هر زوجی مشکلات زندگی زناشویی را تجربه می‌کند. در عین حال، مهارت‌های همسران برای برخورد با مسائل مربوط به رابطه زناشویی مشخص می‌کند که آیا آن‌ها می‌توانند بر مشکلات زناشویی فائق شوند و یا رابطه آن‌ها به طلاق کشیده خواهد شد؟

اگر هنوز متوجه نشده‌اید که چطور تمام مشکلات زندگی زناشویی خود را حل کنید، احساس بدی نداشته باشید. دانستن اینکه چطور مسائل مربوط به روابط را حل کنید، چیزی نیست که با آن به دنیا آمده باشید. خوشبختانه شما می‌توانید مهارت‌هایی برای مقابله مثبت و عاشقانه با چالش‌هایی که در ازدواجتان وارد می‌شود را یاد بگیرید.

مشکلات زندگی زناشویی علاوه بر اینکه بر روابط بین زن و شوهر در جنبه‌های مختلف تأثیر می‌گذارد بلکه ممکن است بر کیفیت و نوع ارتباط زوجین با اطرافیان (خانواده، دوستان و …) نیز تأثیر منفی داشته باشد.

در این مطلب سه مورد مهم از مشکلات زندگی زناشویی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

اگر به دنبال مرکز روانشناسی جهت مشاوره خانواده و روانشناسی زناشویی خوب و با تجربه در تهران هستید حتما به مرکز روانشناسی اکسیر مراجعه کنید. متخصصین خانواده درمانی و زوج درمانی مرکز روانشناسی اکسیر تمام مشکلات زناشویی شما را برطرف می کنند.

مهم ترین علت مشکلات زندگی زناشویی

عدم برقراری ارتباط مؤثر

یکی از دلایل ایجاد مشکلات زندگی زناشویی عدم برقراری ارتباط مؤثر و بحث و جدل است. ارتباط درست، کلید یک ازدواج سالم است (گرچه تنها کلید نیست). نحوه برقراری ارتباط یک نوع مهارت یادگیری است که هزاران متخصص سالانه دوره ‌های آن را می‌ گذرانند تا وکلا، تجار، آموزگاران، سیاست مداران و … بهتری باشند.

متأسفانه، هیچ‌ کس به زوج‌های متأهل آموزش نمی‌دهد که چگونه به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند! شما می‌توانید یاد بگیرید چطور همسر خود را وادار به برقراری ارتباط، تنظیم هیجان، پیشگیری از جرو بحث کنید و به منظور حل رضایت بخش مشکلات زناشویی، با هم همکاری کنید.


مقاله مرتبط: بگو مگوهای زن و شوهری


کم شدن شور و اشتیاق

جدا افتادن از هم یک مشکل بزرگ زناشویی برای بسیاری از زوج‌ها است. قبل از اینکه ناامید شوید، این را بدانید که هجوم اولیه احساس دیوانه ‌وار عشق تنها می‌تواند حداکثر تا دو سال طول بکشد. اگر شما به مدت یک عمر متعهد به کسی بوده‌اید، احساسات شما نسبت به یکدیگر در طول این سال‌ها تغییر خواهد کرد.

گاهی اوقات احساس اشتیاق کم و پایدار را احساس خواهید کرد و گاهی اوقات آن شور و اشتیاق آتشین قدیمی شعله ‌ور خواهد شد. در عین حال از هم دور شدن و از دست دادن ارتباط جنسی بدشانسی واقعی است. شما می‌توانید آن را به حالت قبل برگردانید. صدها فعالیت کوچک در طی روزها، اساس این “عاشق بودن” را ایجاد کرده و باعث می‌شود که شما از هم لذت ببرید.


مقاله مرتبط: راه هایی برای افزایش صمیمیت زناشویی


عدم اعتماد به یکدیگر

از جمله مشکلات زندگی زناشویی عدم اعتماد به یکدیگر است. او دروغ می‌گوید، کارهای احمقانه انجام می‌دهد، قمار می‌کند، خیانت می‌کند، بعضی وقت ها افراد اشتباه می‌کنند و این اشتباهات قابل جبران است.

کلید بهبودی از خیانت شامل اعتماد، تعهد قوی به تغییر در همسر خطا کار و حمایت کامل طرف مقابل است. یک درمانگر و مشاور خانواده می‌تواند به شما کمک کند تا در این آشوب عاطفی اعتمادتان را بازسازی کنید و برای اطمینان از این که این رفتار هرگز تکرار نخواهد شد شما را راهنمایی می‌کنند حتی ممکن است این ازدواج محکم تر و قوی تر از قبل بشود.

مشاوره خانواده و بزرگسال مرکز روانشناسی اکسیر علت و نوع مشکل زناشویی شما را بررسی می‌کنند و راهکارهای مؤثری جهت ارتباط مؤثر به شما ارائه می‌دهند.

بیشترین علت مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و مشکلات زناشویی به دلیل داشتن همسر شکاک است. برای شناسایی همسر شکاک ویدئو زیر را مشاهده نمایید.

 

امروزه عمده مشکلات زندگی زناشویی و طلاق به خاطر این سه مشکل است. متأسفانه اغلب زوج ها ازدواج خود را بدون اطلاع از اینکه این مسائل قابل حل شدن است، از دست می‌دهند. با یک مشاور خانواده  متخصص و با تجربه صحبت کنید و ببینید که چگونه می‌تواند به نجات ازدواج شما کمک کند.

اگر دنبال مشاوره خانواده رایگان می گردید مرکز مشاوره روانشناسی اکسیر به افرادی که طرف قرارداد مرکز روانشناسی اکسیر باشند خدمات رایگان ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات درباره سازمانهای طرف قرارداد اکسیر اینجا کلیک کنید.

دانستی های زناشویی

همه زندگی زناشویی، ازدواج ها و رابطه زناشویی دچار مشکلاتی هستند و زوج ها به دلایل مختلف و در زمان های مختلفی با چالش هایی مواجه می شوند. اینکه زوج ها مهارت های لازم جهت برطرف کردن چالش ها را داشته باشند و قادر به همکاری با یکدیگر در حل و فصل اختلافات باشند می توانند ازدواج خود را نجات دهند ولی اگر این مشکلات را به درستی برطرف نکنند؛ زندگی آنها به سمت طلاق پیش می رود.در ادامه به تعدادی از چالش ها و مشکلاتی که ارتباط زناشویی را به خطر می اندازند اشاره می کنیم.

چالش های زناشویی

مشکلات مالی

امروزه به دلیل مشکلات مالی زیاد در جامعه، اکثر زوج ها درباره مسائل مالی با یکدیگر اختلاف و مشکل دارند و در این شرایط سخت اقتصادی استرس مالی باعث ایجاد استرس های بیشتری در زمینه های مختلف زندگی از جمله رابطه زناشویی می شود. نحوه تصمیم گیری شما درباره مشکلات مالی تعیین می کند که آیا ازدواج شما ادامه پیدا می کند یا خیر؟

این مشکلات مالی ممکن است باعث ایجاد خیانت مالی بین زوجین شود. در ازدواج هایی که از قبل مشکلاتی را داشتند این خیانت مالی می تواند باعث جدایی زوجین از یکدیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خیانت مالی اینجا کلیک کنید.

فرزندان

به دنیا آمدن فرزندان منبع بالقوه مشکلات و استرس در زندگی است. اختلاف نظر درباره مسائل مربوط به فرزندان مانند تربیت، رژیم غذایی، لباس، دوستان فرزندان و … می تواند ارتباط زناشویی را با مشکل روبرو کند.

 رابطه جنسی

کیفیت و رضایت جنسی از جمله مسائل مهم در زندگی زناشویی است. عدم رضایت جنسی مهمترین مشکل زناشویی حساب می شود که بسیاری از ازدواج ها به این دلیل به طلاق کشیده شده است.

تاثیر کیفیت رابطه جنسی در ازدواج تا چقدر مهم و تاثیرگذار است؟ ویدئو زیر این تاثیر را به خوبی مورد بررسی قرار می دهد.

 

بعضی از زوجین متاسفانه از رابطه جنسی استفاده ابزاری می کنند مثلا رابطه جنسی را قطع می کنند تا به خواسته خود برسند. این استفاده ابزاری از رابطه جنسی به رابطه زناشویی لطمه بسیاری وارد می کند.

علاوه بر نکته بالا رابطه جنسی زوجین ممکن است به دلایل مشکلات جنسی در آقایان یا خانم ها با مشکل مواجه شود.


مقاله مرتبط: چگونه زندگی جنسی سالم داشته باشیم؟


استرس روزانه

استرس های روزانه ارتباط زناشویی را به خطر نمی اندازد ولی ممکنه است مشکلات موجود در رابطه زناشویی را به خطر تشدید کند. زمانی که یکی از شرکای زندگی با استرس روزانه زیادی برخورد کرده باشد ممکن است با خستگی بیشتر به خانه برگردد، حوصله کمتری داشته باشد، انرژی عاطفی کمتری برای شریک زندگی خود داشته باشد که همه این موارد ممکن است زندگی زناشویی را با خطر مواجه کند.

نداشتن زمان کافی

مشکلات زندگی زناشویی ممکن است به دلیل نداشتن زمان کافی برای یکدیگر ایجاد شود. زوج هایی که هر دو شاغل هستند و روزانه با استرس های زیادی مواجه می شوند و اگر خواب بی کیفیت و تغذیه نامناسبی هم داشته باشند دچار مشکلات زیادی در ارتباط زناشویی می شوند.

این افراد زمانی برای وقت گذراندن با شریک زندگی خود و خانواده ندارند و نمی توانند اوقات خوش و خاطرات شیرینی را در کنار یکدیگر ایجاد کنند که این عوامل استحکام بخش رابطه زناشویی و خانواده است.

منبع: poweroftwomarriage و متخصصین اکسیر

مشاوره رایگان