عقده الکترا و عقده ادیپReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 3Rating: 5.0عقده الکترا یا تعارض دخترانهفرويد درباره تعارض دخترانه كه طرفداران او آن را عقده الکترا ناميدند، چندان صريح و روشن نبود. مانند پسر، اولين موضوع عشق دختر، مادر است؛ زيرا او منبع اصلی غذا، محبت و امنيت در دوران كودكی است. با اين حال، در طول مرحله تناسلی، پدر، موضوع عشق تازه دختر می شود.

عقده الکترا

عقده الکترا اصطلاحی روانکاوی است که برای توصیف حس رقابت دخترانه با مادرش، به خاطر محبت های پدرش به کار می رود.

در حالی که اصطلاح عقده الکترا غالباً با زیگموند فروید همراه است، در حقیقت کارل یونگ بود که این اصطلاح را در سال 1913 ابداع کرد و فروید ایده های اصلی این نظریه را گسترش داد. فروید و یونگ در اصل دوستان و همکاران نزدیک بودند، اما یونگ به طور فزاینده ای از جنبه های خاصی از نظریه های فروید ناراضی شد. او احساس کرد که فروید بر نقشی که جنسیت در انگیزه رفتار انسان ایفا کرده است تأکید دارد. سرانجام، یونگ از وابستگی های روانکاوی خود استعفا داد.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

عقده الکترا چیست؟

فرويد درباره تعارض دخترانه كه طرفداران او آن را عقده الکترا ناميدند، چندان صريح و روشن نبود. مانند پسر، اولين موضوع عشق دختر، مادر است؛ زيرا او منبع اصلی غذا، محبت و امنيت در دوران كودكی است. با اين حال، در طول مرحله تناسلی، پدر، موضوع عشق تازه دختر می شود.

عقده الکترا یا تعارض دخترانه

علت این جابجایی

چرا اين جابجايی از مادر به پدر روی می دهد؟ فرويد گفت به اين علت كه دختر پی می برد پسرها دستگاه تناسلی مردانه دارند و دخترها ندارند.

دختر، مادرش را به خاطر وضعيت ظاهرا پست تر خود سرزنش می كند و در نتيجه عشق او به مادر كمتر می شود. شايد او حتی از مادرش به خاطر آنچه كه تصور می كند بر وی روا داشته است، متنفر شود. او نسبت به پدرش حسادت می ورزد و عشق خود را به او منتقل می كند، زيرا او از اندام جنسی بسيار باارزشی برخوردار است.

بنابراين، دختر رشک تناسلی مردی را پرورش می دهد كه قرينه اضطراب اختگی پسر است. دختر معتقد است كه دستگاه تناسلی مردی خود را از دست داده، در حالی كه پسر می ترسد آن را از دست بدهد.

مرکز مشاوره کودک

لازم به ذکر است این مرحله، یکی از مراحل رشد روانی جنسی فروید است و صحت و سقم آن بعد ها به وسیله پژوهشگران و محققین روانشناسی زیر سوال رفته است.

عقده الکترا در بین متخصصان بهداشت روانی، که اغلب نظریه فروید در مورد رشد روانی و جنسی را قبول ندارند مورد پذیرش نیست. تحقیقات نشان می دهد كه كودكان از والدین خود در مورد نقش های جنسیتی و تمایلات جنسی یاد می گیرند.

عقده ادیپ

در اصل پسری احساس می کند که برای در اختیار داشتن مادرش با پدرش در حال رقابت است، در حالی که یک دختر احساس می کند که به خاطر محبت پدرش در حال رقابت با مادر است. طبق گفته فروید، کودکان پدر و مادر همجنس خود را به عنوان رقیبی برای توجه و محبت والدین طرف مقابل می بینند.

اینستاگرام اکسیر
در تئوری روانکاوی، عقده ادیپ به تمایل کودک به درگیری جنسی با والدین جنس مخالف، به ویژه توجه شهوانی پسران به مادرش اشاره دارد. عقده ادیپ بین سن 3 تا 5 سالگی در پسران رخ می دهد. در طی این مرحله از رشد، فروید پیشنهاد کرد که کودک نسبت به والدین جنس مخالف خود و خصومت با والدین همجنس خود جذابیت جنسی ایجاد کند.

عقده ادیپ چیست؟

اين موضوع در يكی از مراحل روانی ــ جنسی فرويد بروز می كند. در عقده اديپ، مادر، موضوع عشق پسر بچه می شود. او از طريق خيال پردازی و رفتار آشكار، تمايلات جنسی خود را به مادر نشان می دهد. با اين حال، پسر پدر را مانعی بر سر راه خود می بيند و او را به صورت رقيب و تهديد می انگارد.

پسر متوجه می شود كه پدر رابطه خاصی با مادر دارد كه او اجازه مشاركت در آن را ندارد. در نتيجه حسادت می ورزد و نسبت به پدر، احساس خصومت می كند. فرويد عقده اديپ را از تجربيات كودكی خودش به دست آورد.

عقده ادیپ

 

علائم عقده ادیپ

فروید اظهار داشت که تعدادی از رفتارهایی که کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند نشان دهنده عقده ادیپ در پسران است. مثلا پسری به پدر خود اعلام کند که نمی تواند مادرش را در آغوش بکشد و یا او را ببوسد و اگر اینگونه رفتارها را از پدر ببیند عصبانی می شود.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

ترس از تلافی

همراه با ميل پسر به جايگزين كردن پدرش، ترس از اين است كه پدر تلافی كند و به او آسيب برساند. پسر ترس از پدر را در قالب تناسلی تعبير می كند و می ترسد كه پدر اندام مزاحم وی ( آلت تناسلی پسر) را كه منبع لذت و تمايلات جنسی اوست قطع كند.

بدين ترتيب اضطراب اختگی به گونه ای كه فرويد آن را می نامد، ايفای نقش می كند كه شايد در كودكی فرويد هم نقش داشته است.

ترس پسر از اختگی، به قدری نيرومند است كه او مجبور می شود ميل جنسی خود را به مادرش سركوب كند. به نظر فرويد، اين روشی برای حل كردن عقده اديپ است. پسر محبت مقبول تری جايگزين ميل جنسی به مادر كرده و با پدرش همانندسازی می كند.

پسر در انجام اين كار، مقداری ارضای غير مستقيم را تجربه می كند. او برای همانندسازی بهتر، سعی می كند با اختيار كردن ادا و اطوار، نگرش ها و معيارهای فراخود پدر بيشتر شبيه او شود.

مشاوره رایگان آنلاین