خوشبین بودن

سخت است وقتی به این فکر می‌کنید که در جهان چه خبر است بتوانید خوشحال و خوشبین باشید؛ و زمانی سخت‌تر می‌شود که اطرافیان شما دائماً در حال شکایت راجع به اتفاقاتی که رخ داده است، هستند. این بدین معنا نیست که شما باید به گروه منفی بینان بپیوندید. در حقیقت مهم است تا آنجا که ممکن است نیمه پر لیوان را ببینید و خوشبین باشید.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر


مقاله مرتبط: روش‌های ساده مثبت اندیشی


نکاتی درباره خوشبین بودن

مزایای خوشبین بودن

اینکه انتخاب کنید خوشبین باشید مزایای زیادی دارد. مطالعه‌ای در دانشگاه پیتزبرگ به این نتیجه رسید زنانی که خوشبین بودند، ۳۰% خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنان کم‌تر است. یک مطالعه در دانشگاه میشیگان خوش بینی را با خطر پایین‌تر سکته مغزی مرتبط کرده است. علاوه بر این، تحقیقات منتشر شده در مجله انجمن پزشکی کانادا نشان داد که خوشبینان کم‌تر با بالاتر رفتن سن ناتوانی را تجربه می‌کنند و در نهایت عمری طولانی‌تر از بدبینان خواهند داشت.

خوشبینی یک انتخاب است

اگر فکر می‌کنید که افراد ذاتا بدبین متولد می‌شوند، و راهی برای تغییر فکر وجود ندارد، دوباره فکر کنید؛ تحقیقات منتشر شده در مجله رفتار درمانی و روانپزشکی تجربی دو گروه از افراد را از نظر الگوهای تفکرشان مقایسه کردند. گروه اول یک تمرین ۵ دقیقه‌ای که شامل افکار مثبت در مورد آینده بود را انجام دادند، در حالی که گروه دوم تلاشی برای تفکر مثبت در مورد زندگی شان انجام ندادند. گروه اول در طی دو هفته به طور قابل توجهی خوشبینی شان افزایش یافته بود و بسیاری از آنها بعد از گذشت تنها یک روز احساس خوش بینی بیشتری داشتند.

اگر می‌خواهید به فردی خوشبین تر تبدیل شوید- علی رغم چیزهای منفی که در اطراف‌تان وجود دارد-  می‌توانید کارهایی برای مثبت اندیشی و گسترش چشم انداز خوش بینانه‌تان انجام دهید.

تصمیم بگیرید که خوشبین باشید

شما انتخاب‌هایی در زندگی خود دارید. می‌توانید روزتان را صرف تمیز کردن کنید یا صرف کتاب خواندن کنید. می‌توانید برای صرف شام بیرون بروید یا در خانه آشپزی کنید. در نهایت، می‌توانید تصمیم بگیرید که مثبت باشید یا می‌توانید مانند گذشته زندگی کنید. مثبت بودن در دنیای منفی، با تصمیم راجع به مثبت و خوشبین بودن در زندگی آغاز می شود.


مقاله مرتبط: دیدن زیبایی در خود و اطراف مان


اجتناب از افراد بدبین

بدبین‌ها انرژی مثبت محیط را از بین می‌برند. آن‌ها احساس همدلی کمی دارند و فکر می‌کنند دنیا دور آن‌ها می‌چرخد. باید مرزهای سالمی با این افراد تعیین کنید. می‌توانید به دوست‌تان بگویید: “من متوجه شدم، هر وقت بهت پیشنهادی میدم که شرایط رو بهتر کنی، اصرار داری که هیچ کاری نمیشه کرد. من مطمئن نیستم که بتونم بهت کمکت کنم”.

حتی می‌تواند به معنی فاصله گرفتن از اقوامی باشد که اصرار دارند آخرین پیش بینی‌های خود در مورد پایان دنیا را مطرح کنند. از اخبار رسانه‌ها فاصله بگیرید. تماشای بیش از حد غم انگیز در اخبار و در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند توانایی شما در حفظ چشم انداز “نیمه پر لیوان” را کاهش دهد.

شیوه های خوشبین بودن

شناسایی افکار منفی

خوب است که بدانید که چیزهای بد ممکن است رخ دهد. ولی با این حال نادیده گرفتن واقعیت کمکی نمی‌کند. در حقیقت واقع گرا بودن کلید این است که چطور بهترین خود باشید. اگر نسبت به مصاحبه‌ای که دارید بیش از حد مثبت باشید، دیگر وقت نمی‌گذارید که خود را آماده کنید زیرا مطمئن هستید که شما را قبول خواهند کرد.

با این حال، اگر شما یک دیدگاه منفی اغراق آمیز داشته باشید، ممکن است شانس استخدام‌تان را خراب کنید. این فکر که “هیچ کس دیگر مرا استخدام نخواهد کرد” باعث می‌شود وقتی وارد اتاق مصاحبه می‌شوید احساس شکست و احساس ضعف کنید.

عدم اعتماد به نفس شما دلیل استخدام نشدن شما است. چشم انداز سالم این است که به خودتان یادآوری کنید که تنها کاری که می‌توانید انجام دهید صرف نظر از نتیجه، این است که بیشترین تلاش‌تان را انجام دهید. خوشبین بودن به شما کمک می‌کند تا باور کنید که فرصت‌های روشنی پیش رو دارید و می‌توانید تلاش کنید تا آن فرصت‌ها را بدست آورید.

