281.jpg
خانواده و وسواسReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 9Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

 

خانواده و وسواس

 

فروید تثبیت در مرحله مقعدی را علل این اختلال می داند. فروید معتقد بود کودکان در این مرحله از حرکات روده بزرگشان لذت می برند. زمانی که والدین قصد آموزش آداب توالت رفتن را دارند، بچه ها باید یادبگیرند تا این لذت را به تاخیر بیاندازند . اگر والدین آموزش را خیلی زود شروع کنندیا بسیار سخت گیر باشند، بچه ممکن است چنان خشمی را تجربه کند که ناشی از سرکوب تکانه های بن است وتکانه های ضد اجتماعی در وی فعال می شود وتمایل به بروز دارند، مثل کثیف کردن لباس ها وبهم ریختن وخراب کردن اوضاع ودستور دادن به اطرافیان . اگر والدین این پرخاشگری کودک را با فشار وسرزنش یا تنبیه کنترل کنند، ممکن است که کودک احساس شرمساری، گناه یا کثیف بودن نماید،تکانه های پرخاشگرانه دراین شرایط با میل شدید به کنترل آنها ، روبرو می شوند.کودکی که میل به تخریب دارد به همان میزان تمایل به بازسازی دارد ،اگر تعارض بین بن ومن ، ادامه یابد؛ احتمال دارد که اختلال وسواس –بی اختیاری بروز نماید.  از طرف دیگر روان تحلیل گران اعتقاد دارند که درجه تحول یافتگی “من” فراتر از کشاننده هایی است که من آنها را نفی می کند.

فروید در تحول اختلال وسواس بر نقش چند مکانیزم دفاعی تاکید می نماید: جداسازی ، ابطال ، تشکل واکنشی (واکنش معکوس) ؛ طی جداسازی ، عواطف از فکر یا عملی جدا می شود که بعدها وسواس فکری یا وسواس عملی تبدیل می شود. البته عاطفه کاملا از هشیاری بیرون نمی رود و دائما کنترل اعمال شده برآن را به در هم شکستن تهدید می کند.

در ابطال فردی که به طور وسواسی هرگاه چراغی را خاموش می نماید ؛ فکر می کند پدرم خواهد مرد ، این فکر مجبورش می کند برگردد و کلید را لمس کند وبگوید “من آن فکر را برگرداندم” . ممکن است گفته شود عمل وسواس نتیجه احتمالی فکر وسواس اولیه اورا باطل می کند؛ عمل که ممکن است ریشه در تکانه پرخاشگری زیربنایی نسبت به پدر داشته باشد. تشکل واکنشی، در رفتار مادری دیده می شود که به طور وسواسی اتاق بچه هایش را وقتی آنها خوابیده اند چندین بار وارسی می کند ؛ این مادر به خاطر رنجش زیر بنایی اش از بچه ها شدیدا نگران آنها می باشد. فروید اعتقاد دارد که دوسوگرایی در این اختلال افزایش می یابد و دو کشاننده عشق و کینه به صورت همزمان ونه به گونه ای پی درپی احساس می شود.

همه نظریه پردازان روان پویشی با تبیین فروید موافق نیستند، به عنوان مثال، عده ای معتقدند، تکانه های پرخاشگرانه فرد در این اختلال ، نشات گرفته از احساس های عدم امنیت فرد است تا تجارب مربوط به آموزش توالت رفتن اما این نظریه ها، با این نظر فروید که افراد مبتلا به اختلال وسواس- بی اختیاری، دارای تکانه های قوی پرخاشگری و نیاز متقابل برای کنترل آنها هستند؛ موافقند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


خانواده و وسواسReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 9Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button