چرا باید دیگران را خوشحال کرد؟

خوشحال کردن دیگران ما را نیز شاد می کند. یکی از بهترین راه های ایجاد زندگی شادتر برای خودتان این است که دیگران را خوشحال کنید.

برای خوشحال کردن دیگران به چند مورد توجه کنید:

شما آن را ببینید.

شما احساس خوشحالی می کنید زیرا چهره ی فرد با شادی روشن می شود.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

شما کار خوبی انجام دادید.

احساس خوشبختی می کنید زیرا احساس می کنید که کار خوبی انجام داده اید. و بنابراین عزت نفس خود را نیز بالا می برد.

از هر دست بدی از همان دست می گیری.

شما تمایل دارید که دیگران به همان روشی که شما با آنها رفتار می کنید با شما رفتار کنند.

چرا باید دیگران هم خوشحال باشند ؟

وقتی که ما به کسی کمک می کنیم تا شادتر زندگی کند ، او نیز تاثیر بهتری را در کارهایی که بهش سپرده می شود می گذارد و همین امر موجب بدست آمدن خروجی خیلی بهتر از زمانی خواهد بود که شخص خوشحال نباشد .

چگونه می توان کسی را شاد کرد؟ روشهای خوشحال کردن دیگران

 • یک تعریف صادقانه و خالصانه

بسیاری از چیزهای مثبت گفته نمی شوند. امروز یک تعریف صادقانه به کسی بدهید این می تواند در مورد چیزی باشد که برای فرد مهم است.

 • نگهداشتن در برای چند ثانیه بیشتر

این کار تلاش زیادی لازم ندارد اما می تواند لبخند را بر چهره کسی بیاورد.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۸۸۰۷۸۵۸۵

۸۸۳۷۸۷۵۳

 • برخی ازخوراکی های خوشمزه خانگی خود را به دیگران بدهید.

 • بخشیدن کارهای هنری

بخشی از کارهای هنری خودتان را به دیگران ببخشید مثل نقاشی هایتان.

 • تشویق کردن

دنیا می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. یک نفر را که در شرایط سخت و منفی قرار دارد تشویق کنید. با اضافه کردن دیدگاه خوش بینانه خود به او می توانید نگرانی و ترس او را کاهش دهید.

 • گفتن جک

با تعریف یک اتفاق با مزه ای که برایتان افتاده است.

 • بغل کردن

بغل کردن می تواند حواس فرد را از افکار منفی پرت کند و خلق او را به سرعت تغییر دهد.

 • لبخند

حتی اگر ۳۰ ثانیه با صندوقدار سوپر مارکت صحبت می کنید لبخند بزنید.

 • خوراکی مورد علاقه دیگران را تهیه کنید.

 • غذاهای مورد علاقه شان را بپزید.

 • فقط گوش کن

گاهی تنها چیزی که یک نفر نیاز دارد این است که کسی به صحبت هایش گوش دهد.

 • بردن چای یا قهوه

تنها چند ثانیه طول می کشد که در حالی که برای خودتان چای یا قهوه آماده می کنید برای دیگران نیز چای یا قهوه بریزید.

 • نوشتن یه یادداشت مخفیانه برای او

یک یادداشت تشکر عاشقانه در جایی که او پیدا کند مثلا در ظرف غذایش.

اینستاگرام اکسیر

هدیه چی بخریم؟

هدیه دادن روش مناسبی برای خوشحال کردن دیگران است. هدیه دادن رسمی است که نخستین بار از ایران برخاسته و به سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرده است. در واقع رسم هدیه دادن هدیه گرفتن و صله رحم رسمی است کاملاً ایرانی که از دوران باستان برخاسته و حدود ۷ تا ۸ هزار سال قدمت دارد.

همین کاربرد هدیه در ایام قدیم است که باعث حفظ روابط اجتماعی و عاطفی عمیق میان افراد و اقوام ایرانی شده و بین آنها پیوستگی و پیوند اجتماعی برقرار کرد و بدین ترتیب هدیه دادن به عنوان یک سرمایه اجتماعی شناخته شد. سرمایه‌ای که افراد آن را در موقعیت‌های مختلف به کار می‌گرفتند.