آینده مثبتی را تصور کنید

شاید خیلی سطحی به نظر برسد، اما نوشتن ایده‌های شما در مورد آینده‌ای خوش بینانه واقعاً می‌تواند چشم انداز کلی شما را تغییر دهد.۲۰ دقیقه در چهار روز متوالی را، صرف نوشتن آنچه می‌خواهید فردا، هفته بعد، ماه آینده و سال آینده اتفاق افتد، کنید. احساس کنید که در یک رویای بزرگ آزادی عمل دارید. همچنین می‌توانید همین حالا یک چالش جدی را که در زندگی خود دارید در نظر بگیرید و به نتایج مثبت احتمالی فکر کنید.

اینستاگرام اکسیر

کلید خوشبینی

میزان خوش‌بینی هر فرد براساس این که چگونه رویدادها را تعریف می‌کند و از چه دیدگاهی به مسائل می‌نگرد، سنجیده می‌شود. اگر یاد بگیرید که علّت وقوع رویدادهای مثبت را (۱) کاری که خودتان انجام داده‌اید، (۲) نشانه‌ای از چیزهای خوب بیشتری که پیش خواهند آمد و یا (۳) شاهدی مبنی بر این که چیزهای خوبی در سایر زمینه‌های زندگی‌تان اتفاق خواهد افتاد بدانید، نیمی از راه را طی کرده‌اید. همچنین اگر بتوانید به رویدادهای منفی به عنــــوان (۱) چیزی که تقصیر شما نبوده است و یا (۲) پدیده‌های منفرد و مجزایی که اثری بر رویدادهای آینده یا سایر جنبه‌های زندگی‌تان ندارند فکر کنید، بقیه راه را هم پیموده‌اید!این کار بسیار آسان است.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

چگونه؟

هنگامی که رویداد مثبتی در زندگی‌تان اتفاق افتاد، برای چند لحظه تحلیل فرایندهای فکری خود را متوقف کنید. فقط به توانائی‌های خود و نقش‌های مستقیم یا غیرمستقیمی که در وقوع این رویداد داشته‌اید فکر کنید. برای مثال، اگر در امتحانی موفق شدید، فقط به این نیاندیشید که چقدر خوب شد که برای امتحان آماده بودید بلکه به نقش هوش و تمرکز خود در این جریان نیز فکر کنید.

به دیگر جنبه‌های زندگی خود که می‌تواند از این رویداد مثبت تأثیر پذیرد، فکر کنید. همچنین به این فکر کنید که چگونه توانائی‌های شما که باعث این رویداد مثبت شده‌اند می‌توانند رویدادهای مثبت دیگری را در زندگی‌تان باعث گردند. برای مثال، هوش، تمرکز و توانایی آماده شدن برای انجام کارها، می‌توانند باعث چه چیزهای خوب دیگری در زندگی شما بشوند؟

موفقیت‌های احتمالی آینده را در نظر آورید. چون کلید موفقیت در دستان شماست پس آیا نباید انتظار داشته باشید که از آزمون‌های آینده هم سربلند بیرون آئید؟ آیا یک شغل مناسب و معتبر، نتیجه آن نیست؟

هنگامی که رویدادی منفی اتفاق افتاد، به شرایطی که ممکن است در این اتفاق نقش داشته باشد فکر کنید. برای مثال، اگر عملکرد شما در یک امتحان بد بود آیا هفته قبلش سرتان خیلی شلوغ نبوده است؟ آیا کمبود خواب نداشته‌اید؟ چه عوامل خارجی در عدم موفقیت شما نقش داشته‌اند؟ در ذهن داشته باشید که عدم موفقیت، لزوماً بازتاب ضعف‌های شخصی شما نیست. همچنین به یاد داشته باشید که فرصت‌های بیشماری برای شما در آینده وجود خواهد داشت که می‌توانید در آن‌ها بهتر عمل کنید. به موفقیت‌های بعدی خود یا سایر جنبه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها موفق شوید فکر کنید.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

توصیه‌ها

کلید خوش‌بینی، به حداکثر رساندن موفقیت‌ها و به حداقل رساندن شکست‌هاست. صادقانه به کوتاهی‌ها و کمبودهای خود فکر کنید. در این صورت می‌توانید بر روی آن‌ها کار کنید و به تدریج برطرفشان نمائید. امّا به یاد داشته باشید که همیشه تمرکز بر روی توانائی‌ها نتیجه مطلوب‌تری به دست می‌دهد.

الگوهای فکری خود را به چالش بکشید امّا انتظار نداشته باشید که طرز تفکرتان به سرعت تغییر یابد. این کار به زمان نیاز دارد. بنابراین تمرین کردن در این مورد را ترک نکنید. همیشه به یاد داشته باشید که هر شکستی می‌تواند تجربه‌ای آموزنده و گام مهمی به سوی موفقیت بعدی شما باشد!

نیازمندی‌ها

اشتیاق و علاقه‌مندی به بررسی افکار، وارسی مداوم الگوهای فکری

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر

مشاوره رایگان آنلاین