Warning: Use of undefined constant get_stylesheet_uri - assumed 'get_stylesheet_uri' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/psychoex/public_html/wp-content/themes/medicare-child/functions.php on line 25
1842.jpg
ثبت رویاهای شبانهReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 11Rating: ۵.۰ثبت رویاهای شبانهمحققین می‌گویند توجه به رویاهای افراد، می‌ تواند بینش بیشتر در مورد مشکلات سلامت روانی آن‌ ها را به همراه داشته باشد و احتمالا به درمان آن‌ ها هم کمک کند. همه ما در خواب،‌ رویاهایی می‌ بینیم که اغلب هم آن‌ ها را فراموش می‌ کنیم؛ اما همین رویاها، می‌ توانند کلیدی، برای کشف ناهشیاری ما و حتی درمان مشکلات و اختلالات روانی ما باشند. پس به آن‌ ها بیشتر اهمیت بدهید...
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

رویاهای شبانه

رویاهای شبانه ، پدیده‌ ای اسرار آمیز در زندگی بشر هستند که قرن‌ ها، تئوری‌ ها و فرضیه‌ های مختلف،‌ کوشیده‌ اند آن‌ ها را توضیح دهند؛ اما همچنان، هاله‌ ای از ابهام آن‌ ها را در بر گرفته و توضیح چندان مشخصی برای آن‌ ها وجود ندارد. رویاها از هر جنسی که باشند و هر دلیل و پایه‌ ای که داشته باشند،‌ ظاهرا به هر حال می‌ توانند نشانگر وضعیت روانی ما باشند…

محققین می‌گویند توجه به رویاهای افراد، می‌ تواند بینش بیشتر در مورد مشکلات سلامت روانی آن‌ ها را به همراه داشته باشد و احتمالا به درمان آن‌ ها هم کمک کند. همه ما در خواب،‌ رویاهایی می‌ بینیم که اغلب هم آن‌ ها را فراموش می‌ کنیم؛ اما همین رویاها، می‌ توانند کلیدی، برای کشف ناهشیاری ما و حتی درمان مشکلات و اختلالات روانی ما باشند. پس به آن‌ ها بیشتر اهمیت بدهید…

رویاهای شبانه

به گزارش دیسکاوری، لنس استورم از دانشکده روانشناسی دانشگاه ادلاید،‌ مقاله خود در این زمینه را در نشریه بین‌ المللی مطالعات یونگین‌ ها، منتشر کرده است. همان‌ طور که از اسم نشریه پیدا است، این نظریه به دیدگاه‌ های روانشناس و روانپزشکی به نام کارل یونگ برمی‌ گردد. در سال‌ های آغازین قرن بیستم،‌ یونگ چنین عنوان کرد که بسیاری از تصاویری که انسان‌ ها در رویاهای شبانه خود می‌بینند، ریشه در ناهشیار جمعی آن‌ ها دارد. وی باور داشت که نشانه‌ هایی که در رویاها دیده می‌ شوند، حامل معانی خاصی در مورد وضعیت هیجانی افراد هستند، وضعیتی که می‌ تواند درک ما از آن فرد را افزایش دهد و نیز، به درمان او کمک کند.

تعبیر رویا به روش یونگ

کارل یونگ برای تعبیر و تحلیل رویا دو روش عینی و ذهنی پیشنهاد کرد. در روش عینی اگر رویا بین اشخاصی را می‌ بیند مفهوم دیگری ندارد و آن اشخاص دقیقا همان‌ هایی است که دیده می‌ شوند. مثلا مادر همان مادر و دوست همان دوست است. اما در روش ذهنی اشخاصی که به خواب فرد می‌ آیند، در واقع قصد نشان دادن یک جنبه از وجود رویابین را دارند.

یونگ معتقد است پذیرفتن حقیقت رویا در روش ذهنی برای خواب بیننده سخت‌ تر از روش عینی است. اما در بیشتر مواقع رویابین به این حقیقت می‌ رسد که شخصیت‌ های درون رویاهایش می‌ توانند نشان‌ دهنده یک جنبه تائید نشده از وجودشان باشد. مثلا اگر فردی خواب ببیند که از سوی یک قاتل دیوانه تحت‌ تعقیب است، ممکن است در نهایت پی ببرد در اعماق وجودش به کشتن کسی متمایل است.

گشتالت درمانی که نوعی روش درمان روانشناختی است و بر تجربه‌ های فعلی نه گذشته بیمار تاکید دارد، روش ذهنی تعبیر کارل یونگ را به کار می‌ برد و مدعی است حتی اشیای بی‌ روح و جان در یک رویا می‌ توانند بیانگر جنبه‌ های مختلف شخصیت رویابین باشند.کارل یونگ به الگوهای اصلی و اولیه معتقد است که طرح‌ های دیگر از آن سرمشق می‌ گیرند و این الگوها جهانی بوده و در همه‌ جا یکسانند.

در حقیقت هر یک بیانگر نوعی تفکر ناخودآگاه است که به شدت در ضمیر خودآگاه‌ مان پنهان شده است و در رویا‌هایمان به صورت مستقل و آشکار درک می‌ شوند. آشنایی با این الگوهای موجود در رویاهای فرد می‌ تواند به او کمک کند که طرز تفکر ضمیر ناخودآگاه خود را شناخته و بخش‌ های مجزای ذهن خود را به یکدیگر متصل کرده و درکی کامل از خود واقعی‌ اش به‌ دست آورد.

یونگ هشدار می‌ دهد نباید بدون شناخت و درک صحیح از وضع بیمار روحی، معانی خاصی به سمبل‌ های موجود در رویاهای او نسبت داد و همچنین شرح جزئیات رویاها لازم نیست و باید به صورت کلی به آن ها نگریسته شود.

تعبیر رویا به روش یونگ

حالا لنس استورم در مطالعه جدید خود به این نتیجه رسیده که حق با یونگ بوده است. بنابراین، شاید بهتر باشد شما هم کنار تخت‌ خواب خود،‌ دفتر یاداشت و قلمی بگذارید تا بتوانید وقتی از خواب بیدار می‌‌ شوید و هنوز،‌ تصویر روشنی از رویای خود دارید،‌ سریع آن را یادداشت کنید.

استورم در این زمینه می‌ گوید: «یونگ بسیار به تصویر‌ هایی که در طیف گسترده‌ ای از تمدن انسانی تکرار می‌ شد،‌ علاقمند بود، در هنر،‌ مذهب، اسطوره‌ ها و رویاها. او متداول‌ ترین تصاویر کهن‌ الگوها را چنین توضیح داده است: قهرمان، یعنی کسی که به دنبال رسیدن به اهداف است، سایه، که اغلب به عنوان وجه منفی شخصیت دسته‌ بندی می‌ شود، انیما، که تصویر زنانگی در ذهن یک مرد را عنوان می‌ کند، انیموس، که بازنمای تصویر مردانگی در ذهن زن است، مرد پیر دانا و مادر بزرگ.»

چنان که استورم توضیح می‌ دهد، صدها تصویر و نماد دیگر وجود دارند که در رویاها خود را نشان می‌ دهند و بسیاری از آن‌ ها، معناهایی را با خود به دنبال دارند، مانند تصویر تپیدن قلب که به معنای نیکوکاری و خوش‌قلبی است، یا اوروبروس که نوعی مار است که دم خود را می‌ خورد، به معنای بقا و جاودانگی. استورم در ادامه می‌ گوید: «همچنین، نمادها و تصاویری در رویاها وجود دارند که با ترس، نیرومندی، احساس قدرت، نیاز به رهایی و مانند آن در ارتباط هستند».

در تئوری یونگ، این نمادها، بازنمایی ذهن ناهشیار انسان هستند. آن‌ها مانند یک نگاه اجمالی به درون کد های ناهشیار مغز انسان عمل می‌ کنند که به اعتقاد افرادی مانند استورم‌، می‌ توان آن‌ها را رمزگشایی کرد و درک کرد.

رویاهای ثبت شده به چه کار می آید؟

در مورد این که چه‌ طور رویاها می‌ توانند به درمان مشکلات روانی افراد کمک کنند، استورم توضیح می‌ دهد: «مطالعه ما نشان می‌ دهد که به جای تفسیر تصادفی نمادهایی که در خواب دیده می‌ شوند، آن هم بر اساس کارهای حدسی که آموزش داده می‌‌ شود، می‌ توان از نمادهای وابسته به کهن‌ الگوها و معنای مرتباط با آن‌ ها به عنوان منبعی معتبر استفاده کرد. این اطلاعات در کارهای بالینی مفید و کارا هستند.

ما بر این باوریم که به عنوان مثال، تحلیل رویاها می‌ تواند در درمان اختلال افسردگی مفید باشد. این حوزه‌ای در سلامت روان است که به سرعت در حال رشد و پیشرفت است. چون افراد مبتلا به اختلال افسردگی، دوره‌ های طولانی‌ تری از خواب مرحله حرکات سریع چشمی یا به اختصار آر.ایی.ام را تجربه می‌ کنند، مرحله‌ ای که مستقیما با پردازش هیجانی و رویابینی در ارتباط است.»

کاربرد رویاهای ثبت شده

نتیجه

همه ما رویا می‌ بینیم. علی رغم همه بحث‌ هایی که در مورد آن وجود دارد، شاید بتوان گفت حوزه‌ ای فراموش‌ شده به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما است. ظاهرا، نباید رویاهای شبانه خود را دور بریزیم و آن‌ها را راحت فراموش کنیم. بنابر این مطالعات، بهتر است زمان بگذارید و به محض بیدار شدن،‌ آن‌ها را با جزییات ثبت کنید، با این کار،‌ احتمالا می‌ توانید در مورد خودتان،‌ بیشتر بدانید. همچنین بر اساس آن‌ چه این مطالعات نشان می‌ دهد، ‌برای حل مشکلات خود و حتی درمان اختلالات روانی خود،‌ می‌ توانید از آن‌ها بهره ببرید.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


ثبت رویاهای شبانهReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Nov 11Rating: ۵.۰ثبت رویاهای شبانهمحققین می‌گویند توجه به رویاهای افراد، می‌ تواند بینش بیشتر در مورد مشکلات سلامت روانی آن‌ ها را به همراه داشته باشد و احتمالا به درمان آن‌ ها هم کمک کند. همه ما در خواب،‌ رویاهایی می‌ بینیم که اغلب هم آن‌ ها را فراموش می‌ کنیم؛ اما همین رویاها، می‌ توانند کلیدی، برای کشف ناهشیاری ما و حتی درمان مشکلات و اختلالات روانی ما باشند. پس به آن‌ ها بیشتر اهمیت بدهید...
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button