عادات بدی که اختلال اضطراب اجتماعی را تشدید می‌کندReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 1Rating: 5.0عادات بدی که اختلال اضطراب اجتماعی را تشدید می‌کنداگر از اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) رنج می‌برید، تعدادی از عادات بد وجود دارند که باید از آن‌ها دوری کنید. عادات بد می‌توانند باعث افزایش اضطراب شوند. درست مانند مشکلات سلامتی جسمی، مسائل مربوط به سلامت روان را می‌توان با خوردن و آشامیدن و نحوه رفتار با بدن تشدید کرد. 

اگر از اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) رنج می‌ برید، تعدادی از عادات بد وجود دارند که باید از آن‌ ها دوری کنید. عادات بد می‌ توانند باعث افزایش اضطراب شوند. درست مانند مشکلات سلامتی جسمی، مسائل مربوط به سلامت روان را می‌ توان با خوردن و آشامیدن و نحوه رفتار با بدن تشدید کرد.


مقاله مرتبط : اختلال هراس اجتماعی


 عاداتی که اختلال اضطراب اجتماعی را تشدید می‌ کند

  – نوشیدن بیش از حد کافئین:

کافئین در قهوه، چای، برخی نوشیدنی‌ ها، شکلات و برخی از داروها یافت می‌ شود. این یک ماده محرک است که هوشیاری و ضربان قلب را افزایش می‌ دهد. برای بسیاری، کافئین احساس تندرستی را بهبود می‌ بخشد و باعث افزایش خلق می‌ شود، زیرا سطح دوپامین در مغز شما افزایش می‌ یابد. با این حال، این یک اثر موقتی است.

برای برخی افراد، کافئین می‌ تواند اضطراب را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، ممکن است حساسیت بیشتری به کافئین نشان دهند. اگر نمی‌ توانید کافئین را به طور کامل حذف کنید، حداقل سعی کنید مصرف آن را کاهش دهید تا ببینید باعث بهبود اضطراب در شما شده یا خیر. اگر به طور معمول دو فنجان قهوه را یک روز مصرف می‌کنید، اگر متوجه تفاوتی شدید آن را به یک فنجان در روز کاهش دهید.

  – خواب کافی ندارید:

تحقیقات نشان می‌ دهد که افراد مبتلا به بی‌ خوابی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی از جمله اختلال اضطراب اجتماعی هستند. اگر از بی‌ خوابی رنج می‌برید، با پزشکتان مشورت کنید تا دارویی را به شما پیشنهاد دهد و یا از راهکارهایی برای بهبود خوابتان استفاده کنید. برنامه خواب منظم ایجاد کنید، سعی کنید ساعات مشخصی در روز بخوابید و ساعت مشخصی در صبح از خواب بیدار شوید.

افزایش اختلال اضطراب اجتماعی

  – ورزش نکردن منظم:

ورزش شدید منظم مانند دویدن، می‌ تواند به کاهش اضطراب کمک کند؛ در حالی که بی تحرک بودن ممکن است اختلال اضطراب اجتماعی شما را بدتر کند. در طی ورزش، اندورفین را آزاد می‌ کنید و احساس خوبی به شما می‌ دهد و ممکن است اضطراب را کاهش دهد. از ورزش منظم در زندگی خود استفاده کنید تا اختلال اضطراب اجتماعی خود را بهبود بخشید.

دیگر فواید ورزش منظم شامل تغییرات مثبت در بدن شما و شانس دیدار و گذراندن وقت با دیگران است که ممکن است به طور غیر مستقیم به کاهش اختلال اضطراب اجتماعی شما کمک کند. به یک باشگاه ورزشی بروید، در کلاس‌ های ورزشی شرکت کنید تا خود را در معرض موقعیت‌ های اجتماعی قرار دهید.

  – خوردن غذاهای خاص:

هر غذایی که باعث ایجاد احساساتی شبیه به علائم اختلال اضطراب اجتماعی شود (به عنوان مثال، دلهره، تعریق یا تپش قلب)، ممکن است اضطراب اجتماعی شما را بدتر کند. اگرچه غذاهایی که باعث ایجاد این احساسات می‌ شوند برای هر فرد متفاوت است، اما غذاهایی با قند بالا را می‌ توان مقصر دانست.

علاوه بر این، پرخوری، تند غذا خوردن یا بیش از حد گرسنه ماندن می‌ تواند علائم اختلال اضطراب اجتماعی را بدتر کند. با اینکه غذاهای بسیار تند ناسالم نیست، اما ممکن است اضطراب را تشدید کنند؛ بنابراین اگر اضطراب اجتماعی شما تحت کنترل نیست، بهتر است مصرف این غذاها را کنترل کنید.

 

اینستاگرام اکسیر

 


مقاله مرتبط : اضطراب اجتماعی و اختلالات جنسی


  – سیگار کشیدن:

برخی افراد برای رفع تنش و اضطراب، سیگار می‌ کشند. تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن ممکن است با افزایش خطر ابتلا به اختلالات اضطرابی مرتبط باشد. تأثیر سیگار کشیدن بر اضطراب شما ممکن است مربوط به اثرات غیرمستقیم عادت تنفس و نیز اثرات مستقیم نیکوتین بر روی بدن باشد. نه تنها ترک سیگار برای اختلال اضطراب اجتماعی شما بهتر است، بلکه برای سلامت کلیتان نیز بهتر است.

  – الکل:

اتکا به نوشیدنی‌ های الکلی برای کاهش اضطرابتان می‌ تواند وضعیت را در طولانی‌ مدت بدتر کند. نوشیدن الکل یک رفتار ایمن است که هرگز به شما این امکان را نمی‌ دهد که واقعاً با ترس خود مواجه شوید و بر آن‌ ها غلبه کنید. علاوه بر این، هنگامی‌ که از الکل برای مقابله با اختلال اضطراب اجتماعی استفاده می‌ کنید، در معرض خطر ابتلا به سوء مصرف الکل هستید. اگر اضطراب اجتماعی شما شدید است و الکل آن را کاهش می‌ دهد، در مورد گزینه‌ های دارویی با پزشک مشورت کنید که ممکن است اضطراب و نیاز شما به نوشیدن الکل را کاهش دهد.

یک لحظه به ارزیابی وضعیت خود بپردازید و ببینید کدام یک از عادات شما ممکن است در اختلال اضطراب اجتماعی شما نقش داشته باشد. اگر علی رغم تلاش‌ های شما برای وارد کردن عادات سالم‌ تر در زندگیتان، هنوز هم می‌ بینید که اضطراب اجتماعی شما شدید است و باعث بروز مشکلاتی می‌ شود، ممکن است صحبت با یک روانشناس برایتان مفید باشد. روان درمانی و دارو درمانی می‌تواند علائم شما را کنترل کند. متخصصین روانشناس مرکز مشاوره اکسیر در زمینه شناسایی و درمان اختلال اضطراب اجتماعی در خدمت شما عزیزان هستند.

 

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

 

مشاوره رایگان آنلاین