خانواده می تواند منبع حمایت، تشویق و محبت باشد اما گاهی ارتباط میان اعضای یک خانواده دچار مشکلاتی می شود که ممکن است برای هر یک از آن ها احساس انزوا یا مورد بی توجهی قرار گرفتن را ایجاد کند. در این مقاله می خواهیم بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران را به شما معرفی کرده و در رابطه با همه خدماتی که می توانید از مشاور خانواده دریافت نمایید، توضیحات مناسبی را به شما عزیزان ارائه کنیم.

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده می تواند به بهبود روابط میان فرزندان با هم یا با والدین کمک کننده باشد. زمانی که فرزندان یک خانواده با هم مشکل دارند یا قرار است پدر و مادر از هم جدا شوند، مشاوره خانواده می تواند در کاهش تنش ها و افزایش کیفیت ارتباطی میان آن ها مفید باشد.

از نو ساختن روابط میان اعضای خانواده کار سختی است، مخصوصا اگر این افراد تا کنون در گرفتن ارتباط با دیگر افراد خانواده درست عمل نکرده باشند؛ در این مورد بیش ترین کمک و همکاری از سمت مشاور خانواده خواهد بود.

مرکز روانشناسی اکسیر به عنوان بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران با متخصصین مجرب و حرفه ای در زمینه مشکلات خانوادگی و زوج درمانی در خدمت شما عزیزان است.

در جلسه مشاوره خانواده چه می گذرد؟

زمانی که به یک مرکز مشاوره خانواده مراجعه می کنید، یک مشاور متخصص با شما دیدار خواهد کرد. مشاور خانواده حمایت کامل و به دور از قضاوت را برای تک تک اعضای خانواده فراهم کرده و خواهد توانست که شما را برای بیان همه مشکلات و احساسات خود تشویق کند.

در جلسه اول، مشاور خانواده از شما خواهد خواست که در رابطه با وضعیت فعلی خانوادگی خود صحبت کنید و بگویید که دوست دارید چه چیزی در رابطه با آن تغییر کند.

مشاوره خانواده یک تجربه کاملا متفاوت برای هر فردی است و این که چه چیزی در جلسه بعدی مشاوره انتظار شما را می کشد، به نوع مشکل خانوادگی بستگی دارد.

شما می توانید از مشاوره خانواده این انتظار را داشته باشید که به افزایش کیفیت ارتباطات میان اعضای خانواده کمک کند.

مزایای مشاوره خانواده

مشاوره خانواده چگونه به افراد کمک می کند؟

اگر با هر یک از اعضای خانواده خود مشکل دارید، بدون توجه به علت ایجاد مشکل، مشاوره خانواده می تواند به کل خانواده برای برقراری ارتباط بهتر، درک تفاوت ها و حل مشکلات کمک کند.

زمانی که خانواده دچار تغییر می شود، مشاور می تواند به همه اعضای آن کمک کند تا به بهترین نحو ممکن با این تغییرات کنار بیایند. شرکت در این جلسات می تواند به هر یک از اعضای خانواده کمک کند تا همدیگر را در شرایط سخت همراهی نمایند.

تاثیر بیماری های روانی بر روابط اعضای خانواده

متخصصان ما در مرکز مشاوره اکسیر برای برطرف کردن مشلات خانوادگی، جوانب مختلفی را می سنجد تا بتوانند راهکار مناسب و علمی ارائه دهد؛ از جمله مواردی که مورد بررسی قرار می دهد، اختلالات روانی در اعضای خانواده است.

واقعیت آن است که فقدان درک و شناخت صحیح از بیماری ها و اختلالات روانپزشکی، یکی از مشکلات جامعه ماست. چون در اغلب موارد، این بیماری ها بدون علائم جسمی بروز می کنند، خیلی ها حتی نمی دانند این حالت، به یک بیماری مربوط است و آن را تنها ناشی از مشکلات محیطی و اتفاقاتی می دانند که در اطرافشان رخ می دهد.

بر پایه‌ آمار سازمان بهداشت جهانی بیشترین اختلالات روانی در یک دهه‌ گذشته افسردگی، استرس و اضطراب هستند. از این میان، افسردگی نزدیک به ۴۰۰ میلیون انسان را در جهان به چالش کشیده است. اختلالات روانی واگیردار نیستند اما هر روز گسترش می یابند پس باید پیشگیری و درمان را جدی گرفت.

