باورهای غیر منطقی الیس و جایگزین منطقیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 21Rating: 5.0باورهای غیر منطقی الیس و جایگزین منطقیاز خصوصیات اصلی انسان، توانایی فوق ‎العاده‌ ی او در فکر کردن است؛ به‌ خصوص توانایی او در تفکر درباره‌ ی نحوه‌ ی فکر کردن خود، شاید از بی‌ نظیرترین و انسانی‌ ترین ویژگی‌ های اوست. از دیدگاه باورهای غیر منطقی الیس، همانطور که انسان با افکار و اندیشه‌ های خیالی و غیرمنطقی، مایه‌ ی اضطراب و نگرانی خود را فراهم می‌ کند، از طریق تفکر صحیح و منطقی نیز می‌ تواند  خود را از شر ناراحتی‌ های خویش، رها سازد.

باورهای غیر منطقی الیس

از خصوصیات اصلی انسان، توانایی فوق ‎العاده‌ ی او در فکر کردن است؛ به‌ خصوص توانایی او در تفکر درباره‌ ی نحوه‌ ی فکر کردن خود، شاید از بی‌ نظیرترین و انسانی‌ ترین ویژگی‌ های اوست. از دیدگاه باورهای غیر منطقی الیس، همانطور که انسان با افکار و اندیشه‌ های خیالی و غیرمنطقی، مایه‌ ی اضطراب و نگرانی خود را فراهم می‌ کند، از طریق تفکر صحیح و منطقی نیز می‌ تواند  خود را از شر ناراحتی‌ های خویش، رها سازد.

اعتقاد آلبرتآلیس

وقتی تفکر و رفتار آدمی عاقلانه باشد، موجودی کارآمد، شادمان، سرزنده و توانا  خواهد بود؛ پس می‌ توان گفت هر انسانی با اندیشه و افکار خود، زندگی‌ اش را می‌ سازد و جهت می‌ دهد. «آلبرتآلیس» روانشناس معروفی که نظریه‌ ی «درمان عقلانی ــ عاطفی» را ارائه داده است، اعتقاد دارد که توسل به عقایدی در زندگی، موجب اضطراب و ناراحتی روانی فرد می‌ گردد.

«آلیس»  معتقد است وقتی حادثه‌ ای برای فرد اتفاق می‌ افتد، او بر اساس تمایلات درونی و ذاتی خود ممکن است دو برداشت متفاوت و متضاد از آن حادثه و رویداد داشته باشد:

 1. یکی افکار، عقاید و باورهای منطقی و عقلانی
 2. افکار، عقاید و برداشت‌ های غیرمنطقی و غیرعقلانی

باورهای غیر منطقی الیس

در  حالتی‌ که فرد تابع افکار و عقاید عقلانی و منطقی باشد، به عواقب و نتایج  منطقی دست خواهد یافت و شخصیت سالمی خواهد داشت؛ اما در حالتی‌ که فرد  تحت‌ تأثیر و دستخوش افکار و عقاید غیرمنطقی قرار گیرد، با عواقب و نتایج غیرمنطقی و غیرعقلانی مواجه خواهد شد. در این حالت، فردی‌ است مضطرب و ناراحت که شخصیت ناسالمی دارد.

 

اینستاگرام اکسیر

 

1- من به عشق و تأیید افراد مهم نیازمندم:

 • باور منطقی: عشق و تأیید بسیار دلپذیر است و در شرایط مناسب به دنبال آن خواهم بود؛ اما آن ها از واجبات نیستند، من بدون آن ها نیز می توانم زندگی كنم.

2- برای ارزشمند بودن به عنوان یک انسان، باید به موفقیت در هر كاری كه می كنم بدون هیچ اشتباهی دست یابم:

 • باور منطقی: من همواره سعی می كنم تا حد ممكن به موفقیت دست یابم؛ اما شایستگی عدم شكست، غیرواقعی است. بهتر است كه خود را جدا از عملكرد خود، به عنوان یک انسان بپذیرم.

