فرهنگ‌ سازی در زمينه برخورد با مشكلات روانیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 5Rating: 5.0فرهنگ‌ سازی در زمينه برخورد با مشكلات روانیتا به حال حتما شنیده‌ اید كه بسیاری از مردم، به علت ترس از انگ بیماری روانی یا به اصطلاح «جنون»، از رفتن و رجوع‌ به روان‌ شناسان و روان‌ پزشكان سر باز زده‌ اند كه باعث صدمات غیرقابل جبرانی از نظر روانی، اجتماعی و حتی جسمی شده‌ اند. در این مقاله از اکسیر قصد داریم به فرهنگ‌ سازی در زمينه برخورد با مشكلات روانی بپردازیم...

تا به حال حتما شنیده‌ اید كه بسیاری از مردم، به علت ترس از انگ بیماری روانی یا به اصطلاح «جنون»، از رفتن و رجوع‌ به روان‌ شناسان و روان‌ پزشكان سر باز زده‌ اند كه باعث صدمات غیرقابل جبرانی از نظر روانی، اجتماعی و حتی جسمی شده‌ اند. در این مقاله از اکسیر قصد داریم به فرهنگ سازی در زمينه برخورد با مشكلات روانی بپردازیم…

فرهنگ سازی

در جامعه، اخیرا این فرهنگ در حال نهادینه‌ شدن است كه مردم همان‌ طور كه برای ناراحتی‌ های جسمی خود از قبیل قلب، كلیه، دستگاه گوارش و… به متخصصان رجوع می‌ كنند، برای ناراحتی‌ ها و مشكلات روانی نیز از روان‌ پزشكان و روان‌ شناسان كمک بگیرند.

تفاوت روان پزشک و روان شناس

متاسفانه آن چیزی كه برای افراد از هم قابل تمییز و تشخیص نیست، تفاوت بین روان‌ پزشک و روان‌ شناس است. باید بدانید كه روان‌ پزشكی، از تخصص‌ های پزشكی است كه فرد بعد از اتمام دوره پزشكی عمومی، به دوره تخصصی در زمینه بیماری‌ های اعصاب و روان می‌ پردازد و به اخذ تخصص روان‌ پزشكی نایل می‌ شود.

این رشته، به بررسی مسایل رفتاری، هیجانی و پیشگیری درمان اختلالات روانی فرد می‌ پردازد كه از روش‌ های دارویی، غیردارویی (رفتاردرمانی و انواع روان‌ درمانی) و الكتروشوک استفاده می‌ شود.

تاریخچه روان پزشکی و روان درمانی

در ایران، تاریخ روان‌ پزشكی، قدمتی همچون طب دارد؛ تا آنجا كه زكریای رازی و ابن‌ سینا در آثارشان به اختلالات روانی مانند سایكوز (بیماری‌ های شدید روانی)، مانیا (شیدایی) اشاراتی داشته‌ اند.

اما روان‌ شناسی، شاخه علمی از علوم انسانی است كه به مطالعه رفتار انسان می‌ پردازد كه عمر آن نسبتا كوتاه است و حدود یک قرن است كه به این رشته توجه ویژه‌ ای كرده‌ اند و معمولا روان‌ شناسان به درمان اختلالات رفتاری و روانی می‌ پردازند كه فرد از آن آگاه است و به دنبال درمان و مشاوره می‌ گردد.

بهترین روش

بهترین روش كه در اكثر جوامع دیده می‌ شود، این است كه یک تیم متشكل از روان‌ پزشک و روان‌ شناس در كنار یكدیگر، مشغول فعالیت باشند و افراد برای تشخیص و درمان برحسب نیازهایشان، از این تیم كمک گیرند.

گفت و گوی هرایر دانلیان با افشین یداللهی

در زمینه آشنایی مردم با روان‌ پزشک و پاسخگویی به سوالات و اعتراضاتی كه برای برخی از مراجعه‌ كنندگان در این‌ باره پیش می‌ آید، هرایر دانلیان، كارشناس ارشد بالینی و مشاور روان‌ درمانی با دكتر افشین یداللهی روان‌ پزشک، گفت‌وگویی انجام داده‌ اند كه در زیر می‌ خوانید…

فرهنگ سازی در زمينه برخورد با مشكلات روانی

– خصوصیات یک روان‌ پزشک خوب و ایده‌ آل از نظر شما چیست؟

در درجه اول، روان‌ پزشک بهتر است از روی علاقه‌ اش، این رشته را انتخاب كرده باشد. چون روان‌ پزشک با بسیاری از جنبه‌ های بیمار سروكار دارد؛ به‌ خصوص روان‌ فرد، نباید بین خود و مراجعه‌‌كننده‌ اش، رابطه عاطفی و به شدت صمیمی ایجاد كند؛ بلكه باید رابطه از نوع همدلی باشد.

