عواقب طلاق برای فرزندانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 28Rating: 5.0عواقب طلاق برای فرزندانعواقب طلاق برای فرزندان به ویژه نوجوانان بسیار ناخوشایند است. هنگامی که والدین طلاق می‌گیرند، برای کل خانواده دشوار است. فرزندان باید با انقلابی در زندگی‌شان کنار آیند و به واقعیت جدید زندگی روزمره خود عادت کنند. اگر می‌خواهید طلاق بگیرید، مهم است بدانید که این موارد را در نوجوان خود خواهید دید.

عواقب طلاق

عواقب طلاق برای فرزندان به ویژه نوجوانان بسیار ناخوشایند است. هنگامی که والدین طلاق می‌گیرند، برای کل خانواده دشوار است. فرزندان باید با انقلابی در زندگی‌شان کنار آیند و به واقعیت جدید زندگی روزمره خود عادت کنند. اگر می‌خواهید طلاق بگیرید، مهم است بدانید که این موارد را در نوجوان خود خواهید دید.

عواقب طلاق برای نوجوانان

تقریباً ۲۰ تا ۲۵ درصد از نوجوانان مشکلات مربوط به طلاق ناشی از تغییرات در خانواده را تجربه می‌کنند. در اینجا نحوه تأثیر طلاق شما بر نوجوانان آورده شده است:

 • مشکلات تحصیلی، مانند نمرات ضعیف
 • مشکل خواب
 • افزایش استرس
 • غم و اندوه یا عصبانیت نسبت به یکی از والدین با هر دو
 • سرپیچی و عدم انطباق
 • سوء مصرف مواد
 • افسردگی
 • افکار و یا اقدام به خودکشی
 • مشکلات رفتاری در مدرسه
 • مشکل در کنار آمدن با خواهر و برادرها، همسالان و والدین
 • درگیر شدن در فعالیت‌های جنسی زودهنگام
 • مشکل در ایجاد روابط صمیمی

مقاله مرتبط: کودکان و طلاق


نوجوان شما چگونه به طلاق واکنش نشان خواهد داد

بزرگ‌ترین پیش بینی کننده این که نوجوانان هنگام طلاق والدین شان چه خواهند کرد، نحوه برخورد والدینشان است. با همسرتان روی راهکارهایی برای مشارکت در بزرگ کردن و تربیت فرزندتان کار کنید. با نوجوان خود صحبت کنید و نوجوان خود را تشویق کنید که نگرانی‌ها، ترس‌ها و ناکامی‌هایش را به اشتراک بگذارند.

اگر مطمئن نیستید که چگونه یکسری مسائل را باز کنید، این عدم اطمینان را به نوجوانتان بگویید. اگر قرار است خانه را برای فروش قرار دهید، یا مطمئن نیستید که قرار است کجا بروید، اعتراف کنید که این عدم قطعیت چقدر می‌تواند دشوار باشد. برای افزایش آشفتگی‌های عاطفی و رفتاری آماده باشید. این موضوع را برای نوجوان خود روشن کنید که شما هنوز هم برای حفظ امنیت او و کمک به او در انتخاب‌های سالم، آنچه را که لازم است انجام می‌دهید.

مدیریت عواقب طلاق

در کنار فرزندتان باشید

اگر چه طلاق برای شما و هر کس دیگری در خانواده دشوار است، اما نهایت تلاش خود را بکنید که در کنار نوجوان خود حضور داشته باشید. این به معنی صحبت کردن، نظارت و نشان دادن علاقه واقعی به فعالیت‌های نوجوان است. برای نوجوان شما مهم است که هنگام عبور از یک دوره سخت و دشوار احساس نزدیکی به شما داشته باشد. حتی اگر طلاق دوستانه باشد، نوجوان شما از اینکه خانواده‌اش را از دست داده است سوگواری خواهد کرد. انتظار دیدن احساسات متفاوتی از خشم تا ناراحتی را در نوجوانتان داشته باشید. به او بگویید که تجربه این احساسات سالم است، اما روشن سازید که بیان احساسات به روشی سالم مهم است.


مقاله مرتبط: آنچه که هر پدر و مادری در هنگام طلاق باید انجام دهد


اگر نوجوان شما مشکلات رفتاری یا تغییراتی در خلق وی مشاهده کردید حتماً کمک حرفه‌ای دریافت کنید. صحبت با یک روانشناس می‌توانید برای او بسیار مفید باشد.متخصصین نوجوان مرکز مشاوره اکسیر در این زمینه در کنار شما والدین گرامی هستند.

منبع: سایت verywellfamily و متخصصین اکسیر

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر