راه های آرامش ذهنReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 25Rating: 5.0راه های آرامش ذهنحفظ آرامش ذهن در طول روز بسیار مهم است. زمانی که ذهن تان مملو از افکار گوناگون است، احتمالا می‌خواهید بدانید که چگونه فکرتان را آرام کنید. و چون یاد گرفتن اینکه چطور ذهن خود را آرام کنید می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی و بهزیستی شما داشته باشد

آرامش ذهن

حفظ آرامش ذهن در طول روز بسیار مهم است. زمانی که ذهن تان مملو از افکار گوناگون است، احتمالا می‌خواهید بدانید که چگونه فکرتان را آرام کنید. و چون یاد گرفتن اینکه چطور ذهن خود را آرام کنید می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی و بهزیستی شما داشته باشد، ارزش دارد که وقت بگذارید و یاد بگیرید که چگونه ذهن تان را آرام کنید.

راهکارهایی برای آرامش ذهن

در ادامه چند نکته ساده برای چگونگی آرامش ذهن شما آورده شده است.


مقاله مرتبط: بدون استرس زندگی کنید


مدیتیشن

مدیتیشن به شما کمک می‌کند که چگونه به چند روش مختلف ذهن خود را آرام کنید. یک جلسه مراقبه می‌تواند جسم و ذهن شما را آرام کند، اما جلسات متعدد مدیتیشن با گذشت زمان می‌تواند به شما کمک کند وقتی در آینده با استرس روبرو می‌شوید کمتر احساس استرس کنید؛ می‌توانید با کمک مدیتیشن نسبت به استرس مقاوم تر شده و تاب آوری شما را افزایش می دهد.

مدیتیشن می‌تواند ذهن شما را از افکاری که استرس زا است، پاک کند و در طول زمان، مدیتیشن منظم می‌تواند باعث شود که شما نسبت به استرس کم ‌تر واکنش نشان دهید، و در مقابل استرس، انعطاف ‌پذیری بیشتری داشته باشید. می‌توانید با مدیتیشن مانترا شروع کنید. مانترا مدیتیشن ساده ای است و یکی از مفیدترین تکنیک‌های مدیتیشن است.


مقاله مرتبط: انواع مدیتیشن


حفظ آرامش ذهن

در لحظه زندگی کنید

همیشه بخشی از ذهن، درگیر گذشته یا آینده است. اگر در لحظه زندگی کنید، می‌توانید از شر آن چیزهایی که تحت کنترل ‌تان نیست خلاص شوید. برای این کار لازم نیست کلاً گذشته را فراموش کنید یا اینکه بی‌ خیال آینده شوید. کافی است بدانید که گذشته‌ها را نمی‌ توان تغییر داد و آینده هم هنوز نیامده است. پس چرا باید بی ‌مورد وقت ‌تان را تلف کنید؟

بازسازی شناختی

بازسازی شناختی راهکاری است که به شما نشان می‌دهد چطور با تغییر الگوهای فکری همیشگی که باعث واکنش‌های استرس شما می‌شوند، ذهن خود را آرام کنید. از آنجا که ما به عوامل استرس‌زا که تهدیدی برای سلامتی ما هستند، واکنش نشان می‌دهیم، اگر بتوانیم ادراک خود را تغییر دهیم تا خوش بین تر و دقیق‌تر باشیم، می توانیم یاد بگیریم که چگونه ذهن را آرام کنیم و استرس کمتری را تجربه کنیم. تکنیک‌های بازسازی شناختی می‌توانند به شما در مقابله با تحریفات شناختی شایع نیز کمک کنند.

نوشتن قدردانی

تغییر تمرکزتان از آنچه استرس زاست به آنچه که سپاسگزار و قدردان آن هستید، یکی از روش‌هایی برای آرام کردن ذهن تان است و به خوبی جواب می‌دهد. تحقیقات در مورد قدردانی نشان می‌دهد که پرورش نگرش قدردانی، فواید بسیاری را به همراه دارد، و داشتن دفتر قدردانی راهی آسان برای تحقق این تغییر تمرکز است.

بدن‌ تان را دوست داشته باشید

اگر رژیم غذایی ‌تان پر از شکر و کافئین باشد، روی ذهن و فکرتان هم اثر می‌گذارد. اثبات شده که آب حاوی فلوراید باعث آهکی شدن غده‌ صنوبری (چشم سوم ‌تان) می‌شود. مصرف بیش از حد الکل هم هر بیماری که به ذهن‌ تان می‌رسد را به سمت ‌تان روانه می‌کند. پس دور مشروبات الکلی را خط بکشید تا درگیری‌ های ذهنی‌تان کم شوند.

حواس ‌تان به خوراک و نوشیدنی‌های ‌تان باشد، چون همه‌ آنها روی سیستم ارتعاشی بدن ‌تان تأثیر می‌گذارند و در نتیجه، موجب تحت تأثیر قرار گرفتن طرز فکرتان و مواردی که به آنها فکر می‌کنید می‌شود. از همه مهم ‌تر اینکه، باید به ندای بدن‌تان گوش کنید. اگر سوزش معده دارید به جای غذاهایی که ضد اسید معده هستند خوراکی ‌های قلیایی مصرف کنید. در تعطیلات هر موقع احساس خستگی کردید چرت بزنید. اصلا مهم نیست که چه ساعتی از روز است. بدن ‌تان هر موقع از تنظیم خارج شود به شما خبر می‌دهد، پس به او گوش کنید.


مقاله مرتبط: آیا استرس باعث ریزش مو می‌شود؟


آروماتراپی

این روش هنگامی است که از رایحه های آرامش بخش استفاده می‌شود. برخی از این رایحه های معروف عبارتند از: اسطوخودوس، نعنا و اوکالیپتوس.

می‌توانید اسانس های آروماتراپی را مستقیماً روی پوست خود بزنید. مقداری بر روی شقیقه‌ها، داخل مچ و آرنج بمالید. این نواحی، جزو گرم ترین نواحی بدن بوده و به سریع تر پراکنده شدن رایحه کمک می‌کنند. می‌توان از رایحه های آروماتراپی و خوشبو کننده های منزل استفاده کرده و اتاق تان را به محلی برای آرامش تبدیل کنید. می‌توان از آن ها در محفظه بخور یا روی شمع استفاده کرد.