اختلال افسردگی

اختلال افسردگی بسیاری از افراد را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ۳۰۰ میلیون نفر در سنین مختلف با آن مبارزه می کنند. بیماری افسردگی به حدی رایج است که در آمریکا برخی آن را سرماخوردگی روانی می نامند.

افسردگی که “افسردگی بالینی” یا “اختلال افسردگی” نیز نامیده می شود یک دوره غم و اندوه است که شامل از دست دادن علاقه به چیزهایی می شود که پیش از این باعث خوشحالی یا لذت می شدند. این احساسات معمولا به همراه یک سری علائم و نشانه های روانی و فیزیکی هستند.

تغییرات قابل توجه در خلق و خو و رفتار می تواند نشان دهنده اختلال افسردگی خفیف باشد و همچنین می‌تواند حساسیت های فیزیکی را هم افزایش دهد. به هر حال، افسردگی ضعف نیست، بلکه چیزی است که به راحتی می توان از آن گذشت. افسردگی ممکن است به درمان طولانی مدت نیاز داشته باشد. ولی ناامید نشوید. بیشتر افراد افسرده بعد از دارو درمانی، مشاوره روانی یا هر دو احساس بهتری می کنند. از جمله علائم شایع آن می‌توان به مواردی چون تندخویی، افکار منفی، احساس غیر معمول خستگی، احساس ناامیدی، احساس غمگین بودن، عدم تمرکز، احساس بی انگیزه بودن، تمایل به تنها بودن و داشتن بدن دردهای بی دلیل اشاره کرد. در ادامه لیستی از کارهایی که افسردگی شما را مجبور به انجام آن می کند، آورده شده است.


مقاله مرتبط: عواملی که احتمال بروز افسردگی را افزایش می‌دهد

مقاله مرتبط: تاثیر افسردگی بر کیفیت رابطه افراد


کارهایی که اختلال افسردگی شما را مجبور به انجام آن می کند

منزوی کردن خودتان

افراد مبتلا به اختلال افسردگی به دلایل مختلف خود را منزوی و جدا از دیگران می کنند. برخی به دلیل اینکه احساس می کنند از بودن در جمع خسته می شوند و برخی به این دلیل که فکر می کنند تنهایی بهتر است. برخی از این افراد احساس تنفر زیادی نسبت به خود احساس می کنند به همین دلیل ترجیح می دهند با کسی ارتباط برقرار نکنند. کسانی که افسردگی شدید دارند حتی ممکن است هفته ها در خانه شان بمانند و بیرون نروند.

بی نظمی و کثیفی

افسردگی شما را بی قرار می کند، به همین دلیل تمیز کردن اتاق و خانه تان کار بسیار سختی است. لباس های کثیف و ظروف شسته نشده روی هم تلنبار می شوند و زباله ها از سطل آن سرریز می شود. مثل یک چالش است که بخواهید در اطراف اتاق خود قدم بزنید زیرا همه چیز روی زمین افتاده است. زندگی در یک مکان بهم ریخته باعث می شود که احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما کمبود انرژی کمکی نمی کند.

بهداشت نامناسب

افسردگی تمام انرژی شما را از بین می برد. به اندازه کافی دشوار است که از تخت خارج شوید. بنابراین، دوش گرفتن، مسواک زدن دندان ها، شستن موها، مراقبت از بدن و خارج شدن از خانه می تواند بسیار سخت باشد. کسانی که افسردگی ندارند فکر می کنند انجام ندادن این کارها به دلیل تنبلی است، اما حقیقت این است که دوش گرفتن و یا شستن لباس ها برای این افراد بسیار طاقت فرسا و دردناک است.

مشکلات خواب

اختلال افسردگی برنامه خواب شما را بهم می ریزد. برخی از افراد افسرده را ممکن است در طول شب بیدار نگه دارد و برخی ممکن است کمی به خواب روند. این مشکل می تواند اضطراب شما را در طول شب افزایش دهد. و در برخی موارد ممکن است باعث خواب بیش از حد شود ولی همچنان احساس خستگی وجود داشته باشد.

فاجعه سازی

افسردگی روی ذهن شما تمرکز می کند و باعث می شود چیزهای منفی را باور کنید. کم کم به جایی می رسد که برای تایید تفکر بدبینانه خود به دنبال چیزهای بد و منفی باشید. هر زمان که اتفاق منفی رخ دهد از آن به عنوان شاهدی برای اینکه نشان دهید زندگی چقدر بد است استفاده می کنید. تفکر افسردگی، نوعی تفکر خاص بدبینانه است که افکار مربوط به حال، گذشته و آینده بیمار را تحت تأثیر قرار می دهد. بیمار، اعتماد به نفس خود را از دست داده و همیشه جنبه های منفی هر حادثه را مد نظر قرار می دهد. عقاید وی همواره همراه با ناامیدی و یاس است. پیوسته انتظار بدترین وضع ممکن را داشته و بدبختی، شکست و تباهی پیش بینی می کند.

عادات بد غذایی

افراد مبتلا به اختلال افسردگی یا پرخوری می کنند یا به سختی غذا می خورند. ممکن است خود را در آشپزخانه بیابید که در حال خوردن هر چیزی هستید. خوردن در واقع تلاشی است برای از بین بردن پوچی و تنهایی. کسانی که اشتهایی برای خوردن ندارند حتی ممکن است از غذا متنفر شوند.

کاهش انگیزه

افسردگی علائق و رویاهای شما را از بین می برد. علائق و عادات گذشته تان دیگر راضی کننده نیست. کم کم احساس می کنید که از درون مرده اید. اگر مراقب نباشید باعث می شود که تمام روز را در تخت بمانید.

طفره رفتن از مشکلات خود

افسردگی به تنهایی طاقت فرسا است. شما احساس می کنید که اکثر روزها سخت و از کنترل شما خارج است. بنابراین، تلاش برای کنار آمدن با شرایط و مشکلات، به اندازه کافی دشوار است. در عوض، شما آنها مشکلات خود را نادیده می گیرند. این به خودی خود می تواند دردسر ساز باشد زیرا به تلنبار کردن مشکلات ادامه خواهید داد.

احساس گناه و نفرت از خود

اگر به افسردگی اجازه دهید که بر افکار شما غلبه کند باعث می شود که شما از خودتان متنفر شوید. در موارد شدیدتر، همراه با گسترش مشکلات عزت نفس، خودانگاره فرد نیز ضعیف می شود. در نهایت شما بر این باورید که ارزشش را ندارد. برخی از افراد مبتلا به این اختلال روانی می توانند با فکر کردن به تمام مشکلات و تقصیرهایی که دارند، احساس گناه را در خود پرورش دهند.

زندگی با ترس

افراد مبتلا به افسردگی می ترسند که چیزهای وحشتناکی برای آنها اتفاق افتد. در موارد شدیدتر این افراد موقعیت های خوب خود را خراب می کنند تا بگویند که همیشه همه چیز بد پیش می رود. در موارد دیگر این افراد موقعیت های خوب را نادیده می گیرند و دست از رویاهای خود می کشند. این یک روش پیچیده برای محافظت از خودتان است، زیرا باعث می شود که شما از زندگی و کارهای شگفت انگیز جلوگیری کنید.

افسردگی به شیوه های مختلف ما را تحت تاثیر قرار می دهد. لیست بالا شامل برخی از رفتارهای مشترکی است که افراد مبتلا به این اختلال دارند.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب