اصول مذاکره و صحبت با همسر

هرگاه شما در مورد نحوه ی تربیت کودکانتان، یا این که تعطیلات را کجا بروید، چگونه کارهای منزل را تقسیم کنید، یا پولتان را خرج کنید، بحث می کنید، در واقع مذاکره می کنید. افراد اغلب بیشتر از آن که با مدیران خود مذاکره کنند، با همسرانشان مذاکره می کنند.

مذاکره یک فرایند سرد و یا از پیش تعیین شده نیست بلکه نوعی خاص از ارتباط است و یک مهارت به شمار می‌رود. به اصول زیر دقت کنید تا یک مذاکره کننده ی خوب و کارآمد در روابط خود باشید و بتوانید بدون بازی دادن و ناراحت کردن همسرتان در اغلب موارد به هر آنچه که می خواهید دست یابید.


مقاله مرتبط: همسرم به حرفهایم گوش نمی‌دهد


در صحبت با همسر و مذاکره هشت اصل زیر را در نظر بگیرید

اصل اول: وجود تعارض و اختلاف اجتناب ناپذیر است. همه ی زوج ها گاهی با هم اختلاف پیدا می کنند. وجود تعارض و اختلاف، خودبه خود به این معنی نیست که ارتباط شما دچار مشکل حاد است و صحبت با همسر را نباید کم کرد.

اصل دوم: برچسب زدن، تهدید کردن و عصبانی شدن در صحبت با همسر ممنوع است. در این زمینه پیش‌تر در مبحث اصول ارتباط سالم با همسر صحبت کردیم.

اصل سوم: مذاکره مستلزم حضور دو طرف با علایق مهم، مشروع اما متضاد است. همه ی تعارض ها و اختلافات نیازمند مذاکره نیستند. برای مثال، تمایل همسر شما به مصرف مواد، هرچند ممکن است از نظر او مهم باشد، اما نامشروع است. یا علاقه ی شما به نوع خاص موسیقی، ممکن است کاملا مشروع باشد، اما آن قدر مهم نیست که نیاز به مذاکره، داشته باشد. مذاکره را برای تعارض ها و اختلافاتی نگه دارید که علایق مشروع شما، در تضاد با هم هستند.

صحبت با همسر

اصل چهارم: احساسات خود را از موضوع جدا کنید. با یادگیری مهارت های ابراز احساس و خواسته‌ها، می توانید این کار را انجام دهید. در مورد این موضوع نیز پیش تر توضیح داده ام. اما برای یادگیری بیشتر می‌توانید به درمانگر نیز مراجعه کنید.

اصل پنجم: بر علایق متمرکز شوید، نه بر مواضع. تکنیک هایی وجود دارد که با مراجعه به درمانگر و آموختن و تمرین آن، می تواند به شما کمک کند تا به به تعارض ها و اختلافاتتان به عنوان علایقی نگاه کنید که باید مورد بررسی قرار گیرد، نه مواضعی که باید از آن دفاع کنید. این یک اصل اساسی برای یک مذاکره ی موفقیت آمیز است.

اصل ششم: به دنبال گزینه‌های مورد توافق و مطلوب هر دو طرف بگردید. مهم رسیدن به یک مصالحه ی رضایت بخش است که به نفع هر دو باشد نه تحمیل کردن موضع خود بر همسرتان.

اصل هفتم: در صحبت با همسر انعطاف پذیر باشید. تقریبا همیشه راه حل های متعددی وجود دارد که می توانند سودمند باشند؛ بنابراین با اشتغال ذهنی با ایده ای که تنها یک نتیجه ی قابل قبول دارد، خودتان را اغفال نکنید.

اصل هشتم: صبور و پایدار باشید. اغلب راه حل نهایی مستلزم چندین دوره آزمایش و انجام اصلاحات است؛ بنابراین مأیوس نشوید و دست از تلاش برندارید.

تحقیقات نشان می دهد که مردها بصورت ناخودآگاه از یک سری قوانین مشخص جهت ارتباط با دیگران استفاده می نمایند. اگر چنانچه شما زن هستید، جهت برقراری ارتباط با مردها رعایت این موارد بسیار مهم و ضروری است.

در این جا قوانین گفتگو با مردها را که بر اساس مطالعات روی اسکن مغزی افراد مختلف پیاده سازی شده بررسی می کنیم.

به یک مرد در یک زمان تنها یک چیز را تحویل بدهید

مغز مردها تفکیک شده است. این بدین معنا است که مغز آنها به بخش ها و اتاق های مختلفی تقسیم شده که هر کرام عملکرد خاصی را جدا از وظیفه دیگر بخش ها به عهده دارد. بنابر این هیچ گاه بطور همزمان به یک مرد چندین کار را واگذار نکنید. همواره ایده ها و افکار خود را به صورت جداگانه به یک مرد ارائه داده و در یک زمان خاص تنها یک کار را به وی محول نمایید.

به آنها اجازه صحبت دهید

فرمان های صادر شده از سوی مغز مردها به سایر اعضای بدن بصورت جداگانه است بنابراین در یک زمان واحد یا فرمانی جهت صحبت کردن ارسال می کند و یا گوش دادن، بنابراین در آن واحد نمی تواند هر دو عمل را انجام دهد. بنابراین جهت شنیدن صحبت های آنها می بایست نوبت را به آنها داده و از قطع نمودن صحبت خودداری کنید.

از یک چهره ثابت به هنگام گوش دادن به آنها استفاده کنید

ثابت بودن حالات چهره یکی از نکات تاثیرگذار در ارتباط با مردان است. در نظر آنها افرادی که حالات چهره خود را به هنگام صحبت کردن و یا گوش تغییر می دهند از لحاظ روانی و ذهنی دچار مشکل هستند. در عین حال بصورتی به آنها گوش کنید گویی تمامی حواس تان را به آنها جمع کرده اید و به هیچ چیز دیگر در آن زمان فکر نمی کنید و بواسطهجملات کوتاه همانند، خب ، درسته، بله …. آنها را تشویق به ادامه صحبت کنید

به آنها اطلاعات و دلایل منطقی را ارائه کنید

مغز مردها به شدت دنبال برقراری آرتباط بین موضوعات و مسائل مختلف است. بنابراین برای حل مشکلات راه حل نشان دهید و از حقایق ثابت شده و منطقی برای ارائه راهکار خود استفاده کنید. از توجیه احساسی پرهیز و در عوض دلیل خود را بصورت منطقی برای آنها اثبات کنید.

 

مشاوره رایگان آنلاین