در ایام قدیم و حتی هم‌اکنون در برخی ایلات و عشایر مردم و اقوام بر این باورند که نه‌تنها هنگام شادی‌ها بلکه در مراسم خاص عزاداری نیز باید به فکر یکدیگر باشند و آنها هنگام شرکت در مراسم ختم و عزاداری به صاحب عزا برنج روغن و… به نشانه همدردی می‌بخشند. البته این رسم در قدیم به شکل حمایت عاطفی بزرگترهای فامیل ابراز می‌شد.


مقاله مرتبط: افراد خود شیفته از دیدن خوشحالی شما بیزار هستند


در ایام قدیم هدیه‌ها شامل گل، ظروف سفالی و به طور کلی اشیا و وسایل دست‌ساز بودند و افراد براساس موقعیت و ویژگی فردی که قصد هدیه دادن به او را داشتند اشیای متفاوتی را هدیه می‌بردند. اما امروزه هدایا بیشتر رنگ مادی به خود گرفته به طوری که صرفاً برای فخرفروشی به یکدیگر هدیه می‌دهند.

از آنجا که جامعه ما به سمت مادی‌گرایی پیش می رود مسلماً ویژگی‌های شخصیتی افراد نیز به سمت و سویی حرکت می‌کند که تمامی پدیده‌های اطرافش را از دریچه مادیگرایی می‌بیند و معتقدند هدایای مادی ارزشمندتر و ماندگارتر است.

آثار روانی هدیه‌دادن در خوشحال کردن دیگران

آثار روانی هدیه‌دادن خوشحال کردن دیگران

هدیه چه به صورت مادی باشد و چه معنوی اثرات روانی زیادی هم بر فرد هدیه دهنده وهم هدیه گیرنده دارد. زیرا فرد هدیه دهنده به این ارزش معنوی در ذات خود رسیده است که اکنون وقت قدردانی تشکر و احساس و ابراز همدلی و درک متقابل است و در عوض فرد هدیه گیرنده نیز به ارزش معنوی آن پی خواهد برد.

به طور کلی زمانی که فرد هدیه گیرنده با دریافت هدیه به این نتیجه می‌رسد که برای طرف مقابلش مهم بوده است و در خرید و انتخاب هدیه وقت انرژی و هزینه فکری و روحی صرف شده است حتی اگر این هدیه ساخته دست او هم نباشد برایش ارزشمند است خصوصاً آنکه فرد هدیه گیرنده احساس کند که با نوع هدیه‌ای که دیگری به او داده است ارزش و قدر و منزلتش از سوی فرد هدیه دهنده درک شده است.

بنابراین سنخیت و نوع هدیه با موقعیت پیش آمده و ویژگی‌های شخصیتی فرد هدیه گیرنده از اصل‌های بنیادی فلسفه هدیه دادن است. بنابراین وقتی ما برای کودکی یک وسیله اسباب‌بازی می‌خریم این پیام را به او انتقال می‌دهیم که دنیایش را درک کرده‌ایم و همین مسئله آغازگر یک ارتباط عاطفی عمیق‌تر می‌شود. پیش از آن که هدیه‌ای خریده شود رعایت یک نکته ضروری است و آن این که هدفمان از خرید هدیه را مشخص کنیم. تا قصد و هدف اصلی را مشخص نکنیم تهیه هدیه مناسب امکانپذیر نخواهد بود. هرچند برخی ارزش‌ها در جامعه ما کمرنگ‌تر شده و فلسفه اصلی هدیه دادن که در فرهنگ ما ریشه دوانده بود با شروع مادی‌گرایی به فراموشی سپرده شده است.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

گاهی اوقات هدیه‌ای گرانقیمت شادی زیادی به همراه دارد و صمیمیت را افزایش می‌دهد اما در برخی موارد خصوصاً وقتی دلخوری پیش آمده و کدورتی شکل گرفته باشد ارزشمندترین هدایا نیز تأثیر عاطفی و روانی گذشته را احیا نخواهد کرد و شکل و نوع هدیه در این باره فرق می‌کند.

همیشه خریدن هدیه برای مردان مشکل بوده است. با رسیدن مناسبتهای مختلف با خود میگوییم: “چه هدیه ای به او بدهم تا واقعا دوست داشته باشد و خوشش بیاید؟

اگر شما همسری را دارید که هرچیزی را که بخواهد دارد باز هم باید هنگام خریدن هدیه دقت کنید. خریدن هدیه برای مردان مخصوصا چیزی که واقعا دوست داشته باشند کار مشکلی است. زمانی که احساس می کنید هیچ هدیه عالی برای شاد کردنیک مرد ندارید این نکات به شما کمک می کند که از روانشناسی هدیه دادن به مردان آگاه شوید و هدیه ای منحصر به فرد انتخاب کنید.