گوش شنوا نیز از دیگر خصوصیات برجسته یک روان‌ پزشک خوب است و شنوندگی باید فعال باشد و در هنگام صحبت مراجعه‌ كننده، واكنش‌ های متناسب را با آن نشان دهد، علاوه بر آن، روان‌ پزشک باید طیف‌ های فرهنگی جامعه خود را بشناسد. مخصوصا در ایران كه ما شاهد قسم‌ های گوناگون فرهنگی هستیم.

اینكه بداند فرد مراجعه‌ كننده‌ اش از چه نوع خانواده، با چه نوع سنن و فرهنگ است و بداند چه نوع سوالاتی را در جلسه اول، با توجه به شناخت از فرهنگ فرد، بپرسد. مخصوصا در جامعه ما كه متاسفانه برخی مردم در ابتدا، آمادگی رو به‌ رو شدن با روان‌ پزشكان را ندارند و روان‌ پزشک باید بداند بسته به مشكل فرد، چه نوع برخوردی را انتخاب كند.

در واقع می‌ توان گفت نوع برخوردها با افراد روان‌ پریش، افسرده، مضطرب و… متفاوت است و اینكه روان‌ پزشک به تحقیقات و دستاوردهای جدید آشنا باشد.

رازدار بودن، از دیگر خصوصیات روان‌ پزشک خوب است كه مراجعه‌ كننده باید بتواند به دكترش اطمینان پیدا كند…

– آیا اطلاق عنوان «بیمار» به فردی كه مراجعه می‌ كند، مشكلی در روند درمان پیش نمی‌ آورد؟ آیا این عنوان نمی‌ تواند تداعی‌ گر مساله‌ ای جدی برای فرد باشد؟

متاسفانه مردم نسبت به كلمه «بیمار» بدبین هستند و فكر می‌ كنند منظور از بیمار روانی یعنی جنون. مثلا ممكن است فرد از اختلال خواب رنج ببرد و این مساله منجر به افت عملكردش شود و كارآیی‌ اش در زمینه فردی، اجتماعی و شغلی كمتر شود؛ اگر فرد بداند در صورت ادامه این روند، بیمار تلقی می‌ شود خیلی سریع و زود به روان‌ پزشک مراجعه می‌ كند.

این مساله نیاز به فرهنگ‌ سازی در زمینه نحوه برخورد مردم با روان‌ پزشک و برعكس دارد. به عقیده من، اسم «بیمار» به فرد كمک می‌ كند كه در درمان، با روان‌ پزشک، همكاری لازم را داشته باشد، به شرط آنكه برچسب ارزش‌ گذاری از روی كلمه «بیمار» برداشته شود.

البته تمام مراجعان به روان‌ پزشكان دچار بیماری نیستند، بلكه گاهی برای پیشگیری از تشدید علائم و ابتلا به بیماری نیز باید به روان‌ پزشک مراجعه كرد؛ یا برای گرفتن مشاوره‌ های لازم كه در این‌ صورت فرد، «مراجع» محسوب می‌ شود.
‌به‌ طور معمول ویزیت اول بین مراجعه‌ كننده و روان‌ پزشک، 20 الی 30 دقیقه و ویزیت بعدی بین سه‌ هفته تا یک ماه بعد و كوتاه‌ تر و فاصله ویزیت‌ ها هم طولانی‌ تر می‌ شود.

– آیا این مقدار زمان، با توجه به مشترک بودن برخی از نشانه‌ ها در دسته‌ هایی از اختلالات و سخت بودن تشخیص یک سری از اختلال‌ ها از یكدیگر كفایت می‌ كند؟

روان‌ پزشک در طول نیم‌ ساعت تشخیص نمی‌ دهد؛ بلكه در طول مدت تحصیل به این اختلالات روان‌ پزشكی اشراف پیدا كرده و گاهی اوقات شده كه حتی در پنج‌ دقیقه اول نیز به تشخیص صحیح و درست بیمار می‌ رسد.

به‌عنوان مثال، وقتی كه فردی وارد مطب می‌ شود و ما می‌ بینیم با دستمال كاغذی به همه جا دست می‌ زند، رنگ پوست بدنش با بقیه قسمت‌ های بدنش فرق دارد و خشكی شده، مشكل وسواس به‌عنوان یكی از تشخیص‌ ها برایش مطرح می‌ شود. در این زمینه شرح حال دقیق گرفتن از بیمار، بسیار مهم و حساس است و روا‌ن‌ پزشک باید با احتیاط، دقت و وقت كافی، از بیمارش شرح حال بگیرد.

البته در برخی از اختلالات روانی، روان‌ پزشک به یک تشخیص اولیه می‌ رسد، ولی طی مدت درمان به تشخیص قطعی‌ تر می‌ رسد؛ حتی گاهی مراجعه‌ كنندگان نیاز به دارو درمانی ندارند و برای آن ها روان‌ درمانی با مشاوره صورت می‌ گیرد.

به هر حال پزشكی یک كار مكانیكی صفر و یک نیست. گاهی ممكن است اشتباهی صورت گیرد. آنچه مهم است این است که هر چقدر پزشک، شرح حال بهتری بگیرد و احساس و مسئولیت بیشتری داشته باشد، درصد خطایش كمتر است. پزشک باید سرعت عمل در تشخیص درست داشته باشد، نه در دارو تجویز كردن…

-‌ زمینه برخی از  اختلال‌ ها، بیماری‌ های جسمی است و این ایراد به روان‌ شناسان نیز وارد می‌ شود كه نمی‌ توانند آن ها را تشخیص دهند كه در مواردی نیز صحیح است. آیا در كار شما این مساله رعایت می‌ شود؟ مثلا یک چكاپ اولیه صورت می‌ گیرد؟

بله. اگر مراجعه‌ كننده یک سال آزمایش نداده، حتما بررسی‌ های مربوط به فشار خون، چربی خون، قند خون و تیروئید را باید انجام بدهد؛ مخصوصا زمانی كه شک در تشخیص به‌ وجود آید. البته گاهی هم فرد در همان جلسه اول، با خود برگه آزمایش كلی هر نوع عكس، ام.آر.آی، سی.تی.اسكن دارد را می‌ آورد.

البته بررسی آزمایش‌ ها بیش از حد هم نباید انجام شود و ما باید به هزینه‌ ایی كه بر دوش بیمار گذاشته می‌ شود، توجه كنیم؛ مخصوصا با این اوضاع اقتصادی كه هم‌ اكنون درگیرش هستیم. برای تشخیص برخی از بیمارها، لزوم بعضی آزمایش‌ ها در شرح حال كافی است و نیازی به چكاپ كلی نیست؛ مخصوصا برای افرادی كه همیشه خود را در حال بیماری می‌ بینند، نباید آزمایش‌ ها بیش از حد انجام گیرد.

در نهایت، روان‌ پزشک باید هم به لحاظ اقتصادی و هم ذهنیت بیمارش، تعادل را در این زمینه برقرار کند…

-‌ این اعتراض در برخی از مراجعان وجود دارد كه در مورد نوع مشكل یا اختلالشان، به آن ها توضیح داده نمی‌ شود. نظر شما در مورد لزوم یا عدم لزوم توضیح به مراجعه‌ كننده، چیست؟

این مساله به شخصیت مراجعه‌ كننده بستگی دارد. گاهی فرد نسبت به تشخیص بیماری‌ اش، گارد می‌ گیرد؛ اما حاضر به درمان است. ممكن است در این شرایط در مورد نوع بیماری توضیح چندانی داده نشود، گاهی هم افرادی هستند كه نسبت به تشخیص بیماریشان گاردی ندارند و زمانی كه مشكلشان را توضیح می‌ دهیم، باعث راحتی خیال فرد می‌ شود؛ چرا كه مثلا فكر می‌ كنند مشكل جسمی شدیدی دارند و وقتی بفهمند مشكلشان لزوما جسمی نیست و منشاء روانی دارد، همكاری خوبی در درمانشان خواهند داشت…

‌- همین اعتراض به میزان بیشتر، در مورد دارو درمانی نیز وجود دارد. مثلا آیا نیاز نیست كه دلیل انتخاب داروها و مصرف آن ها را برای فرد یا بستگانش توضیح داد؟ زیرا با توجه به دسترسی به اینترنت، احتمال زیادی وجود دارد كه فرد اطلاعات بسیار اشتباهی در مورد دارویی كه مصرف می‌ كند به دست آورد؟

این مواردی كه گفتید، بستگی به اطلاعات، سطح فرهنگ و تحصیلات مراجعه‌ كننده دارد. گاهی اگر همه عوارض و عواقب دارو را به شخص بگوییم، ممكن است به دلیل تلقین‌ پذیری، فرد عوارض را تجربه كند. در حالت متعادل، روان‌ پزشک باید عارضه‌ های مهم دارو را به مراجع بگوید، نه لزوما همه عوارض را؛ و در ادامه به وی شرح دهد اگر عارضه‌ ای شدید بود، با مطب تماس بگیرد.

به‌ عنوان مثال، بیماری تماس می‌ گیرد و می‌ گوید دارویش باعث خواب‌ آلودگی شده و روان‌ پزشكش ممكن است زمان تجویز، روز مصرفی یا حتی نوع دارو را تغییر دهد.

