چگونه به نوجوان دارای اضافه وزن کمک کنیم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 23Rating: 5.0چگونه به نوجوان دارای اضافه وزن کمک کنیم؟والدینی که نوجوان دارای اضافه وزن دارند اینکه چگونه به نوجوان خود کمک کنند سردرگم هستند. چگونه کمک‌شان کنید که "خود" سالمی داشته باشند و تشویق‌شان کنیم که تصویر ذهنی مثبتی از خود داشته باشند؟ در این مقاله نکاتی را توضیح می‌دهیم که می‌تواند به شما در کمک به نوجوان دارای اضافه وزن کمک کند.

نوجوان دارای اضافه وزن

والدینی که نوجوان دارای اضافه وزن دارند اینکه چگونه به نوجوان خود کمک کنند سردرگم هستند. چگونه کمک‌شان کنید که “خود” سالمی داشته باشند و تشویق‌شان کنیم که تصویر ذهنی مثبتی از خود داشته باشند؟ در این مقاله نکاتی را توضیح می‌دهیم که می‌تواند به شما در کمک به نوجوان دارای اضافه وزن کمک کند.

روش کمک به نوجوان دارای اضافه وزن

پذیرش، حمایت و تشویق

اینکه نوجوان شما در مورد خود چگونه فکر می‌کند و احساس می‌کند، بخشی از این است که پدر و مادر و دوستانش چگونه آنها را می‌بینند. هرچه آنها را بخاطر کسی که هستند بپذیرید، بیشتر قادر به پذیرش خود خواهند بود. هنگامی که نیاز به صحبت کردن دارند، بدون سخنرانی یا تلاش برای حل مشکل، فقط به صحبت‌های شان گوش دهید. آن ها را تشویق کنید فعالیت ها یا دوستانی هم فکر پیدا کنند. داشتن سرگرمی می‌تواند به نوجوان شما در ایجاد اعتماد به نفس کمک کند. در مورد تصویر بدن بیاموزید و به نوجوان خود کمک کنید تا درک کند که تصویر بدن چیست و چگونه بر عزت نفس آنها تأثیر می‌گذارد.

کل خانواده را شامل شود

نوجوان تان را جدا از بقیه اعضای خانواده نکنید. تغذیه سالم و ورزش باید یک مسئله خانوادگی باشد. براساس اعلام انستیتوی ملی سلامت روان (NIMH)، “مشارکت خانواده در آموزش عادات سالم به همه اعضا کمک می‌کند و نوجوان دارای اضافه وزن را جدا از بقیه نمی‌کند”.


مقاله مرتبط: اهمیت پیشگیری از اضافه وزن در کودکی


خانواده خود را فعال کنید

سبک زندگی سالم بهترین دفاع نوجوان در برابر چاقی و یا اضافه‌ وزن است. برای تفریح و سرگرمی برنامه‌‌ریزی کنید، فعالیت‌های فیزیکی برای کل خانواده داشته باشید تا از آن لذت ببرید. این فعالیت‌ها را بخشی از کارهای روزمره و هفتگی خود قرار دهید و سعی کنید آن‌ها را به یک وظیفه و کار خانه تبدیل نکنید. الگو باشید و از فعالیت‌های خود با فرزندان لذت ببرید. هرچه فعالیت‌های فیزیکی بیشتری در زندگی نوجوان باشد، آن را در بزرگسالی نیز ادامه خواهد داد.

شیوه کمک به نوجوان دارای اضافه وزن

اقداماتی برای جلوگیری

  • در مورد وزن صحبت نکنید، به جای آن درباره سلامتی صحبت کنید.
  • اجازه ندهید دیگران درباره وزن خود صحبت کنند. وقتی اعضای خانواده درباره وزن (خود یا کودک) اظهارنظر کنند، کودک در معرض خطر ابتلا به اختلال خوردن یا افزایش وزن قرار می‌گیرد.
  • رژیم ندهید. هدف باید تغذیه سالم باشد که می‌‌تواند به یک عادت مادام العمر تبدیل شود.

نوجوان خود را تشویق کنید تا رفتار خوبی داشته باشد

کودکان و نوجوانان هرگز نباید رژیم غذایی داشته باشند، مگر به تشخیص و نظارت پزشک. یک رژیم سخت می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود که برای رشد نوجوان شما لازم است. روش بهتر این است که کل اعضای خانواده غذای سالم و متعادل بخورند. به طور هفتگی غذاهای جدید یا دستور العمل‌های سالم و متنوع را امتحان کنید. نوجوان خود را تشویق کنید که در برنامه‌ریزی و برنامه‌های غذایی مشارکت کند. آنها همچنین ممکن است از دوستان خود ایده بگیرند.

همه این نکات می‌تواند به شما کمک کند نوجوان دارای اضافه وزن خود را نه تنها به یک وزن سالم برساند بلکه به عزت نفس و اعتماد به نفس او نیز کمک کنید. به علاوه، کل خانواده به سمت سبک زندگی سالم پیش خواهند رفت.

منبع: سایت verywellhealth و متخصصین اکسیر