شعبه غرب ۸۸۵۷۱۸۰۰ - شعبه شرق ۷۷۸۸۲۸۱۷

سلامت و كنترل فردی در سنین پیری

فروردین ۲۶, ۱۳۹۶ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
1008.jpg
سلامت و كنترل فردی در سنین پیریReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 15Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

پیری، دوره ای از زندگی است که با ویژگی های گوناگون شناخته می شود. دوران پیری، واپسین سال ها و روزهای زندگی است که پس از پیمودن دوره های مختلف رشد، از کودکی گرفته تا نوجوانی و جوانی و میانسالی، در تقویم زندگی فرد پدیدار شده و آدمی را در شرایطی متفاوت با دوره های پیشین قرار می دهد.

دوره های مختلف رشد

پیری را به عنوان های مختلف سال خوردگی، سن سوم، عمر سوم، مرحله سوم حیات نیز می خوانند و گاه در مواردی، از آن به کهولت نیز یاد می کنند. پیری را راه سرازیری زندگی می گویند، زیرا در آن، قوای بدن فرسوده و عوارض جسمی و ذهنی با سرعت زیادتری پدید می آید و گسترش می یابد. سفیدی موی سر یا جو گندمی شدن آن را به خاکستری تشبیه کرده اند که از شعله های آتش که در سنین پیشین وجود داشته و زندگی شان را روشن می کرده، پدید آمده است.

تفکر قالب در رابطه با پیری این است که قوای جنسی تحلیل می رود و فرد توان انجام کاری ندارد و این تقدیری است که پیری برای فرد می آورد. اما باید گفت که اینطور نیست و صرفا خود پیری نیست که فرد را از اجتماع کنار می زند. شاید ماجرا چیز دیگری باشد! در ادامه با ما همراه باشید.

ما در مورد افراد سالمند كه در خانه سالمندان زندگی می كنند دو چیز می دانیم: اول، پس از آنكه آنان زندگی خود را در خانه سالمندان آغاز می كنند، از میزان فعالیت و سلامتشان كاسته می شود. دوم، ساكنان خانه سالمندان موقعیت و امكان تاثیرگذاری بر زندگی روزمره شان را ندارند. آیا ممكن است دلیل كاهش فعالیت و سلامت در میان ساكنان خانه سالمندان تا اندازه ای مربوط به از دست دادن كنترل فردی و وابستگی هایی كه در آنجا ایجاد می شود، باشد؟

الن لانگر و جودیت رادین، این موضوع را به وسیله ایجاد موقعیت های متفاوت برای قبول مسئولیت، در دو طبقه یكی از خانه های سالمندان مدرن و پیشرفته، مورد پژوهش قرار دادند. در یك طبقه به افراد موقعیت هایی برای قبول مسئولیت داده شد، برای مثال به آنان گیاهان كوچكی داده می شد تا از آنها نگهداری كنند و تشویق می شدند تا در مورد نوع فعالیت ها و چیدن مبلمان نظر بدهند و تصمیم گیری كنند در مقایسه با این گروه ساكنان طبقه دیگر، طبق روال همیشگی كنترل فردی كمی داشتند. به آنها گفته شد در چه فعالیت هایی شركت كنند بدون اینكه حق انتخابی داشته باشند و یا اگر گیاهی در اختیارشان قرار می گرفت می گفتند كه این گیاهان تحت مراقبت كاركنان آنجا هستند. بررسی میزان فعالیت و خشنودی ساكنان نشان داد كسانی كه به آنان مسئولیت بیشتری سپرده شده بود، هشیارتر و خشنودتر، فعال تر و سال متر از گروه دارای مسئولیت محدود بودند و میزان مرگ و میر در آنها، نصف گروه دیگر بود. یك سال و نیم بعد نیز آنان هنوز خشنودتر و فعال تر از گروه دیگر بودند.

كنترل فردی در سنین پیری

نتایج پژوهش دیگری درباره ساكنان خانه بازنشستگان نیز نشان دهنده اهمیت كنترل فردی بر سلامت جسمی و روانی بود و معلوم كرد كه سلب اعمال كنترل فردی، ممكن است سلامت افراد را مختل كند. یافته های این پژوهش ها دو نتیجه مهم در برداشت: اول، برخوردار بودن از كنترل فردی، حتی در مورد وقایع ساده یا كوچك می تواند بر سلامت فرد تاثیر زیادی داشته باشد. دوم، مراقبان بهداشتی و محققان باید در نظر داشته باشند كه چه نوع كنترل فردی ایجاد می كنند و از بین بردن آن چه اثراتی دارد.

به طور كلی، از نظر میزان كنترلی كه احساس می كنند بر رخدادهای زندگیشان دارند، با هم متفاوت هستند. كسانی كه مدت طولانی دچار استرس باشند بیشتر احساس عجز می كنند و به نظر می رسد كه احساس كنترل فردی قوی برای سلامت مردم سودمند است و زمانی كه به یك بیماری جدی دچار می شوند به آنان در انطباق با آن كمك می كند احساس كنترل فردی، بر مقاوم بودن افراد نیز اثر می گذارد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سلامت و كنترل فردی در سنین پیریReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Apr 15Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۷۸۸۲۸۱۷


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button