چگونه خوشبخت شویم؟

چگونه خوشبخت شویم؟ شاید این سوال ذهن شما را درگیر کرده باشد و نیاز باشد تا پاسخ درستی برای آن بیابید. تنها حدود ۱۰ درصد علت خوشبختی افراد به شرایط و موقعیتشان برمی گردد. آنچه بیشتر از همه خوشبختی شما را تعیین می کند، شخصیت و پس از آن افکار و رفتار شماست. پس نگران نباشید، شما می توانید خوشبخت بودن یا حداقل خوشبخت تر بودن را بیاموزید. ممکن است خیلی از شما فکر کنید افرادی خوشبخت هستند که ثروتمند یا زیبا متولد شده اند یا زندگی بدون استرسی دارند. اما واقعیت این است که بقا و دوام خوشبختی با این چیزها حاصل نمی شود. درواقع خوشبختی نمی تواند در یک یا چند چیز خلاصه شود. سعادت مجموعه ای از انتخاب های شما در زندگی است. مردمی که از زندگی شان رضایت دارند این ها را حس کرده اند و زندگی شان براساس این اصول بنا شده است:

  • اختصاص وقت به خانواده و دوستان
  • قانع بودن
  • خوش بین بودن
  • هدف داشتن
  • زندگی در زمان حال

چگونه خوشبخت شویم؟

تمرین کنید

نکته مثبت این است که انتخاب ها، افکار و اعمال شما می تواند بر میزان حس خوشبختی شما تأثیر بگذارد. این کار خیلی راحت نیست، اما شما می توانید سطح خوشبختی خود را بالا ببرید. این توصیه ها به شما کمک می کند تا گام برداشتن بسوی خوشبختی را آغاز کنید:

روابط تان را گسترش دهید

با افراد خوشحال و سرزنده معاشرت کنید. ارتباط با افرادی که از زندگی شان راضی هستند، شما را سرحال و خوش بین می کند و این حس دوباره به اطرافیان تان برگردانده می شود.

چگونه خوشبخت شویم؟ راهکارهایی برای دستیابی خوشبخت شدن

قدرشناس باشید

قدرشناس بودن چیزی بیشتر از تشکر کردن است. باید حس شگفتی، تشکر و قناعت به زندگی داشته باشید. متأسفانه در بیشتر مواقع باید حتما یک بیماری جدی یا اتفاق ناخوشایند پیش بیاید تا افراد تلنگری بخورند و قدر نعمت هایی را که دارند بدانند. پس منتظر چنین اتفاقی نباشید تا شکرگذار شوید.

برای اینکه قدر داشته هایتان را بدانید یک تعهد برای خود ایجاد کنید. هر روز حداقل یک نکته ی مثبت در زندگی تان پیدا کنید. اگر فکرتان به سمت چیزهای ناخوشایند می رود، افکار خوشایند را جایگزین آن کنید. برای مثال «خواهرم همیشه هنگام سختی ها کنار من بوده» را جایگزین «خواهرم تولدم را فراموش کرده» کنید. همیشه کاری کنید رضایت و خرسندی آخرین چیزی باشد که قبل از خوابیدن به آن فکر می کنید و همین طور اولین حسی که صبح ها هنگام بیداری به سراغتان می آید.

چگونه کودکی مستقل تربیت کنیم؟

بیشتر خوش بین باشید

خودتان را عادت دهید که همیشه جنبه ی مثبت هر چیزی را ببینید. لازم نیست ناراحتی ها و شکست ها را به کلی انکار کنید، فقط اجازه ندهید که این مسائل بر نگرش کلی شما نسبت به زندگی تأثیر بگذارد. به یاد داشته باشید که تقریبا همیشه داشته هایتان بر نداشته هایتان غلبه می کند.

اگر به طور ذاتی انسان خوش بینی نیستید، ممکن است برای تغییر افکار بدبینانه تان به زمان احتیاج داشته باشید. ابتدا افکار منفی تان را بشناسید، سپس یک قدم به عقب برگردید و از خودتان این سوال ها را بپرسید:

واقعا این وضعیت به اندازه ای که من فکر می کنم بد است؟

می توان از زاویه ی دیگری به این شرایط نگاه کرد؟

از این تجربه چه چیزی می توان فرا گرفت که در آینده مفید باشد؟

چگونه خوشبخت شویم؟ خوشبین باشید تا خوشبخت شوید

هدف تان را مشخص کنید

افرادی که تلاش می کنند تا به هدفی برسند یا کاری را با موفقیت انجام دهند – حتی اگر پرورش یک گیاه یا تربیت یک کودک باشد – از افرادی که چنین انگیزه و محرکی را ندارند، خوشبخت تر هستند. داشتن یک هدف ایجاد انگیزه می کند، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و افراد را از انزوا خارج می کند. چیستی هدفتان مهم نیست، معنی دار بودن آن است که اهمیت دارد. تلاش کنید فعالیت های روزانه تان را با هدف بلندمدت زندگی تان در یک راستا قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد روابط با دوستان و خانواده بیشترین معنا را در زندگی ایجاد می کند. پس با دیگران روابط بامعنا و هدفمند برقرار کنید.

در لحظه زندگی کنید

هیچ وقت تفریح و خوشی را به روزی که کمتر مشغله و استرس دارید موکول نکنید؛ چنین روزی ممکن است هیچگاه نرسد. در عوض دنبال فرصت هایی باشید که بتوانید از کوچک ترین لذت های

زندگی استفاده کنید. بر روی نکات مثبت فعلی زندگی تان تمرکز کنید و وقت خودتان را با فکر کردن به مشکلات گذشته و نگرانی از آینده هدر ندهید.

تست آنلاین حس خوشبختی| از طریق این لینک میتوانید میزان حس خوشبختی در وجود خود را ارزیابی کنید.

منبع: مجله ی Psychology Today ، دکتر دیوید زاکرمن

نویسنده: کوثر کسائیان

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب