افسردگی بعد از ازدواج

وقایع مختلف در زندگی می تواند باعث بروز افسردگی بعد از ازدواج شود، به خصوص برای افرادی که از قبل مستعد وقوع بروز افسردگی هستند. سطح بالایی از درگیری و مشکلات،داشتن رابطه ناسالم، احساس تنهایی و دوری از شریک زندگی، فقط برخی از الگوهای یک ازدواج است که می تواند باعث افسردگی بعد از ازدواج شود.

عشق یکی از قدرتمندترین و مهیج ترین احساسات برای تجربه است و وقتی دو نفر در یک رابطه خوشحال و راضی هستند، شکوفا می شوند. اگرچه، زندگی چالش های اجتناب ناپذیری را ایجاد می کند اما زوج های موفق می دانند که در کنار اوقات خوشی، مشکلاتی نیز وجود دارد و می توانند این مشکلات را کنترل کنند؛ اما گاهی به ندرت در برخی از زوج ها این مشکلات از جمله ناباروری، از دست دادن شغل، مرگ یکی از عزیزان باعث ایجاد افسردگی در افراد می شود.

همسران در ازدواج هایی که دارای تنش و اختلاف نظر زیادی هستند ۱۰-۲۵٪ بیشتر از افرادی که مجرد هستند یا در رابطه با مهارت های ارتباطی و حل مسئله موثر هستند ، افسردگی را تجربه می کنند.

نکات مهم در درمان افسردگی بعد از ازدواج

نشانه ها و علائم افسردگی را بشناسید

یادگیری علائم افسردگی بعد از ازدواج در شناسایی درست آن به شما کمک فراوانی می کند. درباره علائم افسردگی بعد از ازدواج مطالعه کنید تا متوجه شوید که آیا این افسردگی بعد از ازدواج به وجود آمده است و یا از قبل وجود داشته و بعضی از مسائل زندگی آن را شدید تر کرده است.شناسایی درست علائم و شدت بیماری در درمان آن بسیار موثر است.

اگر طبق علائم افسردگی متوجه وجود افسردگی بعد از ازدواج در شریک خود شدید حتما به متخصص درمان افسردگی مراجعه کنید تا درمان به صورت علمی و متناسب با علت و شدت مشکل به کار گرفته شود.

در مورد افسردگی با یکدیگر صحبت کنید

اگر یکی از شرکا در زندگی مشترک دچار افسردگی بعد از ازدواج شد بدون قضاوت کردن یکدیگر و آزادانه درباره افسردگی با یکدیگر صحبت کنید و از احساسات و انتظارات همدیگر با خبر شوید تا بتوانید به درستی به یکدیگر کمک کنید.

      درباره تاثیر افسردگی بر شما و رابطه شما با یکدیگر صحبت کنید.

تست درمان افسردگی

برنامه ریزی کنید

بهتر است برای برطرف کردن افسردگی همسران با یکدیگر همکاری کنند و درباره یک رابطه دوست داشتنی، گفتگوی موثر و رفتار صحیح با یکدیگر صحبت کنید و جهت اصلاح آنها با هم همکاری کنند.

کمک بخواهید

زمانی که افسردگی بعد از اردواج در شما یا شریک شما شدید است و جنبه های دیگر زندگی را تحت تاثیر قرار داده است بهتر است از فرد حرفه ای کمک بخواهید تا هر چه سریع تر به شما کمک کند تا به زندگی عادی و روتین خود برگردید.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات تخصصی خود از جمله مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیر حضوری (تلفنی یا تصویری) به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

افسردگی بعد از ازدواج همیشه منجر به طلاق نمی شود. پذیرش افسردگی به عنوان عاملی که بر ازدواج تأثیر می گذارد و یادگیری چگونگی بهبود آن می تواند به زوجین کمک کند تا قوی تر شوند.

افسردگی بعد از ازدواج در زنان

زنان تقریباً دو برابر مردان مبتلا به افسردگی بعد از ازدواج می شوند. دلایل بیولوژیکی زیادی برای این امر وجود دارد، از جمله تغییر سطح هورمون قبل و بعد از بارداری و همچنین قبل و بعد از یائسگی. جنبه های فرهنگی نیز وجود دارد که به افسردگی در زنان کمک می کند، مانند مقابله با استرس های اضافی ناشی از تعصب در محل کار، آزار و اذیت یا تبعیض جنسیتی.