چرا که ابتلای هر یک از افراد خانواده به این اختلالات می تواند روابط میان آن ها را دچار مشکل و بحران کند. بنابراین بسیار مهم است که بتوانیم این مشکلات را در هر یک از افراد شناسایی و برای درمان آن ها اقدام کنیم.

تعریف علمی اختلالات روانی

 
 

قابل قبول ترین تعریف بیماری های روانی می گوید که اختلالات روانی به صورت یک سندرم یا الگوی رفتاری یا روانشناختی مهم بالینی در یک فرد روی می دهد و با علائم زیر همراه است:

  • ناراحتی (یک علامت دردناک)
  • ناتوانی (تخریب در یک یا چند زمینه مهم عملکردی)
  • افزایش قابل ملاحظه خطر مرگ، درد، ناراحتی و یا فقدان مهم آزادی
 

به عبارت دیگر، اختلالات روانی به گروهی از بیماری ها گفته می شود که با تاثیر بر تفکر و رفتار باعث ایجاد ناراحتی و مشکل برای فرد مبتلا یا ایجاد ناتوانی در وی می شوند.

علت بیماری های روانی به خوبی شناخته نشده است ولی آنچه مسلم است این است که عوامل ژنتیک، استرس های مختلف و نوع تعامل فرد با دیگران در ایجاد یا بروز آنها موثر است.

 
 

افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی و غیره، از جمله این اختلالات هستند. اختلال روانی باعث می شود رفتار انسان در برابر دیگر انسا‌ن ها و در برخورد با محیط دچار مشکل شود.

یکی از چیزهایی که باعث شدیدتر شدن اختلال در فرد می شود این است که فرد نسبت به اختلال خود، آگاهی درستی ندارد و برای درمان مشکل خود از روانشناس کمک نمی گیرد.

 

با خواندن توضیحات بالا دانستیم که اختلالات روانی چه نقش مهمی در بروز مشکلات خانوادگی دارند. در صورتی که اعضای خانواده به یک مشاور خانواده خوب مراجعه نمایند، این روانشناس می تواند به آن ها در شناسایی مشکلات روانی و درمان آن ها کمک کنند.

شما می توانید با مراجعه به بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران، مشکل اختلال روانی و بیماری های روانپزشکی خود را مرتفع سازید تا در زندگی فردی و خانوادگی خود دچار مشکلات بیشتر نشوید. اکسیر تمام خدمات روانشناختی خود را به صورت حضوری و غیر حضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

طبقه بندی اختلالات روانی

انواع مختلف اختلالات روانی می توانند بر روی روابط خانوادگی افراد تاثیر منفی بگذارند. بنابراین شناخت این مشکلات یکی از مهم ترین اقدامات برای تشخیص سریع و جلوگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن این روابط است. مهم ترین اختلالات روانی عبارتند از:

 
 

عقب ماندگی ذهنی

 
 

اختلالات یادگیری (اختلال خواندن، اختلال در ریاضیات، اختلال در بیان کتبی)

 
 

اختلالات نافذ مربوط به رشد (اختلال اوتیسم، اختلال رت، اختلال آسپرگر)

 
 

اختلالات کمبود توجه

 
 

اختلالات تغذیه ای و شیرخوارگی (هرزه خواری، اختلال نشخوار)

 
 

اختلالات تیک (تیک توره، تیک حرکتی یا صوتی مزمن، تیک گداز)

 
 

اختلالات ارتباطی (اختلال زبان بیانی، اختلال زبان دریافتی بیان مختلط، لکنت زبان)

 
 

اختلالات دفعی (بی ‌اختیاری ادراری، بی ‌اختیاری مدفوع)

 
 

سایر اختلالات دوران شیرخوارگی، کودکی و نوجوانی (اختلال اضطراب جدایی، گنگی انتخابی، اختلال دلبستگی واکنشی، اختلال حرکتی کلیشه‌ای)

 
 

اختلالات نسیانی، دلیریوم و دمانس

 
 

اختلالات مربوط به مصرف مواد

 
 