3- افراد باید همواره كار صحیح را انجام دهند، زمانی كه كاری آسیب زا انجام می دهند، باید سرزنش و تنبیه شوند:

 • باور منطقی: ناخوشایند است كه گاهی افراد كارهای نادرست انجام می دهند، اما انسان كامل نیست و ناراحت كردن خودم در حقیقت تغییری ایجاد نخواهد كرد.

4- وقایع باید طبق آنچه می خواهم باشد و در غیر این صورت زندگی غیرقابل تحمل خواهد بود:

 • باور منطقی:هیچ قانونی وجود ندارد كه بگوید هر چیز باید آنگونه كه میخواهم اتفاق بیفتد. ناامید كننده است، اما می توانم این را درک كنم؛ به خصوص برای جلوگیری از فاجعه.

5- ناراحتی من به واسطه اتفاقات خارج از كنترل من به وجود آمده اند و در نتیجه كار زیادی نمی توانم برایش انجام دهم:

 • باور منطقی: عوامل خارجی بسیاری در كنترل من نیستند، اما این ها افكار من هستند (نه عوامل خارجی) كه باعث احساسات من می شوند و می توانم بیاموزم كه افكارم را كنترل كنم.

6- من باید در مورد چیزهای خطرناک و ناخوشایند نگران باشم، وگرنه آن ها ممكن است اتفاق بیفتند:

 • باور منطقی:نگرانی در مورد وقایعی كه می توانند ناخوشایند باشند، از رخداد آن ها جلوگیری نخواهد كرد؛ این كار فقط من را در حال حاضر، نگران و افسرده می سازد.

7- با اجتناب از مشكلات، ناملایمات و مسئولیت در زندگی شادتر خواهم بود:

 • باور منطقی: اجتناب از مشكلات به صورت خلاصه آسان تر است و كنار گذاشتن چیزها، از اتفاقات نامناسب برای مدت طولانی جلوگیری می كند و همچنین به من فرصت بیشتری برای نگران شدن می دهد.

8- هركسی باید به فردی قوی تر از خود تكیه كند:

 • باور منطقی: تكیه بر دیگری ممكن است باعث رفتارهای وابسته گردد. عیبی ندارد كه به جستجوی كمک باشیم، اما در صورتی كه آموخته باشیم به خود و قضاوت خود ایمان داشته باشیم.

9- اتفاقات گذشته باعث مشكلات من هستند و آن ها همچنان در احساسات و رفتارهای من دخیلند:

 • باور منطقی: گذشته نمی تواند در زمان حال من تأثیر بگذارد. باورهای اخیر من، عكس العمل ها را ایجاد می كنند. ممكن است این باورها را در گذشته آموخته باشم، اما می توانم در حال حاضر آن ها را تحلیل و تفسیر دهم.

10- من باید با ناراحتی دیگران ناراحت شوم:

 • باور منطقی: من نمی توانم احساس بد و ناراحتی دیگران را با ناراحت شدن خود تغییر دهم.

11- من نباید احساس ناآسودگی و درد داشته باشم، نمی توانم این ها را درک كنم و باید از آن ها اجتناب كنم؛ آن هم به هر قیمتی:

 • باور منطقی: چرا من نباید احساس ناآسودگی و درد كنم؟ من این ها را دوست ندارم، اما دركشان می كنم. اگر همواره از ناملایمات اجتناب كنم، زندگی من بسیار محدود خواهد بود.

12- هر مشكلی باید راه حل ایده آلی داشته باشد و وقتی فردی نتواند آن راه حل را بیابد، زندگی غیرقابل تحمل خواهد بود:

 • باور منطقی: مشكلات معمولاً راه حل های متفاوتی دارند؛ بهتر است كه منتظر راه حل ایده آل نباشیم و به بهترین راه حل موجود زندگی كنیم. من می توانم با كمتر ایده آل زندگی كنم.

 

دریافت وقت مشاوره آنلاین

بارگذاری...

 

مشاوره رایگان آنلاین