روانشناسی چهره

با روانشناسی چهره آشناییت دارید؟ وقتی که صحبت از چهره خوانی می شود، سنت های مختلفی در این رابطه وجود دارند. هنر چهره شناسی در زمان کنفوسیوس موسس فرهنگ مذهبی چین، تکمیل شده است. به گفته کنفوسیوس یک کودک نمی تواند چهره خود را تغییر دهد، اما فرد بالغ خود مسئول ظاهر خویش است. هنر چینی چهره شناسی به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش باز می گردد. چهره خوانی بخشی از طب چینی محسوب می شود. مثلا اگر  شخصی دارای دندان های ریز و با فاصله ای باشد نشان می دهد که او در جوانی از پروتئین حیوانی زیادی استفاده کرده است و بالعکس کسی که دارای دندان های آسیا و پیشین بزرگی است نشان دهنده این است که وی تغذیه ای سرشار از غلات داشته است.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

چینی ها از این وسیله به عنوان ابزار تشخیصی استفاده می کردند. برای سال ها اساتید چهره شناسی این علم را همچون رازی بین خود حفظ کردند. این دانش طی نسل های متلاوی از استاد به شاگرد می رسید.

۲۲۱ سال قبل از میلاد مسیح، امپراطور تسین – چی – ونگ، حاکم مرکزی چین شدیدا تحت تاثیر هنر چهره خوانی قرار گرفت. به گونه ای که این حاکم قدرتمند دیوانه دستور داد تا تمامی کتاب های ادبی موجود در قلمرو حکومت خویش را بسوزانند. بخشی از این کتاب ها دست نوشته های بسیار گرانبهایی از هنر چهره شناسی بود که از عهد کنفوسیوس نسل به نسل و در نهایت به او رسیده بودند. او معتقد بود که این دست نوشته ها او را حاکمی ظالم و شرور به مردم معرفی می کند. ترس او از آشکار شدن هویت واقعیش به حدی بود که به نقاش دربار اجازه نداد تا چهره واقعیش را به تصویر درآورد.

 استخوان صورت شما تاثیر زیادی بر اینکه دیگران شما را چگونه می بینند دارد.

صورت گرد

در عرصه کار مردانی که صورت گرد دارند تاجرانی خبره از کار درمی آیند. در جوانی بدلیلی اطلاعات وسیع و علائق بی شمار بدنبال تجربه های نو هستند. مهمترین خصوصیات آنها بی زاری از یکنواختی است. در عرصه کار زنان دارای صورت گرد بسیار بی مبالات می باشند. آنان اغلب فراموش می کنند که از منافعشان دفاع کنند، زیرا همواره ذهنشان مشغول است.

صورت مستطیل

مردان و زنان این گروه می توانند خوشی های زیادی به وجود آورند. اگر آنها آرزویی داشته باشند برای بدست آوردن آن به طور باور نکردنی سعی و تلاش می کنند  این دسته از افراد برای چندمین بار ازدواج می کنند و داشتن معشوقه پس از ازدواج برایشان امری طبیعی است.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۸۸۰۷۸۵۸۵

۸۸۳۷۸۷۵۳

صورت لوزی

این افراد  شدیداً متعهد و افراد اصول گرایی هستند نترس و مقتدرند. آنها باهوش و دیپلماتیک هستند و روابط بین فردی خوبی دارند. ولی توانایی فیزیکی و مزاجی کمی دارند.

کشیده و دراز

استخوان گونه افراد با چهره کشیده پهن‌تر از پیشانی و فک آنها نیست. صورت آنها صاف است. این افراد بسیار سازش پذیر و همواره دارای ایده های فراوانی می باشند. این افراد بدن ورزشی دارند. با وجود گرایشات مثبتی که دارند اما همواره با دوستان ناباب دوست می شوند چون بسیار جذب ظاهر افراد می شوند. این افراد بسیار بی پروا و تمایل به مبالغه گویی داند.نسبت به دیگران بدگمان هستند.

 

صورت لوزی

قیافه‌ی افراد با چهره‌ی لوزی شکل با استخوان گونه برجسته، بینی منظم و چانه تیز شناخته می شود. طبیعتاً کمال گرا هستند و مطمئن و سر سخت هستند. آنها رهبران خوبی می‌شوند ولی زود از کوره درمی‌روند و افراد غیر قابل پیش بینی هستند. آنها در زندگی دیر به موفقیت می‌رسند و روابط خیلی موفقی ندارند.

صورت مثلثی

افراد با چهره‌ی مثلثی شکل پیشانی وسیع، استخوان گونه برجسته و چانه تیزی دارند. در اولین نگاه در می یابیم که انرژی سرشاری دارند. آنان بسیار خوشنام و در تمام طول عمرشان در جستجوی علم و دانش هستند. آنها خیلی فعال هستند اما بنیه ضعیفی دارند. هم چنین باهوش و سر زنده هستند اما چون توسط احساساتشان هدایت می‌شوند ممکن است به آسانی افسرده شوند. آنها خلاق و حساس هستند و هم چنین عقلانی و ناشکیبا نیز هستند.

اینستاگرام اکسیر

روانشناسان و متخصصین مرکز روانشناسی اکسیر بهترین کمک را به شما عزیزان در زمینه شناخت شخصیت خود از روی چهره خواهند کرد.

۵ ویژگی بزرگ شخصیت

بسیاری از روانشناسان شخصیت معاصر معتقدند که شخصیت پنج بعد اساسی دارد. پنج ویژگی شخصیتی شرح داده شده توسط این نظریه شامل برونگرایی، سازشکاری، روراستی، با وجدان بودن و روان رنجوری می شود.

نظریه هایی که به دنبال ویژگی های شخصیتی هستند به مدت درحال رصد کردن این هستند که چه تعداد صفات شخصیتی وجود دارد.

نظریه های قدیمی تعداد مختلف از صفات ممکن پیشنهاد کرده اند از جمله لیست ۴۰۰۰ ویژگی های شخصیتی گوردون آلپورت، ۱۶ عامل شخصیت ریموند کاتل و نظریه سه عاملی هانس آیزنک.

با این حال، بسیاری از محققان احساس کردند که نظریه کتل بیش از حد پیچیده بود و آیزنک بیش از حد در دامنه محدود شده بود، پس نظریه پنج عامل برای توصیف صفات شخصیتی بروز پیدا کرد که به عنوان بلوک های ساختمان شخصیت شناخته می شود.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

پنج عامل عمده شخصیت کدامند؟

  1. برون گرایی

برون گرایی با صفاتی همچون تحریک پذیری، اجتماعی بودن، پرحرفی، ابراز وجود و مقادیر بالایی از بیان عاطفی شناخته میشود. افراد برونگرا به دنبال کسب انرژی در موقعیت های اجتماعی هستند.

افرادی که برونگرایی کمتری دارند یا درونگرا هستند بیشتر به دنبال ذخیره ی انرژی در محیط های اجتماعی هستند.

روانشناسی شخصیت

  1. سازگاری

این بعد شخصیت شامل ویژگی هایی مانند اعتماد، نوع دوستی، مهربانی، محبت و سایر رفتارهای موافق اجتماعی است. افراد سازشکار بیشتر تمایل به همکاری دارند درحالی که کسانی که این ویژگی شخصیتی در آنان کمتر است بیشتر تمایل به رقابت و حتی تقلب دارند.

  1. مسئولیت پذیری

فرد با وجدان بالا، فردی شایسته، منظم، وظیفه شناس، هدف جو، دارای انضباط شخصی، وقت شناس و قابل اتکا می باشد. وظیفه شناسی در بسیاری از موقعیتهای سازمانی، مفید و همه تلقی شده و شاخص مناسبی برای پیشگویی عملکرد در بسیاری از مشاغل می باشد. چرا که تمایل این افراد برای دستیابی به موفقیت بیشتر است.

  1. روان رنجوری

روان رنجوری یک صفت است که با غم و اندوه، دمدمی بودن و بی ثباتی عاطفی قابل تشخیص است. افرادی که این صفت به مقدار بالا در آنها وجود دارد تمایل به تجربه نوسانات خلقی، اضطراب، دمدمی بودن، تحریک پذیری و غم و اندوه دارند. افرادی که سطح روان رنجوری در آنان پایین است تمایل به ثبات بیشتر دارند و از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر هستند.

  1. تجربه پذیری

آخرین بعد، میزان علاقه افراد نسبت به تازگی و کسب تجربه های جدید را نشان می دهد. افراد با این ویژگی دارای قدرت تخیل، علاقه به جلوه هایهنری، کنجکاو نسبت به ایده های دیگران، با احساسات باز، داراری ایده و اقدام گر هستند. افرادی که گشودگی در پذیرفتن تجربیات دارند، برای مشاغلی که در آن ها تحول و تغییر زیاد روی می دهد و یا نیاز به نوآوری یا ریسک قابل ملاحظه ای دارند، می توانند مفید واقع شوند. برای مثال، کارآفرینان، معماران، عاملان تغییر در سازمان، هنرمندان و دانشمندان تئوری پرداز، عموماً در این ویژگی در سطح بالایی قرار دارند.

جمع بندی

همیشه به یاد داشته باشید که رفتار با تعامل بین شخصیت های زمینه ای فرد و متغیرهای موقعیتی تغییر میکند .موقعیتی که یک فرد خودش را در آن می یابد، نقش مهمی در چگونگی واکنش فرد بازی می کند. با این حال، در بسیاری از موارد، مردم واکنشی را نشان میدهند که از ویژگی های شخصیتی نهفته در آنها سرچشمه می گیرد.

منبع: سایت verywell و متخصصین اکسیر

دریافت وقت مشاوره فردی

Loading...

 

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب