114.jpg
به آرامش برسیم!Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 21Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

به آرامش برسیم!

زندگی‌کردن مهارت هایی را می‌طلبد که اندوختن آنها هیچ‌گاه پایانی ندارد و آموختن آنها تنها با زندگی در دنیای واقعی ممکن است. یکی از این مهارتها توان آرامش‌یابی است، یعنی قابلیت بازتولید قوای جسمی و روانی که در طول شبانه روز در برخورد با استرسهای مختلف از مقدار کارائی آنها کاسته می‌شود.

آرامش چیست؟

آرامش آن چیزی نیست که در مکانی بی سرو صدا , بی مشکل ، بی کار سخت یافت شود , چیزی است که می گذارد در میان شرایط سخت , در قلب ما حفظ شود . این تنها معنای حقیقی آرامش است .

آرامش در میان ما انسانها یک کلمه ی غریبی است که بدست آوردن آن به این سادگی امکان پذیر نمی باشد چون که افکار؛ رفتار و ذهنیات ما انسانها مدام در حال تغییر شکل است؛ مادی گرایی و حرص مال دنیا و افکار منفی باعث شده است که این گوهر ارزشمند را در وجود خودمان از بین ببریم و جای آن را به عصبانیت، نفاق، کینه و حسادت تبدیل کنیم.

با تجزیه حروف این کلمه نتیجه می گیریم که آرامش یعنی:

آ: آسودگی خاطر

ر: رها شدن و رسیدن

ا : احساس

م: مشکلات درونی و برونی

ش: شادی درون

آرامش یعنی رها شدن از مشکلات درونی و برونی و رسیدن به آسودگی خاطر و احساس شادی درونی است.

تمرین‌های آرامش‌یابی

در دنیای مدرن سرعت تغییر چیزها شدید شده‌است و انسان در عرض زمان کوتاهی در معرض تغییرات مختلف قرار دارد: تنوع شدید دیدنی ها، شنیدنی ها و … در این حال زمان کمتری برای بودن با خود و تجربه هوشیار لحظه‌های زندگی باقی می‌ماند. در این حال هر کسی نیاز به رابطه بیشتر با خود دارد. البته این نیاز نیز چیز تازه‌ای نیست و در بسیاری از فرهنگ‌ها از زمانهای بسیار دور راههایی برای این نوع «با خودخلوت‌کردنها» بوجود آمده‌اند (مثل مدیتاتسیون و یا ذن در بودیسم که نشاندهنده وجود این نیاز در گذشته هستند). آرامش‌یابی نقطه مقابل فشار است و این دو، دو کفه یک ترازو را می‌سازند. همانطوری که هیچ آدم زنده‌ای نمی‌تواند دائم در معرض فشار باشد و از آن صدمه نبیند، هیچ کس نیز نمی‌تواند دائم در آرامش بسر ببرد و سالم باشد. موضوع اساسی در این میان تعادلی است که باید هر زمان بین این دو کفه ترازو برقرار شود تا اگر فشار زیاد شد قابل کنترل باشد و در عین حال آرامش نیز آنقدر زیاد نشود که انسان به خلسه فرو برود.

دو شیوه‌ آرامش‌یابی (تمرینات آتوگین و تمدد عضلات) که در این سایت معرفی شده‌اند را می‌توان نوع سازمان داده‌شده و تکامل‌ داده‌ شده روش‌هایی دانست که تاکنون نیز در فرهنگ های مختلف (بخصوص فرهنگ‌های شرق) وجود داشته‌اند. این شیوه‌ها که ابتدا برای کارهای درمانی در غرب درست شده‌اند رفته‌ رفته در زمینه‌های غیر درمانی نیز رشد وسیعی یافته‌اند و با تغییراتی که در آنها بوجود آمده می‌توان از آنها برای آرامش‌یابی و بعضا پیش‌گیری اختلالات روانی و جسمی استفاده کرد . این تمرین‌ها در کل امکانات مختلفی را برای در کنترل قراردادن حالات روانی و جسمی فراهم می‌آورند و فرد با آموختن آنها می‌تواند در مواقع لازم کنترل‌های سالم خود را بر حالات خود اعمال کند. علاوه بر اینها توسط این تمرینات قدرت تمرکز نیز افزایش می‌یابد و فرد با کسب توان تشخیص چیزهای مهم از چیزهای کمتر مهم قادر می‌شود تا نیروی خود را بر چیزهای مهم متمرکز کند و بارآوری خود را در آن کارها بیشتر کند .

نكات ساده برای دست یابی به آرامش

 • نگاهتان مثبت باشد و مثبت فكر كنید: سعی كنید فكرهایتان مثبت باشد.موقع حرف زدن، دقت كنید كه از كلمات مثبت استفاده كنید تا احساس مثبتی داشته باشید.بعد بقیه كارها را به این احساس بسپارید.
 • انبساط عضلات: یك بار بعضی عضلات خود، مانند بازو یا پایتان را منقبض كنید و به سرعت آن ها را رها كنید. تفاوت میان «انقباض» و «انبساط» معنی آرامش است.سعی كنید در موقع لزوم این احساس را ایجاد كنید.
 • برای پیروز شدن بر نگرانی های خود برنامه ریزی كنید: هر روز زمان به خصوصی را برای فكر كردن روی مسائل و مشكلات در نظر بگیرید و نگرانی تان منحصر به همان لحظه ها باشد. با گذشت آن چند دقیقه نگرانی ها را هم فراموش كنید و دیگر نگران نباشید.
 • گیجگاه خود را ماساژ دهید: برخی نقطه های رهایی از فشار عصبی در ناحیه ی گیجگاه قرار دارند. وقتی عمل بازدم را انجام می دهید، گیجگاه خود را كمی فشار دهید و وقتی عمل دم را انجام می دهید فشار را كمتر كنید.
 • آرام راه بروید: سرعت حركت شما با احساستان رابطه ی مستقیم دارد.آرام راه بروید و حركات بدن خود را آرام تر كنید.طولی نمی كشد كه آرام تر خواهید شد.
 • لبخند بزنید: لبخند عضلات اصلی صورت را آرام می كند.هم چنین باعث می شود كه زنجیره ای از واكنش های احساسی ایجاد شود و احساس خوشایندی به شما دست دهد.
 • به بزرگواری عادت كنید: سعی كنید بخشنده باشید و به افراد مختلف كمك كنید. مهربان باشید و از دیگران تعریف كنید. در نهایت كسی كه از كارهای شما خوشحال خواهد شد، خود شما خواهید بود.
 • در آب شناور شوید: در استخر شنا، یا در جایی پر از آب، مثل وان حمام شناور بمانید. احساس بی وزنی، نگرانی ها را كاهش می دهد.
 • گفتن «نه» را تمرین كنید: قبل از آن كه فكر و ذهنتان تحت تأثیر موضوعی قرار بگیرد، می توانید كارهای زیادی انجام دهید. سعی كنید آن كاری را انجام دهید كه می خواهید. سپس مؤدبانه، اما محكم درخواست های دیگران را كه ازتوانایی شما خارج هستند نپذیرید.
 • لباس های طرح دار بپوشید: گاهی اوقات لباس هایی با طرح های كودكانه بپوشید تا شما را از بسیاری قید و بندها آزاد كند و شادی های زندگی كودكانه را در شما ایجاد نماید.
 • دعوا نكنید: پرهیز از همه ی درگیری ها و دعواها غیر ممكن است، ولی می توان هنگام درگیری از ناراحتی زیاد جلوگیری كرد.بحث و جدل را به زمان دیگری موكول كنید.بعدها وقتی بر سر جزئیات مسأله بحث می كنید، از این كه صحبت های شما در صلح و صفا انجام می گیرد، تعجب خواهید كرد.
 • رفتارتان را تغییر دهید: وقتی احساس كردید كه تحت فشار عصبی هستید، كار دیگری انجام دهید. جایی بایستید كه قبلا نمی ایستاده اید، جایی بنشینید كه معمولا نمی نشسته اید، طوری فكر كنید كه معمولا فكر نمی كرده اید.
 • شكوفه ها را بو كنید: بعضی بوها موجب ترشح هورمون آرام بخش سروتونین می شود. معروف ترین این بوها، بوی اسطوخودوس و بابونه است.
 • در مكان های مذهبی بنشینید: صرف نظر از اعتقاد شما، فضاهای مذهبی مثل مساجد، كلیساها و معابد، مكان هایی هستند كه احساس آرامش را در شما ایجاد می كنند. در چنین فضاهایی بنشینید و از آرامشی كه به شما دست می دهد، بهره مند شوید.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


به آرامش برسیم!Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 21Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button