هنگام کمک به همسر افسرده، یادگیری نحوه تشخیص علائم مهم است. یک همسر افسرده ممکن است مرتباً گریه کند، علاقه ای به دیدن دوستانش نداشته باشد، خواب بیش از حد یا پرخوری داشته باشد.

اگر گمان می کنید همسر افسرده ای دارید، در مورد احساس با او صحبت کنید و در حین صحبت از صدای عاشقانه استفاده کنید. آیا او بعد از تولد نوزاد جدید شما با چیزی مانند افسردگی پس از زایمان برخورد کرده است؟ آیا او فشارهای تمایل به بی نقص بودن را احساس می کند؟ دلایل زیادی می تواند باعث شود که شما همسر افسرده داشته باشید.

بدون قضاوت به صحبتهایش گوش دهید و به او کمک کنید که احساس حمایت و دوست داشته شدن داشته باشد. بگذارید او بدون وقفه صحبت کند و درباره آنچه ممکن است احساس کند برون ریزی کند. اگر تمایلی به صحبت کردن ندارد شما هم اصرار نکنید؛ صبر کنید و دوباره دو، سه روز دیگر با همسرتان صحبت کنید.


مقاله مرتبط: نشانه ها و علائم افسردگی در زنان


افسردگی در مردان

یادگیری نحوه کمک به شوهر افسرده ممکن است متفاوت باشد. گاهی اوقات مردان افسردگی خود را به صورت عصبانیت یا پرخاشگری ابراز می کنند، که می تواند منجر به عدم تشخیص آنها شود، زیرا اغلب فکر می کنیم افسردگی در قالب غم و اندوه است.

از نظر فرهنگی، مردان کمتر مورد ارزیابی و گفتگو درباره احساسات خود قرار می گیرند، بنابراین ممکن است برای شوهر افسرده شما بیان آنچه که حس می کند سخت باشد.

یک شوهر افسرده به جای جدا کردن خود، ممکن است وقت بیشتری را در کنار دوستان خود بگذراند یا بعنوان نوعی حواس پرتی تا دیر هنگام در محل کار خود بماند.

روش های جلوگیری از افسردگی بعد از ازدواج

وقتی درباره تلخی‌ها و شیرینی‌های ازدواج با افراد متاهل صحبت می‌کنید، همگی معتقدند اولین سال زندگی مشترک، سخت‌تر از بقیه آن است و ممکن است سبب بروز افسردگی بعد از ازدواج در افراد شود. حتی بعضی متاهل‌ها وقتی به یک مجرد می‌رسند فورا شروع به نصیحت می‌کنند: «تا ازدواج نکردی فکر می‌کنی چه خبره» یا «مرغ همسایه غازه».

ولی این حرف‌ها واقعا چقدر روی شما تاثیر دارد؟ مثلا ممکن است باعث شود از ازدواج کردن منصرف شوید؟! اکثر مواقع این‌طور نیست. یعنی بیشتر افراد به خاطر شنیدن چنین چیزهایی تمایل به ازدواج را از دست نمی‌دهند. اما همه دوست دارند روش‌هایی را یاد بگیرند تا ورود به دنیای تاهل از همان اول خوب و موفقیت‌آمیز باشد. این روش‌ها درست مثل زیربنای یک ساختمان هستند. وقتی از همان ابتدا برای زندگی مشترک خود زحمت بکشید و مسوولیت‌پذیر باشید،‌ مطمئنا بنای اصلی زندگی شما هم بهتر خواهد شد.

قبل از هر چیز عاشق خودتان باشید

تعجب نکنید! تا وقتی که هر یک از شما برای خودش ارزش قایل نشود، نمی‌تواند برای دیگری مفید باشد. به خودتان اهمیت بدهید. سعی کنید همیشه طوری زندگی کنید که کمترین فشار و استرس را متحمل شوید. شاد بودن شما فاکتوری است که باعث احساس رضایت و شادی در همسرتان هم خواهد شد.