– هر رشته ویژگی‌ هایی دارد كه می‌تواند بر نگرش دانش‌ آموخته آن رشته، تاثیر بگذارد. مثلا رشته‌ های پزشكی، پزشک مدار هستند؛ یعنی پزشک است كه براساس دانش خودش و وسایلی كه در اختیار دارد، نوع بیماری و درمان آن را تامین می‌ كند و نقش بیمار تنها بیان مشكل است. آیا این ویژگی در رشته‌ ای كه درمان در آن، كاملا تعاملی است و مراجع نقش بسیار زیاد در درمان‌ شدنش دارد، ایجاد مشكل نمی‌ كند و توانایی همدلی را كاهش نمی‌ دهد؟

بله. این امر تاثیرگذار است. در مواردی كه روان‌ پزشک از حیطه دارو درمانی به مراجعه نگاه می‌ كند، ممكن است تفاوت‌ هایی با زمانی كه از دید مشاوره، روند درمانی طی می‌ شود، وجود داشته باشد.

‌- اصول بستری شدن و بستری كردن بیمارها به چه صورتی است؟ گاهی دیده شده كه طبق شرح حالی كه خانواده فرد ارائه می‌ دهد، روان‌ پزشک شخص را بستری می كند؛ آیا این مساله صحیح و درست است؟

گاهی بستری با رضایت فرد انجام می‌ پذیرد كه در اینجا بحثی وجود ندارد. اما زمانی، بستری بدون رضایت و براساس شرح حال خانواده انجام می‌ شود؛ كه در این حال معمولا فرد بیمار، دچار قطع ارتباط با واقعیت شده و حاضر به مراجعه نمی‌ شود، هیچ دارویی را مصرف نمی‌ كند، نسبت به افراد دور و برش بی‌ اعتماد می‌ شود و در هیچ زمینه‌ ای همكاری نمی‌ كند.

حال اگر خانواده‌ ها بخواهند فرزندشان را مورد معالجه قرار ندهند تا زمانی كه خودش بخواهد، باعث می‌ شود كه هم مدت درمان طولانی شود و هم عوارض شدیدتری را دربر داشته باشد. اگر یكی از نزدیكانمان دچار بیماری آپاندیسیت شود و بگوید دلم نمی‌ خواهد جراحی شوم، ما به‌ عنوان عضوی از خانواده، در این شرایط چه‌ كار می‌ كنیم؟ به‌ طور مسلم و با قاطعیت، حتی به‌ رغم خواسته وی، او را در بیمارستان بستری می‌ كنیم.

-‌ خب، ممكن است گاهی خانواده در این زمینه اغراق كند، آن موقع چه؟

معمولا چنین چیزی اتفاق نمی‌ افتد و احتمالش بسیار ضعیف است. زمانی كه پدر و مادری می‌ گویند فرزندمان از دست ما غذا نمی‌ گیرد، مدام می‌ گوید درصدد مسموم‌ كردن من هستید، یا در اتاقم میكروفن كار گذاشته‌ اید و امثال این موارد، احتمال وجود داشتن این مشكل بیشتر از نبودن آن است. ضمن اینكه روان‌ پزشک سعی می‌ كند شرح حال كامل‌ تری از خانواده بگیرد، حتما بعد از بستری كردن فرد با وی نیز مصاحبه تشخیصی به‌عمل می‌ آید.

‌- آیا نباید قبل از بستری شدن، یک مددكار یا یک تیم روان‌ پزشكی به خانه فرد رفته و او را از نزدیک ببینند؟

اگر در جامعه ما، چنین امكانی وجود داشت، می‌ توانست در بسیاری از موارد موثر و كمک كننده باشد؛ اما زمانی كه ما تخت برای بستری بیماران كم داریم و بارها اعلام شده كه 10 درصد از تخت‌ های بیمارستانی باید تخت روان‌ پزشكی باشد و هیچ اقدامی صورت نمی‌ گیرد، شما چطور انتظار دارید كه تیم حمایتی یا مددكار در جامعه برای این مسائل وجود داشته باشد؟!

-‌ ویزیتی كه روان‌ پزشكان می‌ گیرند، آیا براساس تعرفه خاصی است؟ چرا مقدار آن در روان‌ پزشكی، برخلاف ویزیت متخصصان دیگر، تفاوت زیادی با یكدیگر دارند؟

این بحثی است كه سال‌ ها بین نظام‌ پزشكی، پزشكان، وزارت بهداشت و مجلس وجود دارد و درگیر آن هستند. تعرفه پزشكان در جامعه ما مانند سایر تعرفه‌ ها واقعی نیست و معیار منطقی و مورد توافقی هم متاسفانه وجود ندارد كه به‌ دلیل اقتصاد بیمار جامعه است…

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر