اضطراب عملکرد در مردان

بسیاری از مردان تجربه اضطراب عملکرد را داشته اند. به ویژه، در مواردی که هیچ علت فیزیکی زیربنایی برای اختلال نعوظ یافت نمی شود، اضطراب عملکرد مقصر است. برخلاف باور عموم، مغز مهم ترین اندام جنسی برای مردان و زنان است. اگر مغز با اضطراب روبرو شود، آلت تناسلی به طور مناسب به تحریک جنسی پاسخ نمی دهد. دلیل این امر این است که اضطراب باعث می شود که مغز و بدن در حالت گریز اجتناب و یا توقف قرار گیرند، تاکید بر زنده ماندن است زیرا اضطراب باعث می شود که شما آماده تهدیدی باشید که وجود ندارد. هنگامی که می خواهید زنده یا ایمن بمانید، رابطه جنسی جز الویت ها قرار نمی گیرد.

اضطراب عملکرد در زنان

با این حال، بسیاری از زنان نیز اضطراب عملکرد را تجربه می کنند، اما می توانند آن را بهتر از مردان پنهان کنند. در بیشتر موقعیت های جنسی، مردان احساس می کنند که در جلو و مرکز تجربه جنسی قرار دارند. آنها اغلب احساس می کنند که روی صحنه قرار دارند و در مقابل حضار در حال اجرا هستند. مخاطبان و تماشاگران نه تنها شریک زندگی وی است که به صورت فیزیکی حضور دارد، بلکه ارواح همسران گذشته، خاطرات تجربیات جنسی گذشته که خیلی خوب نیستند، کلیشه های اجتماعی و فرهنگی درباره توانایی جنسی مردان و تصورات غلط درباره مردانگی را تشکیل می دهند. با این حال، تماشاگری که بیشترین نفوذ و تاثیر را دارد، خودش است، انتقاد، قضاوت و شناسایی نقص در عملکرد خود، حتی اگر مخاطبان این کار را نکنند.


مقاله مرتبط: اضطراب اجتماعی و اختلالات جنسی

مقاله مرتبط: تاثیر اضطراب بر لذت جنسی


اضطراب عملکرد در رابطه جنسی

اگر عملکرد خوبی در رختخواب نداشته باشم و نتوانم همسرم را از نظر جنسی ارضا کنم؛ چی؟ آیا می توانم به اندازه کافی نعوظ پیدا کنم؟ آیا ممکن است من زودانزال شوم و به سرعت به ارگاسم برسم؟ آیا همسرم از اندام من رضایت دارد و مرا مسخره نمی کند؟ آیا همسرم بوی بدن مرا دوست دارد؟ آیا می توانم رابطه جنسی را درست انجام دهم؟ آیا همسرم از عملکرد من راضی است و لذت می برد؟ ممکن است این رابطه جنسی به بارداری منجر شود؟ می توانم با موفقیت رابطه جنسی برقرار کنم؟ آیا ممکن است به بیماری های مقاربتی مبتلا شوم؟ و…

برخی از نگرانی ها کاملا بجا و منطقی است، مثلا نگرانی از داشتن رابطه جنسی محافظت نشده و ترس از ابتلا به بیماری های مقاربتی، کاملا طبیعی و منطقی است و باعث می شود فرد به دلیل احساس خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی بیشتر موارد بهداشتی را رعایت کند، اما بسیاری از نگرانی های مطرح شده در بالا، کاملا غیرمنطقی بوده و نتیجه ای جز اضطراب نخواهد داشت؛ اضطرابی که به ایجاد مشکلات جدی و حتی وخامت بیشتر اوضاع منجر می شود.

نگرانی مدام از ظاهر یا توانایی های جنسی، رابطه جنسی را ناموفق، بسیار پر استرس و اعصاب خردکن می سازد، حتی گاهی ممکن است به امتناع شدید از برقراری رابطه جنسی بینجامد.

راه دادن یک نفر به حریم خصوصی ترین بخش های زندگی، رابطه ای خاص و ویژه ایجاد می کند که بسیار نزدیک و افشاگرانه است. ارتباط جنسی یکی از مهم ترین حریم ها و البته تجربه ای لذت‌بخش است، اما هنگامی که یکی از زوجین، در این مورد دچار ترس و استرس شود یا از عملکرد جنسی خود اضطراب داشته باشد، بی‌تردید احساس جذاب بودن یا صمیمیت با همسر مخدوش شده و حتی بسیار سخت هم خواهد شد. از سوی دیگر، بسیاری از افراد تصور می کنند دیگران همیشه یک رابطه جنسی موفق، رضایت‌بخش و تهی از مشکل دارند و همین قضیه گاهی می تواند به اضطراب و گاه شدت بسیار آن منجر شود.

وقتی که همواره به این اندیشه شود که آیا می توانم رابطه جنسی موفقی داشته باشم؟ آیا همسرم از کارکرد جنسی من لذت می برد و برایش خوشایند است؟ آیا زیاد چاق یا زیاد لاغر به نظر می رسم؟ و… اختلال در کارکرد جنسی و عدم موفقیت در آن حتمی است، بی تردید ذهن درگیر و مغشوش با افکار منفی و پرسشگر، اجازه نمی دهد همسرش از رابطه جنسی نهایت لذت را ببرند.

روانشناسان این نوع اضطراب را اضطراب جنسی یا اضطراب عملکرد تعریف کرده‌اند. اضطراب جنسی در برخی مردان و زنان قابل مشاهده است. گاهی شدت این مساله به قدری قوت دارد که زندگی جنسی فرد از ریشه و بن مختل می‌شود و مشکلات زناشویی عدیده ای را به بار می‌آورد.

غلبه بر اضطراب عملکرد

اگر دچار اضطراب عملکرد جنسی هستید، حتماً به پزشک مراجعه کنید، کسی که با او احساس راحتی کنید و بتوانید درمورد زندگی‌جنسی تان آزادانه با او حرف بزنید. دکتر می تواند شما را معاینه کرده و آزمایشاتی برای اطمینان از وضعیت سلامتی شما یا داروهایی که ممکن است در عملکرد جنسی تان ایجاد مشکل کرده باشد، برای تان انجام خواهد داد.

طی معاینه دکتر درمورد سابقه جنسی تان سوال می کند تا بفهمد چطور دچار اضطراب عملکرد جنسی شده اید و چه افکاری در زندگی جنسی شما ایجاد مشکل کرده است. دارو و سایر درمان ها می تواند برای درمان بدکاری نعوظ و سایر مشکلات جنسی که به علت های جسمی برمی‌گردد موثر باشد.

روش غلبه بر اضطراب عملکرد

اگر مشکل جسمی نباشد، دکتر یکی از رویکردهای زیر را به شما توصیه خواهد کرد:

صحبت با مشاور روانشناس

از یک مشاور که در درمان مشکلات جنسی تجربه داشته باشد وقت بگیرید. درمان روانشناسی کمک تان می کند با جنسیت خود راحتی بیشتری پیدا کنید و مسائلی که موجب اضطراب عملکرد جنسی در شما شده است را درک کنید. مثلاً مردانی که نگران انزال زودرس هستند می‌توانند از تکنیک هایی برای به دست آوردن کنترل بیشتر روی انزال خود استفاده کنند.

راحت بودن با همسرتان

حرف زدن با همسرتان درمورد اضطراب عملکرد جنسی خود می تواند به کم کردن بخشی از نگرانی های تان کمک کند. سعی کنید با هم به یک راه‌حل برسید و این شما را به هم نزدیک تر کرده و رابطه جنسی تان را تقویت خواهد کرد.

نزدیک شدن از طریق دیگر

راه های زیادی برای نزدیک شدن به هم، بدون رابطه جنسی وجود دارد. همسرتان را ماساژ حسی بدهید یا با هم حمام کنید.

ورزش کردن

ورزش نه تنها باعث می‌شود حس بهتری نسبت به بدن تان پیدا کنید، استقامت شما در عمل جنسی را هم بالا می‌برد.

پرت کردن حواس تان

سعی کنید وقتی می خواهید با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید، یک موسیقی رمانتیک یا فیلم عاشقانه بگذارید. به چیزی که تحریک تان می کند فکر کنید. پرت کردن حواس تان از عملکرد جنسی تان نگرانی های تان را از بین برده و باعث می شود استرس کمتری داشته باشید.

مرکز روانشناسی اکسیر شهرک غرب