آسان‌گیر و شوخ‌طبع باشید

با شروع زندگی مشترک، باید کم‌کم بیاموزید که بهتر است به مشکلات خندید. اگر برای حل مسایل خود راه‌های منطقی را که بلد بودید به کار بردید ولی باز هم مشکل حل نشد، خیلی سخت نگیرید. مطمئن باشید خوش‌اخلاقی شما و گذر زمان ۲ عاملی هستند که دست به دست هم می‌دهند و هر ناممکنی را ممکن می‌کنند.

نوبتی عصبانی بشوید

تصور کنید همسرتان پس از یک روز کاری سخت به شما می‌رسد و شروع می‌کند به شکایت کردن از در و دیوار و غر زدن و نق زدن. بهتر است اجازه بدهید خودش را خالی کند، البته تا جایی که رفتارش شما را آزار ندهد. بعد از تمام شدن حرف‌های همسرتان، شما هم فرصت دارید مشکلاتی را که در طول روز برایتان پیش آمده برای او تعریف کنید. به این شکل هر دوی شما هم می‌شنوید و هم شنیده می‌شوید. می‌توانید بعد از برگشتن اوضاع به حالت عادی بیشتر و مفصل‌تر در مورد مسایل با هم بحث کنید.

با هم حرف بزنید

شما و همسرتان هر دو انسان‌های بالغی هستید. پس نیازها و خواسته‌هایتان را خیلی روشن و منطقی با هم در میان بگذارید. هر دوی شما باید بدانید که همسرتان کجا و چه وقت به شما نیاز دارد. علاوه بر آن خط‌قرمزهای یکدیگر را هم باید بشناسید یعنی وقتی در حل مساله‌ای نیازی به دخالت شما نیست، به زور خود را وارد ماجرا نکنید.

پیش هرکسی که می‌رسید، درد دل نکنید

تا حد ممکن مشکلات زندگی مشترک خود را بیرون از خانه نبرید. سعی کنید همه مسایل را خودتان دو نفری حل کنید. نهایتا اگر به نتیجه نرسیدید، فقط از کارشناسان و مشاوران خانواده کمک بگیرید. مثلا فرض کنید همسر شما خیلی شلخته است. اگر این مساله را پیش دوستان و نزدیکان خود بازگو کنید، احتمالا هرکس نظر خودش را برای بهبود اوضاع می‌گوید ولی هیچ‌یک از نظراتی که اطرافیان می‌دهند علمی و کارشناسانه نیست. بنابراین به احتمال خیلی زیاد مشکل به هیچ‌وجه حل نخواهد شد. تنها اتفاقی که می‌افتد این است که اعتبار و شخصیت همسر شما و به تبع آن آبروی شما به خطر می‌افتد.

نقاط‌ قوت و ضعف یکدیگر را بشناسید و سپس تقسیم کار کنید

بیشتر آدم‌ها دوست ندارند قبول کنند که برخی دیگر می‌توانند کار خاصی را بهتر از آنها انجام دهند ولی پس از ازدواج باید وجود بعضی استعدادها‌ی خاص را در همسر خود قبول کنید. درست همان‌طور که او هم وظیفه دارد توانایی‌های ویژه شما را بشناسد. مثلا ممکن است یکی از شما دو نفر استعداد بهتری در برنامه‌ریزی مالی داشته باشد. خوب بهتر است تنظیم خرج خانه به این فرد سپرده شود. البته مواظب باشید این تقسیم وظایف تبدیل به دیکتاتوری نشود. یعنی مشورت هر دوی شما در چنین اموری لازم است اما بهتر است برنامه‌ریزی کلی را کسی که توانایی بیشتری دارد انجام بدهد.

تست احساس مثبت به همسر

محبت و عشق خود را ابراز کنید

اهمیت ابراز عشق به همسر را شاید بارها در مقالات روان‌شناسی مختلف شنیده یا خوانده باشید اما واقعا چند نفر را می‌شناسید که همیشه و هر روز این کار را انجام ‌دهند؟ خود را عادت بدهید که حتما این توصیه را عملی کنید چون واقعا ساده و موثر است. اگر در خانه هستید و همسرتان از بیرون برمی‌گردد، به پیشواز او بروید. هر روز یکدیگر را در آغوش بگیرید و ببوسید. از گفتن جمله دوستت دارم هرگز خسته نشوید. این جمله هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود و همیشه اثرگذار است.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب

به هر بهانه‌ای از همسر خود تعریف کنید

وقتی همسرتان لباس خود را عوض می‌کند به او بگویید چقدر دوست‌داشتنی شده. یا مثلا بگویید فلان رنگ چقدر به او می‌آید. چقدر خوب آشپزی می‌کند، چقدر خوب صحبت می‌کند یا چقدر زیبا می‌خندد…

لازم نیست همیشه کارهای مشترکی انجام دهید

شما و همسرتان هر دو به زمان‌هایی برای تنها بودن نیاز دارید. در این اوقات هریک از شما می‌تواند به سرگرمی مورد علاقه خودش برسد. مثلا وقتی شما کتاب می‌خوانید همسرتان تلویزیون ببیند. یا وقتی شما در اینترنت وب‌گردی می‌کنید او آشپزی یا باغبانی یا هر کار دیگری که دوست دارد انجام دهد.

تاریخ‌های مهم رابطه‌تان را جشن بگیرید

از هر مناسبتی برای جشن گرفتن استفاده کنید. تاریخ اولین آشنایی، اولین قرار، خواستگاری، ازدواج یا هر چیز دیگری. این جشن می‌تواند خیلی ساده، رمانتیک و به اصطلاح دونفره باشد. مثلا شام مخصوصی درست کنید و روی میز شمع بگذارید. همین کار به‌نظر ساده موجب تداوم عشق شما خواهد شد.

روش های درمانی افسردگی بعد از ازدواج

خوشبختانه گزینه های درمانی زیادی برای زوج ها و افرادی که با افسردگی روبرو هستند وجود دارد. مشاوره روانشناختی زوج درمانی یک از بهترین گزینه های درمانی برای افسردگی است. این یک راه عالی برای گفتگو و برطرف کردن نگرانی های زوجین است. اگر یک نفر از افسردگی اساسی رنج می برد، مشاوره فردی نیز برای کمک ضروری است.

مرکز روانشناسی اکسیر با داشتن متخصین در زمینه های درمانی زیاد از جمله درمان شناختی رفتاری، درمان رفتاری دیالکتیکی، روان درمانی بین فردی و روان درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی جهت تشخیص و درمان افسردگی در خدمت شما عزیزان هستند.

اینستاگرام اکسیر

تشویق ارتباطات

آخرین باری که واقعا با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کردید کی بود؟ هنگام برخورد با همسر افسرده، ارتباط از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا می کند. به یاد داشته باشید که برخی از افراد، به ویژه مردان، سخت تر ابراز افمار یا احساسات می کنند. یک محیط امن و بدون قضاوت برای همسرتان ایجاد کنید تا بتواند با شما در ارتباط باشد. همچنین شریک زندگی خود را به برقراری ارتباط و معاشرت با دوستان تشویق کنید. ارتباط انسانی می تواند برای افراد افسرده معجزه کند.

ورزش کنید

ورزش کردن تأثیر شگرفی در روحیه شما می گذارد و یا حتی پیاده روی در محل می تواند تأثیر مثبتی بر افسردگی بگذارد. این اقدامات کوچک می تواند روحیه شما را بالا ببرد و پیوند شما را تقویت کند.

محیط خانه را بدون استرس کنید

اگر تصور می کنید که همسرتان افسرده شده است در گام بعدی باید فکر کنید که چه کمکی می توانید برای بهبود حال همسرتان انجام دهید. یک محیط خانه تمیز، بدون استرس و آرامش بخش در کمک به همسرتان می تواند شگفتی کند.

افزایش عزت نفس

عزت نفس همسر افسرده شما به احتمال زیاد در این مدت کاهش پیدا کرده است، بنابراین مهم است که شما تا حد امکان تقویت مثبتی داشته باشید تا عزت نفس همسرتان را بالا ببرید. به جای مجازات کردن شریک زندگی خود برای عدم موفقیت به او بگویید که به پیروزی هر چقدر کوچک او افتخار می کنید. این باعث می شود تا آنها سخت تر تلاش کنند و به آنها اطمینان دهید که در کنار آنها هستید.

همه دوره هایی از غم و اندوه را پشت سر می گذارند. اما افسردگی در صورت عدم درمان، بدتر می شود و می تواند از عزت نفس یک فرد کاسته شود.

مشاوره رایگان آنلاین