 

اختلالات خلقی (افسردگی اساسی، اختلالات دو قطبی)

 
 

اختلالات اضطرابی (اختلال هراس، جمع هراسی، اختلال وسواسی، جبری، اختلال استرس پس از سانحه)

 
 

اختلالات شبه جسمی (اختلال جسمانی کردن، اختلال تبدیلی، خود بیمار انگاری، اختلال بدریختی بدن)

 
 

اختلالات ساختگی

 
 

اختلالات تجزیه ای (فراوموشی تجزیه ای، گریز تجزیه ای، اختلال شخصیت چند گانه و اختلال مسخ شخصیت)

 
 

اختلالات هویت جنسی و جنسیتی

 
 

اختلالات خواب

 
 

اختلالات کنترل تکانه (اختلال انفجار دوره‌ای، جنون دزدی، جنون آتش افروزی، قمار بازی بیمار گونه و وسواس کندن مو)

 
 

اختلال انطباقی

 
 

اختلالات شخصیتی (پارانوئید، اسکیزوئید، اسکیزوتایپی، ضداجتماعی، مرزی، نمایشی، خودشیفته، دوری گزین، وابسته و اختلال شخصیت وسواسی و جبری)

سبب شناسی اختلالات روانی

اختلالات روانی به دلایل گوناگونی پدید می آیند و می توانند دارای زمینه های ژنتیکی، فیزیولوژیکی، محیطی، خانوادگی، اجتماعی، فردی و شیوه‌ زندگی باشد. در بررسی علل بروز اختلالات روانی، روانشناسان از دیدگاه های مختلف به این مسئله پرداخته ‌اند.

عوارض اختلالات روانی

 
 

افت کارکرد اجتماعی، خانوادگی، فردی، شغلی و تحصیلی

 

هزینه های بالای درمان های روان شناختی، روانپزشکی و بستری

 

دور ماندن بیمار از اجتماع و کار و از دست دادن فرصت ها و موفقیت های شغلی و تحصیلی

 
 

کاهش نیروهای مولد جامعه

 

برچسب اجتماعی بیمار روانی

 

عوارض داروهای روانپزشکی برای بیمار

 
 

آسیب دیدن روابط خانوادگی و ایجاد شرایط نامطلوب برای خانواده بیمار جهت مراقبت و تحمل بیماری وی

 

طولانی بودن دوره درمان اختلالات روانپزشکی

 

مزمن شدن اختلالات و مقاوم شدن آنها در برابر روش های درمانی به دلیل مراجعه، تشخیص و درمان نابهنگام

با توجه به تاثیرات نامطلوب اختلالات روانی بر زندگی فرد و اطرافیان که در قسمت بالا ذکر شد، شناسایی زود هنگام این مشکلات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

رایج ترین مشکلات خانوادگی

ممکن است شما یک پدر یا مادر دلسوز باشید که درباره رفتار فرزند خود یا تاثیرات طلاق و جدایی بر روی روابط میان اعضای خانواده نگران است.

همچنین ممکن است شما یکی از فرزندان خانواده باشید که نمی تواند به درستی با والدین خود یا دیگر فرزندان خانواده ارتباط برقرار کند.

هر خانواده با دیگری متفاوت است اما بسیاری از خانواده ها ممکن است مشکلات مشابهی را تجربه کنند.

برخی از مهم ترین مشکلات خانوادگی رایج به شرح زیر هستند:

اهمیت مراجعه به بهترین مرکز ازدواج

در زندگی زناشویی ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. اگر مشکلی هم در خانواده وجود نداشته باشد می ‌توان مدیریت بهتر را در دستور کار قرار داد. مدیریت بهتر زندگی یکی از راهکارهای مدیریت و دستیابی به عشق در زندگی مشترک است. در این راستا مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی اکسیر به عنوان بهترین مرکز مشاوره خانواده با کادری مجرب و روان‌درمانگران حرفه‌ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد. برای گرفتن وقت مشاوره ازدواج می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۵۷۱۸۰۰ (شعبه سعادت آباد) تماس بگیرید و از خدمات مشاوره ای متنوع ما بهره مند شوید.

منبع: www.relate.org.uk

اینستاگرام اکسیر