار خود، زندگی‌اش را می‌سازد و جهت می‌دهد. «آلبرتآلیس» روان‌شناس معروف که نظریه‌ی «درمان عقلانی-عاطفی» را ارائه داده است، اعتقاد دارد که توسل به عقایدی در زندگی، موجب اضطراب و ناراحتی روانی فرد می‌گردد.

«آلیس»  معتقد است وقتی حادثه‌ای برای فرد اتفاق می‌افتد، او براساس تمایلات درونی و ذاتی خود ممکن است دو برداشت متفاوت و متضاد از آن حادثه و رویداد داشته باشد: یکی افکار، عقاید و باورهای منطقی و عقلانی و دیگری افکار، عقاید و برداشت‌های غیرمنطقی و غیرعقلانی.

در  حالتی‌که فرد تابع افکار و عقاید عقلانی و منطقی باشد، به عواقب و نتایج  منطقی دست خواهد یافت و شخصیت سالمی خواهد داشت اما در حالتی‌که فرد  تحت‌تأثیر و دستخوش افکار و عقاید غیرمنطقی قرار گیرد، با عواقب و نتایج غیرمنطقی و غیرعقلانی مواجه خواهد شد. در این حالت، فردی‌ است مضطرب و ناراحت که شخصیت ناسالمی دارد.

۱- من به عشق و تأیید افراد مهم نیازمندم.

باور منطقی: عشق و تأیید بسیار دلپذیر است و در شرایط مناسب به دنبال آن خواهم بود اما آنها از واجبات نیستند من بدون آنها نیز می توانمم زندگی كنم.

۲- برای ارزشمند بودن به عنوان یك انسان، باید به موفقیت در هر كاری كه می كنم بدون هیچ اشتباهی دست یابم.

باور منطقی: من همواره سعی می كنم تا حد ممكن به موفقیت دست یابم. اما شایستگی عدم شكست غیرواقعی است. بهتر است كه خود را جدا از عملكرد خود به عنوان یك انسان بپذیرم.

۳- افراد باید همواره كار صحیح را انجام دهند، زمانی كه كاری آسیب زا انجام می دهند باید سرزنش و تنبیه شوند. 

باور منطقی: ناخوشایند است كه گاهی افراد كارهای نادرست انجام می دهند اما انسان كامل نیست و ناراحت كردن خودم در حقیقت تغییری ایجاد نخواهد كرد.

۴- وقایع باید طبق آنچه می خواهم باشد و در غیر این صورت زندگی غیرقابل تحمل خواهد بود.

باور منطقی: هیچ قانونی وجود ندارد كه بگوید هر چیز باید آنگونه كه میخواهم اتفاق بیفتد. ناامید كننده است اما می توانم این را درك كنم بهه خصوص برای جلوگیری از فاجعه.

۵- ناراحتی من به واسطه اتفاقات خارج از كنترل من به وجود آمده اند و در نتیجه كار زیادی نمی توانم برایش انجام دهم.

باور منطقی: عوامل خارجی بسیاری در كنترل من نیستند. اما این ها افكار من هستند (نه عوامل خارجی) كه باعث احساسات من می شوند و می توانم بیاموزم كه افكارم را كنترل كنم.

۶- من باید در مورد چیزهای خطرناك و ناخوشایند نگران باشم وگرنه آنها ممكن است اتفاق بیفتند.

باور منطقی: نگرانی در مورد وقایعی كه می توانند ناخوشایند باشند از رخ داد آنها جلوگیری نخواهد كرد اینكار فقط من را در حال حاضر نگران و افسرده می سازد.

۷- با اجتناب از مشكلات، ناملایمات و مسئولیت در زندگی شادتر خواهم بود.

باور منطقی: اجتناب از مشكلات به صورت خلاصه آسانتر است و كنار گذاشتن چیزها از اتفاقات نامناسب برای مدت طولانی جلوگیری می كند و همچنین به من فرصت بیشتری برای نگران شدن می دهد.

۸- هركسی باید به فردی قویتر از خود تكیه كند.

باور منطقی: تكیه بر دیگری ممكن است باعث رفتارهای وابسته گردد. عیبی ندارد كه به جستجوی كمك باشیم اما در صورتی كه آموخته باشیم به خود و قضاوت خود ایمان داشته باشیم.

۹- اتفاقات گذشته باعث مشكلات من هستند و آنها همچنان در احساسات و رفتارهای من دخیلند.

باور منطقی: گذشته نمی تواند در زمان حال من تأثیر بگذارد. باورهای اخیر من عكس العمل ها را ایجاد می كنند. ممكن است این باورها را درر گذشته آموخته باشم اما می توانم در حال حاضر آنها را تحلیل و تفسیر دهم.

۱۰- من باید با ناراحتی دیگران ناراحت شوم.

باور منطقی: من نمی توانم احساس بد و ناراحتی دیگران را با ناراحت شدن خود تغییر دهم.

۱۱- من نباید احساس ناآسودگی و درد داشته باشم، نمی توانم این ها را درك كنم و باید از آنها اجتناب كنم آن هم به هر قیمتی.

باور منطقی: چرا من نباید احساس ناآسودگی و درد كنم؟ من اینها را دوست ندارم اما دركشان می كنم. اگر همواره از ناملایمات اجتناب كنم زندگی من بسیار محدود خواهد بود.

۱۲- هر مشكلی باید راه حل ایده آلی داشته باشد و وقتی فردی نتواند آن راه حل را بیابد زندگی غیرقابل تحمل خواهد بود.

باور منطقی: مشكلات معمولاً راه حل های متفاوتی دارند بهتر است كه منتظر راه حل ایده آل نباشیم و به بهترین راه حل موجود زندگی كنیم. من می توانم با كمتر ایده آل زندگی كنم.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمامی حقوق مادی و معنی این سایت مطعلق به مجموعه اکسیر میباشد.هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد