نحوه مدیریت خشم و استرسReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 28Rating: 5.0مدیریت خشم و استرس به روش‌‌های مشابه عمل می‌کنند. به این دلیل که خشم و استرس هر دو مولفه روانشناختی هستند بنابراین آن‌ها را می‌توان از نظر روانشناختی مدیریت کرد. خشم و استرس اگر مدیریت نشوند می‌توانند به روش‌های منفی روی ما تاثیر بگذارند به همین دلیل درک رابطه آن‌ها ضروری است.

خشم و استرس

مدیریت خشم و استرس به روش‌‌های مشابه عمل می‌کنند. به این دلیل که خشم و استرس هر دو مولفه روانشناختی هستند بنابراین آن‌ها را می‌توان از نظر روانشناختی مدیریت کرد. خشم و استرس اگر مدیریت نشوند می‌توانند به روش‌های منفی روی ما تاثیر بگذارند به همین دلیل درک رابطه آن‌ها ضروری است.

عواملی که بر خشم و استرس تأثیر می‌گذارند

مواجهه طولانی‌ مدت با خشم و استرس می‌تواند بر سلامت جسمانی ما تاثیر بگذارد. می‌تواند فشار خون ما را بالا ببرد که باعث برخی مشکلات دیگر شده که از نظر جسمانی و عاطفی بر ما تاثیر می‌گذارند.

همچنین می‌تواند بر روابط ما تأثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، می‌تواند باعث ایجاد عادات منفی شود که در نتیجه پاسخ به خشم و استرس به وجود می‌آید که در طول زمان کنترل آن را سخت تر می‌کند. هر یک از این اثرات می‌تواند اضطراب بیشتری به دنبال داشته باشد.


مقاله مرتبط: خشم منجر به مشکلات قلبی می شود!

مقاله مرتبط: آیا استرس باعث ریزش مو می‌شود؟


برای شروع مدیریت اثرات منفی استرس و خشم، باید نگاهی به این بیندازیم که چگونه این عواطف بر زندگی ما تاثیر می‌گذارند. استرس می‌تواند منجر به خشم شود که خود می‌تواند منجر به استرس بیشتر شود. هیچ یک از این دو احساس سالم نیستند، اما ما نباید سعی کنیم آن ‌ها را حذف کنیم. درعوض، ما باید با درک عواملی که بر خشم و استرس تأثیر می‌گذارد و استراتژی های مقابله برای مدیریت بهتر، آنها را کنترل کنیم.

آگاهی و درک

وقایع خاص می‌تواند خشم یا استرس را در بسیاری از افراد به وجود آورد. میزان خشم یا استرس تجربه شده مربوط به چگونگی درک و تفسیر فرد از آنچه اتفاق می‌افتد است. مثلا اگر در ترافیک گیر کرده باشید و یک ماشین راه شما را ببندد ممکن است فکر کنید که شاید راننده خاطی شما را ندیده است و یا ممکن است آن را یک حرکت خصومت آمیز در نظر بگیرید و این موضوع باعث شود که عصبانی شوید. در هر دو مورد، یک محرک، باور و پاسخ وجود دارد. نگرش یا تفسیر، از محرک، چیزی است که منجر به واکنش‌های متفاوتی می‌شود.

ویژگی‌های شخصیتی

برخی از افراد دارای ویژگی های شخصیتی ذاتی هستند که آنها را بیشتر مستعد خشم و استرس می‌کند.

  • بعضی از افراد به طور طبیعی بیشتر از دیگران مشاهده می‌کنند. چیزهایی که ممکن است توسط شخص دیگری نادیده گرفته شوند. این صفت باعث می‌شود که آنها بیشتر متوجه چیزهایی شوند که باعث عصبانیت آنها می‌شوند.
  • بعضی از افراد به طور طبیعی با تغییر راحت نیستند، همین امر می‌تواند در شرایط خاص باعث استرس و عصبانیت شود.
  • سایر افراد تحمل کمی برای ناکامی دارند و راحت تر از دیگران عصبانی می‌شوند.

مقاله مرتبط: چگونه خشم خود را مدیریت کنیم؟


خشم و استرس

نگرش

الگوهای فکری همیشگی ما، در تجربه استرس و خشم نقش دارد. برخی افراد عادت دارند همه چیز را منفی ببینند، مثلا خطای یک نفر را به انگیزه‌های مخرب یا مهربان نبودن آن شخص نسبت دهند. آن‌ ها ممکن است یک رویداد منفی را به عنوان نشانه‌‌ای که رویداد های منفی بیشتری قرار است اتفاق افتد تفسیر کند، که خود این امر می‌تواند منجر به خشم و استرس شود.


مقاله مرتبط: بدون استرس زندگی کنید


راهبردهای مقابله‌ای سالم با خشم و استرس

تجربه خشم و استرس طبیعی است. نحوه برخورد ما با شرایط می‌‌تواند تفاوت بین زندگی سالم و ناسالم را ایجاد کند. به عنوان مثال، ما همیشه نمی‌توانیم از وقوع وقایع استرس زا جلوگیری کنیم. اما، با مدیریت استرس از طریق تمرینات تنفسی، نوشتن وقایع روزانه یا سایر تکنیک‌های مدیریت استرس، می‌توانیم نحوه خنثی کردن اثرات استرس را یاد بگیریم. یا نمی توانیم از عصبانی شدنمان پیشگیری کنیم اما می‌توانیم آن را مدیریت کنیم تا ایجاد مشکل نکند. مثلاً بیان احساسات به صورت محترمانه هنگامی که هنوز از کنترل ما خارج نشده‌اند، می‌تواند مانع بزگ تر و غیرقابل کنترل شدن آن‌ها شود.

منبع: سایت verywellmind و متخصصین اکسیر