کاربردی فکر کنید نه احساساتی

پروفسور مارگارت راکر دکترای روان شناس و کارشناس در حوزه هدیه دادن می گوید: “در یک رابطه مردان بیشتر از زنان دوست دارند هدیه ای دریافت کنند که بیشتر از میزان پول پرداخت شده کاربرد داشته باشد. به طور مثال ممکن است زنی از یک خانه پر از گل رز هیجان زده شود اما یک مرد ترجیح میدهد وسیله ای قابل استفاده داشته باشد.

هدیه چی بخریم؟خوشحال کردن دیگران

به آنچه می خواهد گوش بدهید

معمولا خانمها با اشاره هایی غیرمستقیم در مورد هدیه مورد علاقه خود صحبت می کنند اما مردها دوست دارند آنچه را که می خواهند به طور مستقیم بگویند. به جای اینکه بیرون بروید ویک هدیه سورپرایز بخرید به راحتی خریدن آنچه که مرد خواهان آن است میتواند هدیه ای ایده آل باشد. نکته کلیدی این است به چیزی کهیه مرد میخواهد توجه نشان بدهید و بخرید نه چیزی که شما میخواهید ویا فکر می کنید که او میخواهد.

هدیه خود را مطابق با علایق او تهیه کنید

زمانی که به دنبال هدیه ای کاربردی برای مردان هستید اطمینان حاصل کنید که هدیه شما مطابق علاقه اش باشد.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۸۸۰۷۸۵۸۵

۸۸۳۷۸۷۵۳

از دادن هدایای کلی و سرسری خودداری کنید

بیشتر خانم ها از این روش هدیه دادن استفاده می کنند تا آقایان. بیشتر مردم از جمله مردان برای هدایای سرسری و کلی ارزشی قائل نیستند. هدایای کلی و سرسری مثل جوراب و لباس زیر که هر سال به مردی هدیه داده اید (مخصوصا در عید) هدایای بی بها و کم ارزش تلقی می شوند.

راکر می گوید: “چیزی را که در گنجه دارید و آن را به هرکسی می توان هدیه داد هدایایی کم ارزش هستند.”

هدیه ای جالب بدهید

معمولا مردان از هدیه هایی جالب خوششان می آید. البته استثنا هم وجود دارد. کسانی که حقوق ثابت دارند ترجیح می دهند چیزی را داشته باشند که نیاز دارند. نکته کلیدییافتن چیزی است که مردان از آن استفاده خواهند کرد و کاربردی باشد اما چیزی که در عین مورد استفاده بودن جالب هم باشد نه چیزی که فقط مربوط به کار باشد.

در خریدن هدیه کمی فکر کنید

مردان هم دوست دارند حس کنند که مورد توجه اند ویک هدیه بافکر میتواند به آنها این احساس را بدهد که مورد علاقه و مورد حمایت هستند. چه چیزییک هدیه را با فکر می کند؟ پیدا کردن چیزی که او می خواهد و به آن علاقمند است. در سایتهایی که هدایای جالب و منحصر به فرد پیشنهاد می کنند جست و جو کنید. به طور جایگزین بعضی وقتها هدیه ای که خودتان برای او درست می کنید می تواند بهترین گزینه باشد. مثل تصویری که خودتان طبق سلیقه او نقاشی کرده اید یایک جعبه از شیرینی های خانگی مورد علاقه اش.

نکته مهم

افراد در تقدیم کردن هدایا به یکدیگر مبنای همدلی صمیمیت و محبت را رعایت کرده و اصول اصلی را از خاطر نبرند.
و نکته آخر اینکه برای رفع کدورت‌ها هدیه ارزشمند گزینه مناسبی نیست و حتی ممکن است اتفاق ناگوار را جلوه نامطلوب‌تری ببخشد. در این قبیل موارد بهتر است افراد با یک شاخه گل یا دعوت فرد دلگیر شده به یک جلسه و نشست در فضایی مطلوب و صحبت‌کردن و یا عذرخواهی از او کینه و کدورت‌ها را رفع کنند. بنابراین درک موقعیت‌ها از اصل‌های نخستین در رعایت روابط صحیح اجتماعی و عاطفی است، توجه کنیم.

رزرو وقت مشاوره

Loading...

 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب