مرکز مشاوره ازدواج در تهرانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 10Rating:

مرکز مشاوره ازدواج در تهران

اگر به دنبال مرکز مشاوره در تهران هستید، مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر با متخصصان مجرب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. مشاوره پیش از ازدواج، کنترل و پیشگیری از طلاق، مسائل جنسی و زناشویی و درمان اختلالات بالینی مانند افسردگی، اضطراب و آموزش مهارت های زندگی از مهم ترین فعالیت های این مرکز است.

مرکز مشاوره ازدواج در تهران

 اهمیت مراجعه به مرکز مشاوره ازدواج در تهران

در دوره مدرن، با توجه به پیچیدگی روابط و حذف تدریجی ازدواج های سنتی، روز به‌ روز نیاز به مشاوره ازدواج یا در واقع مشاوره پیش از ازدواج بیشتر احساس می شود.

مشاوره ازدواج به دو صورت وجود دارد: مشاوره های آموزشی یا آموزش پیش از ازدواج.

مشاور ازدواج چه کار می کند؟

  • روشن ساختن ملاک هایی که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند.
  • بررسی آمادگی طرفین برای ازدواج.
  • بررسی تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج.
  • در مشاوره های پیش از ازدواج معمولاً خلق و خو و شخصیت دو طرف مورد بررسی قرار می گیرد و مشخص می شود این دو نفر تا چه اندازه از این نظر با هم هماهنگ و همسان هستند.
  • تفاوت در سن، تحصیل و فرهنگ با آموزش، مدیریت می شود اما تفاوت های شخصیتی و خلقی معنادار با هیچ آموزشی مدیریت نمی شود.
  • از طرفی مشاور ازدواج بررسی می کند که دو طرف به رشد عقلی و جسمی ازدواج است رسیده اند یا نه.
  • بررسی انتظارات طرفین از یکدیگر در ازدواج.

مقاله مرتبط: حقایقی در رابطه با مشاوره ازدواج و خانواده 


سوالات متداولی که در مشاوره های ازدواج و طلاق پرسیده می شود:

اگر همسرم راضی به شرکت در جلسات مشاوره نشود چه کار باید بکنم؟

پاسخ: شما می توانید از جلسات فردی نیز نهایت استفاده را داشته باشید. جلسات مشاوره به شما كمک می کند تا رفتار و پاسخ خود را نسبت به همسرتان تغییر دهید،‌ که به تنهایی می تواند تقویت کننده رابطه باشد. در شماری از زوج ها،‌ همسر بعد از مدتی وارد جلسات شده است.

اگر ما قبل از جلسات تصمیم به جدایی گرفته باشیم چه؟

پاسخ: هر دو باید موافقت کنید که هیج اقدام قانونی در مورد طلاق انجام ندهید تا حداقل در هشت جلسه مشاوره شرکت کنید. کسانی که در جلسات زوج درمانی شرکت می کنند معمولا به سرعت روند بهبود را طی می کنند . پس بهتر از به خودتان زمان بدهید با تاثیرش را ببینید.

همسر من معمولا به مکالمات مسلط می شود و بیشتر از من صحبت می کند،‌ در این صورت آیا مشاور به صحبت های من هم گوش خواهد داد؟

پاسخ: مشاوران در زمینه هنر گوش دادن،‌ میانجی گری، توضیح دادن و شفاف سازی و فعال کردن جلسات مشاوره آموزش دیده اند. در بسیاری از زوج ها، یک زوج بیشتر از دیگری صحبت می كند. یک مشاور خوب در مواقع لزوم مداخله کرده و اجازه صحبت به دو طرف می دهد.

همسران پر خطر

همسران شکاک

این افراد خطرناک مدام احساس می کند که فردی می خواهد به او صدمه بزند، از او استفاده کند و یا فریبش دهد. همیشه به این فکر می کند که آیا همسرش به او وفادار است؟ همیشه احساس می کند که مورد حمله واقع شده است و به سرعت با خشم و پرخاشگری با دیگران برخورد می کند.

همسران منزوی

این افراد به ظاهر آرام، کنار آمدن با تنهایی را از همان دوران اولیه کودکی آموخته اند و بیشتر اوقات در داخل خانه و به دور از تعامل با بچه های هم سن و سال شان زندگی کرده اند و به همین دلیل در بزرگسالی هم به روابط نزدیک با دیگران علاقه ندارند و از آن هیچ لذتی نمی برند و به غیر از اعضای خانواده هیچ کس به آنها نزدیک و صمیمی نیست.

همسران منزوی

همسران عجیب و غریب

این دسته از افراد در ابتدای آشنایی فردی جالب و منحصر به فرد به نظر می آیند، اما با گذشت زمان متوجه می شوید که با فردی کاملا عجیب و غیرعادی رابطه عاطفی برقرار کرده اید. حوادث و اتفاقات برای او معنای خاصی پیدا می کند. غالبا ظاهر عجیب و غریبی دارد. دوستان صمیمی و معدودی دارد و در موقعیت های اجتماعی به شدت احساس ناراحتی می کنند، چون دیگران با رفتار عجیب و غریب آنها رفتار مناسبی نمی کنند.

همسران‎ ضد اجتماعی

فرد ضد اجتماعی، فردی خودخواه و فاقد توانایی همدلی با دیگران است و معمولا به نیازهای دیگران از جمله همسر و فرزندان خود بی اعتنا است. این افراد سوءاستفاده گر، دروغ گو و فریب کار هستند که برای رسیدن به خواسته خود هر کاری انجام می دهند. این افراد معمولا سابقه بازداشت و مشکلات قانونی دارند چون از درک عواقب کارهایی که انجام می دهند ناتوان هستند.

همسران طوفانی (مرزی)

اگر فرد مورد علاقه شما دارای رفتارهای انفجاری و غیر قابل پیش بینی است، اگر رابطه شما با او بارها دستخوش آشوب و آشفتگی و قطع و وصل بسیار می گردد و شما همواره به این فکر می کنید که چگونه بحران های هیجانی محبوب خود را مهار کنید، باید گفت شما با یک فرد طوفانی یا به اصطلاح شخصیت مرزی ارتباط دارید.

همسران نمایشی

باید اعتراف کرد که یک شخصیت نمایشی به دلیل ویژگی های سرگرم کننده ای که دارد برای همه جذاب است. کیفیت اوائل آشنایی با یک فرد نمایشی هر چه که باشد، در نهایت توجه طلبی بی پایان، هیجانات شدید، ناگهانی و قابل پیش‌بینی نبودن او شما را به ستوه خواهد آورد و در زندگی با او همیشه احساس تنهایی خواهید کرد.

همسران خودشیفته

یک فرد خودشیفته واقعی آنقدر ذهنش به خودش مشغول است که به سختی می تواند جایی را در دنیای خودش به فرد دیگری از جمله شما اختصاص دهد. در ارتباط با یک فرد خودشیفته به طور مداوم باید احساس خود بزرگ بینی او را تحسین و تمجید کنید. معمولا فاقد حس همدلی با دیگران هستند و به احساسات و نیازهای دیگران توجهی ندارند.

همسران هراسان

اگرچه افراد اختلال شخصیت اجتنابی یا همان هراسان افراد بدجنس و خطرناکی نیستند، اما زندگی با آنها بسیار خسته کننده است. از آنجایی که یک فرد اجتنابی، کمرو، کم حرف و دارای احساس بی ارزشی و عدم کفایت و هراسان از طرد شدن توسط دیگران است، قبل از کسب احساس اعتماد و اطمینان لازم از تایید شدن توسط شما، از ورود به یک رابطه صمیمانه با شما اجتناب می کنند.

همسران وابسته

چنین فردی به شریک زندگی خود بسیار وابسته می شود و تقاضاهای فراوانی در جهت حمایت و مراقبت از خویش خواهد داشت. رابطه عاطفی با فرد وابسته پس از مدتی از حالت معمول خارج شده و به حالت والد-فرزندی در خواهد آمد و درنهایت رابطه ای که روزی خوشایند به نظر می رسید، حالت خسته کننده و توان فرسایی به خود خواهد گرفت.

همسران وسواسی

ذهن این افراد چنان مشغول جزئیات، قوانین و مقررات می شود که اجازه هرگونه تفریحی را بر خود می بندد. آن چنان کمال گرا هستند که به گونه ای افراطی خود را وقف کار می کنند و فرصتی برای استراحت و بودن با خانواده پیدا نمی کنند. بسیار با وجدان هستند و در زمینه عمل به موازین اخلاقی انعطاف ناپذیر هستند.


مقاله مرتبط: مهارت مقابله با همسر عصبانی 


برای مشاهده ویدئوهای آقای دکتر دمیرچی به عنوان یکی از بهترین مشاوران مرکز مشاوره اکسیر در زمینه خانواده (ازدواج، طلاق، روابط زوجین و …) می توانید به سایت مرکز مشاوره اکسیر مراجعه نمایید.

مرکز مشاوره ازدواج در تهران

مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با کادری حرفه ای و مجرب در زمینه مشاوره پیش از ازدواج، خانواده، زوج درمانی و … آماده ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای به شما عزیزان می باشد.